Akáty (2011)

Minimalistický snímek, který takřka beze slov řekne vše, co je třeba, a zahřeje na duši :) 80%

Začátky (2010)

Poměrně nevýrazný, ale žádném případě ne všední snímek, který má co nabídnout. Přestože se film rozhodně nedá označit za optimistický, mile potěší. Herci jsou naprosto uvěřitelní a přirození. Příjemné překvapení. 70%

Bůh masakru (2011)

Krátce před tím, než jsem viděl film, tak jsem v Činoherním klubu viděl i stejnojmennou divadelní hru (popravdě, ani ta mě příliš nenadchla), takže jsem naprosto přesně věděl, co se kdy bude ve filmu odehrávat, což mu samozřejmě mohlo ubrat na působivosti. Nicméně film na mě působí, jako kdyby měl Polanski volný týden v diáři, a tak obtelefonoval pár herců a Kate, Jodie, Christoper a John měli zrovna ten samý týden taky volno, a tak se sešli, natočili spolu film jen tak, aby se nenudili, a zase jeli domů. Neurazí, ale zároveň nic zajímavého nenabízí. 55%

Na vlásku (2010)

Přiznávám se, že jsem k Na vlásku před projekcí přistupoval mírně skepticky, protože v poslední době mě moc animáků nepobavilo. Tohle je ale (rozto)milá pohádka, která se tak trochu vrací ke klasickým disneyovkám a myslím, že to je správná cesta. V poslední době bylo těch hypermoderních a rádoby originálních animáků až až, takže tohle bylo fakt příjemný překvapení. Osobně bych asi vypustil zpívání, ale tak přežil jsem ho :) 75 %

Divoká stvoření jižních krajin (2012)

Tak rád bych dal pět hvězd, ale nakonec (minimálně teda po první projekci) to na ně o fousek stačit nebude. Divoká stvoření jižních krajin jsou krásným filmem, ve kterém se Benu Zeitlinovi podařilo vytvořit kouzelný a originální svět zasazený do jižní Louisiany, v němž zdejší lidé netradičním způsobem čelí hurikánu Katrina a vyrovnávají se s jeho následky. Hlavními přednostmi filmu jsou bezpochyby vizuální stránka, skvělá hudba a hlavní představitelka šestileté Hushpuppy. Celkově prostě skvělý film, kterému odpustím i trochu té prvoplánové dojímačky :) Bena Zeitlina si teď budu setsakramentsky hlídat. 90%

Země bez zákona (2012)

Lawless se naoko tváří jako stylová a drsná gangsterka. Skutečnost je ale podle mě taková, že je až příliš šablonovitá, bez nějaké zásadnější invence a bez duše. Nechci tím říct, že je to vyloženě špatný film, ale zároveň není v podstatě ničím zajímavý (snad kromě nabitého hereckého obsazení). Kdosi tu v komentářích zmínil, že Scorsese nastavil laťku gangsterkám vysoko a Hillcoat ji bez sebemenších problému přeskočil. No, podle mě je to spíš tak, že Hillcoat sice laťku neshodil, ale to jen proto, že skočil pod onou laťkou, aniž by se jí vůbec dotknul. 55%

Zátah: Vykoupení (2011)

Asi takhle, na začátku jsem se slušně bavil, protože bojové akce byly nabušené a měly výbornou choreografii. Nicméně postupem času mé nadšení postupně uvadalo, až uvadlo téměř úplně. V průběhu filmu se totiž vše začne dokolečka opakovat a každá další bojová scéna je míň zajímavá, což vyvrcholí v závěrečné bitce dva na jednoho, která je přímo k uzoufání nudná, nezáživná a nekonečná. V druhé půlce filmu už mi bylo tak nějak jedno, kdo koho zmydlí, a už jsem se nebavil skoro vůbec. Víc než na ty dvě hvězdy to prostě nevytáhnu. 50%

Panika v městečku (2009)

Seriál jsem neviděl, ale moc rád bych se na něj jednou podíval. Film totiž překypuje skvělými a originálními nápady, které baví, ale hodina a čtvrt je prostě moc dlouhá stopáž. V krátkých epizodách po pěti minutách to však jistě může fungovat víc než dobře. 70%

Nečestný svět (2011)

Adikos Kosmos je poněkud těžkopádné a ke konci i lehce utahané řecké drama. Hlavními hrdiny tohoto snímku jsou policista Sotiris a uklízečka Dora, jejichž životní cesty se tu a tam protnou a jindy zase o kousek minou. Ustřední větou celého filmu je podle mého názoru věta, kterou Sotiris nejednou vyřkne: "Už nikdy nechci být nefér." Každá nebo alespoň vetšina postav se v určitých chvílích chová svým způsobem nefér (nemorálně, nečestně) a celý film se v podstatě po celou dobu zabývá otázkou, co je fér (morální, čestné). Cílem však není jednání postav v rámci těchto hodnot (morálka, čestnost) hodnotit, ale pouze na jednotlivých případech ukázat, že nic není černobílé. Některé případy mi ovšem připadaly jasně černé a měl jsem tak trochu problém s jejich určitým relatizováním (nicméně to je pouze můj pohled). K přednostem snímku patří klavírní doprovod a vizuální stránka. Filmu by prospělo více lehkosti, nadhledu a údernosti, pak by mohl být více než jen průměrné festivalové drama. Věřím, ale že si své publikum na festivalech najde. 50%

Temné stíny (2012)

Once upon a time I was a fan of Tim Burton's movies... A stále jsem, ale pouze těch starších. V posledních letech je znát, že Burton přešlapuje na místě a stále sází na stejné karty. Dosud to s přimhouřenýma očima jakž takž fungovalo, v Temných stínech už však nikoliv. Temné stíny jsou vyčpělou křečovitou slátaninou, která sice párkrát pobaví, ale jinak nemá co nabídnout. Chci věřit tomu, že mě Burton ještě někdy okouzlí, ale nevím, nevím… 30 %