Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

dormouse

Depresivní psychologická sonda do života bez opory morálního kodexu. Něco jako současný Dostojevský, i když jeho postavy se o desatero opírají. Film o vině a trestu, ale spíš o vině a vině a vině. Jakmile jednou vkročite na odvrácenou stranu, na stranu temna a zla, jste definitivně ztraceni. Takže jediná prevence je nikdy nic nemorálního neprovádět, a ani pak není moc velká jistota, že to s vámi dopadne dobře. ()

DannyBoy80

Slabých 50%. Vinikající zevrubný námět, výborně zahráno. A tím to končí. Pak už jen nesmyslné chování ústřední dvojice. Nesmyslný motiv obou, proč vůbec kradli? Ano jeden z nich byl závislý na heroinu, a myslíte, že člověk závislý na heroinu takto vypadá a je na takové vysoké funkci? Těžko. Druhý platí výživné 900 dolarů měsíčně (nesmysl), ještě platí dítěti drahou školu, další hovadina. V době plánovaní loupeže dlužil necelých 3000 dolarů, kvůli tomu nikdo neloupí, jen hloupí. Takže celkový motiv je tak chabý jako věž z karet. O zbytku filmu se nemá cenu bavit, scénarista třeba netuší, že existují rukavice. Velká škoda, protože nápad byl jinak velmi dobrý. A co se stalo vůbec s Hawkem nikdo neví, scénarista se asi ožral. Ještě jsem zapoměl na úplně první scénu, ta byla tak nechutná a úplně zbytečná (to si asi Hoffman vymodlil), přirovnal bych to k páření vylrybys delfínem, hnus. ()

Káronoš

Hodně, ale opravdu hodně drsná záležitost bez klidnějšího vydechnutí, která svojí brutalitou musí doslova otřást každou lidskou duší. Čekal jsem volnější drama s občasnou komediální vsuvkou a dostalo se mi syrového a krvavého thrilleru bez slitování. Nic pěkného nečekejte, pokud si k filmu sednete ze špatnou náladou, nechte náboje do 9mm daleko od nočního stolku. Rodinný masakr v tom nejsilnějším slova smyslu neustále přidává na tempu a dost rozsáhlé dějové flashbacky stupňují skvěle ponurou atmosféru. Herecké výkonny úžasné (Philip Seymour Hoffman a Ethan Hawke mě nezklamali) a příběh oplívající nemilosrdenstvím určitě také potěší svojí hořkou příchutí. Je libo Syrový a krvavý steak se studenou, pálivou omáčkou? Hodnocení: 7,5/10. ()

Abiosis

*HOP SEM, HOP TAM* Nie som fanúšikom retrospektív, príliš (a často zbytočne) príbeh komplikujú a zároveň jej použitie k ozvláštneniu príbehu prispieva minimálne. Ako lineárne rozprávaný príbeh by som si tento film asi užil o čosi viac, pretože tie neustále skoky v čase a medzi osobami po čase začali prekážať a každý ďalší "skok" spôsoboval čoraz väčšie podráždenie. To, čo sa filmu naozaj nedá uprieť, je dokonalá absencia čohokoľvek pozitívneho. Vizuálne svetlý (slnečné svetlo, deň) film, pocitovo nesmierne tmavý (existenčné a existenciálne problémy, beznádej, smrť blízkeho, nevydarený plán). Hlavní predstavitelia - "mäkkýš" Ethan a "tvrďas" Philip Seymour - sú úplne protichodnými silami a pozerá sa nich veľmi dobre. Marisa hereckým výkonom očariť nemôže a možno práve preto má vo filme tak veľa posteľných a polonahých scén. Škoda toho záveru - očakával som jasnejšiu definitívu. Verdikt v 1 vete: O nevydarenom pláne a nezdravých vzťahoch. 15.03.11 ()

Teabag

Ze začátku to bylo poněkud utahané, ale cca od půlky se příběh začal pěkně rozjíždět, resp. byly ve vyprávění doplněny zajímavé okolnosti, a už Lumeta nebylo možné zastavit. Herecké výkony Philipa Seymoura Hoffmana a Ethana Hawkeho byly naprosto odzbrojující! ()

Haymar

Hodně hustá záležitost, hojně využívající nechronologický tok děje (což mám mooc rád :-)) a stojící na starém (ne)dobrém rčení, že: "Všechno co se může posrat, se jisto-jistě posere / a nejlépe ještě několikrát po sobě!" (i když je to tu samozřejmě hooodně hnáno do extrému). Je to taky hodně o hercích, kde exceluje opět hlavně P.S. Hoffman (zvláštní týpek - v každym filmu ho prvních 30 minut nemůžu vůbec vystát, ale pak si na něj tak nějak zvyknu a nakonec mě vždycky "sejme" svým výkonem) ()

vander19

Výborná rodinná dráma, v ktorej ma veľmi milo prekvapil Hoffman. Zo začiatku som ani poriadne nevedel do čoho idem a čo môžem očakávať, ale finálny produkt sa mi veľmi lúbil. No ako som spomínal tak docela rodinná dráma vo svojej klasickej pojatosti to nie je. Andy má problémy s heroínom a už klasicky Hawke alias Hank zase so svojou rodinou. Neviem prečo v poslednej dobe Hawkeho pchajú do týchto rolí. Je tomu tak tu, aj v Naj. z Brooklynu a dokonca aj v Training Day bola za jeho postavou cítiť rodina. Asi sa chlapec vie výborne vžiť do takýchto postáv. Čo sa týka bratského plánu na krádež sám som prekvapený čo sa môže zrodiť v ľudskej hlave pri beznádejnej situácií... ()

