Pásli ovce valasi (1973) (seriál)

"Hore v horách, kde kopce vyliezajú jeden druhému na plecia, aby dovideli čo najďalej, pasú valasi ovce. Oviec je veľa, valasi dvaja a jeden pes..." nezabudnuteľný večerníček s nezabudnuteľným hlasom J.Krónera...

23 (2007)

Film "23" vznikol v roku 2007 a trvá 95 minút. 2+0+0+7+9+5=23. bububububu ...keď si sčítate písmená Joel Schumacher Jim Carrey, aké neočakávané číslo vám výjde? žeby 23? bububububu 92:4 sa rovná 23 bububububu 23.1=23 bububububu!!! Film 23 funguje čisto na podprahových podnetoch a snaží sa tváriť ohromne mysteriózne. V globále je to dosť nemožný film v lesklom pozlátku - kombinácia J.Schumachera a J.Carryho..aj keď mu nemožno odoprieť kvalitnú vizuálnu stránku, kameru, efekty. Scenár je neskutočne príšerný a konkuruje béčkových thrillerom. Film hodnotím 23 percentami, bububububu....

Shrek Třetí (2007)

Tie tohtoročné trilógie ma už začínajú riadne omínať. Dúfam, že tvorcovia majú natoľko zdravý úsudok, že neurobia zo Shreka seriál..totiž Shrek III. je dôkazom toho, že cestou kvantity to už u mnohých "nepôjde".

Dům bláznů (2002)

Rozmýšlam, kto vlastne bol v tomto filme bláznom?? Či pacienti, konkétne napr. - ženská, harmonikárka, ktorá si vo svojom halucinogénnom svete vysnívala, že sa stane ženou B.Adamsa alebo pravými bláznami boli skôr vojaci, ktorí nezmyselne bojujú proti tým, po boku ktorých kedysi priateľsky stáli. Vlastne ide o 2 dejové línie, ktoré majú veľa spoločného, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí tak javiť. Končalovskij sa s pointou trošku viac vyhral, nezobrazil ju až tak prvoplánovo, no s citom a metaforicky. V tejto bláznivej a uletenej dráme možno nájsť rovnaké charakteristiky vojakov, aj bláznov. Aj keď výsledný dojem je rovnaký, irónia a podstatný rozdiel pramenia len v jednom : sú tí, ktorí za to jednoducho nemôžu a tí, ktorích zdravý úsudok by mal byť relatívne v poriadku, aj keď to v konečnom dôsledku tak nevyzerá... Výborné dielo nielen po dejovej, ale aj technickej stránke!

Grandhotel (2006)

P.Ondříček sa jednoducho rád rýpe v medziľudských vzťahoch, životných peripetiách a tak celkovo v mozaike interpersonálneho prostredia. Kamera vynikajúca, zábery vychytávkové. Hlavné postavy akoby odchytili zo psychiatrického oddelenia - kumulácia nie príliš normálnych protagonistov vyznieva nenormálne a umelo. Na hudbu som si musela trochu zvyknúť, ale vyjadrila, čo chcela. V celku priemerný filmový zážitok.

No Time for Nuts (2006)

Scrat znova hviezdi...pekná animácia s pointou a miernou paródiou na pár vysadených filmových lahôdok. Výborné.

Hudbu složil, slova napsal (2007)

... ako čítam.... jasne, že sto ludí, sto chutí, ale v jednom sa urcite zhodneme: ten uvodný klip bol vrcholne originalny a geniálny...!!!!!!!..ked tak nad tým premýšlam, iba to stálo v tomto filme za niečo, inak ďalšie americké klišoidné de javu.

Jako v zrcadle (1961)

Áno, ďalší Bergmanovský "psychický teror a nápor na city". Tentokrát sa poháva s hraničnosťou normality versus abnormality a existenciálnymi témami. Úprimne musím priznať, že s témou a s akou takou pointou vyrukoval až v samom závere filmu, okrem posledných 30 minút to bolo v podstate dosť nudné a o ničom...Nemôžem si odmyslieť začiatočnú "fimovú vatu", preto len priemer tentokrát.

Dobrý ročník (2006)

Silno uvažujem, čím Good year tak namotáva...veď dejová línia zbohatlíka, ktorý sa dostane do odlahlejších končín, na aké nebol doteraz zvyknutý a práve tam nájde lásku a prehodnotí doterajšie životné fungovanie je 500 krát vyomielaná a prepieraná téma mnohých romancí. V každom prípade kombinácia Russell Crowe v hlavnej úlohe pod réžijnou taktovkou Ridleyho Scotta hovorí sama za seba a trošku dvíha očakávania... Rovnako božské francúzske vinice v Provence boli nádherným vizuálom. Neodpustiteľná je však masívna znáška klišé, hlavne k záveru, čo zdevalvovalo veškeré moje dojmy, preto šanca na vyššie hodnotenie je premárnená.

Persona (1966)

Persona je exkurziou do zákutia ženskej psychiky ponúknutá cez psychoanalytický jazyk. Bergmanovi sa umelecky podarilo zobraziť zložitú mozaiku jednej ľudskej existencie, jej podoby a prezentácie cez rôzne sociálne role. Odporúčam naštudovať teóriu osobnosti C.G.Junga a ľahšie pochopíte inotaje v Bergmanovej Persone.