Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Komedie
  • Dokumentární

plakát

Temná hmota - V žáru vyhaslých hvězd (2024) (epizoda)

Brutálna motanica, ale v najpozitívnejšom slova zmysle ako sa dá. Už v minulej epizóde som vyzdvihovala fantastické závery epizód, ale tento finiš v obchode so zbraňami je úplne iný level. Závidím tým, ktorí si tento seriál pozrú v jednom kuse a nemusia týždeň čakať na ďalšiu epizódu. Čo sa zbytku týka, tak je čiastočne vidieť, ako sa asi bude odvíjať príbeh Amandy 2, resp. Ryana 1 s podstrčenými dvomi ampulami v kabelke. Ale v žiadnom prípade sa nedá predpokladať, ani len hádať, ako toto celé skončí. Výborné!

plakát

Star Wars: Akolytka - Osud (2024) (epizoda)

K čomu vlastne táto epizóda bola? 90% jej obsahu už stihol byť prerozprávaný v predchádzajúcich dvoch epizódach. Zvyšných nových 10% sa týka pôvodu dvojčiat. Čarodejnice k SW patria, takže prečo nie. Vyzdvihnem opäť pekný vizuál, v tomto prípade masky a kostýmy, niečo čo v priebehu seriálu asi štandard nestratí. Podrobnosti záverečnej udalosti v epizóde sa ake ďalej mlžia. Pridáva to však na deji alebo na jeho mysterióznosti? Vôbec, keďže sme tam, kde sme aj boli. Túto epizódu si viem predstaviť buď ako hneď prvú, alebo ako flashback v záverečných častiach aj s patričným odhalením chýbajúceho zbytku. Ako E3 nedáva zmysel a tým pôsobí skutočne len ako zneužitie značky na inú propagandu.

Ant-Man (2015)

Na sci-fi žáner bol Ant-man podobne ako Iron man alebo Captain America prekvapivo realistický hrdina. Stredná časť filmu zameraná na jeho výcvik a ukážku schopností bola do detailov prepracovaná, a nezostali viac-menej žiadne úzke miesta pre spochybňenie Ant-manových schopností. Myslím tým, že sme nezašli niekam do ríše neporaziteľných a bezchybných, čo je veľmi sympatické. Okrem toho film okrášľuje štedrá dávka celkom vydareného humoru. Príbeh bol síce v celku jednoduchý, no zmenšená perspektíva tomu dodáva šmrnc a zvyšuje mieru zábavnosti.

Kaskadér (2024)

Podarený kúsok o neviditeľných akčných hrdinoch snažiaci sa upozorniť na ich dôležitosť a hodnosť ocenenia. Mimoriadne vydarená je okrem akčnej aj komediálna stránka postavená (nielen) na chémii medzi charizmatickými hlavnými postavami. Výborný soundtrack, skvele zapadá do dynamického tempa. Jediné, čo to tempo narušovalo bola cca prvá tretinka filmu. Hodnú chvíľu trvalo kým sa film "vymačkol", ktorým smerom sa vlastne dejovo ideme uberať. Škoda toho, išla by som bez váhania do 5*. A btw, Metalstorm, romantické sci-fi ako paródia na Dunu...BOMBA! 😁

plakát

Talentovaný pan Ripley (1999)

Nerada porovnávam remaky, ale tento film som si pozrela presne z tohto dôvodu. Matt Damon, žiaľ nie je taký chladnokrvný, úlisný, zaporácky hajzel ako Toma Ripleyho stvárnil v najnovšom seriáli Andrew Scott. V tomto filme je Tom oproti nemu úplná sentimentálna, nevyrovnaná mäkkota a nie ctižiadostivý, arogantný, sebecký vrah, ktorý city potláča úplne bokom a jeho najlepšou zbraňou je lož. Podobne je to aj so zvyšným hviezdne nabitým obsadením, ktoré ide charakterovo skôr bezpečnou cestou. Keby som v poslednej dobe nevidela seriál Ripley, tento film to má za pekné 4*. Teraz s tými štyrmi váham. Tento film u mňa patrí "iba" k tým celkom dobrým.

Eric (2024) (seriál)

Krimi thriller? Dráma určite, ale rodinná, ktorá sa v poslednej epizóde dokonca čiastočne premenila aj na tuctovú rodinnú komédiu ("kto bude prvý doma?") s happyendom. Krimi žánrom to len tak škrtlo, keďže sa v rámci seriálu otvára neukočírovateľné množstvo tém (hosexualita, pedofília, rodinné vzťahy manželské aj rodičovské, korupcia, bezdomovci, vnútorný boj, drogy, alkoholizmus...to je únavné len menovať), ktoré topia hlavnú zápletku. Zdrvujúci záver, ale nie v pozitívnom slova zmysle. Ústredný problém strateného dieťaťa sa tak nejak vyriešil sám, bez akéhokoľvek strhujúceho detektívneho vyšetrovania. Žiaľ, nezostal čas to zamotať viac.

plakát

Temná hmota - Superpozice (2024) (epizoda)

Komornejšia, atmosferická epizóda navodzujúca dojem frustrácie z dvoch rôznych uhla pohľadov. Zúfalstva, beznádeje na jednej strane a sklamania z nedokonalosti na strane druhej. Edgerton je nesmierne uveriteľný a aj bez slov, v obyčajných pohľadoch v roli Jasona 2 pôsobí ako skrytý arogantný sebec a v roli Jasona 1 presný opak. Opäť je epizóda v závere ustrihnutá v správnom vygradovanom momente. Aj cez drobnosti spomínané pri minulých epizódach dávam plnú paľbu.

Na samotě u lesa (1976)

Vtip filmu je založený na kontraste medzi dedinou a mestom, niečo čo by vlastne v dnešnej dobe už vôbec nefungovalo. Prijemné sledovanie, množstvo zľudovených hlášok, obzvlášť by som vydzvihla aj šikovných detských hercov. Ale ruku na srdce, sú aj humornejšie komédie z minulostoročnej česko-slovenskej tvorby, ktoré máte chuť si zopakovať a stále sa budete na tom rehniť ako prvýkrát.

plakát

Star Wars: Akolytka - Pomsta / Spravedlnost (2024) (epizoda)

Ústredný problém sa rieši akosi prirýchlo a jednoducho. Vedela by som si predstaviť aj zamotanejší dej a zložitejšie dialógy. Postavy sú zatiaľ pomerne čiernobiele s celkom jasným smerovaním do klišé finišu. Napätie sa snaží eskalovať, no nejak ma to neberie. Na konci epizódy nedochádza k nijakému vytrženiu. Žeby som sa tešila aj na tie ďalšie, nemôžem povedať. Je to ako také nealkoholické pivo. Slabé 3*.

plakát

Star Wars: Akolytka - Ztracená / Nalezená (2024) (epizoda)

Meh. Ako pilotná epizóda je to také priemerné z pohľadu hereckých výkonov aj náhľadom do zápletky. Nie je to nič super originálne, ani extra vťahujúce. Ten úvodný súboj dokonale sumarizuje celú epizódu - kŕčovité. Vizuálne samozrejme pekné a technicky zapadajúce do obdobia cca 100 rokov pred Skrytou hrozbou. Dokonca i hudba a prechody medzi scénami sú v takom retro štýle snažiace sa podobať na Lucasove filmy. Ale netreba lámať palicu hneď pri prvej epizóde, uvidíme ako sa to vykryštalizuje. 60% určite zaslúži.