Dobrý voják Švejk (1956)

Československá ale i naša rodinná kultovka, ktorá ma nikdy nepohltila. Dnes, po čase, však áno. Úctihodná kvalita vzhľadom na rok "vydania" a výpravou autentické stvárnenie predvojnových čias Rakúsko-Uhorska. Rudolf Hrušínský hláškujúci v životnej roli. Musím ale priznať, že i tak ako sa film preklenul do druhej polovice, či som si už na štýl humoru zvykla alebo akoby tam už Švejk strácal komediálny dych.

Nelítostný souboj (1995)

Herecký koncert zasadený do výbornej klasickej kriminálky s príjemným balansom akcie a drámy. Film si zaslúži všetky kladné superlatívy, o tom niet pochýb. Nie je divu ani faktu, že práve tento film sa stal inšpiráciou pre minimálne jeden ďalší veľký krimi film a tiež aj pre niekoľkých skutočných kriminálnikov (čím neschvaľujem ich činy, iba hodnotím mieru inšpiratívnosti filmu;)). Najväčšou slabinou filmu je však jeho dĺžka. Nedokázala som si ho po celú dobu dostatočne užívať. Ale kto vie, možno pri druhom vzhladnutí už budem mať iný názor.

Star Wars: Akolytka - Den (2024) (epizoda)

To bola snáď len nejaká prvá polovica štvrtej epizódy? Horšie je, že pri zvláštnej minutáži to nekončí. Dej posunutý iba minimalisticky, postavy divne menia názory, dialógy napísané na kolene žiakom ZŠ a časová os príbehu je nelogická. Celé to pôsobí hrozne amatérsky, akoby pozerám nejakú fanfiction na YouTube a nie seriál za milióny dolárov. Kto sa tešil na wookie jedi na konci druhej epizódy, dopadne ako ten, kto sa tešil na Carrie-Ann Moss.

Temná hmota - Jupiter (2024) (epizoda)

Tak to je fantázia! Opäť gradácia tam, kam som ani netušila, že sa dá ísť a to ešte stále je posledná epizóda pred nami. Ja už teraz mám chuť tlieskať, no ešte to zadržím. Snažím sa predstaviť si, ako sa tieto scény točili a potom strihali...to je šialné. A stojí za tým kus roboty a výborné plánovanie.

Rozum a cit (1995)

Keby som si neprečítala nič o tomto filme, ani len názov, tak Jane Austen je úplne prvé, čo mi napadne. Tento fakt iba zdôrazňuje vernosť voči celkovému štýlu knižnej predlohy. Ozdobou filmu je výborný scenár, ktorý vytvára nádherný a čistý dobový príbeh. Vytkla by som iba komediálnu stránku filmu, ktorá trošku pokrivkáva za presladenou romantikou. Sense and sensibility je preto v mojom pomyselnom rebríčku daného žanrového mixu až za Pride and prejudice (paradoxne od tej istej autorky).

Captain America: Občanská válka (2016)

Konečne zápletkovo niečo iné ako záchrana sveta a tvorcovia marvels série sa potrapili aj s niečím psychologickejším! Aj keď je veľká škoda, že keď už, tak sa nezašlo aj k hlbšiemu vnútornému rozvratu a hlavne záver bol uhraný do happyendovskej nádeje, že vlastne všetko je v poriadku a nič sa nestalo, čo kazí celkový dojem. Okrem toho, temnejší negatívny koniec mohol byť skvelým ťahákom pre ďaľšie filmy. Akcia a humor pekne zladené, filmu humorom veľmi prospeli postavy ako Spiderman a Antman. Skláňam sa pred Danielom Brühlom, výborné vymyslený aj záhraný záporák. Celá zápletka medzi Kapitánom a Ironmanom je prijemné osvieženie charakterov. Niekoľkokrát som počas filmu rozmýšľala, prečo sa film vlastne nevolá "Avengers", ale okey, chápem Hluk a Tchor... Nebyť teda tvorcovským zbabelstvom pokazeného záveru a časovo zbytočne pretiahnutej prvej polovici filmu, dávam to za 5*. Film bezpochyby patrí k tomu najlepšiemu od Marvels, čo som doposiaľ videla. PS: pekný plagát ;)

Hitler a nacisté: Zlo na lavici obžalovaných (2024) (seriál)

Pútavý a mrazivý seriál natočený k 80. výročiu dňa D. Už tradične prenádherne reštaurované, kolorované často a aj nie príliš často (ak vôbec) videné zábery. Podobne ako ostatné doku seriály z dielne Netflixu, aj tento nejde príliš do hĺbky, ale predstavuje skôr výborne vytvorený stručný prehľad všetkého, čo sa danej témy týka. Oceňujem video či audio nahrávky dôležitých svedkov (Shirer, Jungová aj zo samotného súdneho procesu). Hraná zložka nie je zlá, dokonca, zahraná je veľmi dobre, ale niekedy je viac rušivá - neustále spomalená, zapletená v zbytočných krátkych strihoch pomedzi reálne zábery, pasáže, ktoré by krajšie vyzneli s vhodnou reštaurovanou historickou fotografiou. Samotného Norimberského procesu som čakala viac, keďže je v názve. Mám teda malé výčitky, ale podstata je vystihnutá.

Temná hmota - V žáru vyhaslých hvězd (2024) (epizoda)

Brutálna motanica, ale v najpozitívnejšom slova zmysle ako sa dá. Už v minulej epizóde som vyzdvihovala fantastické závery epizód, ale tento finiš v obchode so zbraňami je úplne iný level. Závidím tým, ktorí si tento seriál pozrú v jednom kuse a nemusia týždeň čakať na ďalšiu epizódu. Čo sa zbytku týka, tak je čiastočne vidieť, ako sa asi bude odvíjať príbeh Amandy 2, resp. Ryana 1 s podstrčenými dvomi ampulami v kabelke. Ale v žiadnom prípade sa nedá predpokladať, ani len hádať, ako toto celé skončí. Výborné!

Star Wars: Akolytka - Osud (2024) (epizoda)

K čomu vlastne táto epizóda bola? 90% jej obsahu už stihol byť prerozprávaný v predchádzajúcich dvoch epizódach. Zvyšných nových 10% sa týka pôvodu dvojčiat. Čarodejnice k SW patria, takže prečo nie. Vyzdvihnem opäť pekný vizuál, v tomto prípade masky a kostýmy, niečo čo v priebehu seriálu asi štandard nestratí. Podrobnosti záverečnej udalosti v epizóde sa ake ďalej mlžia. Pridáva to však na deji alebo na jeho mysterióznosti? Vôbec, keďže sme tam, kde sme aj boli. Túto epizódu si viem predstaviť buď ako hneď prvú, alebo ako flashback v záverečných častiach aj s patričným odhalením chýbajúceho zbytku. Ako E3 nedáva zmysel a tým pôsobí skutočne len ako zneužitie značky na inú propagandu.

Ant-Man (2015)

Na sci-fi žáner bol Ant-man podobne ako Iron man alebo Captain America prekvapivo realistický hrdina. Stredná časť filmu zameraná na jeho výcvik a ukážku schopností bola do detailov prepracovaná, a nezostali viac-menej žiadne úzke miesta pre spochybňenie Ant-manových schopností. Myslím tým, že sme nezašli niekam do ríše neporaziteľných a bezchybných, čo je veľmi sympatické. Okrem toho film okrášľuje štedrá dávka celkom vydareného humoru. Príbeh bol síce v celku jednoduchý, no zmenšená perspektíva tomu dodáva šmrnc a zvyšuje mieru zábavnosti.