Bývalý ranger Robert Scott (Val Kilmer) pracuje ako agent s najvyšším utajením pre rôzne vládne organizácie. Patrí k špičkovým odborníkom, a navyše je to muž, ktorý sa nepýta. Práve preto ho poveria úlohou vypátrať, kam zo svojej izby na univerzite zmizla dcéra amerického prezidenta, Laura. Podľa všetkého ju uniesli a Scott musí zistiť, kde bola ochranka, ako je do únosu zapletený Laurin priateľ, ako to bolo so schôdzkou s profesorom, ktorý je známy slabosťou pre atraktívne vysokoškoláčky, prečo sa vplyvný politik Stoddard odmieta na záchrannej akcii podieľať a prečo sa zastrelil agent, ktorý mal Lauru strážiť. Prípad musí vyriešiť do štyridsiatich ôsmich hodín. Podľa šéfa Bieleho domu Burch môže byť zmiznutie dievčaťa utajené iba do začiatku ďalšieho školského dňa. Hneď ako sa tlač dozvie o jej zmiznutí, bude jej fotka na všetkých titulných stránkach. Ak únoscovia pochopia, koho uniesli, okamžite sa dievčaťa zbavia. Skôr než Scott stačí odletieť do Dubaja, kam obchodníci prepravujú dievčatá určené pre arabský trh s bielym mäsom, objaví sa v správach reportáž, že z mora vytiahli telo Laury a profesora, s ktorým údajne mala ľúbostný pomer. Scotta a jeho kolegu Curtisa (Derek Luke) okamžite z prípadu odvolajú a vyšetrovanie ukončia. Pre Scotta je prípad uzavretý, Curtis však verí, že je dievča nažive. Podarí sa mu presvedčiť aj Scotta, a tak sa agent rozhodne v pátraní pokračovať. Ocitá sa v pavučine lží a cynickej zrady, ktoré sú súčasťou nebezpečného sprisahania. (TV JOJ)

castor

Poměrně syrové drama s několika vzrušivými momenty. Val Kilmer s ohledem na role posledních deseti let velmi solidní a David Mamet (především uznávaný dramatik a scénárista) znovu tak trochu tvůrcem, který ignoruje módní trendy. Jde si svou cestou a poodkrývá chladný pohled na svět tajných služeb a obchod s živým masem. A že je to komorní, nenápadné a nevýpravné? Tentokrát to vůbec nevadí. ()

tron

"Ty nevieš, čo sú to problémy." Ty kokos, toto je ozaj super film. Prvý raz som ho videl v r. 2006 (u nás šiel rovno na DVD) a dal som mu 4*. Následne som ho až do r. 2023 nevidel a keď so v r. 2023 dávali v TV, pýtal som sa sám seba, či som to vtedy s hodnotením neprehnal. Neodolal som ale a znova som si Pravidlá boja pozrel v TV. A, človeče, fakt je to parádny scenár s výborným Kilmerom. Dokonca aj vyložení štatisti s "nijakými" rolami ako Macy alebo O´Neill sú skvelí, najviac to ale drží sústredený Kilmer, ktorý nemá problém zašpiniť sa, ak treba. A ono treba. Mametov scenár je príjemne a osviežujúco nepredvídateľný; minimálne dva-tri razy som spýtavo nadvihol obočie a opýtal sa sám seba: "Fúha, to vážne?". Pravidlá boja obsahujú akčné momenty, no nie je to typický akčný film. Máme dočinenia s mixom akčného filmu s trilerom a azda čiastočne i vojensko-špionážnym, čo znie strašne komplikovane, ale veľmi fajn je, že to v jadre intímny film, keďže sa tu neriešia prekombinované zápletky á la Jason Bourne, ale ústredný antagonista "len" robí všetko pre to, aby vypátral jedno dievča (trocha to v tomto smere môže pripomínať Ako pavúka, ale oveľa lepšie). "Chcel som pomôcť." - "Jasné, to sa obvykle vždy niečo poserie." ()

LaciLC

Prvá "mametovka" s ktorou som prišiel do styku je hodne dobrá. Nie výnimočná, ale režijne a scenáristicky zvládnutá a výborne zahraná. Názov je možno zavádzajúci, ale v žiadnom prípade nepomýliť s béčkom - je to totiž thriller, ako má byť. Mimochodom, Val Kilmer dokazuje, že ešte (ani zďaleka) nie je odpísaný... Nenápadné, no inteligentné a mierne nedocenené. Pekných 70%. ()

Phobia

Zajímavé téma, slušný potenciál, ovšem ve výsledku divně, otravně rozkouskovaný film (něco se děje, něco se posere, dup - jedeme dál, bez vysvětlení, bez zdržování, hned jsme někde jinde, něco se děje... a tak stále dokola). Val Kilmer se tváří pořád stejně a přes svižné tempo děje jsem usnula, ani jsem se příliš nebránila. Obvykle na mě tahle slabá chvilka přijde při reklamách, tentokrát mě však prostě vůbec nezajímal osud hrdinů příběhu. Probrala jsem se pár minut před koncem a usoudila, že jsem o nic až tak převratného nepřišla. 40% ()

Paldini

Během jednoho týdne jsem viděl dva thrillery natočené v roce 2004. Byly to filmy Muž v ohni a právě Spartan. Trochu mě to nutí srovnávat ač je každý z filmů o něčem trochu jiném a přitom jsou si tak trochu podobné. Nějaký ten únos, nějaký ten tvrďák v hlavní roli, který si opravdu nebere servítky v cestě za svým cílem. Avšak prostoduchý klišoidní Muž v ohni (ač se mi celkem taky líbil) nesahá inteligentnímu a originálnímu Spartanovi ani po pás. Udivuje mě jen celkové nízké hodnocení tohoto filmu. ()

• Obsazení herci museli projít vojenským výcvikem se zbraní. (ČSFD)