juluch

vždy som veľmi rada, keď môžem svojim deťom pustiť alternatívu k súčasnej produkcii animákov, čo bežia v kinách. honzík a mařenka boli krásne poetickí, plus hudba, no ach, mňam. dcérka pozerala so zatajeným dychom. ()

Mrtvobog

Zase raz pochmúrny a temný Karel Zeman. Čarodejovho učňa som poznal už z TV, ale toto som videl len teraz nedávno. Malo to v sebe prvky, ktoré mal aj Čarodejov učeň, ale skrátka - v hodnotení je to až za Krabatom. Napriek tomu, že ma to fascinovalo, tak ma od pozerania vytŕhala príliš silná, umelá a chaotická hudba. A okrem toho, niečo tomu chýbalo, niečo, čo z toho neurobilo také dielo ako Čarodejovho učňa. ()

prometheusll

Bohužel sklamání. Nečekal jsem,že to bude takový příběh o ničem. Koukal jsem jen 11 minut a už mě to nebavilo. Škoda. Jednu hvězdu dávám za příběh a dvě hvězdičky za nádhernou animaci. ()

nickymilka

Na tento snímek musí mít člověk opravdu náladu. Pokud hledáte něco melancholického a poněkud psychadelického, jste na správné adrese. Nádherná hudba Karla Svobody, zajímavý příběh, který se sice drží pohádkového schématu, avšak hloubkou obsahu není rozhodně záležitostí pro malé děti. Ačkoliv plošková animace, díky které postavy jakoby plují po obrazovce, působí kostrbatě, vyváží to nápaditost (př.: rytíři a jejich souboj, přeměna kouzelných pomocníčků, křeslo krále Berana apod.) ()

Africanus1

Takový pohádkový experiment, který se ale povedl jen zčásti. Hezký, v podstatě klasický úvod pokračuje Jenovou cestou do světa ve společnosti tří skřítků a první trampoty s loupežníkem. Přepadení kočáru s rytířem a jeho nevěstou. Až sem dobrý. Po Hansově útěku a seznámení s vílou se ale pozornost věnuje šlechtici a jeho papínkovi, což příběhu spíše ubližuje. Rádoby komické scény s rytířem na hradě, papínkova invalidní židle a ten obskurní turnaj působily v melancholicky laděném vyprávění jako pěst na oko. Rozumím tomu, že si tvůrci chtěli trochu zablbnout, ale tohle se tam vůbec nehodilo. Ona i ta linka s vílou se dala vymyslet líp. Chybělo mi tam víc opravdového konfliktu dobra se zlem, víc osudovosti, vadilo mi, že skřítci náhle zmizeli, apod. Asi už začínám být moc konzervativní. ()

KraLuban

Nádherná Zemanovka - sice vlastně velmi jednoduchý příběh, ale krásné zpracování a úžasná atmosféra. Podle mě mnohem melancholičtější a smutnější, než předchozí Zemanova díla. A taky poslední - pro mě je Zeman opravdu génius, náš Spielberg, nebo Nolan svojí éry. ()

moruna

Jedna z mála nejpohádkovějších pohádek. Při sledování se divák cítí jako ve snu, jako by byl do pohádky vtažen. Určitě bychom na ní mohli najít nějaké mouchy, ale ona kouzelná nálada a chytlavé melodie, které nás příběhem provází, ty mouchy zastíní. Potkáváme se s klasickými motivy (láska, rytíři, dobro a zlo), ale přeci jen příběh umí místy překvapit a není úplně primitivní. Vrcholem toho všeho je osobitá animace, která sílu snímku jenom umocňuje. ()

Bránolog

Na rozdíl od Učně mě tohle tedy vůbec nechytlo. Začátek s kronikou hodně sliboval, pokračování mi mnohem méně méně dalo. Nevím proč, ale úplně mi chyběla atmosféra. Sorry, Karle. ()

Liya

Tuhle pohádku mám moc ráda odmalinka. Tak dojemný příběh, že jsem u toho vždycky zaslzela... a jako dítě jsem se hrozně bála toho čertovského Honzíkova obličeje. Pohádku provází krásná hudba a zpěv Heleny Vondráčkové. ()

miccio

Karel Zeman byl génius, a nemůžu tvrdit, že by mě Pohádka o Honzíkovi a Mařence odradila od jeho dalších děl. Popravdě, nechápu, jak tohle někdo může říct. Tahle pohádka je, pochopitelně, jiná než byl Čarodějův učeň. Taky byla natočená na základě docela jiných předloh, a chtít po ní, aby byla stejně dramatická jako byl Krabat je trochu úsměvné. Pro mě je to kouzelná pohádka, na kterou si pamatuji i dlouhá léta od doby, kdy jsem ji poprvé shlédla. Pokud nejste slepí a máte cit pro jedinečnost jakou působí všechny Zemanovi filmy, tohoto nepřehlédnutelného a přesto nedoceněného českého filmového génia, je naprosto lhostejné jestli uvidíte dříve Krabata nebo Honzíka s Mařenkou. Pro mě plný počet *****. ()

bratr_jezek

Další z krásných pohádkových hororů. Kdo by čekal Perníkovou chaloupku, bude asi překvapen civilnějším pojetím příběhu. Magii tady suplují pouze hrdinovi "pomocníci" a někdy jsou jejich pomoc a kouzla spíš na škodu. Strach mi nahánělo, když se vlivem takové "pomoci" hlavní hrdina změní v monstrum připomínající upíra! Nedivím se Mařence, že z něj nebyla nijak odvázaná. Jako v každé pohádce si naštěstí láska najde cestu proti všemu a všem. ()

Martina_K

Nádherná animovaná pohádka o lásce a překonávání nástrah. Do této pohádky jsem se jako malá zamilovala i díky krásné hudbě Karla Svobody. ()