REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Americkej spisovatel, advokát, akademik a politickej analytik Michael Punke (nar. 7. 12. 1964) napsal román „The Revenant: A Novel of Revenge“, kterej v USA vyšel 10. června 2002. Tato kniha byla vydána poprvý v češtině pod názvem „Zmrtvýchvstání“ dne 14. prosince 2015. A právě z tohoto literárního díla vychází částečně i film „The Revenant“, kterej natočil mexickej režisér, scénárista, producent, střihač a hudební skladatel Alejandro González Iñárritu (nar. 15. 8. 1963). Ten se proslavil pohyblivejma obrázkama jako: „Amores perros: Láska je kurva“ (2000), „21 gramů“ (2003) nebo „Babel“ (2006). Všechny tři patří mezi skvosty světový kinematografie. Westernový drama „The Revenant“ začíná v roce 1823 ve státě Jižní Dakota, kde lovec kožešin Hugh Glass (herec Leonardo DiCaprio), jeho syn Hawk (herec Forrest Goodluck) a kapitán Andrew Henry (herec Domhnall Gleeson) bloudí krajinou a snaží se něco ulovit. Zatímco jsou na lovu, na tábor lovecký družiny zaútočí indiánskej kmen Arikara, kterej se snaží získat zpět unesenou náčelníkovu dceru Powaqu. Mnoho lovců v táboře je pozabíjeno. Ti, co přežili, vyrazí pěšky do obchodní stanice s kožešinami z 19. století Fort Kiowa na řece Missouri a vede je Glass. Ten později pátrá po zvěři a samice medvěda grizzlyho jej rozmačkává a nechává na pokraji smrti. Jeden z lovců John Fitzgerald (herec Tom Hardy) v obavě z dalšího útoku idiánů kmene Arikara tvrdí, že skupina musí Glasse milosrdně zabít a pokračovat v cestě. Avšak Andrew Henry nabídne peníze tomu, kdo s Glassem zůstane a případně ho pohřbí, pokud zemře. Jedinejma dobrovolníkama jsou Hawk, mladý Jim Bridger (herec Will Poulter) a John Fitzgerald. Po odchodu ostatních se Fitzgerald pokouší Glasse udusit, ale Hawk zasáhne a překazí mu to. Hawk vyhrožuje, že zastřelí Fitzgeralda, a křičí na Bridgera, který je pryč a sbírá vodu, takže Fitzgerald ubodá Hawka k smrti, zatímco Glass bezmocně přihlíží. Druhý den ráno Fitzgerald přesvědčí Bridgera, který o Hawkově vraždě neví, že se blíží indiánskej kmen Arikara a oni musí Glasse opustit. Bridger zprvu protestuje, ale nakonec následuje Fitzgeralda poté, co ten nechá Glasse napůl pohřbeného zaživa v provizorním hrobě. Když se Fitzgerald a Bridger později setkají s Henrym v pevnosti, Fitzgerald Henrymu sdělí, že Glass zemřel a Hawk zmizel. A v tomto momentě začíná Glassova namáhavá pouť divočinou, kdy se snaží přežít a také se pomstít… A my jsme se ve čtvrtek 4. 2. 2016 vypravili na tenhle všemi vychvalovanej velkofilm do kina Cinema City Flora na Praze 3 (Žižkov). Po zkouknutí tohodle snímku jsme se přemístili přes cestu do Restaurace Na Křižovatce (Vinohradská 1612/149, Praha 3 - Žižkov), kde jsme si poseděli venku na zahrádce, dali si epesní hovězí guláš s knedlíky, několik piv Plzeň a rozebrali jsme celej film. Shodli jsme se na tom, že to VŮBEC NENÍ TAKOVEJ ÚŽASNEJ FILM, jak o něm všichni píší. Taky názor, ne? Celosvětová premiéra snímku „The Revenant“ se stopáží 156 minut proběhla 16. prosince 2015 v Hollywoodu v Kalifornii a do českejch kin tento film s českým distribučním názvem „Revenant: Zmrtvýchvstání“ zavítal v premiéře 14. ledna 2016.

