Uprchlíci (1986)

Často jsem se smál a často dělál sáhodlouhé "óóóóóhhh." Málokdy se mi líbil Gérard v komedii, jako tady no a Pierre to je klasa. Bláznivé, ale při tom ne stupidní. Trochu kýčoidní apel na city, ale ne podbízivý, prostě skvělá pohodovka. Nebýt kapánek roztáhlého konce, dal bych 5*, ale i tak je to spíš za 4,5.

Bezúčelná procházka (1996) (TV film)

Velmi zajímavý dokument a portrét Hammida, nabízející i průřez jeho tvorbou. Z dokumentu na vás krásně dýchne pokora a ačkoliv se zde moc nemluví, vše působí velmi intimně.

Muž v ohni (2004)

"Odpouští jen bůh a já jim umožním, aby se s ním setkali." Tahle věta vystihla asi celého hlavního hrdinu. Netrousí tu hlášky, jak bývá u drsných vrahů zvykem a ani nějaká rádoby moudra. To co řekne, je perla v tom nejlepším slova smyslu. V 1. části jsem si říkal, jestli to má být nějaký pokus o jinou imitaci Osobního strážce, ale jak ze scény zmizela Dakota, rozjel se kolotoč akčnosti. Denzelovi jsem věřil každé gesto a každý pohyb. Tak to má být, malinkaté zklámání v podobě citového nátlaku, ale jinak super. Jo a velmi mile překvapila hudba až na tu neustále ke konci omýlanou srdceryvnou melodii, ale jo, našlapanost tam byla:)

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Hodnotit nějakou duchaplnost dějové linky je naprosto zbytečné. Jde o to hlavně pobavit a to se tady povedlo. Stallone v jeho 62 letech umí pořád brutálně zabíjet a tady ještě brutálněji, než kdykoli před tím. Sice už má trochu vaničku, ale pořád mu to běhá a střílí. Občas prohodí nějakou ultradrsnou hlášku. Comeback se vydařil a navíc položil totálně filozofující otázku, zda má právo misionář zábít člověka:) No prostě akční smršť se špetkou pseudomouder. Dal bych 5*, ale postavy misionářů mi přišly až moc přehnané a trochu mi vadila občas chaotická kamera.

69 (2008)

Působící dánský dokument o problematice jedné squatterské skupiny v Kodani. Krásný důkaz toho, že squatteři nejsou vylízaná paka, ale alternativní lidé tvořící alternativní kulturu, která nemusí jít ruku v ruce s úzy společnosti. Velmi cenný dokument jen proto, že ačkoli je točen anarchisty není jednostranný. Ale samozřejmě se snaží o vaše sympatie se squattery. Je neuvěřitelné, kolik peněz vynaložilo město na organizované policejní zásahy, kdyby za ty prachy radši postavilo nějaký dům pro tuto zavrhovanou mládež.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Tak právě pro tohle mám Burtona rád. Ta jeho obrazotvornost, technická propracovanost a preciznost. Vše má svůj řád, ale nic nepůsobí konformě. Navíc ta schopnost Burtona vidět svět dětskýma očima... Krásná pohádka i pro dospělé, navíc scéna parodující 2001 vesmírnou odyseu je geniální. Holt Tim nám zase jednou naservíroval skvost, plný vtipů, narážek na různá klišé, ale hlavně nás i přes průzračnost děje, donutil zamyslet se. Dal bych 5* , ale představitel hlavního dětského hrdiny byl až moc dokonalý.

Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod (2004)

Postava Jima Carreyho u mě aspiruje na jednu z nejoblíbenějších filmových postav vůbec. Je pravda, že většina filmu je postavena na něm. Ačkoliv i jiné postavy mají zajímavé role a zvláštnosti, žádná mě tak nebavila, jako ta jeho. Spoustu vtipných scén, povedené dialogy a především obrazotvornost na skvělé úrovni dělají z tohoto snímku nadstadard. Byla by to pecka nebýt pár hluchých míst a rozplizlého konce.

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Dvěma filmovými filtry se paráda nenadělá. Zdlouhavé, nudné, jen poslední půlhodinka mě dokázala nadchnout, což je ale v celku trochu málo. Paralela příběhů rádoby složitá, ale nakonec působící zmateně. Jak jsem to tady četl, tak jsem čekal, že budu mít po celou dobu otevřenou hubu, to se bohužel nestalo. Holt, málo kdy se splní vaše největší očekávání. Co si ale plně zaslouží ty pětihvězdičkové zástupy je hudba, v podstatě hlavně díky ní se vnoříte do děje.