Deník komorné

• Francie

Le Journal d'une femme de chambre

• Itálie

Il diario di una cameriera

(Itálie)

Diary of a Chambermaid

Francie / Itálie, 1964, 101 min

Ve filmech Luise Buňuela nic není takové jak by se mohlo na první pohled zdát. Deník komorné není pouhým příběhem služky na venkovském sídle. Do filmu je zakódována atmosféra a nálada ve společnosti, která většinou předchází neblahým společenským proměnám. V mnohém by se také dala vztáhnout na situaci dnešní světové hospodářské krize. Ve filmu je jedinou kladnou postavu dítě, které je však brutálně zavražděno. Ostatní postavy jsou jen přehlídkou špatných charakterových vlastností, kdy si divák říká, že to až hraničí s pohrdáním lidmi. Chudina, alespoň ta část, která není úplně odevzdaná a tupá, je nasáklá nenávistnými a násilnickými tendecemi a téměř se blíží k pojmu lůza a naopak šlechta je v Buňuelově podání velice lakotná, slabá na pokrají morálního a kulturního úpadku. Z tohoto rozkolu nemůže vzejít nic jiného než konflikt. Spousta událostí je zde pouze naznačena, některé jsou podány prostřenictvím nejdnoznačných jinotajů. což činí z filmu příjemnou podívanou pro skutečné filmové fajnšmekry. Na druhou stranu, ty nejlepší filmy, které Buňuel natočil, vznikly, když se režisér úplně osvobodil od narativních konvencí a začal intenzivně koketovat se surealismem.(20.10.2011)

Tohle není Buñuel jak ho mám ráda, chybí mi zde jeho lehkost a nadhled. Moreau se celý film sice snaživě mračí, ale na drama to nevydá.(17.1.2013)

Jeden z tech normalnejsich filmu z Bunuelovy sbirky, ale o to vic je zde kladen duraz na pribeh, charaktery, atmosferu, ktere jsou super a tradicne se motaji okolo stinnych stranek v lidskem jadru. Uplny zaver byl ale docela solidni wtf, resp. spis takove trosku nastavane wtf z pocitu odseknuteho konce, ale aspon si mate co domyslet. 7/10(12.3.2012)

Výborný film s úchvatnou Jeanne Moreau. Sledovat její herecký zjev je pro mě čistá radost. Je fascinující pozorovat, jak se její postava komorné pohybuje v prostředí plném přetvářky, napětí, konfliktů a různě vyšinutých nadrženců a frustrátů, kteří se ji snaží nějak zmocnit (záměrně nepíši "dostat do postele", protože tomu tak zdaleka ve všech případech není). Mezi všemi postavami doslova září svým bystrým úsudkem, krásou a kurážnou povahou, ne nepodobna Janě Eyrové - nejenomže si na svou stranu získává všechny strany, ale z celého toho dobového marasmu, jemuž se Buñuel očividně vysmívá, vychází jako morální i faktický vítěz. V překvapivém závěru však není vše tak jednoduché, jak by se z předchozího mohlo zdát - zločin zůstává nepotrestán a nad chováním samotné hlavní hrdinky se vznáší jisté otazníky (jako např. kolem její schopnosti slyšet, co o ní jiní říkají v její nepřítomnosti, či důvodu toho, proč tolik stála o to, aby se s ní Joseph vyspal, ačkoli to v jejím záměru dostat ho před soud nehrálo v podstatě roli, atd.). Spousta věcí je v tomto filmu jen decentně naznačena nebo zcela vypuštěna (např. ze zabité Kláry je ukázán jediný krátký záběr na její nohu, po níž lezou šneci), a veškerá sexualita je zde v duchu doby velmi cudná - v tomto ohledu působí DENÍK KOMORNÉ ve srovnání s moderními filmy jako balzám na duši každého filmového staromilce, jako jsem já. Nezměrným potěšením, jež mi tento film přivodil, jsem se jen ujistil, jak moc mě Buñuelovy filmy baví a jak to byl tvůrce mému srdce nesmírně blízký.(15.2.2015)

Nejen fetišisti a fašisti si zde přídou na své...opět bezútěšný pesimismus okořeněný cynickým černým humorem... zlo opět triumfovalo, dobro bylo zničeno, tak to bohužel ve světě chodí!!! Tento film mě ale u srdce tolik nezahřeje jako Tristana, z poselství tohoto filmu opravdu nefalšovaně mrazí i tak srdnatého pesimistu jako mě, bravo!(24.6.2008)