Špión (2015)

Ústřední postavou akční komedie „Špión“, jehož stopáž činí 120 minut, je 40-letá Susan Cooper (herečka Melissa McCarthy), nenápadná kancelářská analytička CIA, která žije sama. Dálkově pomáhá terénnímu agentovi jménem Bradley Fine (herec Jude Law) na jeho misi. Avšak Fine omylem zabil překupníka zbraní Tihomira Boyanova (herec Raad Rawi) a nedozvěděl se od něj umístění kufříkové atomovky. Susan odhalila důkazy o tom, že Rayna Boyanov (herečka Rose Byrne), Boyanovova dcera, kontaktovala teroristického prostředníka Sergia De Lucu (herec Bobby Cannavale), takže Fine pronikl do jejího domu. Zdá se, že ho Rayna zastřelila, zatímco Susan vše bezmocně sleduje online díky Fineově malý kameře. Rayna pak prozradí, že zná totožnost agentů agentury v terénu, včetně Ricka Forda (herec Jason Statham) a Karen Walker (herečka Morena Baccarin). Susan, která je agentkou, ale nikdy nesloužila v terénu, a tudíž je neznámá, se k jejímu sledování hlásí. Když s tím její šéfka Elaine Crocker (herečka Allison Janney) zdráhavě souhlasí, ultrachlapáckej Ford protestuje kvůli nedostatku zkušeností Susan a znechuceně končí. Se svou nejlepší kamarádkou a kolegyní Nancy B. Artingstall (herečka Miranda Hart) odjede Susan do Paříže. Objeví se zběhlej Ford a varuje ji, že selže kvůli své nezkušenosti. Následují akční přesuny do Říma a pak do Budapešti, během nichž se divák neustále baví a občas se i zasměje. Nakonec agent Rick Ford uzná, že Susan Cooper je velmi schopná agentka CIA, VŠICHNI SE USMÍVAJÍ A FILM POMALU KONČÍ. Na svědomí ho má americkej režisér, scénárista, producent a herec Paul Feig (nar. 17. 9. 1962), kterej spáchal filmy jako třeba „Malí rošťáci“ (2006) nebo „Drsňačky“ (2013). Celosvětová premiéra akční komedie „Spy“ proběhla 15. března 2015 na filmovým festivalu South by Southwest Film Festival ve městě Austin ve státě Texas, kterej se uskutečnil ve dnech 13. 3 – 23. 3. 2015. Do českejch kin tato taškařice vtrhla pod názvem „Špión“ v premiéře 4. června 2015.

King Kong (1976)

V 70. letech 20. století Fred Wilson (herec Charles Grodin), výkonnej ředitel ropný společnosti Petrox Oil Company, zjistí díky infračervenejm snímkům, že na jednom dosud neobjeveným ostrově v Indickým oceánu, kterej je zahalenej neustálou mlhou, se nachází velký množství ropy. Vytvoří tedy průzkumnou expedici, která se k tomuto ostrovu na lodi vypraví. Paleontolog primátů Jack Prescott (herec Jeff Bridges) se vplíží na loď expedice a pokouší se varovat tým před cestou na ostrov s odvoláním na zlověstnou závěrečnou zprávu o „řevu největší šelmy“ od předchozích průzkumníků odsouzených k záhubě. Wilson nařídí Prescotta zavřít, protože se domnívá, že je špionem z konkurenční korporace, ale nakonec z Prescotta udělá fotografa expedice. Cestou průzkumná loď vytáhne ze záchrannýho voru krásnou trosečnici Dwan (herečka Jessica Lange). Ta Prescottovi sdělí, že je ctižádostivá herečka, která byla na palubě režisérské jachty, která náhle explodovala. Když loď dorazí ke břehům onoho ostrova, celej průzkumnej tým tam objeví primitivní kmen domorodejch obyvatel, kteří žijí v mezích gigantické zdi, postavený na jejich ochranu před TAJEMNÝM BOHEM ZNÁMÝM JAKO KONG. Průzkumníci zjišťují, že i když je tu velký ložisko ropy, je tak nízký kvality, že je nepoužitelná. Posléze dojde k tomu, že domorodci unesou Dwan, nadrogují ji a nabídnou jako oběť Kongovi. Monumentální opice popadne Dwan od oltáře a odejde zpět do džungle. Dwan se však s Kongem sblíží, protože její nesouvislej monolog obludnou šelmu uklidňuje a fascinuje. Mezitím Prescott a první důstojník Carnahan (herec Ed Lauter) vedou záchrannou misi na záchranu Dwan. To se jim povede, ale Kong je pronásleduje zpět do domorodý vesnice, kde spadne do pasti a je uspán chloroformem. Fred Wilson se rozhodne převézt Konga do Ameriky jako propagační trik své společnosti. A tak se také stane a Kong se najednou objeví v New Yorku… Tenhle dobrodružnej snímek se stopáží 134 minuty natočil britskej režisér, scénárista a producent John Guillermin (11. 11. 1925 – 27. 9. 2015). Divákům je známej díky svejm pohyblivejm obrázkům jako: „Skleněné peklo“ (1974), „Smrt na Nilu“ (1978) nebo „Kong Kong žije“ (1986). Celosvětová premiéra filmu „King Kong“ se uskutečnila 8. září 1976 ve Francii a do československejch kin se stejným názvem „King Kong“ snímek v premiéře dorazil 26. července 1984.

