Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

MrCreosote

Celou dobu mi to něco připomínalo, ale až ke konci jsem si uvědomil, že jde vlastně o vážnou verzi Po přečtení spalte s tím rozdílem, že zde chybí humor a hrdinové nejsou až tak velkými idioty. Tenhle film je depka, to ano, ale často jsem se ptal, jestli je nutné být až tak moc krutý, ale přitom tím nic nesdělit. Scénář se mi zkrátka zdá překrmený, v závěru to už opravdu začíná nabývat absurdních rozměrů a i ti Coeni by měli problém si s tím poradit. Jinak ovšem všechna čest Lumetovi, který i po osmdesátce dává lekce svým o 2 generace mladším kolegům a herce vede k nadstandardním výkonům. Charismatu "divně" hrajícího P.S. Hoffmana se navíc odolává jenom velmi těžce. ()

jahol

Hodně drsné rodinné drama, ze kterého vám v paměti utkví nejvíce fantastické herecké výkony trojky Hofmann +Hawke +Finney, přičemž ten poslední je snad úplně nejlepší a dokazuje, že Velká ryba z něj ještě hned tak nebude, dále perfektní hlavní hudební motiv, který zazní vždycky přesně na tom místě, kam se nejvíce hodí, a konečně úvodní šukačka, na který vy mladí konečně uvidíte, že i my starší pánové s nepěknými těly si to umíme pěkně užívat. Podivný název tentokrát dobře vystihuje podstatu tohohle přetěžkýho díla bez jediný vteřiny humoru, protože film je přesně o tom krátkém období nekonečné bezvýchodnosti a zoufalství, kdy už jeho hrdinové ďáblu celou duší patří, ale on si je nechá ještě trochu uzrát a vyválet v hromadě střepů, než si na ně konečně sáhne a vysaje jim mozek do temného šílenství. Asi má zrovna moc práce vedle, kde běží "Tahle země není pro starý". ()

Nick Tow

Asi som mal na základe tunajších hodnotení väčšie očakávania. A keď má človek väčšie očakávania, stále čaká, kedy TO príde. A ono TO príde až v závere a navyše, nieežeby prišlo niečo, čo by človek neočakával. To je ten problém očakávaní... ()

Padme_Anakin

Zdá se, že vyloupení klenotnictví vlastních rodičů nebyl až tak dobrý nápad, ona celá ta rodinka byla poměrně dost povedená, nenašla jsem v ní jediného normálního človíčka či kladnou postavu. Musím přiznat, že těch vypečených bratrů mi nebylo ani na okamžik líto, ovšem ta jejich jízda ve směru „vždycky může být hůř“ byla strhující, skládání střípků a posloupnosti událostí považuji za zdařilé a zajímavé, no a v neposlední řadě se tento snímek může pyšnit výborným hereckým ansámblem, Ethan Hawke- Marisa Tomei- Philip Seymour Hoffman- Albert Finney jedním slovem výteční.. ()

Pishin

Paradni psychologicke drama. Zajimave vykreslene charaktery. Exkluzivni P. S. Hoffman nemuzu si tohodle ''páska'' vynachvalit je to pan herec a s kazdym dalsim snimkem mne utvrzuje ze tenhle exkluzivni herec vedlejsich roli ma dost na to tahnout na sobe cely film. Ostatne to jiz dokazal ve filmu Capote. Takze pokud chcete sledovat jak se to schumeli kdyz si chcete vyresit sve problemy vykradenim klenotnictvi ktere vlastni vas otec tak smele do toho. ()

PauloZ

Čeho všeho jsou synové schopni, když nemají prachy a posere se celý plán. Rozjezd je dobrý, napínavý, akční a dává najevo, že půjde o dobré režijní vedení s kvalitním scénářem. Jenže i pan tesař se někdy utne. Poslední hodina je moc dlouhá, nedokáže udržet v nastoleném rytmu a můj zájem o film solidně klesal. Děj motající se kolem jedné rodiny je dost dobrý, drsný a nekompromisní, ale je zbytečně roztáhaný na bezmála 2 hodiny a je až moc rozkouskovaný na dění jednotlivých postav před a po loupeži. Konec je ale velká černota a kdyby 20 minut vystříhali bezmyšlenkovitě bych dal 4*, nyní pouze za 3*. ()

ladko

"You know I know."-"What do you know?"-"I know." Poriadne depresívna dráma, po pozretí ktorej sa asi veľmi dobre cítiť nebudete. Časové skoky sú trochu zbytočné a robené iba na efekt. Hudby veľa nie je, ale vyčnieva jeden motív(dokonca si nie som istý, či to nie je jediná hudba vo filme), ktorý výborne podkresľuje atmosféru a naznačuje, ako hrdinovia dopadnú. P. S. Hoffman vyčnieva nad ostatnými hercami a pri jeho "záchvate emócií" v aute ma mrazilo až v kostiach. Za zmienku určite stoja aj Hawke a Tomei(ktorá sa ukáže v plnej kráse). Scenár má pár nedostatkov a je pomerne nevyrovnaný, ale výborní herci na to nechali zabudnúť a zdvihli film do nadpriemerných vôd. ()

