Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

cpt.Lynch

Pro mě osobně mix Farga a Harsh times... ne tak dobré jako Fargo, ne tak drsné jako Harsh times, každopádně dobré. Perfektní herecké výkony. Zvláštně pojatý střih a přeskakování ve vyprávění. Ze začátku se film hodně vleče, konec je naopak hodně našlapaný, škoda tohoto nepoměru, mohlo to být i na čistých 5. 4,5* ()

jitrnic

Špičkové kriminálně psychologické drama s prvky antické tragédie, kterému chybí k dokonalosti snad jen o malinko propracovanější scénář. Nejedná se o žádné druhé Fargo, jak jsem se obával při čtení obsahu. Ústřední herecká čtveřice je dokonalá - herci nehrajou sami na sebe ale spolu. Hlavně Hoffman s Hawkem jsou bratři takřka na první pohled. ()

blackJag

Kruté kriminální drama režijního veterána Sidneyho Lumeta, nazírané z několika funkčních úhlů, které není sice nijak objevné, zato je bravurně zahrané a maximálně účelně poskládané. Z této definice bych skutečně nikoho nedokázal vyjmout, pokud bych ale chtěl někoho extra zmínit, potom P.S. Hoffmana a Finneyho, kteří předvádí úplné herecké maximum a je vlastně s podivem, že si těchto výkonů nevšimli ani na oscarech nebo globech, protože různé jiné ceny snímek posbíral. Z mého pohledu schází filmu skutečně jen velmi málo k absolutnímu hodnocení (postavě Ethana Hawkea mohl režísér věnovat alespoň závěrečnou zmínku "pod čarou"). Hudba: Carter Burwell. 90% ()

Autogram

Keď blbý a blbší naplánujú lúpež, takto to dopadne, a to ich zahladzovanie stôp tiež nebolo ako z učebnice. Hlavne všetko poriadne poutierať a zabezpečiť vrátenie cédečka. Na jednu nepodarenú lúpež to bolo dosť rozťahané a zaujímavým film robilo len poprehadzovanie scén bez časovej následnosti a z rôznych uhlov pohľadu. Ale aj to som už videl lepšie spracované, takže len silné tri hviezdy. ()

Almásy

.. to bolo aj na mna moc depresivne. ale k filmu. genialne herecke vykony v brilantne nakrutenej a perfektne napisanej sonde do vnutra zufalcov, ktory sa ocitaju v jednej bezvychodiskovej situacii za druhou. osud zasahuje do deja priam v antickych rozmeroch. hoffman je pan herec, hudba genialna, mozno len ten zlahka odlahcujuci zaver by som zmenil na ovela temnejsi, kedze v celkovom suzneni filmu zaverecne pokanie nema tolku silu ake by si zasluzilo. ale inak fakt super, z Ameriky by som film na skutocne zamyslenie necakal. ()

prasacimor

Jediné čo mi tento film dal, bolo zistenie a utvrdenie, že Marisa Tomei ešte stále stojí za hriech....a to poriadny. Inak pre mňa zbytočná a hlavne nudná záležitosť. ()

Philoun1

Faktem je, že nebýt zajímavého poskládání filmu tak na tomto snímku není téměř nic zajímavé, až na tu rodinou brutalitu. Prostě slušný thriller se slušným hereckým obsazením a vůbec vším ostatním. Nic víc. ()

manonfire

Neurotický thriller a rodinné drama zároveň a v obou ohledech kvalitní. Navíc se podívejte na to obsazení. Pro Ethana další těžká role zoufalce. Pro Seymoura další extra rozporuplná role, o chladu a emocích zároveň. Dva vyjímeční herci. 70% ()

jenik71

Na rozdíl od většiny přítomných nevím nic, co by mě na tomto dramatu výrazně zaujalo. Nepovedená loupež ve vlastním rodinném podniku je sice neotřelá zápletka, ale celkově mi to přišlo nezajímavé. Philip Seymour Hoffman je velmi dobrý herec, ale zde mě zaujala spíše zajímavější Marisa Tomei. Nemohu si pomoci, ale já to vidím na průměr. Možná jsem čekal trochu něco jiného. ()

iantomasik

Rozhovor s ženou v posteli byl alespoň pro mě vrcholem nápaditosti, což je trochu smutné, ale jinak se jedná o vcelku solidní nijak zvlášť vybočuící deptačku. Dostanete, co chcete. ()

Pecival

Není nad pořádnou dávku životního a rodinného optimismu. Drama temné jako noční Cejl s hutnou atmosférou, která by se dala krájet. Oba dva hlavní herci se překonávají, ikdyž každý úplně jiným způsobem. Roztřesený Ethan Hawk v autopůjčovně je definice zahraného stresu. Marisa Tomei je zde sice trošku na okrasu, ale nutno uznat, že je to velmi hezká okrasa. Ústřední melodie velmi dobře zapadne do konceptu filmu. Stoprocentích pět to není, ale už jenom za zmíněné herce dávam plnou. Btw: Genetika je zlo, Hoffman je o tři roky starší než Hawke. ()

milancecil

Tak toto rozhodně není jen nějaký ten další film s kriminální zápletkou na téma, jak si rychle a co možná nejsnadněji opatřit peníze, tentokrát jde o velmi neobvyklé, výborně propracované vztahové drama dvou bratrů a jejich otce, když starší ze sourozenců Andy vytipuje právě otcovo malé klenotnictví jako to nejpříhodnější místo, kde podle jeho zvrhlých představ mohou loupeží spolu s Hankem, mladším bratrem, získat pro sebe ty tak potřebné peníze, bezpečně, bez rizika, on, silný, dravý a bezohledný realitní makléř vše jednoduše naplánuje, připraví, ale následné provedení nechává vychytrale jen na svém nejistém, ustrašenému, labilním bratrovi, v den loupeže se však vše tragicky zkomplikuje a osudové následky zločinného jednání jsou pro oba bratry i otce zdrcující, v klenotnictví je totiž nedopatřením těžce postřelena jejich matka a na zranění v nemocnici nedlouho na to umírá, dramatičnost následujících událostí se dále vystupňuje až do naprosto šokujícího závěru, jež však je už jen nevyhnutelným vyústěním děsivého rodinného dramatu, opravdu hodně silný a drsný zážitek, na takový otřesný příběh asi dlouho nezapomenu.Zajímavý komentář: Fridecka ()

jefff

Na jednu stranu špičkový film s atmosférou, který ale bohužel sráží chvílemi dost nudná režie. Herci výteční, příběh skvělý a finále povedené. Je to film, který si zapamatuji, ale mohlo to být víc živější. A super hudba :-) ()

Hortenzia

3.5 z toho dve hviezdičky len za philipa seymour hoffmana,aj keď ostatní boli tiež výborní...inak mi tento film pripadal dosť nevyvážený, chvíľu thriller,chvíľu rodinná dráma, rýchle,potom pomalé,pred štyrma dňami, o týždeň...pôsobilo to na mňa akoby sa svojráznym strihom snažili zakryť iné nedostatky,čo sa im nie celkom podarilo,ale som rada,že som vydržala do konca,ten stál za to ()