Mlha (1980)

V Severní Kalifornii se nachází fiktivní město Antonio Bay. Tam starý pan Machen (herec John Houseman) vypráví dětem u táboráku na pláži strašidelný příběhy. Jeden příběh je o velký plachetnici, která narazila na útesy v okolí a způsobila, že se celá posádka utopila poté, co si při plavbě nadpozemskou mlhou spletla táborák s majákem. Machen dokončuje příběh ve chvíli, kdy udeří půlnoc, a v okolí města se začínají odehrávat paranormální jevy. Mezitím místní kněz, otec Patrick Malone (herec Hal Holbrook), objeví deník svého dědečka. Tento deník odhaluje, že o sto let dříve, v roce 1880, šest zakladatelů Antonio Bay (včetně Malonova dědečka) úmyslně ztroskotalo na plachetnici jménem Elizabeth Dane, aby její bohatý majitel Blake (herec Rob Bottin), kterej byl nemocnej leprou (malomocnej), nezaložil poblíž kolonii malomocnejch. Ovšem jistí spiklenci použili zlato vykradené z lodi k založení města. Mezitím na moři zahalí rybářskou loď podivná a zářící mlha. Ta s sebou přináší Elizabeth Dane, nesoucí pomstychtivé duchy Blakea a jeho posádky, kteří zabíjejí rybáře. Následujícího rána dostane moderátorka místního rádia Stevie Wayne (herečka Adrienne Barbeau) kus naplaveného dřeva od svého syna Andyho (herec Ty Mitchell), kterej ho našel na pláži. Je na něm vyryto slovo „DANE“. Stevie si ho s sebou bere do majáku, odkud vysílá svůj rozhlasový pořad. Poslouchá muziku a pak si všimne, že skrz onen kousek dřeva začne prosakovat voda. Stevie pak náhle uslyší mužskej hlas, kterej přísahá na pomstu, a na dřevě se objeví slova „6 must die“ (6 musí zemřít) dříve, než vzplane. Stevie uhasí oheň a vidí, že na dřevě je opět nápis „DANE“. A různejch podivností začne přibejvat a V NOCI SE NA MĚSTEČKO ANTONIO BAY ZAČNE VALIT MLHA… Tenhle temnej a napínavej film, jehož stopáž není nijak dlouhá (89 minut), natočil americkej režisér, scénárista, hudební skladatel, producent, herec a střihač John Carpenter (nar. 16. 1. 1948), kterej se proslavil pohyblivejma obrázkama jako: „Halloween“ (1978), „Útěk z New Yorku“ (1981), „Věc“ (1982), „Velké nesnáze v Malé Číně“ (1986) nebo „Oni žijí“ (1988). Celosvětová premiéra hororu „The Fog“ se uskutečnila na Mezinárodním festivalu fantastických filmů Avoriaz (Festival international du film fantastique d'Avoriaz), kterej proběhl ve dnech 16. 1. – 20. 1. 1980 v městečku Avoriaz na jihovýchodě Francie. Kinům v Československu se snímek „Mlha“ obloukem vyhnul. Zřejmě proto, aby příliš nevyděsil obyvatele tohoto státu.

