Chi bi xia: Jue zhan tian xia (2009)

Ani druhá polovica historického megafilmu Johna Woo vás nenechá v kľude! Neskutočne napínavé scény (dokonca aj tie mimo bojiska) sa striedajú s pokojnejšími a film vás drží v hrsti po celý čas. Všetko smeruje k záveru, ktorý je jedným slovom GIGANTICKÝ!!! Takmer 30-minútová bitka na záver, v ktorej uvidíte scény o ktorých ste si mysleli, že ani nejdú natočiť. Všetko to vyzerá veľkolepo a dokonalý zážitok opäť umocňuje aj skvelá hudba. Celkovo (spolu s 1.polovicou) ide o famózny zážitok, aký doteraz vaše oči a uši ešte nezažili :)

Imigranti (2009)

Pôsobivá dráma Wayna Kramera ponúka klasický pohľad na niekoľko rôznych postáv, ktorých osudy sa postupne popreplietajú v tých najmenej očakávaných okamihoch. Už veľmi dávno som vo filme nevidel také silné obsadenie - Harrison Ford, Ashley Judd, Ray Liotta - všetko herci, ktorí vás nikdy nesklamú , a aj tu odvedú obrovský kus práce. Minimálne rovnaký kus ako sám režisér, ktorý drží celý film pevne a s istotou v rukách po celý čas. Výbornú réžiu podporuje aj skvelá kamera a celkovo má film naozaj silný a veľmi zaujímavý vizuál. Niekomu sa môže zdať, že film má pomalšie tempo, ale to v tomto žánri nie je prekvapením ani nevýhodou. Ako by som teda Crossing Over zhrnul jednou vetou? Ide o silný príbeh so skvelými hercami plný emócií, v štýle filmov 21 gramov alebo Crash a pre všetkých ktorí obľubujú tento žáner, je jasnou voľbou :)

Jezdci Apokalypsy (2009)

Úbohý pokus o ďalši mysteriózny thriller v štýle "Sedem"! Jedinou zložkou filmu, ktorú môžem považovať za ako-tak podarenú, je výber hlavnej postavy - Dennis Quaid je v hlavnej úlohe celkom presvedčivý a občas vo filme zaznie naozaj slušný hudobný podmaz,ale to je naozaj všetko. Zvyšok je neskutočná nuda korunovaná vyslovene debilnou pointou!

Kámoš k pohledání (2009)

Zdá sa, že rok 2009 je na inteligentné komédie bohatý. Po skvoste menom Hangover je tu ďalšia v ktorej neuvidíte žiadne telesné tekutiny a nevtipný trápne naťahovaný humor. Paul Rudd v hlavnej úlohe je totálne uvoľnený a s postavou, ktorú hrá, si robí doslova čo len chce. To pravé orechové,ale začne až vo chvíli, keď sa na scéne objaví Jason Segel. Ten v tomto filme hrá postavu, ktorá síce nemá nič spoločné s jeho Marshallom z How I Met Your Mother, ale znova dokazuje, že je všestranným komikom, ktorý dokonale zahrá akúkoľvek úlohu. Atmosféra pri natáčaní musela byť skvelá a herci sa určite kráľovsky bavili, pretože z niektorých scén je cítiť, že neboli vopred plánované a vznikli čisto vďaka improvizácií. Aby som to záverom zhrnul, I Love You Man je výborná moderná komédia plná inteligentného nesileného humoru s totálne uvoľnenou atmosférou, v ktorej nečakajte žiadny fyzický humor - žiadne pády, údery medzi nohy, nárazy do stien - ale perfektne vypointované ostré dialógy. Bodaj by vznikalo viac takýchto komédii :)

Krvavý Valentýn (2009)

Remake hororu z 80.rokov neprináša do tohto žánru žiadne novinky , ani vylepšenia. Kráča už vopred vyšlapanou cestou, na ktorej nájdete veľa "ľakačiek" , neustáleho napätia a veľmi slušnú dávku skutočne krvavých scén. Hlavne tie nesmierne potešia, až sa človek čuduje akými rôznymi spôsobmi sa dá človek zabiť krompáčom :) a pokiaľ si tento film zapnete s cieľom vidieť naozaj výživné vraždy, zrejme budete viac ako spokojní. Všetkým ostatným, ktorí očakávajú aj nejaký príbeh, musím odkázať jediné: Hľadáte na zlej adrese! Náznaky príbehu tu síce sú,ale nejde o nič prevratné. Pýtate sa prečo teda 3*?? Pretože tvorcovia veľmi šikovne maskujú, kto je naozaj vrahom až do samotného konca a je naozaj zábavné sledovať ako sa s nami scenáristi hrajú. Do poslednej sekundy si nie ste na 100% istý, kto je tým mužom s krompáčom,ktorý zanecháva stále viac obetí. Film tým pádom rýchlo odsýpa a vôbec to nie je nuda, proste dostanete všetko, čo od hororu v 21.storočí môžete čakať. A potom to príde....snaha tvorcov šokovať vyústi niekoľko minút pred koncom do záverečného zvratu, ktorý ale nielen že patrí medzi 100krát použité a nie veľmi podarené, ale naviac sa po 3 sekundách rozmýšľania nad ním javí ako úplný nelogický nezmysel najhrubšieho zrna. Výsledné 3* si ale film zaslúži aj kvôli výbornému 3D zážitku :)

