The Covenant (2023)

Tak pri tomto filme som sa premenila na jednu poriadne vypätú strunu, žiadna poloha na sedenie už nebola dosť dobrá, ako na tŕňoch, o tom potom. Silný, emocionálny príbeh s hĺbkou, ktorému typicky pre tento žáner a krajinu pôvodu nechýbala určitá dávka pátosu, patriotizmu a trápnych frajerských vtípkov, ale v tejto dávke by som sa ešte nad to dokázala povzniesť. Čo ma ale dostalo bol odfláknutý, prvoplánový, predvídateľný, klišé záver ako vystrihnutý z učebnice "Ako sa točí akčný vojnový trhák v dielni USA" a nalepený do koncovky tohto filmu. A vykreslenie talibáncov ako totálnych amatérov si tvorcovia tiež mohli odpustiť. Ale inak hodnotím ako veľmi dobré.

Star Wars: Vadná várka - Infiltrace (2024) (epizoda)

Síce príjemné znovu vidieť Rexa a jeho tím, no neviem sa premôcť, ale epizóda na mňa opäť pôsobila skôr výplňovito. Zaujala menšia odbočka k senátorke Chuchi, ale aj to nakoniec ostalo len ako slepá ulička. Dozvedeli sme sa, že Impérium ide po Omege - už zase. Ja som mala doteraz pocit, že Impérium, aneb najväčší nepriateľ, ide po nej a aj ostatných zbehlých klonoch stále a nie už zase. Očakávam spojenie s Rexom pravdepodobne až do konca seriálu, a možno by to bolo bývalo zaujímavejšie, keby sa tak stalo už aj skôr.

Šógun - Osmero hradeb (2024) (epizoda)

Tak podmanivá kamera (v tejto epizóde teda obzvlášť), že až po skončení epizódy si uvedomujem, že to tempo deja bolo trošku pomalšie a posun bol menší ako v predchádzajúcich častiach. Ale zato som si o to viac užívala každý moment a vôbec mi to nevadilo. Ak to nebude mať za následok, že v niektorej z najbližších častí ten dej naopak preletí. Epizóda zameraná skôr na rozvoj charakterov a vzájomných vzťahov. Vyzdvihnem aj postavu Jabušigeho, ktorá ma mimoriadne baví už od prvej epizódy a teším sa, čo ďalšie nám ponúkne.

Noční hra (2018)

Začiatok filmu nebol teda ničím mimoriadny, humorom zachádzajúci až niekde do trápnej sféry. Avšak odrazu taká evolúcia nastala, že z toho austrálopiteka sa minimálne po komediálnej stránke stal perfektný homo sapiens. Za mňa jednoznačne najlepšia komediálna scéna, akú som dlho predlho v moderných filmoch videla bolo vyťahovanie guľky, resp. ošetrovanie Maxovej ruky Annie. Po krimi stránke tiež veľmi dobré, aj keď ten vrchol nastal v scénke na moste, záverečných 15 minút už podľa mňa bola zbytočná a silená eskalácia príbehu.

Šógun - Zítra je zítra (2024) (epizoda)

"Na tomto svete nie sú priatelia ani nepriatelia, ale iba ty a nikto iný." Inšpiratívny výrok Toranagu k zamysleniu, akurát nie som si istá, či on sám sa drží týchto vlastných slov. No uvidíme. Každopádne Hirojuki Sanada má charizmy na rozdávanie a prijemne mu v tejto oblasti sekundujú aj JarvisSawai. Pekný prešup do akcie. Hoci mala by som výhrady hlavne čo sa týka scény, kedy všetci hlavní už naskočili na loď a na pontóne ostal bojovať už iba Toda Buntaró. Všetkých pobil až na koniec móla a ostatní nepriatelia sa na neho celkom na pohodu pozerali z pevniny, akoby ho chceli nechať nech si pekne zamáva Toranagovi a potom sa na neho všetci vrhli. Tak ma to trošku pobavilo. Ale i tak sa úroveň drží a za túto epizódu u mňa slabších 5 hviezd.

Šógun - Sluhové dvou mistrů (2024) (epizoda)

Zatiaľ čo v prvej časti to dejovo bolo akoby sme poskladali okrajný rad puzzle, tak tu sme začali skladať vnútrajšok a dozvedáme sa to dôležité a lepšie chápeme súvislosti. Zápletka má zložitosť a hĺbku, je pútavá, toho všetkého vizuálneho naokolo menej, všetko skorigovanejšie, vybalansovanejšie a celkovo páčivejšie. ;)

Šógun - Andžin (2024) (epizoda)

Nepopieram, určite zaujalo. Vo veľkej miere sa tu stavilo na vizuálny zážitok asi zo všetkých strán, či už výprava ako taká, prostredie, alebo v súčasnosti veľmi populárne citlivejšie momenty (vraždy, sex, mučenie...) zobrazené v raw štýle. Na mňa ale až príliš veľký wow efekt a nie som úplne fanúšik takéhoto nasýtenia očí. Nestačí mi to. Asi by som to zhrnula slovami: mnoho a zároveň málo. Hlavne, čo sa dejových a charakterových informácií týka. Ale zvedavosť smerom k ďalším častiam vzbudená, čo asi tiež bol zámer.

Jeden život (2023)

Silný, menej všeobecne známy príbeh inšpiratívneho muža Nicholasa Wintona a jeho spolupracovníkov (na ktorých film objektívne nezabúda), s ktorým prichádzajú aj silné emócie. Z tohto pohľadu je film na úrovni Schindlerovho zoznamu. Napriek tomu sa mu po filmalárskej, či umeleckej stránke nevyrovná. A hoci vnútorné nutkanie je len ťažko odmietnuteľné, 5* dať nemôžem. Páči sa mi, že sa nataláčalo na miestach, kde sa malo, teda v Prahe, a tiež počujeme jazyk, ktorý máme počuť vďaka spolupráci s českými hercami a nie je to tak iba samá angličtina. A nedá sa opomenúť výkon Hopkinsa, ktorý tu vzhľadom na svoj vek trhá normy obdivuhodným spôsobom.

Půlnoc v Paříži (2011)

Milé, neškodné, nenáročné, neurazí, ani neoslní. Krásne zábery Paríža a príjemná zvučná hudba. Aj keď doba, ktorá bola zobrazená v tom popolnočnom živote bola asi presalen trošku prikrášlená. Nuž a Owen Wilson tiež filmu dvakrát nepomáhal. Sem tak nejak nepasoval a už vôbec nie k Marion Cotillard.

Star Wars: Vadná várka - Návrat (2024) (epizoda)

Dosiahli sme ďalší zatiaľ očakávaný bod - veľké zmierenie partie, ktoré podobne ako reunion v predchádzajúcej epizóde nastalo veľmi tuctovo. Samozrejme v pozadí nejaký ten nebezpečný snežný červíček, aby to nebolo až príliš nudné. Nesmel chýbať aj nevýraznejší Echo, ktorý aj v tejto epizóde bol tak trochu iba do počtu. Takže všetky nezbytné formality vybavené, a ja horím zvedavosťou, čo nové prinesú najbližšie epizódy.