Rocky IV (1985)

Americkej film „Rocky IV“ měl svou světovou premiéru v Los Angeles 21. listopadu 1985 a dle mýho subjektivního názoru parří k tomu nejlepšímu z celý série o boxerovi jménem Robert „Rocky“ Balboa, protože vykresluje dopady studený války i ve sportu. Americkej herec, režisér, scénárista a producent Sylvester Stallone ztvárnil zástupce Ameriky coby boxer Rocky a proti němu stojí vysokej a urostlej sovětskej armádní kapitán Ivan Drago, kterýho vytvořil švédskej herec, režisér, scénárista a producent Dolph Lundgren. Byl to tehdy teprve druhej Lundgrenův film v jeho kariéře. Jeho ženu jménem Ludmilla Vobet Drago si ve filmu „Rocky IV“ zahrála dánská herečka, modelka a zpěvačka Brigitte Nielsen, kterou si pak 15. prosince 1985 vzal Stallone za manželku (13. července 1987 se však rozvedli). Děj filmu je všem velmi dobře známej, proto bych rád jen citoval slova, která na závěr po boxerským souboji v Moskvě mezi Ivanem a Rockym pronáší hlavní hrdina filmu, vítěz zápasu Robert „Rocky“ Balboa: „Během tohoto zápasu jsem viděl spoustu změn, to, co jste ke mně cítili, a to, co jsem k vám cítil já. Tady se dva chlápci zabíjeli navzájem, ale to je asi lepší než 20 milionů. Asi se snažím říct, že když se můžu změnit já, i vy se můžete změnit, všichni se můžou změnit!“ (During this fight, I've seen a lot of changing, the way you felt about me, and in the way I felt about you. In here, there were two guys killing each other, but I guess that's better than 20 million. I guess what I'm trying to say, is that if I can change, and you can change, everybody can change!). VYPLÝVÁ Z TOHO JASNÝ POSELSTVÍ. Z tohoto komerčně velmi úspěšnýho filmu pocházejí dva velký celosvětový hity. První z nich se jmenuje „Living In America“ a natočil jej americkej zpěvák James Brown, druhej pak „Burning Heart“ od americký kapely Survivor. Oba tyto singly „řádily“ ve světových žebříčcích v únoru a v březnu 1986.

Osm hrozných (2015)

Děj tohoto filmu se odehrává několik let po občanský válce v Americe (1861 – 1865). V roce 1870 uhání zasněženými kopci dostavník, kterej míří do města Red Rock ve státě Wyoming. Jede v něm lovec lidí John Ruth (herec Kurt Russell) a jeho „úlovek“ v podobě Daisy Domergue (herečka Jennifer Jason Leigh), kterou čeká oprátka. Po cestě se k nim pak připojí bejvalej voják, major Marquis Warren (herec Samuel L. Jackson) a jižanskej odpadlík Chris Mannix (herec Walton Goggins). Silná vichřice a sněžení jim zabrání v pokračování jejich cesty, proto najdou útočiště v dřevěnici uprostřed pustiny u Minnie. Ve dveřích je však neuvítá žádná Minnie, ale úplně neznámí týpci: Mexičan Señor Bob (herec Demián Bichir), kat Oswaldo Mobray (herec Tim Roth), kovboj Joe Gage (herec Michael Madsen) a konfederační generál Sanford Smithers (herec Bruce Dern). Je tam s nimi i O.B. Jackson (herec James Parks), kterej řídil dostavník. Každej z nich o sobě tvrdí, co je zač a co dělá, ale dá se vůbec někomu z nich věřit? To v průběhu dalšího děje zjistí sám divák, kterej se NESTAČÍ DIVIT VŠEM TĚM LŽÍM A VÝMYSLŮM… Tohle povedený drama natočil americkej režisér, scénárista, herec, producent, kameraman a střihač Quentin Tarantino (nar. 27. 3. 1963), kterej se ovšem rovněž připojil ke světovýmu sionismu. Bohužel. Je to ženatej muž a jeho manželkou je izraelská zpěvačka Daniella Pick– 28. listopadu 2018 měli svatbu v židovským kostele v Beverly Hills. Její otec Svika Pick (3. 10. 1949 – 14. 8. 2022) byl izraelskej zpěvák, muzikant a skladatel. Oba manželé žijí nedaleko města Tel Aviv a mají spolu syna (narozen 22. 2. 2020) a dceru (narozena 2. 7. 2022). Westernový drama „The Hateful Eight“ je docela dlouhý: kinoverze má stopáž 168 minut a rozšířená verze 210 minut. Celosvětová premiéra snímku „The Hateful Eight“ proběhla 7. prosince 2015 v kině Cinerama Dome na ulici Sunset Boulevard v Hollywoodu a do českejch kin film „Osm hrozných“ v premiéře vstoupil 7. ledna 2016.

