Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

Mahalik

Úvodní scénka ve které můj oblíbený Philip Seymour Hoffman klátí jednu slečnu mě dost vyvedla z míry. Ne jen proto, že vidět jeho robustní tělo ve dvou zrcadlech není zážitkem na vyprávění u rodinného stolu, ale i proto, že jsem od filmu očekával nějakou komediální jízdu. Samozřejmě, že mě mělo napadnout při přečtení drama/thriller, že se nebude jednat o nějaké Dannyho parťáky na druhou, ale chápejte, mě některé věci docházejí až po hodně dlouhé době :) Sidney Lumet tak dal mé představě vale a já s obrovskejma kukadlama- připraven na všechno- čekal, co se bude dít. Film je dokonale protkán mozaikovitými scénami, což je dobře, a režisér vás tím pádem nenechává vydechnout, což je taky dobře. Navíc neustále tasí z rukávů nové a nové fígle. Ať už dokonalé herecké výkony či brilantní scénář, vše je vyšperkované na maximum. A i když se může zdát, že 123 minut je dlouhá doba, ve výsledku to ani nepoznáte. Oldschool jak má bejt! ()

Xmilden

Ale spíše to vidím na tři a pů hvězdičky. Nejvíce se mi líbila Marisa Tomei prakticky v prvních dvou scénách ve filmu je nahá a s někým to dělá. Někdy si říkám co vše musí herečky udělat, aby to ve výsledném efektu vypadalo věrohodně:) Vždyť i kdyby se tou peřinou jen přikryli tak by nás taky napadlo, že něco spolu mají. Ale takhle to je pro diváka samozřejmě přitažlivější a zajímavější. Jinak samozřejmě skvělí oba ústřední hrdinové, kteří mají opravdu neskutečnou smůlu a na konci to už nevydrží starší z bratrů a začne s úklidem. Paráda! ()

Real Tom Hardy

"HE STILL FINDS ME ATTRACTIVE, ALL THE TIME NOT JUST ON VACATION!" --------- Ethan Hawke a krimi žáner je dokonalá symbióza. Lumet nám tu naservíroval extrémne chladnú a psychologicky vyčerpávajúcu drámu, ktorá ani na okamih nemá v pláne pohladiť ťa niečím príjemným a pozitívnym. Ide si svoje, po celé dve hodiny. Mimo skvelých hereckých výkonov filmu nechýba vynikajúci strih a kamera. Bolo by zaujímavé vidieť toto isté, avšak pod taktovkou Joela Schumachera. PS: P.S. Hoffman dal pár minút pred koncom pri finálnej "hádke" s manželkou tak efektný a ukážkový od*eb, že ma normálne dvíhalo zo stoličky. Šéf. ()

-bad-mad-wolf-

Poctivě špinavé krimi drámo s extraligovým nástupem a (malinko) slabším koncem. Úsměv nehrozí titulním postavám ani divákům a už od úvodního zoufalého selhání nezbývá než čekat, k jak moc špatnému konci se bráchové dopracují. Tvůrci vysílají jasný signál: nefandi jim, nepřej jim to, jen čum, jak padaj do pekla. Život je svině a občas si za to můžem sami. Výborný hudební motiv Cartera Burwella. ()

cheyene

Kdo krade, do pekla se hrabe aneb když se má něco pokazit, tak pořádně. Dávám slušné 3* za herecké výkony, formu, kterou je děj líčen, a samotnou zápletku a gradující depresivní konec. ()

lamps

Sice mě trochu mrzí, že vyprávění postavené na promíchané kauzalitě a nepředvídatelnosti byl ponechán dost nedoslovný a otevřený závěr, ale jinak předvedli Lumet a s ním i všichni přítomní herci vskutku obdivuhodné výkony. Depresivní, hluboko pod kůži se deroucí příběh dvou životních ztroskotanců, který od začátku řádně utahuje šrouby a nezanechá v divákovi ani jiskřičku pozitivní energie. Takhle vypečenou rodinku Hollywood snad ještě nepamatuje, vzešlý poznatek "Jak křehké mohou být rodinné vztahy tváří v tvář těžké životní situaci" mi bude pulzovat v hlavě ještě hodně dlouho... ()

Boogeyman

Mám rád tyhle filmy, kde zpackanej život donutí hlavního hrdinu vymyslet nějakej úžasnej špičkovej plán, jak přijít k penězům a tím svou životní situaci vylepšit, načež se při realizaci onoho plánu všechno totálně posere a náš hrdina je na tom mnohem hůř než na začátku. Téma blízké Coenům, Ritchiemu nebo tomu chlapovi, co natočil Co dělat v Denveru když člověk nežije. Než ďábel zjistí, že seš mrtvej je jiný především v tom, že ani omylem nelze do kolonky žánrů připsat komedii, jako u většiny ostatních. Tady totiž o vtip nezavadíte, zcela vážné rodinné psychologické drama totiž nehraje na to, aby jste se dobře bavili, ale jeho hlavní snaha je vás pěkně uzemnit a zdeptat. Každá hlavní postava má daleko k nějakému ideálu, slizký arogantní feťák, líný neschopný slaboch, kráska, která s oběma spí, otec upřednostňující jedno z dětí, to jsou nejdůležitější „charaktery“ zapojené do tohoto facsinujíciho, na přeskáčku poskládaného přiběhu! Herecké výkony jsou nevídané, Hoffman a Finney to jinak ani neumí, Hawke dokazuje, že zvládá i opravdu těžké role a Marisa Tomei potvrzuje, že je prostě božská! Konec se mi ale moc nelíbil, uspěchaný a nedostatečný! ()