kikuka

Tak trochu ako grécka tragédia o rodine v klasicky modernom háve. Na jednej strane pevné režijné vedenie S. Lumeta necháva prejsť do popredia šeď bežného dňa, ktorého beh zasiahli následky skratu. Rozprávenie fragmentarizované tak, aby poskytlo náhľad na udalosti tak, ako sa týkali ich aktérov - v zásade funguje na to, na čo je primárne určené. A najmä, celé to funguje. (7/10) ()

agentmiky

Film, který mě vždy tak nějak míjel, se mi konečně dostal před můj obzor a já jsem ihned chytil šanci za pačesy a podíval jsem se na něj. Thrillerů je v dnešní době nespočetně moc, ale když to zúžím na ty kvalitní, tak mi ihned vypadne z této kolonky takových devadesát procent filmů. A tento film je bezpochyby kvalitní, může se pyšnit pár výbornými atributy, kde bych zejména pochválil jednotlivé flashbacky, které zde nejsou vtlačeny násilím, ale divákovi do nejmenšího detailu postupem času vykreslují jedno po druhém. Hoffman je nejlepším artiklem filmu, jeho výkon mě prostě uchvátil. Hawke zde zahrál úplného, a promiňte mi ten výraz, blbce a slabocha, který v zásadě jednoduché vyloupení rodinného podniku zahnal svými chybami a nesmyslnými činy do takové situace, z které již není úniku. Líbilo se mi, jak se postupně kolem dvou hlavních postav utahovala smyčka. Zápletka je perfektní, zvraty se taktéž povedly. Závěr byl perfektně vygradovaný, až z něj šel mráz po zádech. Jen mě mrzí, že nevíme, jak to dopadlo s postavou, kterou ztvárnil Hawke. Nechce se mi věřit, že by z takové šlamastiky dokázal uprchnout. tudíž by to chtělo upřesnit. Jinak dávám 79 % ()

Alqarin

Řemeslně precizní, leč ve své šedé strohosti pro mě emočně jaksi prázdné. Ani ta nepřetržitá kanonáda lidské pokleslosti mě prostě nedostala a tak hodnotím jen lehce nadprůměrně. ()

Tayen

Divím se, že jsem film dokoukala a přitom se neudusila. Frustrace a deprese jsou jako dvě velké bubliny, co vám tlačí na průdušky a každou chvíli musí prasknout. Velmi reálný příběh o lidech, kteří se kvůli jedné chybě noří do čím dál větších problémů, z čehož jím pomůže snad jen sebevražda. Nebudu tady rozebírat skvělé herecké výkony, bylo by to jako nosit dříví do lesa. Prostě "ten lepší" film s nijak složitou přesto působivou hudbou a s pro mne až příliš temnou atmosférou. Zakázaný pro ty, kdož mají problémy s penězi. ()

mysiak

Mozaika, dobrí herci, režisér - to nemôže dopadnúť zle. A ani to nedopadlo - remeselná práca, zaujímavý dej, dobrá skladačka a koniec ušiel mohol byť lepší...ale tak to je fajn. Príjemný nezávislý film, ktorá našťastie u nás vyšiel narozdiel od iných peciek... ()

snoopik

dobře natočené, dobrá zápletka, ale nějak mě to neuchvátilo. A taky jsem už dlouho nezažil tolik mrtvých :D ()

UncleG

Jak zábavný může být film, v němž se vše podstatné semele v první půl hodině a zbytek stopáže je už složen pouze z retrospektivních pohledů na tytéž události? Našlápnuto to mělo na chytrej thriller...Bohužel, kolem šedesáté minuty už z obrazovky doslova ukapávala vleklá, hutná a jednotvárná nuda bez vzrušení nebo náznaku čehokoli překvapivého. Zbytek filmu už je jenom klasická pohádka o nastavované kaši omílané pořád a pořád dokola... Navíc Hoffman dostal žalostně málo prostoru a tak předvedl spíš standardní, než žíly rvoucí výkon, jak by se na herce jeho formátu slušelo. Pro mě je tedy "ďábel" docela zklamání: nezaujal, nepobavil a nepřesvědčil. ()