Ranhojič (2013)

Celosvětová premiéra německýho historickýho dramatu „Der Medicus“ se uskutečnila 25. prosince 2013 v Německu a ve Španělsku. Do českejch kin film „Ranhojič“ zavítal v premiéře 8. května 2014. Snímek vznikl podle románu „The Physician“ (v USA vyšel 7. srpna 1986), kterej napsal americkej spisovatel Noah Gordon (11. 11. 1926 – 22. 11. 2021). Jeho první český vydání pod názvem „Ranhojič“ se datuje do roku 1996. Tenhle ROZSÁHLEJ PŘÍBĚH (jeho filmová stopáž činí 155 minut) je dobrodružnou cestou za poznáním ve světě, v němž vládne brutalita, pověry a předsudky. Církev v Evropě ve středověku tvrdě bojovala proti černý magii. Lékařský znalosti řeckejch lékařů, jako byli Hippokratés a Galén, byly pro medicínu středověký Evropy ztraceny. V Anglii 11. století se cestující holičští chirurgové pokusili poskytnout lékařskou péči běžnýmu obyvatelstvu, často s rizikem, že je církev bude pronásledovat za čarodějnictví. Robert Cole (herec Tom Payne) má mimořádnej dar. Dokáže vycítit, když někdo, kdo se neléčí, velice brzy umírá. Poprvý si toho všimne, když to vycítí jako malej kluk. Jeho nemocná matka umírá na nemoc, jejíž příčinu si tehdy nedokázal uvědomit. Po smrti obou rodičů se ho jako sirotka ujme jeden potulnej holič – chirurg, kterej si říká Barber (herec Stellan Skarsgård). Ten ho učí základům středověký medicíny se službami, jako je hrníčková terapie, pouštění žilou a trhání zubů. Už jako učeň si Robert uvědomuje omezení těchto jednoduchejch praktik. Barber onemocní na šedej zákal a Robert kontaktuje židovskýho doktora, kterej mu tento zákal vyléčí. Robert se při tý příležitosti naučí něco z židovský kultury a poprvý v životě uvidí mapu světa. Dozví se o známým lékaři, vědci a filozofovi jménem Ibn Sina (herec Ben Kingsley), kterej žil v letech 980 – 1037 v říši Kakuyidů v Persii a rozhodne se rovněž stát se lékařem. Během islámskýho zlatýho věku je medicína ve středověkým islámským světě mnohem vyspělejší než v Evropě. Ibn Sina vyučuje na škole ve městě Isfahán (v dnešním Íránu), v tý době nejvýznamnější škole pro začínající odborníky na světě. Robertovi je řečeno, že křesťané mají zákaz vstupu do muslimskejch zemí, zatímco židé jsou tolerováni. Po příjezdu do Egypta se proto Robert obřezává a začne si říkat Jesse Ben Benjamin. Předstírá, že je Žid, i když je ve skutečnosti křesťan. Stane se součástí putující karavany, v níž pozná dívku jménem Rebecca (herečka Emma Rigby). Ta mu čte z knihy o Aladinovi a námořníkovi Sindibádovi. Ibn Sina jej nakonec přijme mezi studenty a Robert Cole/Jesse Ben Benjamin se začíná vzdělávat v oboru medicíny… Historickej velkofilm „Ranhojič“ natočil německej režisér a scénárista Philipp Stölzl  (nar. 1. 1. 1967) a určitě stojí za to jej zkouknout.

