Návrat do ráje (1983) (seriál)

Tento seriál jsem nikdy moc nemusel a ani ta nostalgie neumí zázraky. :-)

Babel (2006)

Velmi povedený film. Občas mě mrzelo rozdělení na jednotlivé příhody (hlavně při odchodu z Japonska :-) ). Hodnotit film jako celek je velmi obtížné, protože je kvality jednotlivých příběhů diametrálně rozdílná. Nejslabší se mi zdá ta mexická linie, která je co k čemu až na konci (tato část měla dostat větší prostor) - 6/10. Marocká linie byla o poznání lepší - 8,5/10. Ale až japonská mě nadchla a připoutala k televizi. Do postavy hluchoněmé hrdinky jsem se maximálně vžil a to je, myslím, cílem snad každého filmu, jestli si chce najít své publikum. A hlavně díky této části dávám filmu, jako celku, 5 hvězdiček (92 %).

Rumový deník (2011)

Nakonec můžu říct, že se mi film líbil, i když jsem měl občas pocit, že jsem už to někde viděl. :-) Můžu jen konstatovat, že si Johnny trošku odvykl hrát nekomediální role. Tento film je takovou lehkou komedií. Hlubší myšlenky jen namátkově nastiňuje. Nijak zvlášť neřeší neutěšené sociální poměry, třídní rozdíly atp. Je to opravdu příjemná oddychovka - nic víc, nic míň.

Egypt (2005) (seriál)

Možná je to na 4 hvězdy, ale já z tohoto hraného dokumentu cítím bádání po historii a navíc Egyptské historii, takže nemůžu jinak než hodnotit plným počtem. Seriál se naštěstí na rozdíl od mnohých nedrží jen obecně známých faktů donekonečna omílaných, aby zaplnily hodinovou stopáž, a popisuje útrapy dobrodruhů, historiků a badatelů, kteří o něco posunuli naše vědomosti o Starověkém Egyptě.

Nebeští jezdci (2008)

Toto je snímek plný kontrastů. Animace je sice pěkná, ale neví, jakým směrem se chce ubírat. Na jednu stranu využívá nejmodernější technologie (krajina, voda, vzduch,...) a na druhou je jednoduše plošná. Já osobně dávám přednost jednomu, nebo druhému. Dohromady to nedělá dobrotu. Tím ale výčet kladů končí. Postavy se sice tváří jako zadumané a příběh jako filozoficky hluboký. Pravdou však je, že je vše neuvěřitelně prázdné a vařící z vody. Několik témat je nakousnuto, však vůbec ne dořešeno. Dost mi to připomíná některé Lynchovy filmy. V tom stylu, že jedna postava začne řvát do zdi: Ne, ne, ne, strašně tě nenávidím. A druhá, vedle ní sedící, jen tak namátkou prohodí: "Dnes je nebe ale krásně modré". A pak jde jeden dělat oběd a druhý si zapálí cigaretu. Trochu jsem to s tím přirovnáním přehnal, ale nějak takto cítím, že se tvůrci snaží vytvořit hloubku myšlenky. Iracionalitou a nevyřčením faktu. Ode mne jsou to lepší dvě hvězdičky.

Hyde Park (2010) (pořad)

Zajímavý pořad s občas zajímavými hosty a jejich tématy. Problém nastává u moderátorů a tázajících se občanů. U moderátorů mně přijde, že je vůbec nezajímá, co host říká a jen mají potřebu na něj rychle vyvalit otázky, zeptat se ho na nějakou podpásovku, popřípadě podsouvat mu něco, co neřekl. Vše je to, alespoň dle mého názoru, silně ovlivněno názorem moderátora, který vás buďto přitlačí ke zdi a v podstatě z vás udělá směšného šarlatána, a nebo vám dá prostor vše patřičně vysvětlit. Otázky diváků jsou také mnohdy mimo mísu. Inu jsou anonymní (jak je v moderní komunikaci zvykem), takže za hloupou otázku nesklidí řádného posměchu, nebo je pokládají sebecentričtí všeználci, kteří jen potřebují vykřičet svůj názor do světa. Mohl by to být lepší pořad, kdyby měl větší prostor, kvalitnější a hlavně nestranné a nebulvarizující moderátory a hlavně přiměřené tempo.

Černá labuť (2010)

Naprosto nezvládnuté. Pro mne je to velké zklamání. Čekal jsem opravdu mnohem víc. Nechápu, jak něco s takovým potenciálem může být tak prázdné. Nevím proč. Ale asi je to scénářem, režisérem a kdo ví, čím ještě, že se prokreslení vnitřního světa hlavní hrdinky nepouští do větší hloubky a jen povrchně nastiňuje její osobnostně-emocionální problémy. Je třeba zavolat na pomoc Lynche, Brada Andersona a Švankmajera. Snímek byl zacílen na široké publikum, které měly přitáhnout hvězdy, a podle toho to také vypadá.

Tintinova dobrodružství (2011)

Nevím, Možná jsem jediný, jehož názor je takový, že: animace je tu od toho, aby umožnila patřičnou stylizaci skutečnosti nebo zcela smyšleného příběhu. Snažit se dosáhnout reality pomocí animace je, dle mého, v době existence hraného filmu slepá ulička. To rovnou můžeme použít formu hraného filmu. :-( Další problém vidím ve výběru cílové skupiny diváků - má to být pro všechny? No nevím no, jsem z toho trochu rozpačitý.

Pokémon 3 (2000)

Prostě dětský film pro děti. O chloupek méně jednoduchý než předchozí dva filmy a navíc s trochu hlubší citovou pointou. Myslím, že na tři hvězdičky to jistě dosáhne. ;-)