Silas

Všichni se topíme ve sračkách a prachy nám z nich pomůžou. Film s morálně podvratným tématem zločinu uvnitř rodiny se vám snaží celou dobu namluvit, že jednoduchou zápletku máte v hrsti a svým nekontinuálním dějem vás jakoby utvrzuje o nadhledu nad celým příběhem. Ovšem častokrát jsme v průběhu vyvedeni z omylu.... Celkem nenápadná režie Sydneyho Lumeta si spíše vyhrává s obrazovými kompozicemi, než že by se kamera extrémně hýbala, časové skoky zas udržují pozornost a nevodí diváka do přílišných detailů. Na situace nahlížíme různě: z pohledu bratrů - příčiny veškerých nesnází, rodičů - které to poznamenalo, či lidí, kteří s tím mají více či méně něco společného. Výrazné gradace se divák nedočká, jde o komorněji vyprávěný příběh, v němž dominují herci, Hawke psychicky slabší, Hoffman ledovější. Když pak oba poznají váhu peněz, na pokání je už pozdě.... ()

hippyman

nebýt fenomenálních hereckých výkonů a emočních výbuchů v druhé půlce filmu, asi bych usnul... nicméně jako celek se dá snímek považovat za solidní podívanou. 70% [1. PFF Čakovická Be(´)čka] ()

Aky

Příběh je originální, pochmurný, ve své logice pravdivý. Od pěti hvězdiček mne odrazuje jen samoúčelné bloumání v časosledu, které nemá vnitřní důvod a zřejmě má jen podtrhnout originalitu, což je ovšem zbytečné, protože jestli filmu něco rozhodně nechybí, tak je to právě jeho jedinečnost. ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 9/10 Obraz 6/10/// +šokující napětí, hudební melodie, herecké výkony -slabší vyzuál, rovněž jen normální kamera/// Po delší době zase hodně silný filmový zážitek. Škoda, že jsem si film opět rozkouskoval a díval se na něj snad na desetkrát. Ale možná je to taky dobře, protože jinak bych to nerozdýchal. Hlavně v úvodní dramatické scéně jsem zapomněl dýchat. To co následovalo už bylo jen vyvrcholením toho co se událo na začátku. Každopádně fakt smekám, málo co mě dostane. Zřejmě přijdu na chuť dramatům a thrillerům./// Celkem 76%/// ()

S.Quentin QUALE

Rozvleklé, ne vždy nenudné, lehce depresivní. Od Lumeta jsem s danou skvardou čekal o něco víc, i když jako zoufalecký drama to použitelný je v pohodě. 60% ()

Allien.9

Chvílemi jsem měla pocit, jako bych sledovala práci bratří Coenů - po režisérské stránce precizní, po herecké taktéž, takže škoda toho závěru. Nebyl špatný (to určitě ne), ale být to na mně, napsala bych ústřední dvojici krapet odlišný osud.;-) ()

misterz

Fajn krimi thriller, ktorý zaujme pútavým príbehom a výborným P.S.Hoffmanom. Zdanlivo ľahká lúpež dopadne nešťastne a od toho okamihu sa hlavní hrdinovia začnú prepadávať do čoraz väčšieho bahna zúfalstva, ktoré ich núti konať stále väčšie zúfalé činy. 75/100 ()

Snorlax

Skvěle zpracovaný nerecyklovaný příběh napsaný i natočený s nezvyklou invencí mě hodně bavil. A to hlavně díky chladně parazitickému Hoffmanovi. ()

Legas

Jednou nahoře, jednou dole, chvíli svižný, chvíli pomalejší - tento nový film Sidney Lumeta je jako horská dráha. Dramatická událost nutí z hlavních protagonistů ždímat maximum a nutno dodat, že se všem hercům daří přesně vystihnout všechny stupně zoufalství. Osobně bych především vytknul některá nelogická jednání postav. Ve filmu jsou místa, která jasně naznačí, co se bude dít dál, ale nestane tak, což je v tomto případě poněkud zcestné. ()

Webb

Drsné a smutné rodinné drama o tom, čeho všeho je člověk schopný, aby získal peníze. Film má uvěřitelný mrazivý děj, poskládaný mozaikovitě časovými posloupnostmi, úhly pohledů jednotlivých osob na konkrétní časový linie, dobrou režii, herecké výkony a podařený scénář. Pochválit musím dále střih a vynikajicí kameru. [7/10] ()