Bídníci (2012)

Na Bídníky jsem šel na doporučení kamarádky a ze skutečnosti, že Bídníci jsou klasika, kterou bych měl vidět alespoň jednu natočenou verzi. Při dabování hercům tohoto muzikálu skutečně nezávidím, protože krom asi 5 vět se jenom zpívalo (jsou 3 možnosti jak to udělají. A) nebudou to dabovat nebo nadabují těch 5 vět B) nadabují písničky pouze ty, které jsou bezvýznamné a nakonec možnost C) kdy se nadabuje všechno. Nepravděpodobnější je C). Ale musím uznat velmi kvalitně a hodně melodií je obecně už známých (nebo jsou zdrojem inspirace pravděpodobně některých písní v Anastázii). Začátek je velmi slibný a film slibu dostojí do konce prostředku (skoro je dickinsovské-podobnost s Oliverem Twistem), kdy přichází zvolnění tempa (čekání revolucionářů na armádu), které je správné, avšak o polovinu delší, než by bylo ideální. Konec by mohl být o hodně lepší (ale duch Fanfine je dost povedený). To co jsem napsal, napsal někdo(já), kdo muzikály obecně nevyhledává. Většina diváků, kteří si muzikály vychutnávají je adaptace Toma Hoopera hodně nadějná na 5*. PS: po zvolnění jsem uvažoval (krátil nudu), kdy by byl jeden z těch dvou (Crowe nebo Jackman) cylon, tak kdo (jen trochu víc ujíždím na BSG, to není podstatné).

Battlestar Galactica (2003) (TV film)

3 hodiny je až příliš na toto dílo, nejlepší je si ho rozkouskovat na 3 části. Zajímevé komentáře: DVCAM, Seti, Reanmated.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

obsahuje SPOILERY-- Tak čisté (výtažek) sci-fi jsem neviděl hodně dlouho, pokud vůbec. Musím ale něco napsat: Varuji vás, protože pokud nemáte rádi válečný žánr(v podstatě jsou válečný i Star Treky, jen tam není na to důraz), tak tímto seriálem si ho oblíbíte do té míry, že budete sami hledat podobně laděné válečné filmy/seriály (já jsem se podíval na 2 válečné filmy, které jsem viděl naposledy před 9 lety - Potopte Bismarck a Bitva u La Plata- ale na La platu jsem se chtěl podívat už před tím. Výsledek: Bitvu doporučuju je ještě lepší než naposledy. Potopte Bismarck je pořád stejný, byť se zajímavým začátkem- nedoporučuju). Zapomeňte na oblíbené postavy a vcelku se to dá říct u neoblíbených (celkové pojetí postav je takové, že nejde porovnat vztahy k oblíbeným postavám u jiných seriálů). Neměl jsem tedy jinou volbu, než si oblíbené zvolit sám. Vybral jsem si Šéfa a Duallu. Postavy ke kterým jsem měl odpor je Baltar a Tigh. Tady se ukazuje kvalita, protože jsem se všemi postavami zžil, jako s jinými v jiných seriálech ne. Z důvodu vývoje většiny postav mi byl v poslední řadě Baltar dokonce sympatický. Bohužel/dík jsem viděl mezi 3hodinovým pilotem a 1. řadou 2 poslední minuty seriálu (holčička schází kopec a pak rozhovor v NY mezi Baltarem s Caprikou), když to dávali na Nova cinema (odůvodnění: proč bych se nemohl podívat na poslední minuty seriálu? Zážitek to určitě nezkazí“). Tím pádem, i když jsem chtěl Baltara vyhodit do vesmíru a to bez skafandru (stejně ale považuji G. Baltara za jednu nejlíp napsanou postavu vůbec), stejně jsem věděl, jak je to přání (nebo se stejným výsledkem) nemožné. Naštěstí mě seriál překvapil i v tomto případě a je to na konci jinak, než jak se mi to jevilo před sledováním. Překvapeních jsem v průběhu všech řad zažil hodně, dostavilo se i velkých šoků (obzvláště v poslední sérii). Vyrovnanost dílů je velmi dobrá až na 2. polovinu 3. serie, která je v podstatě za 3*. PS: znělka je boží, nejen úpravou Gayatri mantry. PPS: na speciál Břitva (4x001-2) se podívejte po 2. části Exodu (3x04). PPPS: nejlepší díl je asi 4x05 - cesta, ne tak prošlapaná. PPPPS: znalost spin-offu Caprica se mi celkem hodila.

Jan (1991) (TV film)

No jako dílo o Janu Zajíci netradičně pojatý (střídání černobílého a barevného obrazu) slouží dobře. Bohužel kvalita (experimentální pojetí) je zkažena špatným ozvučením a až moc chaotickým střihem.

Světlušky v zahradě (2008)

Naprosto nepochopen, při další příležitosti mu dám druhou šanci.

