tempus

Lukáš Měkota

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 26.1.2018  00:25

Takhle přesně má vypadat, když někdo inspiruje něčím, ale ne tak, aby se jednalo o kopírování. Zrzaví mravenci zdraví jak skřety z Mordoru, tak bílo-ruké

• 2.1.2018  18:02

Lepší, než jsem si myslel. Pojetím se jedná o jiný film, než Obecná škola. Vlastně je to Svěrákovo Pampeliškové víno

• 15.10.2017  21:32

Hodně velké překvapení, které tkví v tom, že se z Katniss Everdeenová je novodobou Johankou z Arku a děj je zaměřen ne na ni ale na Revoluci vedenou 13. okrskem.

• 30.4.2017  08:13

Ten vývoj se mi moc líbil. Začalo to jako ženská variace na Dvojníka a končí jako Birdman (ale na ten nemá, protože ten mě napnul a překvapoval každou ob scénu). Jinak jsem od Černé labutě si sliboval film o ženské rivalitě (takový protipól Dokonalému triku, jen drobet jednodušší)

• 20.3.2017  18:49

Dost originální, ale nikoliv pro mě. S přimhouření oka, by se dalo říct, že je film konzinstentní, i když u žádné scény se nezastaví na tak dlouho, jak by potřebovala.

• 12.3.2017  08:59

V sobotu odpoledne jsem viděl dlouho potřebný vývojový článek mezi komediemi orvní republiky (divné, skoro na vtipy prázdné) a komediemi za minulého režimu (všemi stupni)

• 5.3.2017  08:14
    Goldfinger (1964)

Jé, vzpomněl jsem si na Westa:-O. V tomto kousku je dobré hudební pozad, konečně, včetně ustřední písně (velký posun od Srdečných pozdravů). Bondu jsem se nehrnul s dobrých důvodů (ale nevylučuju, že nějaká budoucí ůkol 007 se mi bude líbít). Jo a také jsem si vzpomněl na Úžasňákovi (trubka). Celkově to je ale bez napětí.

• 18.2.2017  14:29

Konečně jsem prolomil bariéru Finche, protože mi byli (KONEČNĚ) hlavní postavy sympatické. U předchozích vlastních filmů (Sloní muž, Twean Peaks-závěrečný film, nikoliv pilot, má chyba, Blue Velvet a Lost Highway) jsem byl vtažen (vždy od všech filmů očekávané), ale proti své vůli , takže není divu, že jsem cítil po posledním zmíněném něco jako filmové předávkování a byl jsem v náladě "už nechci vidět žádný film". No a tady to bylo poprvé, když jsem mu dobrovolně zobal z ruky. Atmosféra byla hluboce uhrančivá devadesátková se symbiózou k padesátým. Po skončení jsem to určitě nepochopil (velké díky k těm, co ho vysvětlili v komentářích), ale to vůbec nevadí, protože to mystérium o ženě po autonehodě, která se seznámí podivně s začínající herečkou, která jí pomáhá zjistit její totožnost, k maximální spokojenosti stačí. PS: od úvodu, je jasné, že Mulholland drive je jen kousek od filmu Sunset Bld. PSS: Všechno je na pásce. Nehraje kapela. Je to jen iluze. Poslouchejte!

• 7.2.2017  11:07

Julianne Moore má v osudu, hrát ve filmech odehravající se v 50. letech (Hodiny). Všichni se snaží aby to bylo autentické tak, že když jsem na to v televizi narazil v mém diváckém pravěku, tak jsem si byl jist, že je to staré 60 let. Moore a Quaid vytvářejí harmonický manželský pár, který i přes problémy chtějí být spolu a tak zrcadlo této dvojice je v Nouzovém východu, kde je DiCaprio a Winslet očividně jedno, co se s tím druhým stane a jest-li bude s ním (Tohle si z filmu pamatuju). A takových manželů ve filmech moc není.

• 4.2.2017  16:39
    Pearl Harbor (2001)

Já říkám, "proč ne", že tento pomník válečnému náletu na přístav v Perlové zátoce na Hawai, začíná jako romantický příběh o dvou přátelích, kteří se zamilují do jedné ženy na pozadí války jako vyjádření toho, že dějiny jsou souhrnem činů jednotlivých lidí. Ale říkám "NE", když se romantická linka vrací a dělá z Pearl Harbor až červenou knihovnu, za kterou by byla jistě hrdá Rosamunde Pilcher. A navíc to nekončí za vrcholem, ale pokračuje a zbytečně ředí zážitek. Nejlepší jsou tady nepochibně natočené válečné scény, které dělají z díla Baye nejlepší katastrofický flim, jaký jsem kdy viděl (lepší než doknce Titanic). Důvod, proč jsem si to vlastně pustil, je ten, že dějepisný odstavec o souostroví za II. sv. války inspiroval nejen tento film ale i seriál Battlestar Galactika ((útok na lodě zakotvené v loděncích Štíru)někde jsem to četl a celkem to sedí).

