Obávaný bojovník (2006)

Zvykli sme si už na bojovú poéziu, ktorá nás očarila svojou osobitou mágiou mýtična, s radosťou sme zabudli na okovy reality a vzlietli spolu s novoobjavenou vierou v nadpozemskosť. To všetko si pamätáme z takých bojových eposov ako Hero či Klan lietajúcich dýk. No i tá najprepracovanejšia bojová choreografia by sa rozsypala na bezcennú kopu zlatých tehličiek, nebyť dejového cementu miešaného s nevídaným emočným nábojom. Tak a teraz k hodnoteniu tohto propagandistického zlepenca. V prvej tretine sa na nás valí súboj za súbojom, občas prerušovaným dejovou linkou, ktorá naberá ku koncu čím ďalej viac infantilné prvky silne podporované tragikomickými emočnými výlevmi striedanými "slovkami múdrosti" a šablónovitými scénami vzostupu a pádu bojovníka v procese dospievania. Dokonca ani pokus o obrat hrdinu v dobro u mňa neuspel a nezískal si vôbec moje sympatie tobôž nie ľútosť. Možno keby som bol istej národnosti a moje srdce by bilo nacionalistickým tlkotom tak by som hopkal v ústrety vysokému hodnoteniu, takto mi zostávajú len slová kritiky.

Ráj hned teď (2005)

Letmý náhľad na tému samovražedných atentátov, ktorý sa úspešne vyhýba skĺznutiu do dokumentárneho spracovania zameraním sa na osudy dvoch priateľov a ich neisté kroky v ústrety vše objímajúcemu vykúpeniu. Napriek všetkému ale zlyháva emočná iskra, bez ktorej zostáva divák len na pokraji zaujatia inak veľmi silnou témou. 3,5*

Ukradené Vánoce (1993)

Kiežby všetky animáky zložili tú nablýskanú masku, za ktorou sa skrýva vo väčšine prípadov šablónovito ustrojená kostra z natlačených bankoviek. Aj keď niekto by mohol namietať, že to isté len v na ruby postavenom temnejšom šate je podstatou aj tohto počinu. Lenže zábava, piesne, prostredie, úžasné postavičky...to všetko chutí omnoho viac a s neporovnateľnou intenzitou v Night before christmas alebo Corpse bride. A keď som už pri týchto dvoch klenotoch tak musím uznať, že čas námetu prospel a v nasledujúcej Corpse bride boli dotiahnuté aj detaily k dokonalosti. To aj vysvetľuje moje nižšie hodnotenie zároveň. Tak či onak v animovanej tvorbe si hladný divák takúto hostinu neuziva často. 4,5*

Štěstí na dosah (2006)

Ďalšia sociálna cindarella story, ktorá vám, ak by ste náhodou zabudli, pripomenie, že peniaze a majetok sú jedinou cestou k šťastiu. Keď nie ste práve fanúšikom amerického "módu mať", tak vám asi monológy "sociálneho prípadu" Willa Smitha nebudú príliš imponovať. Keď ale opomeniem všetky tieto výhrady, tak sa jedná o pomerne vydarený rodinný film s edukatívnou ambíciou, pohybujúci sa niekde na hranici únosnosti. 2,5*

Ajťáci (2006) (seriál)

Ako dobre padne v rámci filmové sa uberania seriálovej tvorby pripomenúť čaro britského humoru. A faktom je, že naposledy som sa tak dobre zabával pri Fawlty Towers a to už je čo povedať, že používam prirovnanie so superlatívnym prívlastkom. It crowd prekvapí najmä sviežosťou a neotrepanosťou vo veľmi skromnom prevedení, no s o to originálnejšími IT postavičkami, ktoré vašej bránici nedajú vydýchnuť. I want more!!!

Nahý oběd (1991)

Keby bizarnosť a naprostá odcudzenosť v ústrety diváka mali byť hlavnými kritériami, bol by Naked lunch vrcholom svojho žánru. 2,5*

Vetřelci z hlubin (2005) (seriál)

Surface neprináša nič nové. Používa všetky osvedčené seriálové klišé v rámci hesla: Fear and conspiracy sells!. A ono to čuduj sa svete aj funguje, teda najmä čo sa hlavnej dejovej linky týka. Už horšie to je s tou nudnou omáčkou okolo a verte, že jej výskyt s postupom seriálu neúnosne stúpa. A tak pomerne veľa času s trávite len čakaním kým sa dej posunie ďalej. Podobne ako u Jericho vás teda budú hrdinovia otravovať svojimi pseudoromantickými techtlemechtle. Napriek všetkým negatívam ale v prípade, že nemáte nič lepšie na práci a hľadáte oddych nie je Surface zase až tak zlou voľbou. 3,5*

Horší už to nebude (2006)

Naozaj svieži závan v inak neoriginalitou prekliateho žánru komédie. Aj keď treba uznať, že s I hearth Huckabees to porovnávať nejde. Divák hladný po inteligentnej zábave je ale schopný po dlhom pôste urobiť menšie kompromisy a odpustiť Stranger than fiction nejaké tie menšie chybičky. 3,5*

Opustit Las Vegas (1995)

To, že romantika nie je len prvoplánovým artiklom zabalená do trblietavého balenia a jej sila sa vyplaví na povrch práve vo svojej naplno obnaženej forme, keď sa očistí o nánosy zbytočného balastu, dokazuje existencionálna romantika v podaní na smrť odhodlaného alkoholika a životom ťažko skúšanej prostitútky. To s akou invenciou a originalitou Mike Figgis prichádza priam vyráža dych. Hudba, neustála žiara Las Vegaských neónov, puch hotelových izieb slúžiacich predaju tela, neustále opojenie do stavu vykúpenia z väzenia vedomia...to všetko vás strháva ponoriť sa do tejto fascinujúcej atmosféry zapadajúceho svetielka nádeje, ktoré nám umožňuje všetku tú hrôzu navôkol prehliadnuť.4,5*

Play (2005)

Môj prvý letmý náhľad do končín filmovej Latinskej ameriky súčasnosti. Niežeby som bol sklamaný veď snaha sa ambicióznym tvorcom nedá uprieť, len popri tej všetkej hravosti a snahe zapôsobiť sa pozabudlo na usmernenie toku nápadov aby v konečnom dôsledku divákovi bol sprostredkovaný silnejší zážitok. Čo treba vyzdvihnúť je vynikajúca práca s hudbou. Aj s prihliadnutím na skromné podmienky natáčania nejde o nijaké preborné dielo ale len náznak, že treba filmovú rozšíriť o ďalšiu destináciu.