Bílý Bim, Černé Ucho

(Sovětský svaz)
  • slovenský

Biely Bim, čierne ucho

Sovětský svaz, 1977, 91+82 min

Napriek tomu, že je Belyj Bim - Čornoje ucho filmom pekným, plným utešenej múdrosti a poézie života, nemožno dnes tak ľahko negovať a povzniesť sa nad mračná komunizmu, ktoré sa nad ním sťahujú. Z cností jedných a zlozvykov druhých, povážlivo čiernobielych postáv možno zostaviť ideál vzorného súdruha. Možno je tento neduh vlastný už predlohe-románu. Druhým smutným faktom jest, že podobne ako Subjektiv nepokladám psíka, i keď s ním strávime dostatok času a sledovanie jeho rastu sprevádza emočné puto, za postavu, ktorá by dokázala sama udržať nastavenú latku filmu. Predovšetkým nie bez charizmy žoviálneho Ivana Ivanoviča v podaní Vjačeslava Tichonova, ktorý po čase hlavnú scénu opúšťa a objavuje sa len v letmých návratoch. Tu je rozdiel napríklad od Hachikô monogatari, ktorého emočná sila v uzimených japonských kulisách ma zasiahla prúdom dojatia a nefalšovanej vrelosti, a zahriala u srdca. 65%(2.1.2015)

Ivan Ivanovič a jeho pes Bim... To už sú roky, čo som to videl naposledy. Ešte v československej televízii niekedy koncom 80-tych rokov a už vtedy to na mňa zázračne zaúčinkovalo. Zvládnuť v jednom kuse 3 hodinový film je pre deti dosť náročné a vtedy to tiež myslím bolo rozdelené na dva diely. Pôvodný dabing ešte s Kvietikom a Strniskovou bol výborný, aspoň takto som si na nebohú Strniskovú zaspomínal. Príbeh Bima sledujeme od jeho narodenia, jeho príbeh a jeho inteligencia si vás získa a záver s vami možno pekne zamáva. Na menšie deti môže zapôsobiť všelijak, možno im bez komentára rodičov ani nedôjde , čo sa vlastne stalo. Z pohľadu dospelého si asi lepší záver ťažko predstaviť. Film je to skvelý aj napriek často používanému slovu súdruh. Spoločenské zriadenie ani postavenie ľudí veľmi nerieši, ide len o priateľstvo medzi človekom a psom a v tomto je to výnimočný film. Osobne by som ho skrátil, ale i tak 80%.(31.12.2014)

Mimořádný sovětskoruský film pro děti a mládež se skvěle slazenými výkony lidských i čtvernožích herců. Ve vzpomínce si uchovávám poetickou atmosféru, zdařilou snahu tvůrců po hlubokém prokreslení postav, nápaditý příběh, nevšední zážitek. Doufám, že narazím i na DVD nosič.(20.3.2011)

Tento film som v detstve milovala a vždy som si pri ňom poplakala :-)(16.7.2005)

Tento film me zmenil docela hodne a jako spravny masochista jsem na to chodila dokud to nekde v okoli hrali:) Mozna bych dodnes dokazala citovat. Ale potom co ten film me docela hodne vyridil bych ho detem do nejakych aspon 13 let nedoporucovala:((13.7.2005)