• 4.2.2017  14:06

Připomnělo mi to dost film Na konci světa (z 1/2 z druhé je to úsvit mrtvých od stejného režiséra), ale je hutněji, vtipněji podané. Navíc je o cestování v čase, což je pro mě nejlepší téma.

• 4.2.2017  14:03
    Creed (2015)

Abych řekl pravdu, tak jsem se docela bál, že z Rockyho Bolboy (film) se stane zbytečné rozlučení s obdivuhodným sportovcem, když na něj naváže další kapitola (k dolování peněz?). A zdvojování myšlenky V. kapitoly (Rocky trenérem). Po zhlédnutí říkám, že jsem se bál zbytečně, protože hlavní je tady Creed a Stalone se objevuje až někdy po 20 minutách. Jasně je tady vidět, jak se návod na každý díl Rockyho přejde na Creeda. Vlastně jeto výjmečné mezi filmy, že jde o dramatické filmy, které jede jako franšíza, ale jednotlivá pokračování mají smysl a jde v nich o trochu něco jiného (ikdyž to hlavní zůstává), narozdíl od spíše komediálních komixových adaptacích.

• 4.2.2017  13:44
    Modrý samet (1986)

Místy to mělo cool kameru (často na pozadí mojí oblíbenou klasiku Blue Velvet), díky které se podívám na další snímky kameramana, ale režie mi až tak moc nesedla. Nutno říct, že to není trágédie narozdíl od Lost Highway. Vlastně to bylo celkově dobré a zajímavé dost, abych tomu dal 4*. 1 hvězdu zkrouhám za mimořádně špatné zakončení děje. Lynch není režisér pro mě (občas se až příšerně nudím), ale ještě jsem s ním neskončil, přece jenom natočil dobrou Dunu.

• 4.2.2017  13:32
    Birdman (2014)

Když si dám nějaký film, tak většinou doufám, že snímek vyvolá ve mě to, co ve mně vyvolal Birdman; totální vtáhnutí do děje od první minuty, geniálně vypointovaný konec s pochopeným hl. hrdinou a dechberoucí chvíle vedlejších herců. Pokud bych měl říct něco negativního, tak řeknu, že herečky nejsou tak osobité jako herci, takže se mi spojovali do jedné (kromě Emmy Stone).

• 21.1.2017  15:23

Celkem zdařilá variace Bonie a Klyde se zajímavou sci-fi premisou.

• 18.1.2017  14:56

Znáte ten pocit, kdy máte po filmu přiblblý úsměv od ucha k uchu? Tak se u Darebák tento pocit navodil, ale nebylo to ze začátku jisté, protože první minuty byly extrémě nezáživné. Všechno se to rozjede tím, že Jyn se pokusí utéct svým osvobozencům. Už upoutávka naťukla podvědomě to, že by to mohlo vypadat jako reálný protipól ke Strážcům galaxie, což se vyplnilo tím ,že jsem si na ně vzpomněl (vtipnost si však ponechal, protože neuvěřitelně sem padne). Patos funguje na jedničku a vydařenost snímku vidím i v tom, že jsem rozumněl hl. záporákovi, nižšímu pobočníku Impéria. Camea jsou tady vsazené (a to jsem ságu viděl jen jednou a to před dlouhou dobou) jako poslední dílek do puzzlí (jedino zbytečné je možná to, s C3PO a R2D2). Doufám, že kapitola ságy o Hanu Solovi bude stejně dobrá, protože nové díly válek v hl. linii mě minou (už VII jsem nechal utect), ale na doplňující kapitoly se budu min. těšit.

• 16.1.2017  18:00

Krásná dokumentace dvou kamarádů, které mají společného to, že milují jednoho kluka. Občas si pouštím, na místo písní a skladeb, filmové trailery. To, že jsem si tenhle pouštěl společně s Singlemanem má důvod, oboje je o homosexuálech a obojí má až fanaticky vyšperkovanou kameru (obou to prospívá). Postupně mi to také začalo připomínat Scotta Pilgrima. Bylo mi to divné, protože jsem si myslel až do zkouknutí, že je to francouzký film (asi kvůli zpívající Dalidě). Teprve potom jsem zjistil, že je to také z Kanady (mám chůť vidět více kanadských filmů). Uvedu pár vět, které mohly být řečeny ve Scottu Pilgrimovi, ale nejsou; "Kdyby umřel někdo pokaždé, když refrešnu stránku, byla bych na světě sama", "Prolétla jsem byt rychlostí 300 km/h". A kromě toho má i tento snímek skvělý soundtrack.

