Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

poz3n

Budiž tento film důkazem, že i se strašným vizuálním zpracováním můžete natočit působivý film, pokud máte dobré herce a zajímavý scénář. Nevím jestli jsem jediný, ale vizuální stránka snímku a jeho odpudivá (ne)estetika mě od samého počátku svírala pocitem, že se snad koukám na nějaký studentský film. Kombinace přeexponovaných a zároveň překontrastnělých záběrů je hrozné peklo. Vizuální pojetí zároveň postrádá zdánlivě jakýkoliv vztah mezi záběrováním, mizanscénou a dramaturgickým významem velikostí záběrů. To vše jako by existovalo tak nějak nahodile, jako by na tom nikomu nezáleželo, jako by na to Sidney Lumet po osmdesátce prostě už kašlal. Navzdory tomuto otřesnému esteticko vizuálnímu zážitku jsem podlehnul těm několika zásadním devizám posledního Lumetova snímku a film na mě i tak zapůsobil. Skvělý herecký ansámbl, od prvních tónů rozeznatelný Carter Burwell a především to samotné, bez nadsázky, drama antických rozměrů. Nechci si ani představovat, jak skvělým úderem na emoční solar každého diváka by tenhle film mohl být při lepším řemeslném zpracování. 7/10 ()

TheEvilTwin

Oceňuji retrospektivní styl vyprávění děje, kdy se pomocí několikanásobných flashbacků dozvídáme celý děj z pohledů všech zúčastněných, ale kromě tohoto a fajn hereckých áček mě film až tak neuchvátil. Čekal jsem větší akci, větší psychologické dusno a větší gradaci do kompletního rozboru divákovy duše, ale celé je to jen takové zapoměnihodné “meh”… ()

mm13

Bolo by to presvedčivejšie, keby tej špinavosti, slabosti, zbabelosti a krivosti nebolo až toľko. Možno to tak chceli, možno mal niekto potrebu poriadne si odpľuvnúť, na to je to ale zase málo "undergroundové"... Hawke a Hoffman súťažia v nesympatičnosti a veruže sa na nich (ne)díva dobre. Lumet (aj vzhľadom na svoj vek a status) tiež nesklamal. Vlastne len ten koniec nemusel odísť tak do prázdna, posledná gulička jamku minula. ()

MáŠa

Těžké soudit, nejde zas o moc takový filmový popík, spíš jde o film, který by se dal řadit mezi ty inteligentnější, kde je určitý příběh, ten je úmyslně vyprávěn na přeskáčku, aby se zvýšil výsledný umělecký dojem atd. atd. , prostě takový ten trošku "oskarovitější" styl vyprávění. Žánrově je to cca drama, shlédnul jsem to celé, dalo se na to v pohodě dívat, ale kdyby měly vznikat jen podobné filmy, asi bych se pěkně nudil. Tenhle film totiž poutá hlavně tím příběhem, tou krutou ironií osodu. Žádná oblbovačka, u které byste si chtěli po práci oddechnout, to opravdu není ;-) ()

JASON_X

Hned první scéna mi málem vyrazila dech, oči i mozek z hlavy - vidět tlustého, růžového a zpoceného Hoffmana při sexu, je opravdu maximálně hrůzný zážitek, vlastně mě momentálně nenapadá nic víc antierotického, než je tlustý růžový zpocený Hoffman při sexu. A navíc při sexu se sladkou, rozkošnou a roztomilou Marisou Tomei. Tenhle apokalyptický výjev musí být neklamným znamením blížícího se konce světa. Jinak celkem průměrné kriminálně laděné drámo, jehož středoproudovost mě popravdě většinu času trochu nudila. A ten nápad s vyprávěním filmu v sekvencích, které kašlou na nějakou lineární časovou poslupnost, a který se mi zpočátku zamlouval, mi už po chvíli lezl nehezky na nervy. Ale posledních dvacet třicet minut bylo slušných a slušný byl i námět, jen bych ho radši viděl zpracovaný třeba Coeny. ()

Morholt

Zklamání. Snad kromě poslední půlhodiny mi to přišlo takové nezáživné a hodně mi vadily ty flashbacky, bez ktrých by to bylo pro mé oči koukatelnější. Hoffmana a Hawka mam za normálních okolností docela rád, ale tady mi ani jeden nesedl a stejně tak byl pro mě nevýrazný Albert Finney. 50% ()

Sawy

Celkem zklamání,i když o špatný film nejde v žádném případě.Ale kvůli skvělému obsazení a jménu režiséra jsem čekal strhující záležitost a ta se pro mě jaksi nedostavila.Herci jsou parádní.Philip Seymour Hoffman snad ani špatně zahrát neumí,osobně ale i pro mě překvapivě preferuju Ethana Hawkea,který podle mě s Hoffmanem držel krok a dokonce byl i o ždibec lepší.Albert Finney a Marisa Tomei velmi dobří.Ale nějak mě to nechytlo.Žádnou z postav jsem si neoblíbil,nikomu jsem nefandil a to je podle mě vždycky špatně.K tomu film až příliš často nudí a je moc dlouhý.Lumet je určitě skvělý režisér,minimálně díky Serpicovi jsem si tím jistý,ale tady mě prostě nedokázal zaujmout.65 % ()

jhrasko

ZLOČIN a TREST. Legendárny Sidney Lumet v special features hrdo pomenováva svoj posledný opus melodrámou. Hm, ak má takto vyzerať melodráma, musím niekde v sebe hľadať tú melo časť. Čo smeruje k tvorcom ale ako jednoznačný kompliment, pretože si skvele i vďaka flashbackom pohrali s divákom, mňa konkrétne dokonale naporcovali a v priebehu deja tak psychoticky rozložili, že sa mi po ich 2hodinovej rodinnej jazde nechcelo ísť ani domov (ale rýchlik Detvan si myslel svoje). P.S. 2sec pred záverečnými titulkami sa mi prepol mozog a ťuklo mi, že hudbu nemohol zložiť nikto iný ako Carter Burwell. Atmosférické. ()