Muž z Hongkongu (1965)

Existuje jen několik málo vynikajících až geniálních francouzskejch herců, jako například Jean Gabin, Louis de Funès, Alain Delon nebo Jean-Paul Belmondo. Posledně jmenovanej je hlavním hrdinou francouzsko-italský ztřeštěný komedie „Les tribulations d'un Chinois en Chine“, jejíž celosvětová premiéra proběhla 5. listopadu 1965 ve Finsku pod tamním titulem „Kiinalaisia seikkailuja Kiinassa“ (ve Francii došlo k její premiéře 4. prosince 1965). Do československejch kin vstoupila bláznivá jízda „Muž z Hongkongu“ v premiéře 28. července 1967. Belmondo zde tvárnil postavu jménem Arthur Lempereur, což je ZNUDĚNEJ MULTIMILIONÁŘ, KTEREJ CHCE SPÁCHAT SEBEVRAŽDU, protože již nenachází žádnej smysl života. Jeho pokusy na sebevraždu jsou však jaksi neúspěšný, proto se rozhodne, že odcestuje do Hongkongu, aby zjistil, zda se jeho deprese dá vyléčit. Cestuje s ním jeho komorník Léon (herec Jean Rochefort), jeho snoubenka Alice Ponchabert (herečka Valérie Lagrange) a její rodiče, otec Cornelius Ponchabert (herec Jess Hahn) a matka Suzy Ponchabert (herečka Maria Pacôme). Náhle však obdrží zprávu, že přišel o všechny peníze. A tak se Arthur rozhodne oběsit. Jeho účetní Goh (herec Valéry Inkijinoff) mu však tento čin rozmluví a uzavře s ním dohodu. Pokud se Arthur nechá pojistit na dva miliony dolarů, které v případě jeho smrti dostanou Alice a Goh, může se spolehnout na to, že příští měsíc určitě nepřežije, protože Goh na něj najme profesionální zabijáky. Když po něm však neznámí muži začnou střílet, Arthur záhy opět dostane chuť žít. Seznámí se totiž s krásnou etnoložkou a striptérkou jménem Alexandrine Pinardel (herečka Ursula Andress). Zbejvá mu jediná věc. Společně s Léonem se vydá na zoufalou misi s cílem najít Goha a přesvědčit ho, aby nájemný vrahy odvolal. Goh však odletěl rozjímat do tibetskýho kláštera. A šílená honička začíná… Tuhle podařenou komedii se stopáží 104 minuty natočil francouzskej režisér, scénárista a herec Philippe de Broca (15. 3. 1933 – 26. 11. 2004), kterej má na svědomí známý filmy, jako třeba: „Cartouche“ (1962), „Muž z Ria“ (1964), „Muž z Acapulca“ (1973), „Něžné kuře“ (1978) nebo „Afričan“ (1983). Ještě bych doplnil, že v některých částech světa je tahle taškařice známá pod názvem „Up to His Ears“.

