Avengers (2012)

Jsou to ale, prosím pěkně, poměrně silné tři hvězdy. V udělení vyššího hodnocení mi dost možná brání skutečnost, že jsem předchozími dílčími marvelovskými filmy takřka nedotčen (viděl jsem jen Hulka Ang Leeho, který mě ovšem ukrutně nebavil). I přes nadupanou akci a slušnou porci skvělých hlášek mě prostě nedokázali Avengers víc vtáhnout a získat na svoji stranu, a to může být způsobeno právě tím, že jsem se s většinou z nich seznamoval až právě při sledování filmu Avengers. Každopádně jsem rád, že se Joss Whedon takhle výrazně zviditelnil. Moc mu to přeju. Třeba se jednou dostanu i k dalším marvelovkám a pak se k Avengers vrátím a možná je více docením. Takhle je to za 70%.

Šípková Růženka (2011)

Párkrát během filmu byla patrná snaha o vybudování jakési znepokojující či stísněné atmosféry a chvílemi to vypadá, že se to už už podaří, ale pak se jakýkoliv náznak atmosféry vypaří jako pára nad hrncem. Režie je k uzoufání nudná, bez nápadu a neohrabaná, podobně jako scénář. Postavy bez vykreslených charakterů se tak nějak motají příběhem, aniž by byla zřejmá jejich motivace. Jediným pozitivem je pro mě Emily Browning. 25%

Stalo se (2008)

Shyamalan je z filmu místy cítit a pár scén je v náznaku i trochu napínavých. Nicméně celkově film jen tak prošumí kolem, aniž by přišel s nějakou pointou, uvěřitelným vysvětlením nebo alespoň sdělením (ne, ono ekologické rádoby poselství mi fakt nestačí), takže jen za pár záblesků napínavé atmosféry dávám dvě hvězdy, ale s odřenýma ušima. 30%

Strom života (2011)

Moje (a myslím, že nejen moje) vyjadřovací schopnosti prostě nestačí na to, abych trefně popsal, co všechno v sobě tento Malickův opus skrývá a co všechno nabízí k zamyšlení a k prožití. Nikdy jsem na žádném jiném filmu nebyl čtyřikrát v kině. Pro mě film roku. 100%

Děti moje (2011)

Na mě tenhle film působí jako hrozný kalkul od začátku až do konce. Děj filmu tak nějak plyne a v jeho průběhu tvůrci pečlivě dávkují tu trochu dojetí a sentimentu, tu vtípek, tu trochu toho dramatu - zkrátka a dobře tak, aby se zavděčili všem a všemu a dokráčeli si společně pro pár oscarových nominací, což se jim nakonec i podařilo. Ano, Clooney hraje jak o život a i mladá Shailene Woodley mile překvapí, ale to mi prostě nestačí. 50%

Nebezpečná metoda (2011)

Až příliš profesorsky natočené a bez emocí. Keiře Knightley jsem její hraní moc nebaštil, Viggo Mortensen výborný. 60%

Znovu a jinak (2011)

Pro mě osobně ukrutně nezáživná záležitost. Jediným plusem, ale zato MEGA plusem, tohoto filmu je Charlize Theron. Ta je dokonale asociální, nesympatická a prostě celkově "napřesdržku" :) Vedle Tildy Swinton další herečka, která letos měla být nominovaná na Oscara místo Rooney Mara (samozřejmě pouze podle mého názoru)... 50%

Megamysl (2010)

Závěrečné entrée Megamysla za tónů Welcome to the Jungle od Guns N' Roses je grandiózní :) 65%

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Já jsem byl po skončení projekce v zásadě spokojen s tím, co jsem viděl, ale k nadšení jsem měl poměrně dost daleko. Jak už tu někteří napsali, tak to určitě chtělo charismatičtějsího hlavního hrdinu. Na mě osobně působil neslaně nemastně a tak nějak jsem mu prostě nedokázal úplně fandit. Neslaná nemastná a bez nějaké zásadnější invence je vlastně i většina filmu. Prvních sto minut tak nějak prošumělo, aniž by mě příběh výrazněji oslovil. Poslední půl hodinka mě ale celkem vtáhla do děje a nápadně tak vylepšila i moje výsledné dojmy z filmu. Co se týká hlavní hrdinky, tak ta je sice poměrně sexy, ale myslím, že nemohlo být těžké vybrat kvalitnější herečku. Na druhou stranu je fakt, že měla smůlu na hodně kýčovité repliky. Úplně jsem taky nejuchal z hudby. Jednak by podle mě filmu slušela nějaká úderná ústřední melodie a jednak mi přijde, že hudba místy umocňovala klišovitost filmu. 3D mi v případě tohoto filmu připadalo úplně zbytečné, protože vůbec nebylo využito možností, které 3D nabízí. Spíše tak bylo 3D na obtíž a opět jsem se utvrdil v tom, že se ze mě fanoušek 3D jen tak nestane. 65%

Můj týden s Marilyn (2011)

Na úvod je třeba říci, že Můj týden s Marilyn není zdaleka takovým filmem, jakým mohl být. Stačilo trochu více režijní invence a více odhodlanosti scénáristů a mohl to být výjimečný snímek. Hlavní předností filmu je herecké obsazení v čele s výbornou Michelle Williams, která sice nevypadá úplně jako Marilyn Monroe a možná ani nemá takový sex-appeal, ale přesto je naprosto přesvědčivá a dokáže ukázat Marilyn i v jiném světle, než jak ji známe z jejích filmů, tj. zničenou, tápající a o sobě pochybující ženu. Kenneth Branagh je v roli Oliviera skvělý, Judi Dench a Julia Ormond i přes malý prostor taky potěší a nakonec ani Eddie Redmayne nezůstává tolik pozadu. Teď se ovšem dostáváme k zásadní slabině filmu a tou je skutečnost, že film tak nějak směřuje (možná spíše nesměřuje) odnikud nikam. Tam kde začíná, tam v podstatě končí, aniž by přišel s nějakou myšlenkou či se dostal hlouběji pod povrch. I přesto ale musím říct, že jsem ve společnosti výborných herců (kteří jsou důvodem pro čtvrtou hvězdu mého hodnocení) těch 99 minut strávil poměrně příjemně. 70%