Na odstřel (2009)

Skvele obsadený thriller (Russell Crowe, Ben Affleck, Jeff Daniels, Rachel McAdams, Helen Mirren...) z novinárskeho prostredia dokáže byť naozaj napínavý a ani na chvíľu nezľaví z veľmi hustej atmosféry a pomerne rýchleho tempa. V napätí vás udrží od začiatku do konca bez akýchkoľvek problémov a s prehľadom sa radí medzi najlepšie thrillery roka. Poznámka na záver: V tomto filme je Ben Affleck asi prvýkrát vo svojej kariére znesiteľný :)

Návrh (2009)

Trojica najlepších komédií roka 2009 je jasná: Hangover, I Love You,Man aaaa.....Návrh :) Prekvapenie sa koná , a to dokonca väčšie ako som si spočiatku myslel. Sandra Bullock je prvýkrát v živote vtipná, na plátne neotravuje a dá sa povedať, že prvýkrát hrá v naozaj vydarenom filme. Ryan Renolds je potom maximálne uvoľnený a zábavný ,ale to najhlavnejšie je, že ústredná dvojica je geniálna SPOLU! Také iskry, takú chémiu medzi 2 hercami som už dlho nevidel! Presne to je aj dôvod, že všetky vtipy fungujú presne tak ako tvorcovia plánovali! Skvelé hlášky , skvelá hudba, sympatickí herci - to je všetko, čo môže človek od dobrej komédie chcieť. A tu dostanete všetko a v obrovských dávkach. Film má neskutočne slzopudný záver, takže sa nehanbite plakať ;) P.S.: S nástupom záverečných titulkov ešte film nevypínajte! Prišli by ste o jedny z najlepších a najzábavnejších záverečných titulkov aké tu kedy boli......ale fotky zo záveru Hangoveru zostávajú neprekonané :)

Noc v muzeu 2 (2009)

Ben Stiller a exponáty z múzea opäť v akcii! A musím povedať, že to tentokrát nedopadlo horšie ako prvý diel a už to je v dnešných "časoch nevydarených pokračovaní" obrovský úspech. Všetky známe postavičky z prvej Noci v múzeu sa vracajú a pridávajú sa nové, väčšinou veľmi podarené (Napoleon, Al Capone, Ivan Hrozný, Faraón...), z ktorých práve postava Faraóna v podaní Hanka Azariu je v origináli slovami nepopísateľný zážitok :) Kopa gagov - extrémne podarených (paródia na 300..) , dobrých (Bôžikovia lásky..) ale aj nevydarených a trošku trápnych (Fackovanie s opicami..) posúva príbeh pomaly až k veľkej finálovej bitke v ktorej si to rozdajú Faraón s nočným strážcom :) Shawnovi Levymu sa na počudovanie podarilo namiešať rovnako chutný koktejl ako v prvom filme a tak zostáva len konštatovať, že Noc v múzeu 2 je presne taká, aká mala byť. P.S.: V záverečných titulkoch je skrytý jeden z najlepších fórov celého filmu :)

Nová dcera (2009)

Veľmi vydarený zvukový a hudobný doprovod a ešte stále presvedčivý Kevin Costner sú hlavnými devízami tohto thrilleru. Ďalším plusom je niekoľko naozaj podarených mrazivých scén a hlavne záverečná časť, ktorej sledovanie bude asi robiť klaustrofobikom nemalé problémy. Filmov s podobnou tematikou existuje veľmi veľa,ale myslím, že španielsky režisér Luiso Berdejo sa môže s kľudom pochváliť, že natočil film, ktorý síce putuje rovno na DVD, ale je lepší ako väčšina thrillerov / hororov premietaných v kinách.

Odbor městské zeleně (2009) (seriál)

Od čias Priateľov mi žiadni komediálni seráloví hrdinovia neprirástli k srdcu tak ako táto partička. Dokonalý komediálny timing, ku ktorému sa približne od polovice 2.série pridáva aj (na pomery sitcomu) viac než solídny vývoj deja a postáv.