Lacike

Coenovsky typ príbehu o zlých chamtivých ale nešikovných ľuďoch, ktorý sa kvôli prachom rozhodnú spáchať zločin, ale všetko čo sa môže posrať, sa aj poserie. Je to pojaté vážne bez snahy o absurdný humor, ale postavy sa mi pod kožu nezaryli a nemal som chuť nikomu držať palce. Práve naopak. Každému som prial, nech skončí minimálne v base. Všetci to boli zmrdi alebo chudáci a nezachránilo to ani hviezdne herecké obsadenie aj keď hrajú kvalitne. A ani obeť lúpeže najsympatickejšie nepôsobila. Naviac je to celé zbytočne podané nechronologicky, takže ani napätie z vývoja jednotlivých situácii príliš nefunguje. Hneď na začiatku vidíme zbabranú lúpež a potom sa dozvedáme motivácie všetkých zúčastnených postáv. Takže výsledkom je film na jedno pozretie. Hlavne ak chcete vidieť sexicu Marisu Tomei hore bez. Ten pohľad stál za to. 5/10. ()

6thSun

Po dlouhý době film, ve kterým charaktery postav nejsou deformovány scénáristovou (z)vůlí, ale chovají se tak, jak by se asi chovala většina z nás. To znamená, že když se jim to všechno posere, tak začnou panikařit, dělat chyby a tahle sílící mizérie je tady doslova hmatatelná. Velmi nepříjemný zážitek. 80% ()

bouncer

Režisérský i herecký majsterštyk, který schazuje jen slabší scénář. Obrovské nadšení ze zajímavého příběhu a cynické atmosféry se začalo kolem půlky vytrácet, kdy mi přišlo, že vše důležité už bylo řečeno a další zvraty budou už jen na škodu...konec to však napravil a jedná se o velmi povedené dílo. ()

murakamigirl

Ach, áno... začalo to jedným zúfalým ťahom... A čo sa zúfalo začína, to málokedy menej zúfalo končí...... Než diabol zistí... je pravá adrenalínová jazda, ktorá sa hneď v prvých minútach šialene nakopne a potom už nepustí. Nepustí až do monumentálnej explózie iskriacej drámy a adrenalínu vo vyvrcholení. Rovnakej explózie ako tá, čo sa po celú dobu zbiera v jednom z hlavných hrdinov (Andy) a ktorú v sebe s absolútnym stoicizmom potláča až do bodu nezvratného zlomu (, po ktorom sa už ŤAŽKO niečo začína...) Lumetova snímka vychádza z kvalitného scenára a pýši sa energickou formou bohatou na návraty do minulosti i budúcnosti. Tento spôsob rozprávania ale vôbec neruší. Práve naopak, javí sa priliehavý k odvíjanému príbehu. Navyše sú tie retrospektívy skutočne pútavé a výborne vymyslené: každá je venovaná jednej z ústredných postáv... Nemožno nepochváliť PERFEKTNÉ obsadenie- špeciálne neuveriteľného P. S. Hoffmana a ďalej Hawkea a Finneyho. Robia z tejto surovej rozpravy úchvatný, ľadový zážitok... Na Lumetov thriller sa NEDÁ dívať bez pocitov nepríjemnosti či úzkosti. Je to DESIVÝ pohľad na diktát "zelených papierikov" v spoločnosti a originálna, pôsobivá analýza bratských vzťahov. SILNÉ **** ()

Dale

Tento film je poriadna skladačka, no vôbec nepôsobí chaoticky, ale naopak drží skvele pokope. Všetko je to podporené skvelými hereckými výkonmi, hlavne Hoffman je tradične bezchybný. ()

Mononoke.

Na začátku se nezdá, ale vyvrbí se z toho docela slušný psycho. Velkou zásluhu na tom má také excelentní střih, který film udržel v napětí a divákovi nedovolil ani chvíli oddechu. Philip S.Hoffman skvělý jako vždy. lepší 3* ()

Terva

Jméno letos čtyřiaosmdesátiletého režiséra Sidney Lumeta u nás příliš známé není. Jeho filmy však ano. Je totiž podepsaný pod více než čtyřmi desítkami filmů mezi kterými najdeme Dvanáct rozhněvaných mužů (1957), Pahorek (1965), Serpico (1973), Vražda v Orient expresu (1974), Rozsudek (1982), Rodinný podnik (1989), Gloria (1999) nebo Dokažte mi vinu (2006). Již přes padesát let se tedy tento hollywoodský klasik věnuje detektivnímu žánru a thrillerům. Jeho filmy přitom přicházejí s netradičními postavami a napínavým, těžko předvídatelným dějem. Scénář : Kelly Masterson. Kamera : Ron Fortunato. Hudba : Carter Burwell ()

moviesfan

Ano, drama to je. Z filmu vyzařuje negativní nálada, dramatických mometů tam je několik. Já jsem se bohužel po většinu filmu nudil. Jestli se na to někdy podívám po druhý, třeba změním názor. Hodnocení: 55% ()