Reklama

Reklama

Šílený bůh

(festivalový název)
Trailer 1

Obsahy(1)

„Finální forma ‚Šíleného boha‘ není film samotný, ale vzpomínka na něj poté, co ho vidíte. Přináší vás do okamžiku těsně po probuzení ze sna, kdy se vracíte k útržkům vlastní rozklížené mysli předtím, než se rozplynou ve stínech. Přesně ten moment. ‚Šílený bůh‘ je způsob, jak se do něj dostat.“ Takhle režisér, animátor a dlouholetý mistr speciálních efektů Phil Tippett popisuje svůj celovečerní animák Šílený bůh. Tippett je známý hlavně jako člen slavného trikového studia ILM a tvůrce efektů pro Hvězdné válkyIndiana Jonese a Chrám zkázyRoboCopaJurský park a další filmové klasiky. Ve svém srdcovém projektu se ale vydal na vyloženě otrlý terén. Šílený bůh vznikal s přestávkami třicet let a dokončený byl v covidovém lockdownu. Výsledkem je řádně vymazlená i mazlavá procházka krajinou nočních můr. Film nemá žádné dialogy ani vysvětlující komentáře, ale klidně se bez nich obejde. Bohatě nám postačí, že sledujeme cestu hlavního hrdiny krajinou stojící na hraně postapokalypsy a pekelné říše monster, kterou sám Tippett popsal jako kombinaci Hieronyma Bosche a Bustera Keatona. Osmdesátiminutová erupce chorobných fantazií je zároveň milostným vyznáním analogovým speciálním efektům a animaci. Ostatně animačních a trikových technik Tippettův film vystřídá úctyhodné množství. Abyste se mohli dostat do bodu, kdy budete na Tippetovu noční můru vzpomínat, musíte ji nejdříve vidět. (Festival otrlého diváka)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (83)

Slartibarkfast 

všechny recenze uživatele

Animované zpracování fantaskního světa, plného utrpení a bezúčelného ničení. Pohled na jakousi dystopickou společnost očima průzkumníka, který se následně sám stane součástí prapodivné hry. Jeho role je nepodstatná jak pro celek, tak pro diváka. Nevím, jak přesně popsat to, co jsem viděl. Vše je v podstatě jen zhmotnění nesouvislých představ temných zákoutí lidské mysli. Kdyby to celé bylo podepřeno nějakým souvislým dějem, asi bych dal i víc. Takto je to pro mne jen rozpohybovaná řada pitoreskních obrazů bez souvislosti. Přesto zajímavá zkušenost. 50% ()

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Magnum Opus od mistra praktických efektů Phila Tippeta, který se podílel na Star Wars, Jurském Parku, Hvězdné Pěchotě a Dračí Srdce si natočil originální, depresivní, snový a bizární Stop Motion Animáč, kde jasně vítězí forma nad obsahem, ale je to dílo velmi originální a zásadní, které bude pro jednu stranu instantní kultovní klasika a pro druhou nekoukatelný a nestrávitelný opruz. Tenhle projekt se začal vytvářet už v roce 1987 a teprve až teď se stal kompletní, což je samo o sobě šílený úlet. Nejsou zde však dialogy, děj je vykládán imaginací a zvuky, což není úplně jednoduché vždy pochopit, co se děje a proč a většina událostí jsou groteskního rázu, takže pro diváky dávám varování. Not for everyone!! Každopádně fanoušek Post apokalyptických světů, bizárů, filosofických přesahů a praktických efektů nejspíš bude vrnět blahem. Občas to bylo weird, občas nečekaně divoké a místy neskutečně stylové a krásné. Velmi zajímavé, těžko se film hodnotí, ale já si tuhle animovanou a zvrácenou variaci na Mad Maxe docela užil a fandím ji. 7/10. ()

Reklama

alchac 

všechny recenze uživatele

Subjektivně vzato bych býval byl raději, kdyby to zůstalo pouze v animované rovině a obešlo se bez občas zbytečně prvoplánového trkání (zejména to nácíčkování už začíná být poslední dobou opět dosti otřepané), nicméně přesto je třeba poznamenat, že není houbař jako houbař! Když se třeba takový Zack jal vizualizovat výhřezky své fantazie, šlo o rozhodně lepšího štědrovečerního kubu než v případě posledního počinu jistého Villného pána, kterému po vynikajícím Bledém Ranrovi opět zduřelo ego tak, že se jal sebestředně vizuálně masturbovat nad mou nejoblíbenější knihou (o nejmenovaném pacientovi z Dánska ani nemluvě). Tahle smaženice má naštěstí blíže k prvnímu jmenovanému případu a i přes jisté výhrady ji k finální čtyřhvězdě dotlačila zejména má láska ke klasické animaci (byť ta zde není tak technicky precizní jako třeba u Laiky) a rovněž Blonďákův outfit v šatně pana domácího. A doufám, že to třeba vyhraje i zlaté dildo – Bártovi by pak někdo snad konečně nasypal na Golema… ()

PKD 

všechny recenze uživatele

Představte si 80min. klip od 90tkových Tool a jste doma. Není špatné, si je k tomu rovnou pustit. Byť hudbu samotnou musím pochváliti, neb se v bezdialogovém filmu na ní více soustředíte a i když je nenápadná, o to více je pak výraznější. Přidejte něco Sepultury, Švankamjera a Lynche a máte Šíleného Boha. Je škoda, že jsem všechny tato věci viděl než to trikový machr dostal po více jak 30 letech konečně ven, páč viděti tohle v 90tkách, byla by to pravděpodobně bomba, přímo atomová na níž během ´´děje´´  též dojde. Stejně jako jiní nepovažuji právě za šťastné, že některé (naštěstí je jich minimum) části jsou s živými herci, protože dle mého hl. postava toho chlápka s klouboučkem (jehož jméno zní Zabiják) a plynovou maskou byla zajímavá a jejíž putování dosti temným světem bylo to nejvýraznější z celého filmu. Když pominu sequenci pitvy, kde létají nalevo/napravo+strop, chlístance krve a vnitřních orgánů, která mě se přiznám až rozesmála.;-) V př. tohoto filmu jsem takový filmový švýcar, který je neutrální a stojí uprostřed a který plně chápe jak max. hodnocení, tak minimální. Já si prostě u tohoto vybavím spousty stejných či podobných experimentů a tudíž z toho nemohu býti odvařen. Když to tedy shrnu, nejvíce si z toho budu pamatovati samotný úvod, kde zní Wagner a stojí ještě Babylonská věž. Za podívání to určitě stálo, ale trvalý účinek, který by mě donutil či motivoval k vícero shlédnutím se zde satanžel...nedostavil. Škoda. Ale i tak díky za tip, Terminátore.;) P. s. doporučuji si přečísti děj na wikipedii. Dává to pak větší smysl. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Mad God Tippett uvádí: Apocalypse Know (between Freud and Jung). Tři dekády práce, aby byla prostřednictvím mile archaického stop motion nabídnuta spousta momentů evokujících tvůrčí styly (v abecedním pořadí od Bosche až po Zemana) a pár docela děsivých výjevů o obratech prachu v prach. Nic mě ale mezi těmi střípky nočních můr nerozložilo tolik, jako ten zpomalující se tikot hodin.. ()

Galerie (9)

Související novinky

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

04.03.2022

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje 9. března pražskou část festivalu v kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno