Fanfán Tulipán (1952)

Naprostá a nejznámější klasika, barvité, výpravné, vtipné. Vždycky mne pobaví Philipova replika, když jej vedou biřici a pod ním v úvozu jde Lolobrigida, a on „vidí soutěsku a dva kopce“. Francouzské filmy se silně podílely na mém dospívání, nikde v té době nebyla moc erotika, natožpak sex. Takže díky i za fanfaróna Fanfána Tulipána.

Americká noc (1973)

Jestli je tu ještě někdo, kdo to neviděl, tak má nejvyšší čas. Jeden z nejlepších filmů o filmu co znám. Bisset v jedné ze svých nejlepších rolí, tenhle film mohu i opakovaně. A Truffaut před i za kamerou stojí za vidění. Hudba je dílem mého oblíbence Delerua, no comment. Za zmínku stojí zejména hudební pasáž připomínající Vivaldiho, soundtrack už mám 20 let a nepřestává se mi líbit.

Moll Flandersová (1996)

Mám moc ráda knížku, jasně jsem ji četla roky před filmem, ale docela se její převedení na plátno povedlo. Znám horší adaptace. Freeman je nejen tmavý, ale i temný, takže to podle mne stojí za to. A doporučuji skoro jako u všeho – přečíst. Kdo nezná autora předlohy, tak je to ten, co napsal Robinsona.

Superman se vrací (2006)

Pro mě za mně ať si tam klidně zůstane. Po charismatickém Reevovi užmne žádný nemůže uchvátit. A ještě k tomu to ani nesjou filmy, které by mne bůhvíjak braly.

12 opic (1995)

Nebudu tak bezvýhradně souhlasit se všemi, neb Willise nesnáším, takže nejsem nezaujatá. Co mně dokonale kazilo požitek, byl dabing. Bubník se jako zkrachovalý dětský herec živí dabingem a to, co předvedl jako Pittův hlas bylo otřesné. Fakt není nad filmy s titulky. Jo, a ještě byla hrozná ta Pittova blonďatá paruka.Oscaři v 95 byli vůbec divní, já byla pro Mrtvý muž přichází, Statečné srdce mne tak nebralo, a mužský bych dala Peannovi a ne Cageovi.

Sedm (1995)

Depresivní film, ale s jasným poselstvím. A hříchy jsou tam tak krásně syrové. Kdysi jsem si je dokonce i vypsala, protože nás učili jen deset přikázání, ale smrtelné hříchy ne. Freeman je můj nejoblíbenější herec tmavé pleti, (aby mne někdo nenařkl z rasismu), je bezkonkureční. Vždycky jsem v pokušení spočítat ty černé tečky na jeho tvářích. Jenže ono jich lety přibývá. V době Sedmi ještě nebylo přepittováno, takže to šlo. Ale umíte si představit, jak by teď natáčeli podobný film, když Vatikán rozšířil seznam smrtelných hříchů třeba u na ekologické chování?