• 16.1.2017  13:33
    Pasažéři (2016)

Extorverti s Pasažeráma (lepší by byli Cestující) budou mít problém, ale intoverti by měli mít z dobré pocity. Režisér se snad na nás cíleně zaměřil. Při sledování jsem měl dojem, jako by šlo místy o variace na Titanic, párktát na Solaris, a několikrát jsem se ocitl na palubě Axiomu (vesmírné lodě z Vall-Eiho) a stejně krát se za film vystřídaly mé emoce (štěstí, smutek,). Moc mě potěšílo, že dvojice Lawrence a Pratt, celou dobu neslezou z obrazu, protože spolu hrají skvotně. Očekávám, že se tato dvojice ve filmu ustálí a stanou se světovou obdobou dvojice Hanzlík-Kolářová. Trailer láká přesně na to, co dostanete (vlastně já jsem dostal trochu více): komorní film, které chce jen prohloubit stopu současného sci-fi. Na úkol vyšlapávání nových cest, kam se člověk ještě nevydal, se obraťte na jiné zástupce žánru. PS: pokud bych chtěl při pobytu ve vesmíru, nějakou robotí společnost, tak Artur je příjmný, ale důvěřovat bych mohl pouze Gertymu

• 16.1.2017  12:24

Děj je sice trochu více jednoduší, ale podán tak, že uplyne hodina a půl, a ani nevíte jak. Snímek nemá jedinné zaškobrtnutí. Klidně si ho pustím raději, než leckteré romantické příběhy, kterým jsem dal 4*, které paradoxně jsou horší. Důvodem, proč také nemá tento milý film 4, je kvůli tématické odměřnosti. Za 40 let je pravděpodobné, že své hodnocení navýším.

• 16.1.2017  12:11
    Love Story (1970)

Připravte si kapesníky, i když jsou chyby očividné, tak atmosféra nemá ani jednu.

• 25.12.2016  22:22
    Prázdniny (2006)

Příliš mi tam skřípal začátek linie Cameron Diaz na to, abych mu dal 5*, jinak je to parádní vánoční neslazená komedie. Již v průběhu mi to nedalo a vyhledal jsem si zde filmy, o kterých je zmínka (a hned některé putovaly do budíčku). PS: Kate Winslet a Jacku Blackovi to spolu fakt sluší.

• 18.12.2016  08:12

Nebylo to špatné, ale vidět podobná krimi dramata na 100 a jeden způsob nemusím (narozdíl od např. cestování v čase).

• 18.12.2016  08:04
    Dvojník (2013)

Až na konec (tam se přehlednost nějak vytratila), jsem se naprosto vyznal, jaký Eisenberg, je jaký. Obě polohy totiž zvládl výtečně, i když si myslím, že normálně má blíže k tomu bezohlednějšími (rád bych viděl ke srovnání v dvojroli někoho, kdo má blíže k té hromádnce nervů, třeba Michael Cera). Nic nezvládají britové lépe než to, co cítí k monotóní úředničině např v 1984. Postupně se překvapením stal fakt, že R. Ayoade použil celkový přístup, který mi evokoval artový psychologický film jak vyšitý z 60. či 70. let. Z konce cítím lehké znechucení, protože když bylo jasné, že pointa konce je stejná jako u Času, který mě právě tím zklamal (konec se dostal zpátky na začátek), ale nikoliv tak,abych ubral ještě nějakou *.