Avatar (2009)

Tenhle film mě neoslovil. Konec byl sice vzrušující a napínavý, takže nějaké emoce jsem zažil, ale na celý film jich bylo málo. 4* jsou za dobře zvládnutý americký velkofilm se vším, co je s tím spojeno. Dalšímu americkému velkofilmu, který pojede podle obsahu, který jsem viděl už 100x, pokud nebude mít nějaké pro mě zajímavé zpracování dostane 3*. PS: Cameron mi vyplnil představu na vysoké úrovni Ydrasilu z 1. knihy knižní série: Tajemství nesmrtelného Nicolase Flamela.

Raubíř Ralf (2012)

Po skončení jsem si řekl:„Jo, bylo to fajn.“. Děj není nejoriginálnější, hlavně je to znát na začátku a ke konci (ale co jiného by měl dělat Ralf v rodinném filmu, že). Film především staví na ztvárnění příběhu, který se odehrává ve 3 hrách z automatů (domovská s Felixem, Hero duty a Cukr káry) přičemž se tam mihnou i další postavičky z jiných her. Tento rok si Dysneya a Pixar prohodily náměty ke svým pracem, protože jsem zapomněl na Rebelku a v momentě koupení lístku jsem si myslel, že to vytvořil Pixar (především tím námětem). Toto dílko je silný v chování hl. záporáka (hrdiny), jež se chová jako opravdový záporák i v situacích, kdy jsem si myslel, že se zachová jako dobrák (v tomto smyslu mě jedna scéna hodně překvapila) A ve vyvolání pocitu v závěru, který mi chybí (promiň Whedone) u Avengers. Srovnání je namístě, protože jsem si mohl v závěru snadno představil, místo raubíře Ralfa, Iron-mana. A k tomu jsem si vybavil i Hulka, a to když je Ralf osloven jménem, jaké bych použil pro český překlad-ekvivalent slova hulk. K tomu všemu jsem si oživil pocit z posledního Matrixu (návštěva Hero duty) a dabing na špičkové úrovni, ve kterém zazní pár krutopřísných hlášek Suma sumárum jasných 5* celkem bez přemýšlení.

Heavy Metal (1981)

Viděno v sobotu v TV. Už galerie jsem tušil, že to bude něco odlišného, od toho co jsem viděl dosud. Na začátku je to nic moc, ale další povídky jsou lepší a lepší. Tento film je vlastně soubor, který vypráví jakási kulička zla, přičemž pointa se ukáže až úplně na konci (Spoiler-pokolení vyvolených (přemožitelek) žen al´a Wonder Women konec SPoil). V průběhu sledování jsem si vzpomněl na jeden film, který nemá nic společného, že je také o jedné kulaté věci (Odysseus a hvězdy). PS: pokud by někdo chtěl natočit soubor povídek Příliš vzdálený svět, tak jedině se stejnou animací a výtvarníkem. PPS: do soboty jsem si vzpomínal na Akiru (zřejmě je to filmový zážitek, který mi vydrží rok. Před tím byla jen trilogie Matrix) až příliš často. Teď mě to dost opustilo a trochu ho nahradil Heavy metal. PPPS: pokud ho neviděli a moc o něm nevíte, tak to je lepší, protože si ho víc vychutnáte. PPPPS: Soundtrack je takový, jaký soundtracky mají být. Občas výrazný; naprosto přebíjí obraz, někdy je úplně v pozadí, skoro neslyšný. Ale pořád tam hraje.

Caprica (2009) (seriál)

Celkem nuda (bez pilotu) do 5. dílu pro někoho, koho moc nebere vůbec mafiánská tématika. Následují díly 6-9, který jsou krom posledních dvou, nejlepší. V seriálu jsem si oblíbil cokoliv se Zoye Greaston a s jejími rodiči, holobandy a jejich světem, roboty a jejich zprovozněním. Poslední 2 díly je důvod, pro jsem dal celkově 4*, jinak by to bylo za normální 3*. Kdo má rád BSG, Caprica mu odpoví, kde se vzali Cyloni, proč se jejich vůdkyně chovají tak jak se chovají. A poodhalí, co se myslí pod slovy ve znělce BSG “MAJÍ PLÁN!“

Brak (2002)

Moje představa před filmem byla něco na způsob míň ujetého (sjetého) Ro( c )ku podvraťáků, jen 90“. Vzezřením. Po filmu se moje představa trochu vyplnila, protože jsem dostal toto: Ano je to atmosféry z 90.“ let, ale oproti podvraťákům vyzařuje film víc ujetosti a i sjetosti (jako by režisér, když to psal byl úplně sjetej. Což je jeho plus. Mínus (i oproti podvraťákům) jsou mafiáni až moc bráni jako odvary mafiánů, kteří ve filmech podobného zaměření obvykle bývají, nejsou bohužel vůbec cool. Do posledních 5 minut jsem dílko více méně chápal, ale pak to mi hlava fakt nebrala.