Bod zlomu (1991)

Celosvětová premiéra americkýho kriminálního dramatu „Point Break“ se uskutečnila 10. července 1991 v Los Angeles v Kalifornii. A do československejch kin snímek „Bod zlomu“ zamířil v premiéře 26. března 1992. Jeho děj je nejen velice napínavej, ale odehrává se většinou v nádhernejch kulisách pacifickýho pobřeží. Agent FBI Johnny Utah (herec Keanu Reeves) a jeho kolega Angelo Pappas (herec Gary Busey) mají za úkol vyšetřit sérii bankovních loupeží, při nichž ozbrojení lupiči mají na svejch hlavách gumový podobizny bejvalejch americkejch prezidentů: Ronald Reagan, Jimmy Carter, Richard Nixon a Lyndon B. Johnson. Podle teorie agenta Angela Pappase jsou TĚMI ZLOČINCI SURFAŘI, ale těch se na pobřeží Pacifiku scházejí desítky. Navrhne Johnny Utahovi, aby se mezi ně nějak vetřel. Utah se v jedný restauraci seznámí se servírkou jménem Tyler Ann Endicott (herečka Lori Petty), která ho posléze začne učit surfovat. Díky ní pozdějc pozná surfera s přezdívkou Bodhi (herec Patrick Swayze), kterej vede bandu surferů: Roach (herec James LeGros), Grommet (herec Bojesse Christopher) a Nathanial (herec John Philbin). Agent Johnny Utah postupně přichází na to, že tohleto jsou právě hledaní zločinci, kteří s maskami bejvalejch americkejch prezidentů přepadávaj banky. Nakonec je i on odhalen coby agent FBI. Oba hlavní aktéři filmu, Bodhi a Johnny Utah se v závěru setkají na pláži Bells Beach v jihovýchodní části Austrálie, kde má udeřit padesátiletá bouře, která má vyvolat obrovský vlny… Tenhle hodně zajímavej thriller se stopáží 122 minuty natočila americká režisérka, scénáristka, producentka a herečka Kathryn Bigelow (nar. 27. 11. 1951). Jejím manželem byl v letech 1989 – 1991 kanadskej režisér, scénárista, producent, střihač, herec a kameraman James Cameron (nar. 16. 8. 1954).

Komisař Clouseau na stopě (1964)

Americkej režisér, scénárista, producent a herec Blake Edwards (26. 7. 1922 – 15. 12. 2010) natočil sérii filmů na téma RŮŽOVÝ PANTER: „Růžový panter“ (1963), „Komisař Clouseau na stopě“ (1964), „Návrat Růžového pantera“ (1975), „Růžový panter znovu zasahuje“ (1976), „Pomsta Růžového pantera“ (1978), „Stopa Růžového pantera“ (1982), „Kletba Růžového pantera“ (1983) a „Syn Růžového pantera“ (1993). Mezi ty nejpovedenější s neuvěřitelnou řádkou gagů a legračních situací patří bezesporu luxusní komedie „A Shot in the Dark“, jejíž celosvětová premiéra se uskutečnila 23. června 1964 v New Yorku a do československejch kin tahle taškařice pod českým distribučním názvem „Komisař Clouseau na stopě“ zamířila v premiéře 17. prosince 1971. Jejími ústředními postavami jsou francouzskej inspektor Jacques Clouseau (herec Peter Sellers) a šéfinspektor Charles Dreyfus (herec Herbert Lom). Mimochodem, Herbert Lom se narodil v Praze, v roce 1938 si změnil příjmení na „Lom“ (našel ho v telefonním seznamu a jevilo se mu jako nejkratší) a v roce 1939 emigroval před nacisty do Velký Británie. Děj týhle bláznivý komedie začíná na zámku na okraji Paříže, kterej vlastní milionář Benjamin Ballon (herec George Sanders), kde jedný noci zazní čtyři výstřely. Obětí se stal španělskej šofér Miguel. První podezželou je komorná Maria Gambrelli (herečka Elke Sommer). Komorník Maurice (herec Martin Benson) zavolá policii a vyšetřování se ujme inspektor Clouseau, kdo taky jinej, že? Na tomto zámku v noci vraždy pobejvalo více lidí a zmatkař Clouseau je musí všechny vyslechnout. Vzniká tak série neuvěřitelně legračních situací a úletů, samotnej inspektor Clouseau neví, kde mu hlava stojí a navíc ho vždy doma „bojovně“ vítá jeho šílenej sluha Cato (herec Burt Kwouk)… Na tuhle legraci se stopáží 102 minuty si divák musí nejprve připravit svou bránici, aby pak moh vyletět do oblak smíchu!