• 17.12.2016  21:39

S doktorem Strangem jsem se pořádně setkal až nyní a je to zajímavý superhrdina, s jistou seriózností. Děj odsýpá možná o něco rychleji, než by měl, ale humorné vsuvky ho naopak dělají ideálnější. Vyskytne se tu bohužel sem, tam vtip v nadmíře. Herecký repertoár se tu sešel výborný a jak postupně zjišťuju, tak nic nového nezahráli, jen si střihli opáčka svých dřívějších rolí (až dnes jsem to zjistil o Chiwetel Ejiofor, teda viděl jsem tu podobnost atmosféry kláštera a způsob hraní s zabijíkem, se kterým se setkala posádka Serenity, ale nenapadlo mě si tuto podobnost něčím podložít víc). Jinak se to týká a hrají velmi dobře: (jak čtu komentáře, sám to posoudit nemohu) Benedicta Cumberbatche, Rachel McAdams, Tildu Swinston (tady se krásně doplňuje/popírá se jako Orlando), která tu měla velký prostor pro vlastní vyniknutí (a to ho moc nezbývá, když hraje ve snímku někdo s charismatem a umem Cumberbatche). Výuka někoho, s velikostí a charakterem ústředního superhrdiny byla vlastně velmi rychlá, k Ant-manovi toto tempo učení sedlo, ale k Strangovi se nehodí, zasloužil by si sakra adaptaci na způsob Nolanova Batmana. Ta rychlost nicméně ukrývala jednu souvislost. A tou je to, že až nápadně v sobě zahnuje paraleru růstu Vyvoleného z Matrixu od spolknutí modré pilulky, až po setkání se Zdrojem ve Městě strojů.

• 17.12.2016  18:38

Upoutávka mě zaujala, protože to mohla být trochu jiná Rowlingová, ne ta, kterou nemusím, protože napsala povrchního Harryho Pottera, kterého nechápu (teda četl jsem jen třetí díl; a to po vidění její adaptace (mám jí rád), bohužel se mi to silně překrývalo a chybělo tomu něco, díky kterému by jsem chtěl číst předcházející nebo následující díly (stačí vidět! ). Takže jsem se těšil na jednoduchou, skvěle fungující zápletku (jestli můžu soudit z filmů, tak se řemeslu naučila) o podivínskému kouzelníkovi, který chytá uniklá zvířata po celém NY společne s pár nedobrovolně připletenými obyvateli velkoměsta plus drobné vedlejší linie. Postupně jsem zjiš´toval, že ony „drobnější linie jsou “ je vlastně půlka děje a navíc jsou směřovány přesně tím směrem, kvůli kterým nesoucítím s HP (nesebevědomý otloukánek, který je magicky talentovaný, dostává šanci svůj nezávidihodný život změnit). K tomu celkově jsou určité nesrovnalosti, kvůli kterým mi připadá kouzelnický svět Rowlingové nefunkční, např. forma popravy špiono-policistky se mi zdá moc zdlouhavá, když se jedná o výkon trestu, a ne o zábavu pro masi lidí (a podobných věcí je tam více). A proto je fajn, že ta lepší větev děje byla správně zábavná, přiměřeně ohláškovaná (odpověď Kowalskiho, když se ho čarodějka zeptá, která se s žádným nečarem ještě nesetkala, si budu pamatovat dlouhou dobu),láska na první pohled mě příjemně překvapila a všechny 4 postavy byli zajímavé. Takhle jsem si přesně ten snímek představoval. Ale bohužel je tam ta druhá linie, která potápí to, co první vystavěla. Závěr jsem si vlastně užil; velkopá, napínavá cgi honička a v ní osamocený, stojící Mlok, který přemlouvá onoho nešťastného otloukánka, aby byl otlokánek a né skoro čirá kouzelnická energie špatnosti, a spatřil jsem stěžejní postavu ze seriálu, která stejně jako Newt je také z Británie a navštívila USA (a teď vložím hlášku z něho, co se sem hodí a kterou jsem si chystal už pár týdnů před zhlédnutím: „Nemám ráda příběhy o čarodějích, vždycky se z nich vyklube on“ (hůlka=sonický šroubovák))

• 17.12.2016  16:21
    Hra o jablko (1976)

Chytilové se zde povedlo předběhnout tématem svou dobu o 30 let, protože něco takového točil Hřebejk před 10 lety. To je dobré, blbě je to, že to má pro mě stejnou zajímavost. Takže je to zajímavé jen velmi málo. Oba režiséři totiž chtějí oslovit lidi s jinou formou a jinak, než to, co zabírá na mně.

• 4.12.2016  19:22

Silné a hluboké v kontrastu s chvilkou "Distant sky"

• 10.10.2016  14:35

Škoda toho konce, který boří náladu a děla z komedie o ex se svým nadhledem, na podprůměrný bláznivý snímek bez špetky humoru (skoro). Na představitele obou hlavních postav se dívá hezky a na Renée Zellweger byl zajímavý pohled.

• 18.7.2016  21:33

I zde nechybí inženýr Andrews, Kapitán, parta karbaníků, kapela hrající až do konce a Molly Brown. Co v jiných verzích, které jsem viděl není, je Carpatiha ještě před potopením Titaniku a jako novinka loď Californian.

• 18.7.2016  21:15

1* navíc za to, že se nebere vážně a dokonce si ze sebe lehce utahuje. I-}