Pozemšťané (neoficiální název)

Dokumentární

USA, 2005, 95 min

Joaquin Phoenix (vyp.), Persia White

Shaun Monson

Je to krutý, ale moc se z toho změnit nedá. Oblečení a zábava tam by naděje byla, ale malá.(22.10.2013)

Zajímavej dokument, kterej se zabývá tématem, o kterým se všeobecně ví, ale vůbec se o něm nemluví. Člověk jednoznačně překračuje jakýkoliv sobě daný hranice- moc žerem, moc nakupujem, moc konzumujem, všechno chcem a všechno je pro nás malý. Bohužel (nebo naštěstí?) je příroda jenom jedna. Tenhle dokument upozorňuje na několik problémů souvisejících se zneužíváním zvířat v náš prospěch. Některý z nich mi přijdou docela směšný- i když nemám rád cirkusy ani corridu a podobný hovadiny, tak těch pár tisíc kusů zvířat, který ročně umřou v důsledku těchhle blbostí je nic oproti miliardám zmrzačenejch a mrtvejch zvířat v důsledku naší žravosti a vědeckejch pokusů. Trošku ohleduplnosti by to od nás kurva chtělo. Chceš na vánoce pejska? Dostaneš ho a je jedno, že za pár tejdnů bude postupně chcípat někde v útulku. Chceš kožich? Kup si ho, co na tom, že desítky nějakejch posranej činčil stáhly zaživa z kůže. Souhlasit se dá snad se vším, co v Earthlings zaznělo, horší je s tím ale něco udělat. Otázka je, jestli se s tím vůbec něco dělat dá, protože i když se najde skupinka lidí, kteří s tím něco dělat chtějí, tak tu pořád bude stokrát větší skupinka, které je všechno tohle úplně jedno. Fuck this world! 90%(26.5.2009)

Hodnotím vysoce, přestože dokument nepřináší nic nového, nic neznámého. Lidstvo si zaslouží vyhynout a nejlépe už včera. Naštěstí není všem dnům konec; o jednom jsem bytostně přesvědčen, ačkoliv to jistě může znít alibisticky: Snaha lidstva o vyhynutí (nejen) svého vlastního druhu je natolik dokonalá, že jakýkoliv pokus o jeho urychlení by byl krokem zpět.(26.5.2011)

Po dokoukání, jsem si řikal, jestli mi to za to vůbec stálo. Byl jsem znechucen a v depresi z toho, co jsem viděl. Dokument doufejme ukazujou pouze extrémní připady, případy trpících zvířat. Poddává je tak, že by se člověk měl stydět, že maso vůbec jí, což mi trochu vadí. Taky dostane člověka do takové nálady, že by okamžitě ubil někoho, kdo by takové věci prováděl. Earthlings jsou rozděleni do pěti kapitol. 1. Mazlíčci a 2. Maso, které by se zamozřejmě měli být ošetřeny zákony a co nejtvrdšími tresty, ale jako takové nemžou zmizet a ani být humální ze dne na den, ba i v blízkých desetiletích. Pak 3. Oblečení a 4. Zábava (bíčí zápasy, rodeo, atd.), které bych okamžitě zakázal. Člověk se v dnešní době obejde bez oblečení ze zvířat a o zábavě ani nemluvě. Kdo potřebuje vidět slona na stoličce v cirkusu nebo v betonové místnosti v zoo? Poslední 5. Věda je zase trochu komplikovanější téma. Dokument není lehký na koukání. Jestli jste slabé povahy, tak to ani nezkoušejte. Já jsem většinou měl oči zakryté a stačil mi zvuk. Ke konci jsem si hrál s myšlenkou pouštět Earthlinks povině na školách, aby lidé opravdu změnili přístup ke zvířatům. Ale nutit někoho na tohle koukat by bylo zlo. - "What do they get for their pain? Do we even give that a second though?"(29.4.2008)

Velice jednostranný dokument, který má za úkol šokovat. Kromě střídmosti v jídle a uvědomnění lidí se věnuje naprosto minimálně řešení problému. Ale autoři snímku neměli zřejmě až takové ambice...chtěli poukázat na hrůzy, která se dějí na zvířatech. A to se jim podařilo...ne že by se ze mne stal přes noc vegetarián, ale myslím, že i největšího masožravce to po shlédnutí tohoto dokumenta minimálně napadlo.(14.7.2008)

• - Film, který šel do kin, sám o sobě řešení k závažným problémům popsaných ve filmu nenabízí. Na bonusovém materiálu však již ano. (maaan)

• - Shaun Monson začal natáčet v útulcích v okolí Los Angeles roku 1999. Kvůli obtížnosti pořízování záběrů ze skryté kamery však trvalo natáčení celých 6 let. (Agita)