Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Režie:

Sam Raimi

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (více)

Tobey Maguire je tu opět coby Spider-Man, který jako jediný může zachránit New York. Skvělý fyzik, dr. Otto Octavius (Alfred molina), se nešťastnou náhodou promění v zuřivé, osmiramenné monstrum, Doc Ocka. Superinteligentní robot s chapadly na jeho zádech ovládá jeho mysl a nic nemůže zastavit práci na silném elektrickém zdroji. Město volá svého hrdinu na pomoc, ale Spidey nikde není! Být dál Spider-Manem je pro Petera Parkera (Tobey Maguire) téměř nemožné a on se musí rozhodnout, jestli opustí studium a lásku svého života, MJ (Kirsten Dunst). Jenže když Doc Ock unese MJ, aby se dostal ke Spider-Manovi, Peter Parker nemá jinou možnost. Vrací se zpátky do akce plné dobrodružství a vzrušení, jaké ještě sám nezažil. (Bontonfilm)

WolfR

Pokračovaní Spider-Mana je v celku povedený film. Vlastně je to dost dobrý film! Začnu klady. Příběh plyne v perfektním tempu a je tam ta správná komiksová atmosféra. Oproti prvnímu filmu přibylo více akčních, zběsilých scén. Herci opět předvádějí slušné výkony a zejména Tobey alias Spidey se posunul dál. Celé je to v celku dobře zrežírované. Hodně silný je taktéž záporák, který předčívá Goblina z jedničky. Jediná větší kaňka je to, že Spidey musí opět zachraňovat Mary Jane. Ale jinak slušné pokračovaní Spider-Mana, o ždibec lepší než první díl. 4 hvězdy. ()

mortak

Scénář snad napsal tucet schizofreniků, protože jinak si nedovedu vysvětlit tu přeplácanost. Parkerův osobní život (práce, nájem a jiné podružnosti) je light verze životů hrdinů filmů Akiho Kaurismakiho, do toho ty problémy z láskou (milovat vycházející star je tak obtížné) a to vše se míchá s hloupoučkou pop-psychoanalýzou a ještě hloupější vědeckou omáčkou (dialog mezi Parkerem a Octaviem na začátku patří mezi ty nejstupidnější, co jsem kdy slyšel). Akční scény jsou promakané, jenže na dvouhodinový film je jich tu celkem málo. Raimi jen občas vystrčí růžky, přičemž po většinu filmu odvádí slušné řemeslo, které drží ten mišmaš pohromadě. Kdyby se ten film nesl celý v duchu scény, ve které Octavius (Doktor Jekyll a Hyde v romantickém hávu) likviduje tým lékařů, byla by to jiná liga. ()

dr.fish

Úžasné, kolik se dá nacpat klišé a patetických keců do jednoho filmu. Obraz i zvuk v jádru dobrý, víc se od komiksu ani čekat nedá. Přesto jsem musel chvílemi kroutit hlavou nad tím, co těm postavám vypadávalo z úst za nesmysly. Tohle prostě není žánr pro mne. Sam Raimi splnil má očekávání. 55% ()

A.Fish

Přidávam hvezdu stejně jako u jedničky a to opět z jednoduchých důvodů. Rozjezd je zde sice pomalejší ale podstatně depresivnější. Příběh samotný je vcelku logický a uvěřitelný. Herecké výkony a stejně tak emoce jsou stále na vysoké úrovni, J. K. Simmons sází jednu hlášku za druhou, a opět se objevuje Campbell. Raimi si dokonce neodpustil lekačku a ani motorovku :) ()

