2001: Vesmírná odysea (1968)

Po prečítaní úžasnej knihy je pre mňa film obrovským sklamaním. Za zmienku stojí asi iba hudba a efekty (na tú dobu veľmi dobré) a snáď aj herecké výkony, ale zas nič tažké na zahratie vo filme nebolo. Prvé dve kapitoly boli spracované celkom dobre, no samotná cesta na mňa pôsobila veľmi osekaným dojmom. Oproti knihe bolo vynechaných veľa scén, kde A.C. Clarke vysvetľoval súvislosti, rovnako aj správanie počítača bolo v knihe dôveryhodnejšie a viac premyslené. No a záver ma sklamal najviac, v knihe to bola najpútavejšia časť, vo filme len akási filozofická bodka, ktorá ma však nezaujala.

Paranormal Activity (2007)

Čakal som Blair Witch v dome, no namiesto toho som sa dočkal 75 minút nudy a 11 minút trošku vzrušujúceho finále. Atmosféra bola neustále prerušovaná, keďže sa strašilo iba v noci a aj keď som film pozeral sám a v noci, tak ma to nijako nepohltilo. Určitý podiel na tom môže mať aj to, že na duchov neverím :) Ľudí z traileru nechápem (našťastie som ho videl až po filme, inak by to bolo ešte horšie) , keby som to pozeral s kamarátmi, tak by sme z toho spravili komédiu, pretože vo filme je niekoľko nelogickostí (hlavne už spomenuté nezapínanie svetla vo chvíľach kedy by sa najviac hodilo). Jedna * za ten záver a ďalšia za herecké výkony.

A-Team: Poslední mise (2010)

Na začiatku som nevedel, čo mám od tohto filmu čakať, no pri divokých manévroch s vrtuľníkom mi to už bolo jasné, tak som sa začal baviť a nejaké fyzikálne zákony ma už nezaujímali :) Je to taká zmes komédie a akčného filmu, naštastie s veľkou dávkou recesie, takže sa nemusím chytať za hlavu ako pri bondovkách s Brosnanom. Ak k tomu pripočítame kvalitné herecké obsadenie, tak tu máme film, ktorý stojí za pozretie. No a prečo iba 4*? Ani sám neviem, ale niečo tomu chýbalo, čakal som viac hlášok, prípadne vtipných scénok, potenciálu bolo dosť, tiež by bolo dobré ubrať trochu z digitálnych efektov, ktorých bolo na môj vkus veľmi veľa a hlavne boli celkom viditeľné.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Vizuálna stránka je úžasná, sprievodný komentár od pána Svěráka mi k tomu nesedel (aj keď ho mám vo filmoch rád), tak som si to pozrel v origináli na YouTube (90 minút). Silne enviromentalistické posolstvo sa nesie celým filmom, ale nemal som pocit, že by to bolo bezduché naháňanie hrôzy, ale iba zhrnutie známych faktov a vyvodenie možnej budúcnosti. Na záver je to doplnené optimistickým zhrnutím už podniknutých krokov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Celý dokument stojí za pozretie hlavne kvôli dobre podanej myšlienke, ale samozrejme aj kvôli pekným záberom a dobrej hudbe.

Jamieho revoluce ve stravování (2010) (pořad)

Úžasné. Jamie propaguje v najnezdravšom meste sveta zdravú stravu a dokonca sa mu to darí. Neviem nakoľko je to reality show, ale ako už spomenul F.man - hlavné je to, že táto relácia môže veľa zmeniť a nie je to len tradičný výplach mozgu, ktorý môžeme vidieť u väčšiny podobných relácií. Niektoré fakty zo života miestnych ľudí vyrážajú dych, ale je dobré informovať o tom priamo. Občas sa vyskytovalo dosť veľa sentimentu a mám pocit, že to bolo úmyselné, ale vzhľadom na veľkú užitočnosť tohto programu mi to nevadilo.

Smrtihlav (1998)

Temnejšie, depresívnejšie a vizuálne zaujímavejšie ako Matrix (porovnaniu som sa rovnako ako ostatní nevyhol, lebo sa to snáď ani nedá). Hudba je skvelá, trochu divadelne pôsobiace kulisy film oživujú a jednoducho to na mňa všetko veľmi poctivo zapôsobilo. Koniec som čakal iný, ale nevadí. 80%

Faunův labyrint (2006)

Veľmi zvláštny film...prvá polovica bola veľmi dobrá, no mám pocit, že potom to zbehlo trochu do nudnejšej oblasti a aj ma to mrzí, pretože zo začiatku som to videl na jasných 5*. Len potom som si uvedomil, že som sa poriadne nedokázal vžiť do deja a to je pri takýchto filmoch pre mňa veľmi dôležité. Takže: prvá polovica 5*, druhá 3, čo sú vo výsledku 4.

Ano, šéfe! (2009) (pořad)

Zdeněk sa v gastronómii vyzná a navyše aj vie, ako čo správne okomentovať, takže sledovanie relácie je veľmi zábavné. Bohužial v druhej sérii už finálne testovanie nie je tajné, takže to trochu stratilo svoje čaro, ale inak je to fajn. Kvôli tomu, že je to prakticky vždy o tom istom a zrušeniu tajného záverečného hodnotenia dávam 4*.

Paľba (1996) (pořad)

Jediná relácia v slovenských televíziách, ktorú sledujem pravidelne. Väčšina reportáží je pre mňa varovaním pred ľudmi, ktorí sa snažia ostatných okradnúť rôznymi podvodmi a bez Paľby by som o takýchto praktikách asi nič nevedel. Dal by som 5*, ale občas mi niektoré reportáže pripadajú iba ako útok na city a to v TV nemám rád.

Pacifik (2010) (seriál)

Po šiestom dieli si konečne dovoľujem hodnotiť a samozrejme je to za 5 hviezdičiek. Zdá sa, že tvorcovia nekopírujú Band of Brothers, takže by to mohlo byť zaujímavé aj po príbehovej stránke. Technické záležitosti sú dokonalé, herci hrajú dobre, takže zatiaľ spokojnosť. Jediný rozdiel oproti BoB vidím v tom, že tu nemáte veľa príležitostí na budovanie si vzťahu k postavám, ale aj bez tohto prvku dokáže Pacific naplno zaujať a vytvoriť počas bojov dostatočné napätie, pretože atmosféra je vystihnutá dokonale - ak príde nová postava, tak máte chvíľku na zoznámenie s ostatnými, potom krst ohňom a upevnenie priateľstva s tými, čo prežili, pričom ostatní upadajú do zabudnutia. Rovnako keď vojaci trávili dlhý čas trénovaním, tak aj atmosféra pôsobí rozťahane a aj keď divák nemá vzťah k jednotlivým hrdinom, tak sa môže celkom dobre vžiť do ich pocitov. Doplnenie po skončení seriálu: Hodnotenie nechávam, pretože je to stále vysoko nad priemerom ostatných seriálov, ale oproti BoB mi The Pacific prišiel slabší. Orientuje sa viac na psychiku, čo nie je na škodu, ale ak by boli úvodné diely dlhšie, tak by tam mohli vsunúť viac akcie a bolo by to dokonalé. Celkovo mi to pripadá, že režiséri jednotlivých dielov sa nevedeli poriadne dohodnúť na celkovom imidži seriálu a ten na to doplatil. Ak tu je niekto, kto nevidel BoB, tak mu odporúčam najprv pozrieť The Pacific a až potom BoB, aby bol dojem lepší, pretože porovnaniu sa nedá vyhnúť a tam The Pacific bohužiaľ stráca. Najlepší bol pre mňa diel s číslom 9.