Itar

Vynikající rozjezd sráží nekompromisně do kolen naprosto přepálená druhá část, ve které už budete nad osudy hlavních hrdinů jenom kroutit hlavou, abyste ve výsledku rezignovaně mávli rukou i nad scénářem samotným. Smutné, necelou první hodinu to skutečně vypadalo na parádní film. ()

kapibara

Tenhle Philip Seymour Hoffman je asi jeden z nejlepších současných herců. Zvládá zároveň několik různých hereckých poloh a má neuvěřitelně vytříbenou "řeč těla". Je to prostě herec s velkým H a díky němu jsem přidala tříhvezdičkovému filmu tu čtvrtou star. ()

aLPaC

Legendární Sidney Lumet a jeho poslední film, ve kterém z rodiny, základu americké společnosti, dělá... no nechci spoilerovat, musíte to zkrátka vidět. Pozvat vás určitě můžu, je to nadprůměrné drama/thriller s výbornými hereckými výkony dvou hlavních bratrů, podlosti, předstírání + několikrát nahá Marisa Tomei, která ve svých 43 letech vypadá na 30 a je neskutečně sexy. ()

Phillo

Typicky americká, herecky viac než dobre zvládnutá a scenáristicky prekvapivo plochá jednohubka. Ani opäť skvelý Hoffman nezachráni fakt, že celý film pôsobí uponáhlane no napriek tomu nudne a predvídavo. Film, na ktorý sa kvôli absencii silnejšej scény veľmi ľahko zabudne. 65% ()

bidja

Těsně se mi to přehouplo do ***** a to díky hlavním protagonistům rolí. Jako by zpracováno bratry Coenovými se postupně bortí téměř ušlechtilý prvotní plán. ()

scajo

Film veterána a zasloužilé legendy Sidneyho Lumeta stojí především na fantastických hereckých výkonech ústředního dua Hoffman/Hawke - to se zkrátka musí vidět. Zatímco u oscarového Hoffmana herecká genialita nijak nepřekvapí, Ethan Hawke snad konečně umlčel mnohé zlé jazyky, které o něm mluví jen jako o "hezké tvářičce". V mých očích se tady Hoffmanovi minimálně vyrovnal. Vydařený je i příběh dvou bratrů, kteří se pro peníze rozhodnou udělat šílenost, která nakonec skončí ještě větší šíleností a divák tak má příležitost sledovat dokonalou studii pokřivených charakterů, které ještě víc zdeformuje jeden zločin a následující nevyhnutelná série průserů. Zabodoval i sám Sidney Lumet, který se vzhledem ke svému dnes už pokročilému věku nebál otevřených sexuálních scén a obecně natočil svůj nejnovější snímek maximálně syrově. Snad jen mohl být jeho "ďábel" krapet kratší, čehož šlo docílit častějším zásahem ruky střihačovy (místy to bylo opravdu viditelně třeba), ale na druhou stranu k tomuto silně depresivnímu snímku s úmyslně pomalým tempem nakonec ten staromilský styl á la Clint Eastwood prostě sednul. Velmi vydařené dílko a jedno z nejpříjemnějších překvapení poslední doby. ()

Thomm

Mužeš být na půl hodiny v nebi, než ďábel zjistí, že seš mrtvej. Já si spíš říkal asi tohle - "O tomhle filmu si můžeš myslet, že je opravdu dobrej, než si ho pustíš." Maximální průšvih. Film se skládá asi tak ze tří scén, které se jen různě střídají. První - úchylně se smějící Hoffman, druhá - debilně se smějící Hawke a třetí - plačící Hawke a rádoby profesionálně se tvářící Hoffman. Nuda, bohužel, protože tenhle film mohl být stokrát lepší. Jedna hvězda za námět a ta druhá je jednak za hudbu, ikdyž to je vlastně jen jedna melodie a za úplný konec. ()

Kroupa

Film je rozhodně velmi silný a zajímavým způsobem zpracovaný. Herecky i režisérsky i scénáristicky výborně zvládnutý. Jenže mě nudil. Jeho tempo je dost rozvláčné, a i když se pořád něco děje, tak nějak mě to nezajímá. Možá i proto, že mě vůbec nezaujaly postavy. ()

bolan

Vynikající rodinný film (samozřejmě ironicky). Tenhle film je tak trochu na makovici, ale šlape jak hodinky a ani minutu jsem se nenudil. ()

Nekgro

Přišlo mi to takové mdlé, chyběl tomu určitý náboj a ty neustálé režijní skoky hlavních postav do dnů minulých mě na konci již značně štvaly. Ale musím vyzdvihnout E. Hawka, který se bravurně vžil do role chlapa na dně, kterej za svůj život neudělal asi nic dobře a šlo to s ním od 9 k 5... ()

jilda

Aneb jak si podělat život pěkně postupně, nic pro depresivní povahy. Na konci filmu vám nebude nejlépe. ()

takken

Jedno zúfalé rozhodnutie môže zničiť a rozbiť všetko na čom Vám záleží a navyše ak to už aj tak nie je veľmi pevné. Herecké výkony, hudba, scenár a kamera to všetko robí tuto temnú a depresívnu drámu ktorá Vás zasiahne a nepusti. Aj Vy môžete byť chvíľku v nebi... než sa diabol dozvie že ste mŕtvy. ()