Thorn

Druhý díl Spider-Mana z roku 2004 překonává svého předchůdce snad ve všech možných ohledech. Zatímco se první film soustředil především na přerod plachého a nesmělého studenta Petera Parkera v neohroženého hrdinu bojujícího se zločinem, druhý díl nám ukazuje, co se stane, když hrdina začne o svém údělu pochybovat. Pokud bylo heslem prvního dílu "S velkou mocí přichází velká zodpovědnost", druhý díl nám pokládá otázku: "Co přichází s velkou zodpovědností?" Díky tomu tu tak máme jeden velice zajímavý názorový vývoj, který do určité míry zpochybňuje zdánlivě neotřesitelnou myšlenku a podstatu prvního Spider-Mana. Stručně řečeno, s Peterem to jde od desíti k pěti. Nedaří se mu ve škole, nemůže si najít žádnou pořádnou práci, bydlí ve zchátralém bytě, na jehož pronájem ani nemá peníze a s Mary Jane to také není žádná sláva. K tomu navíc musí řešit čím dál častější spory se svým nejlepším přítelem Harrym, který je posedlý pomstou za smrt svého otce. Jako by to nestačilo, Peterova teta May musí čelit vážným finančním potížím, kvůli kterým by dokonce mohla přijít o střechu nad hlavou. Příčina všech těchto problémů je přitom zcela očividná. Spider-Man. Ano, nebýt Peterovy superhrdinské identity, mohl by si mladík užívat spokojeného a plnohodnotného života. Potíž je však v tom, že Parker má svou zodpovědnost, které se nemůže jen tak vzdát. Nebo snad ano? A v tom je právě ten vtip. Druhý díl Spider-Mana totiž přichází s jednou velmi nečekanou možností. Co kdyby si hrdina mohl vybrat? Uznejte, že něco takového není u klasických superhrdinských filmů zrovna obvyklé. Superhrdinská kariéra většiny komiksových postav je zkrátka naprostou samozřejmostí, o které ani nikdo příliš nepřemýšlí. Spider-Man 2 však v tomto ohledu zachází mnohem dál a zpochybňuje to, čemu Peter až doposud bezmezně věřil. Když si totiž mladík konečně uvědomí, že mu jeho pavoučí identita dočista ničí jeho osobní i profesní život, rozhodne se pro radikální krok. Místo zodpovědnosti si zvolí životní štěstí. Zda to byla správná volba, Peter zjistí teprve po určitém čase. Pro své rozhodnutí si však každopádně nevybral příliš vhodnou dobu. Na scéně se totiž objevuje nový protivník, kterým je zlověstný Doctor Octopus. Dříve uznávaný vědec Otto Octavius, jenž se dílem nevydařeného experimentu proměnil v monstrum se čtyřmi kovovými chapadly. V touze po uskutečnění svého snu se pak Octopus nezastaví před jakýmkoliv sebezávažnějším zločinem. Teprve ve chvíli, kdy začne Octaviova posedlost ohrožovat všechny obyvatele města včetně Mary Jane, Peter konečně pochopí, že pokud se chce zachovat správně, musí se vzdát toho, po čem nejvíc touží. V podstatě můžeme říct, že pokud nám první díl nabídl zamyšlení nad mocí a zodpovědností, přičemž ta moc nemusí být nijak mimořádná a klidně může jít jen o možnost něco změnit, druhý díl přináší jakousi nadstavbu této hluboké myšlenky. To, k čemu tu Peter dospěje, nakonec vyvrací všechny pochybnosti o jeho mimořádně těžkém údělu a divák v té chvíli dokonale pochopí, proč musí i nadále zůstat věrný své zodpovědnosti. Druhý díl však neposouvá na novou úroveň jen hlavní myšlenku celého příběhu, nýbrž také charaktery hlavních postav a jejich vzájemné vztahy. K zásadnímu zlomu dochází jak ve vztahu Petera a Mary Jane, tak i ve vztahu s kamarádem Harrym. Nic z toho by však nefungovalo bez prvotřídních hereckých výkonů. Tobey Maguire je jako Spider-Man naprosto jedinečný. Kirsten Dunst a James Franco za ním pak ani v nejmenším nezaostávají. Mimořádně silnou hereckou posilou je tu tentokrát Alfred Molina, jehož Doctor Octopus je pro mě dodnes zcela nepřekonatelný. Nesmíme však zapomínat ani na J. K. Simmonse jako J. Jonaha Jamesona a Rosemary Harris coby tetu May. Všichni tito herci dodávají filmu nezbytné napětí a dynamiku. Máme tu monumentální akční souboje, ďábelského zloducha, zapovězenou lásku, osudový spor mezi přáteli, nenaplněnou touhu po svých snech a především jednu nesmírně důležitou volbu, která může všechno změnit. Přesně takto si představuji dokonalý druhý díl filmové série. Posun příběhu i postav na novou úroveň, vývoj charakteru hlavního hrdiny zahrnující těžká rozhodnutí a v neposlední řadě také klíčové zvraty, které zásadním způsobem mění status quo. Všechno tohle Spider-Man 2 obsahuje a já jej právě proto řadím k tomu nejlepšímu, co kdy v rámci superhrdinského žánru vzniklo. Až do příchodu impozantního třetího dílu byl pro mě tento film tím nejúchvatnějším komiksovým dílem všech dob. Musím říct, že když Spider-Man v závěru filmu vyrazí do akce a krátce nato pak zazní píseň Vindicated, měl jsem z toho skutečně husí kůži. A to se mi moc často rozhodně nestává. Spider-Man 2 je zkrátka jedinečný a neopakovatelný. Jedná se o svatý grál všech komiksových filmů a mou obrovskou lásku. () (méně) (více)

otík

Spider-man 2 je asi nejlepší filmově zpracovaný komiks. Film je o poznání zábavnější než jednička (i když občas na škodu dramatičnosti scén), je kvalitnější i po trikové stránce, ale na zcela nepřirozené pohyby maskovaného muže si už bohužel musíme zvyknout. Milým překvapením byl pro mě skvělý Alfred Molina, který svému padouchovi vdechl hodně lidskosti a na rozdíl od Green Goblina (nic proti skvělému Williamu Daffoe) je daleko sympatičtější. Tobey Maguire jako Peter Parker je skvělý, ale jako Spider-man ve chvíli, kdy ztratí masku, je hodně směšný. Kirsten Dunst jako Mary Jane dobře zahrála nerozhodnost mezi dvěma muži a její závěrečný útek ne nadarmo připomíná Nevěstu na útěku. Její závěrečná hláška: "Jdi po nich, tygře!" je nejen hláškou filmu, ale celého filmového roku. Přesto závěrečný pohled na její tvář vypovídá vedle obav také o pochybnostech svého rozhodnutí (ach ty ženy). Závěrem snad lze jen říci, že film jako akčňák je slabý, jako thriller směšný, jako komedie moc digitální, ale jako komiks výtečný. Takže za rok hurá na trojku, tygříci! ()