Laxik

Jedna z těch výjímek, kdy film, po kterém mě nějakou chvíli mrazilo v zádech a musel jsem o něm i přemýšlet, nemá čtyři hvězdy nebo víc. Není to slizkým Andym, kterého výborně zahrál mistr P. H. Hoffman, není to jeho krásnou nevěrnou ženou, není to Hankem, bratrem Andyho a chlápkem bez peněz dlužícím alimenty své otravné ex (pardon, dluží je přeci své dceři, jak bývalce rád připomíná) v jedné osobě, a už vůbec to není originalitou námětu a prohnilostí všech hlavních postav. Prostě mi tam ani ten chudák Hank nepřirostl k srdci a rodinka k pohledání je jak vystřižená z encyklopedie absurdit. Navíc jsem tak nějak nepobíral, jak najednou může Andy střílet jednoho týpka za druhým, když předtím byl přeci proti zbraním. A jeho drogová závislost na tom nic nemění. ()

numi

Tomu se říká úvodní scéna! Sidney Lumet ve svých třiaosmdesáti letech ví, jak dostat diváka do filmu. A platí to i v jeho zbytku. Krůček po krůčku vás do něj vtahuje, přímo do děje. Jako by jste nahlíželi Andymu přes rameno a cítili jeho každičký nádech, sledovali jeho uspěchaný, smutný a zruinovaný život. Jeho žena, bez diskuze děvka, je nejsnáze tolerovatelnou součástí příběhu. Příběhu, který není o pádu do náruče ďábla, ale o tom, být ďáblem samotným. A jedinečné herecké výkony dělají tenhle napínavý film ještě lepší. A nebo to řeknu takhle... Chcete, aby váš film byl nezapomenutelný? Zavolejte Hoffmanovi. Ne, ne Dustinovi. Philipovi Seymourovi, samozřejmě. [leden 2008] ()

Freemind

V první polovině jsem byl skálopevně přesvědčen, že to je pět hvězdiček jako vyšitých a nejlepší film roku. Pak se to bohužel trochu moc natáhlo a začaly mě otravovat ty prostřihy děje (které mám rád, když podporují dynamiku, tady ale prostě byly někdy plácnuty zcela bezúčelně). Škoda toho. Jinak je to ale opravdu arci zajímavý počin, Ethan Hawke mě totálně dostal, patrně jeho nejlepší role, kde dovedl svou image lehce zmateného a roztomile roztržitého chlapíka k naprosté dokonalosti (viz scéna, jak nadšeně sleduje svou dcerunku během školního představení). Obdivuji Lumeta v jeho letech, těším se na další dílo scénáristky. ()

Vojcl

Pro mě dost slabý thriller, který měl vzhledem k hereckému obsazení velice slušný potenciál, avšak zabitý nudným a stupidním scénářem. Myslel jsem, že to snad ani nedokoukám do konce. Hlavní postavy se všichni chovají jako totální idioti, takže není s kým sympatizovat. Ethan Hawke i Hoffman jsou podle mě kvalitní herci, ale zde nemají co hrát. A ten rádoby cool vypravěčský styl, kdy se přeskakuje z přítomnosti do minulosti a naopak je jak špatně odkoukaný od Quentina Tarantina. Snad jediným viditelným kladem je krásná Marisa Tomei, která snad ani jednu scénu neodehraje oblečená :-) ()

zipper111

Uff... HHF neboli Hoffman Hawke Finney, to je obrovská kombinace hereckého umu a talentu, jež táhne celý film. Jenže téma a styl natočení je tak moc depresivní, že mě to prostě nedokázalo nadchnout, navíc v tákovéto situaci se může ocitnout v podstatě kdokoliv, o to je to film ještě nepříjemnější... Lumet dokázal na plátno převést v podstatě perfektně ten vtíravý pocit, že si hlavní roli můžete střihnout i vy. No, já se bohužel ale i hodně nudil, i když atmosféru Ďábel má, mě to neoslovilo v takové míře, abych mohl hodnotit více než 3*. ()

SarumanKo

Neľútostný náhľad do rodiny rozvrátenej množstvom problémov modernej spoločnosti a ešte ukrutnejší náhľad do psychiky troch skazených mužov, ktorým sa pod váhou nešťastných rozhodnutí a nešťastných náhod na hlavu sype jedna kopa sračiek za druhou. Before the Devil Knows You're Dead nie je veľmi dynamický thriller, a to ani napriek nápaditému nelineárnemu rozprávaniu, a nemá ani veľmi bohatú zápletku, ale uhranul ma nesmierne depresívnou atmosférou a dostal sa mi pod kožu natoľko, že som bol na osudy všetkých postáv skutočne zvedavý. Nedá sa povedať, že by som tým chladnokrvným sviniam fandil (takže herci to zmákli excelentne), len ma ich príbeh nesmierne upútal. A pri spomienke na Burwellov temný, hrozivý soundtrack ma bude chytať depka ešte nejaký čas. Lumet sa do režisérskeho neba nemohol odobrať s pekelnejším filmom na rozlúčku. (8/10) ()