• slovenský

• slovenský

Beetle Juice

Komedie / Fantasy / Horor

USA, 1988, 92 min

Burtonova rozverná duchařina, která kvůli představiteli titulní role patří k tomu horšímu z jeho tvorby. Nemůžu si totiž pomoct, ale Keaton je průměrný herec, který přemalovaným zjevem a tunou přehrávání atmosféru nevytvoří. Skvostem jsou naštěstí scény v miniatuře města, tradičně Elfmanova hudba a dokonalá goticky-depresivní Winona Ryder. Dojmy z dětství byly ale o několik tříd výš.(26.2.2006)

"Cigaretu?" - "Nie, ďakujem." - "...Tiež sa snažím prestať.“ Polozabudnutá šialenosť „raného“ Tima Burtona (v tom čase mal za sebou len čudné, o tri roky staršie PEE-WEEHO VEĽKÉ DOBRODRUŽSTVO o pátraní po bicykli) , čo v preklade znamená o tri hovoriace mŕtvoly menej, ako v jeho neskorších filmoch (remake PLANÉTY OPÍC, OSPALÁ DIERA). V tom čase mal tento temný mág svoj prelomový film (parádny komiks BATMAN) ešte len pred sebou, preto je s odstupom rokov dosť nečakané, že mu producenti v šialenom (titulní hrdinovia umrú v prvých desiatich minútach) BEETLEJUICEOVI dovolili až natoľko sa "odviazať". Už vtedy mal ohromný cit pre bláznivú vizuálnu stránku (Bo Welch, bravo), svojráznych hercov (Jeffrey Jones) a dokonca už vtedy dokázal vyšťaviť herecký výkon z povedzme menej schopných hercov (Alec Baldwin, Catherine O´Haraová, Geena Davisová, Winona Ryderová). A to, čo predvádza maniakálny bioexorcista Michael Keaton, je neuveriteľné. Plus „Banana Boat Song“ od Harryho Belafonta a monumentálna hudba Dannyho Elfmana.(2.1.2009)

Pořádně ujetá, černočerná a povedená komedie. Alec Baldwin v jedné ze svých nejlepších rolích, Geena Davisová je krásná a umí i hrát a Michel Keaton je taktéž skvělý. Atmosféra, ve které se střídá strach a legrace, mi sedla mnohem více než u "Střihorukého Edwarda".(12.7.2006)

Scénář: Michael McDowell .. Jeden z prvních filmů, který jsem od Tim Burton viděl. Už tenkrát mě svým osobitým stylem velmi oslovil! Dosti ujetá černá, hodně černá a zábavná fantasy komedie. Vedle povedené režie záři i opravdu skvělý herecký ansámbl navrch doplněný krásnou hudbou..(27.4.2005)

Na tento snímek jsem byla zvědava už jen kvůli skvostné melodii od Dannyho Elfmana a také samozřejmě kvůli jménu Tima Burtona. Beetlejuice se nese v jeho typickém stylu. Plný bláznivých vylomenin a bizarností, od samotného výtvarného zpracování až po záhrobní "sestavu", v čele se ztřeštěným Michaelem Keatonem. Právě velká přehlídka všech těch barevných expozicí mě sice docela dokázala ohromit, ale přišlo mi, že právě vizuální stránka vysoce převyšuje samotný příběh. Postupně jsem začala být až přehlcena všemi absurdními výjevy, které mi postupně s narůstající intenzitou už i dokonce přestaly připadat humorné (ač jistě byly), takže jsem nějak neměla potřebu se ani smát. Ústřední trio, Geena Davis, Alec Baldwin a především dokonale podivná mladičká Winona Ryder, jsou skvělí. Jistě kultovní, zábavné dílo, které mě však až tolik nevzalo.(16.7.2011)