Molly Maxwellová (2013)

Hvězdu za sympatický herecký projev Loly Tash. Jinak, co mě irituje, je americká/kanadská filmová představa inteligentních teenagerů. Buď se ztrapní režisér nebo herec, že mluví rychle a hází termíny, které nezapadají do kontextu, nýbrž do nějaké stupidní reakce. Amen

Florenc 13,30 (1957)

prvních 10 minut bylo snad na plný počet (vnitřních monology, hraničící s vnitřními dialogy...což mi přišlo zajímavé), pak už to šlo z mírného kopce...nicméně sám bych nevěřil, že budu hodnotit takhle vysoko, ale Josef Bek byl prostě skvělý...

Čekej do tmy (1967)

Jisté scény působí na dnešní dobu trochu komicky, ale to se dá i odpustit. Občas to s tou slepotou, Audrey, haprovalo. Chování kriminálníků je opravdu nereálně komplikované (uvažování autora mi připomíná rétoriku politiků, kteří mluví o civilních problémech z perspektivy horního patra věže ze slonoviny), ale pokud na tu jejich hru přistoupíte, tak děj má dobrou gradaci napětí a vůbec se nedivím, že film patří vůbec mezi nejlépe hodnocené..

Divočina (2014)

Bolest, ta propast bezedná, ta temnota beztvará, ta děvka bodavá, živená minulostí. Od bolesti psychické pomůže bolest fyzická. Cesta očistcem až k samotnému dnu, kde je vše tak jasné a průzračné, že hlubina největší odhalí pevný bod, od kterého se můžete odrazit a nabrat sílu na realitu. ____ Největší dar je láska k životu, postava Bobbi (Laura Dern), tak jako například postava Leliho (Slavnosti sněženek, Jaromír Hanzlík) jsou nesmírně inspirativní. Upřímná radost z vůně trávy, z vycházejícího slunce, z všednosti. A dovolím si menší parafrázi z úst Rudolfa Hrušínského, některým se bude těžko umírat.

Zloději kol (1948)

Jak přízračné a nadčasové. Podobný příběh se odehrává dnes a denně v leckteré chudé oblasti světa. Před chudobou se z nezbytnosti i čest skloní.

Historie.cs (2008) (pořad)

Pořad, který lze vysílat a hlavně sledovat, s mnohdy nepozměněnou aktuálností, i za 100 let.

Bajkalsko-amurská magistrála (2005) (TV film)

Detaily, nikoliv stavba samá (přes to megalomanství to snad ani nelze), nejsou moc známé. Navzdory nadlidskému úsilí, které si zhotovení vyžádalo, byla "uložena do šuplíku" jako nějaká školní úloha. Její potenciál nebyl (patrně prozatím) využit, poněvadž důvod (a trasování) výstavby nebyl až tak ekonomického rázu, ale politického, potažmo bezpečnostního.

Nůž ve vodě (1962)

V dějovém zvratu se trošku tlačilo na pilu, působí uměle, amatérsky, až teatrálně. Jinak mi tak vyloženě nic nevadilo, ba naopak, zejména obrazy byly skvělé. ___ Nechápu mladíka, který šel na loď, aby zde byl ponižován a poučován (testosteron mává s logikou). Skvělou satisfakcí mu bylo zahnutí s manželkou. Holt mužská ješitnost, je u některých jedinců více než směšná a u "intelektuální" přestřelky to málokdy končí. Nyní můžeme hromadně diskutovat, jakou symboliku představoval nůž a rozložení sil v tomto dětinském duševně-fyzickém rohování. ___ Vůbec celý film působí křečově, i přes několik zajímavých momentů, které se bohužel neslily, ale vždy byly přeťaty nějakou záhadnou emoční diskontinuitou, jako kdybychom měli počítat, kolik natáčecích dnů film trval. Je mi líto, mistře. I přes to, že film je často povinným studijním materiálem pro složení zkoušky na leckteré filmové škole a byl i nominován na Oscara (patrně z důvodů té psychologické prokreslenosti hereckého trojúhelníku a kamery), tak si myslím, že to co jste natočil později, vypadalo v mých očích méně upjatě (byť ten psychologický rozměr až na film Hořký měsíc snad nebyl překonán). U géniů oboru se, buď vždy dobře dešifruje, pokud sami chtějí, nebo děj sám odhaluje hlubší (další) vrstvy (motivace - často psychologické) zápletky-účinkujících-příběhu, jakoby sám - tak snadno a čistě a to zde převládá-dominuje, takže o filmový zážitek je postaráno.

451° Fahrenheita (1966)

Předloha je nepřekonatelná, filmové zpracování skvělé (místa však komické, ale tomu se nelze u sci-fi vyhnout, zpětně). Kdo nezná obsah, tak věřím, že žere v McDonaldu a kupuje Blesk!

Tesla - pán blesků (2000) (TV film)

Odjakživa mi Tesla přišel jako kdyby ho sem někdo poslal z budoucnosti. Je až neuvěřitelné, jakým způsobem dokázal prorazit a jakým způsobem důvěřoval nejen v sám sebe, ale i ve svoji práci. Je mi záhadou, proč odmítl nominaci na Nobelovu cenu (snad za společnou nominaci s Edisonem, který mu značně znepříjemňoval život, no těžko říci, snad se odpověď někdy dozvím).