inachisio

Musím s lítostí přiznat, že vývoj příběhu se mi téměř vůbec nelíbil (nahatý rytíř, divná Honzova rozhodnutí, zabitý kůň, netopýří zjev - to mi vůbec nepřijde pro děti vhodné). Ani vzhled postav se mi nelíbil. Co ale musím pochválit je animace, která byla jako vždy téměř dokonalá, celkový nápad příběhu s kronikami a obyčejném lidském štěstí (hlavně konec). Co jsem si zamilovala především byla hudba, která byla úžasná od začátku dokonce. Díky nápadu, hudbě a animaci dávám 65%. ()

crha

Ani Sindibáda, natožpak Čarodějova učně tady Mistr nepřekonal, ale stejně má tahle jeho pohádka svoje kouzlo. Pana gunmakera Svobodu, ani Helenku želvu teda rád nemám, ale tady nemají ani jak vadit. Spíš mi chyběly ty hororové prvky jako byly třeba právě v Krabatovi a Sindibád je prostě také daleko lepší. Spíš zklamání, ale jen díky vysoko nastavené laťce, kterou u Karla Zemana mám. ()

krabatt76

Dojemné,poučné,veselé i strašidelné....Prostě tak jak to Karel Zeman ve filmu a Karel Svoboda v hudbě uměli.Ano bohužel už u obou mluvíme pouze v minulém čase....Stejně si ,ale někdy říkám že některé věci či lidé neumírají....Prostě NEMOHOU !!!!Tak ještě jednou díky všem tvůrcům těchto filmů za zážitky přetrvávající v našich srdcích léta.Díky.... :) ()

RedDuck

Čarodějův učeň se mi líbil hodně, Sindibád ušel, ale tohle je prachspostá bída. Vizuál někdy drsný, ale už několikrát viděn. Pár nápadů, ale je to celý utopený v nudě. Obě hlavní postavy nesympatické a spíš vlečeny skřítky alias osudem. Nakonec tu vidíme i tajtrlíka co amora správně nasměruje aby byla láska. Když se mají rozhodnout tak se rozhodnou nesmyslně nemorálně. Nebo hloupě, aby ta žádná zápletka nějak pokračovala. Do toho pořád stejná skuhrající melodie a zesměšňování vedlejších postav vyloženě zlým způsobem. A další zavádějící název. ()

GMVajgl

Příběh je slabý, založený na protekcionismu a deus ex machina - protagonista je chráněn třemi kouzelnými skřítky, kteří ho neustále zachraňují, zatímco on dělá jedno idiotské rozhodnutí za druhým. Bez pointy / výzvy / podstaty. ()

Kakho-oto

Jedná se o velmi kvalitní podívanou nejen pro děti. Kam se hrabou hrané pohádky... Nejen Karlové Zeman a Svoboda, ale i pánové Munzar či Filipovský se zasloužili o tento pěkný kousek. ()

Arequipa

Já bych to moc s Čarodějovým účněm nesrovnával. Tohle není temný horor, ale nádherný pohádkový příběh. Mistrovství Karla Zemana je tentokrát překonáno jiným mistrem - one man show Karla Svobody, které režisér velmi zdařile sekunduje. Příjemně mě překvapili humorné scény (křeslo krále Berana, rytířské souboje). Navíc velmi přijatelná délka. ()

danny_21

Karel Zeman, legenda naší animované tvorby, si odskočil od Verneovek k pohádce o mladém chlapci, který se vydal do světa hledal dobrodružství. V trochu posmutnělé, melancholické atmosféře si doputuje až pro nevěstu z vílí říše, vše podbarvené Svobodovou výbornou hudbou. Pamatuju se jak jsem se jako kluk bál, proměňujícího se Honzíka - no prostě další z těch několika dětstkých vzpomínek, které zůstanou zapsané napořád a neomrzí se - 85 %. ()

Chamyl

Zemanova nepřekonatelná klasika, která mě ovšem společně s Čarodějovým učněm v dětství spíše strašila. Oběma dílům ovšem není co vytknout. Přestože se jedná o netradičně zpracovaný příběh a to včetně animace, netrpí na rozdíl od řady mladších pohádek trapností či zmatky vyplývající z tvůrčí manýry. Zeman se Svobodou si prostě sedli a když k tomu připočtu velmi dobře zvolené hlasy (mimochodem rovněž špičkoví herci), tak z toho máme dílo ze zlatého fondu českých pohádek. ()

Stejšn

Příběh o ničem, kresba a animace nic moc. Jenže výborná hudba a pak parádní scéna na rytířském turnaji. Jinak nezábavné. ()

Paja.93

Miluji horory, ale tato pohádka je namalovaná takovým stylem, že ve mně vyvolává mrazení víc než kde který top horor. ()

Mykhaluu

Děsivě krásné rozloučení pana Zemana. V dětství mě deprimovala Pohádka o Honzíkovi a Mařence, zhruba stejně, jako mě děsil Čarodějův učeň. ()

Gamekeeper77

Krásná pohádka, kterou jsem jako dítě miloval a měl z ní hrůzu zároveň. Dětský mozek je úžasný v tom, že když se do něho něco zapíše, může to v něm zůstat až do konce života. U mě se tak v tomto případě stalo v tom nejlepším slova smyslu. Nádherná romantická vzpomínka s neskutečným hudebním doprovodem na mě působí i dnes velice silně. Škoda, že našim dětem už to moc neřekne :-(. 92%. ()

johnny01

Pohádka se mi velmi nelíbila. Ke slabému příběhu (půl filmu je o loupežníkovi!) se přidává značná pomalost, malé využití trpaslíků, naprosto hloupá a zbytečná pornoscéna z turnaje, ale především po většinu času ošklivá hudba, místy dokonce až psychedelická, což tuto pohádku kazí ze všeho nejvíce. ()

javlapippi

"Je to rusalka, pohádková víla, buchty ti nikdy neupeče ani knedlíky neuvaří!" Prostý pastierik Honza by si rád vo svojom ťažkom a štatisticky krátkom stredovekom živote aj čosi užil a tak, veselo pískajúc na píšťale, opúšťa rodnú hrudu a aj s trojčlenným nadprirodzeným sprievodom vyráža do sveta. Po krátkej lúpežníckej anabáze je svedkom nočného rojenia preludov ženského rodu, zahorí k jednému z nich úprimným citom a kvôli väčšej šanci na úspech prestúpi na temnú stranu, s čím je spojená aj fyzická premena nosferatovského typu. Príbeh je síce rozprávkový, ale temné podtóny, občasná krv a čierny humor ho vzďaľujú od nevinnej detskej záležitosti. Výtvarne sa pán Zeman inšpiroval stredovekými ilustráciami, použitá plôšková animácia môže na niekoho pôsobiť zastarale, ale mne sa páči, rovnako ako vtipné gagy počas rytierskeho turnaju. Vzhľad zápoliacich postavičiek v brnení mi pripomenul dobovú stolovú spoločenskú hru "Souboj rytířů". Hodne scén je bez dialógov, inak klasicky kvalitný dabing Filipovského, Moučku a asi najviac sa narozprával rozprávač Brousek. Veľmi dobré. "Žij a trp!" ()