Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

crozet

Trošku soustruh (příběhová konstrukce a Hawkovo zpracování role), ale v principu lze doporučit. Zmíněný handicap vyvažují alespoň tři věci - jednak autentické ztvárnění atmosféry opravdového a rozvíjejícího se průseru a souvislého pocitu viny, jednak plastická mapa sociální psychologie sourozenců rozdílného věku a jednak... P. S. Hoffman, nejen jako obligátní konec dopisu. ()

Rýža

Uf, tak tohle byla sakra velká deprese na nedělní mlžné odpoledne. Sidney Lumet prostě uměl ... a uměl až do konce. ()

RomanHyde

Poslední film Sydneyho Lumeta, ve kterém jde při zachycení studie lidské psychiky až na morek kosti. Film díky svému zpracování a posunování v čase drží diváka v pozornosti, umožňuje mu sledovat postavy z různých pohledů, odkrývá jejich touhy a motivy, čímž pozorovatele vtahuje hlouběji a hlouběji. Jde tedy o silně emoční snímek, který se asi nestane díky tomu vaším nejoblíbenějším, každopádně stojí za vidění. Je fajn, že se Lumet rozloučil takto povedeným filmem a dal vzpomenout na Serpica či 12 rozhněvaných mužů. ()

isla

vdaka bohu za philipa seymoura hoffmana.nacisto posobivy film s ominavym hudobnym motivom navyse s nazvom,ktory nabera novych rozmerov hned na zaciatku.viete,ze to zle dopadne a ono to aj vsetko zle dopadne a este omnoho horsie.p.s.:hoffmanova navreta zila alebo vlastne dve zily su fenomenalne :-) ()

kowalski

No myslel jsem nejdříve, že mi to připomíná Fargo. Ale tohle je trochu odlišné a co se týče děje mnohem zajímavější než klasika od bratří Coenů. Ze začátku trošku pomalejší rozjezd ale poté už Vás film totálně pohltí a vycucne až na dno. Jen tím jak sledujete rozpad geniálního plánu a vztahů. Nadstandartní herecké výkony v podání obou bratrů a originálně podané ve smyslu časových skoků a přesto přehledné. ()

modista

Tak takový sráč jako je Hank Hanson (Etan Hawke) snad ani nemůže existovat, ani Hawkeho herectví se mi nelíbilo - afektovaně přehnané. ()

Luqi

Keby tento film bol chronologicky zostrihaný, tak by to bola klasická dráma s nejakou zápletkou a s nejakým vyvrcholením, z ktorého za zmienku by boli možno len excelentné herecké výkony Hoffmana a Hawka. Avšak tým, že je časová os rozbitá a poprehadzovaná, do popredia sa dostáva hľadanie príčin a súvislostí v chovaní jednotlivých postáv, čo robí z tohto filmu oveľa viac ako v skutočnosti je................ ()

TomasKotlant

Příběh oplývající mnoha zajímavými zvraty, takže divák je v neustálém napětí, co se z toho vlastně vyklube. Nicméně jako celek mě film nedokázal pořádně vtáhnout do děje a konec je spíše fraškou než nějakým geniálním vyústěním všech těch zajímavých zápletek. *** Ve zkratce: Jedno rodinné klenotnictví. ()

El-Barto

Těžko stravitelná depresárna ve stylu Coenovic Zbytečné krutosti, kde nikdo nemá čisté svědomí a každý si zaslouží nějaký ten trest. Flashbacky jsou přehledné, hudební motiv perfektně dokresluje atmosféru a z herců mohli Hoffman a Hawke jít po Oscarech. Je to jeden z těch hutných filmů plný šokujících zvratů, morálních otázek a pokleslosti a přesto víc než koukatelný. ()

ink flo

Sidney Lumet ohledává jeden nepovedenej heist stále dokola z pohledu různých postav i časových rovin, takže formálně trochu Tarantinovština. Philip Seymour Hoffman se chodí nechat nastřelovat herákem do luxusního apartmánu, což je vzhledem ke způsobu jeho smrti/sebevraždy zpětně trochu znepokojivý pozorovat. Jinak prostě kriminální drama, který všechny zůčastněný velice systematicky a neomylně splachuje do hajzlu. ()

vojo

Tak toto je hodne drsná dráma rozprávaná trochu preskakovane z postavy na postavu a skokmi späť v čase o rýchlom úpadku jednej priemernej americkej rodiny. Na záver prichádza katarzia možno len v tom, že budete radi, že vás až tak netrápia finančné suchoty, aby ste spravili podobný zúfalý krok. ()

Darkslayer

Deprésívna a znepokojujúce nahliadnutie do temných zákutí ľudskej duše. Netradičný a dobre zahraný príbeh avšak premňa nie veľmi putavo natočený. Od začiatku sa film dosť ťaha a rozkuskované rozprávanie z pohľadu jednotlývých postav mi v tomto prípade skôr vadilo. Ked som tento film pozral bol už pokročilý čas a dosť ma uspával. Z podriemkávania ma vytrhol až napätejší a svižnejši záver, ktorý bol po predchádajúcich minútach príjemnou zmenou (škoda, že ho bolo tak málo). ()

FilmWave

Krystalická deprese. Navíc graduje jako kdysi "Prolomit Vlny". Bohužel mi ale uniká smysl této bezvýchodné, beznadějné jízdy. Zůstává pouze pachuť. ()

BathoryMan

Klady:Na drogách závislý Philip Seymour Hoffman,neskutočne uveritelný a so svojou postavou vžití Ethan Hawke,povrchná sexica Marisa Tomei ,preskakovanie v deji,originálny díler drog a skvelý príbeh!Zápory:Občas trochu nereálne sa chovanie postav,nevyjadrenie hlbších citov po strate matky,trochu zdlhavý dej.Verdikt:Výborná krimi/dráma, ktorá drží človeka v napatí celý čas ale občas jej chýba logika! ()

CrazyLom

Dvě hodiny rodinného a násilného psychologického příběhu o odvrácené straně života! To zní skvěle. Ale bohužel to vypadalo tak, že zhruba po čtyřiceti minutách jsem poprvé zkontroloval čas a pak se na hodinky díval každých pět minut. Úplně zbytečné přehození časových linií a ne zas tak emotivní atmosféra, jak by se dalo čekat, celkem slušní herci, ale suma sumárum, pořád strašná nuda... ()

agassi68

Pekne systematicky pozapletaný scenár jednoduchej lúpeže, ktorá mala vyriešiť bez následkov finančné problémy dvoch bratov. Samozrejme, človek mieni.. Hoffman, Hawke a krásna Marisa Tomei rozohrávajú tragický príbeh, ktorý vás nenechá vydýchnuť. Lumet znovu dokázal, že ani pokročilý vek nemusí znamenať pokles výkonnosti. ()