Slavníkovec

Je to tak. Červeno - modrej mužíček s nadpřirozenýma schopnostma mne již omrzel. Dvojce chybí jednoznačně Willem Defoe. Jinak při jedné scénce se Spiderman odráží od Empiru do výšky a vystřeluje pavučinu. Malá chybička se vloudila. Bohužel, ale nebyla zdaleka jediná. Není nad komiksový originál. ()

Sabrewulf

Filmová pokračování by měla být velkolepější. Zde se jistý "upgrade" povedl. S-2 je mnohem telenovelštější, přibylo i více zbytečného moralizování. Většinu dobře nakopnutých scén okamžitě pohřbí ty následující - zjevně inspirované Rosamunde Pilcherovou. Vrchol všeho je (spoiler?) M.J. utíkající ze svatby ve zpomaleném záběru. Co to tomu Raimimu nasypali do pití? Měkotin? ()

Nivenx

Pořád skvěle zpracovované pokračování, které prvnímu dílu neutíká dopředu ani dozadu, ale drží se s stejným tempem a akční scény s Dr. Octopem neměli chybu, takže 4 a půl *. ()

URBAN

Možná se dá i říct že toto pokračování Spideyho je lepší než prvotní díl , ale ne tak úplně . Jednička měla takové větší kouzlo a dvojka zase lepšího záporáka . Každopádně jedno z nejlepších pokračování . ( 25.2.14/MAC ) ( 18.11.18/TV/HBO GO) ()

CinemaRanger

Ačkoliv předchozí díl je vskutku úžasný, dvojka je ještě lepší. Dr. Octobus je skvěle zahraný a jde o parádního záporáka. Opět je zde výborná akce a chemie mezi Petrem a MJ funguje. Za mne nejlepší pavoučí film. ()

Radiq

V podstatě úplně stejné jak jednička, akorát tady byl jinej šílenej věděc/záporák. Ty neustálé náhody už mě taky unavovaly (potkal ji na party, kde fotil, cestou někam dycky narazí na zločin, náhodou Harry zná vědce, o kterém píše diplomku, náhodou se z něho stane zloduch, náhodou ona chodí se synem šéfredaktora a takovejch tam bylo plno). Ta pavoučí krize, kdy mu nešlo pavoučit, se mi taky nelíbila - prostě buď ty schopnosti od pavouká má nebo nemá a né nějaká psychika do toho. Jinak nevím, jestli jste si toho všimli, ale Mary Jane je úplně blbá kráva, která umí jen řvát, chovat se nelogicky a dělat kraviny... a ani není pěkná. Nevim jak to dělá, ale Kirsten Dunst, která se mi dřív líbila, tady na mě působila, jak kdyby měla mastny vlasy, spocenou pleť, no jak kdyby byla na odvykačce. A to její herectví stálo za starou belu. V podstatě to byla strašná sračka a Tobey Maguire má na víc, než na podělanýho přehnanýho superhrdinu. ()

Decker

Velice zdarile zpracovani jednoho z nejznamejsich komiksovych hrdinu vsech dob. Film ma spad, skvelou atmosferu a krasne efekty. Sam Raimi vi jak na to. Moc jsem se bavil. ()

COF_666

Sorry ale dvojka nemá na první díl ani náhodou. Co se týče role záporáka tak tam se Alfred Molina nemůže ani v nejmenším rovnat Willemu Dafoeovi a Kirsten Dunst.....??! Tak na tu se možná hezky kouká ale herečka je to fakt hrozná. ()

Triple H

V rámci comicsových filmov absolútna špička. Všetko funguje ako má (mínus pár telenovelových momentíkov). Vizuálne efekty sú asi najpodarenejšie aké som zatiaľ v podobnom hollywoodskom filme videl. Za ich kvalitou zaostáva aj miestami prehnane počítačová trojka (na rozdiel od nej, tu nič nepôsobilo okato umelým dojmom). Tomu samozrejme napomáha fakt, že Spider-Man 2 rozhodnie nie je orgiami akčných scén a dávkuje ich veľmi rozumne a tak, aby stáli za to. Najlepšia časť spider-manovskej trilógie. ()

kjakob

Pro mě osobně nejzdařilejší adaptace comicsu na filmové plátno. Je tu napětí, skvělý hlavní záporák, rozpolcenost hlavního hrdiny, láska, nenávist, perfektní hudba a na svou dobu skvělé trikové sekvence. Každá složka je vypiplaná a ve finále dávají dohromady skvělý film. Kromě toho, Peter je mi ze všech comicsových hrdinů nejbližší. Dá se s ním velmi lehce ztotožnit, narozdíl např. od Wolverina a jiných mutantích svalovců :) ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus