Pozemšťané

(neoficiální název)
  • USA Earthlings
všechny plakáty
USA, 2005, 96 min (Director's Cut: 130 min)

Dokument americké ekologické organizace Nation Earth se snaží ukázat brutalitu, kterou lidé páchají na zvířatech, aby dohnal diváky k přehodnocení svého životního stylu. Je rozdělen na několik částí: domácí mazlíčci (odchyt a utracení zdivočelých psů), jídlo (mučení a porážka dobytka na jatkách), oblečení (zabíjení zvířat pro kožešinu), zábava (kruté životní podmínky zvířat v cirkusech, smrt v rodeech a v korridě). Film je vlastně komentovanou sérií jednotlivých záběrů, z nichž většina je údajně pořízena skrytou kamerou na skutečných jatkách a podobných místech a nebyla doposud nikde uveřejněna. (gjjm)

tomino28

Dokumentární počin dovedený až do extrému s jednoznačným cílem, aby o to více zasáhl diváka. V tomto konkrétním případě mi to vůbec nevadí, protože tvůrci se i s pomocí Joaquina Phoenixe za mikrofonem snaží o drastickou léčbu šokem v tom smyslu, aby si každý uvědomil, že se ho více či méně toto citlivé téma chování ke zvířatům týká. A ať chceme nebo ne, je to pravda, a každý si sám musí zvážit, jestli má své svědomí čisté. ()

kolly13

Divák se u některých záběrů kroutí, slabší povahy si zakrývají oči, ale pak nechceme vidět pravdu. A hamburger, klobásky a steak si dáme, že? Některé záběry jsou starší, což poskytuje mírnou devalvaci aktuálnosti, jinak chápu snahu o širší záběr a skoro nemožnost mít čerstvé zaběry s uzavřených podniků. Souhlasím, že by tento snímek měli vidět masokonzumenti povinně, v mírnější verzi děti ve školách. 4 hvězda je za morální přesah. ()

Crackangel

Konečně někdo našel odvahu ukázat to, co nikdo nechce vidět. Škoda jen, že je málo lidí kteří tento film uvidí a ještě méně těch kteří dokoukají do konce... ()

neithusak

Hodnotenie u mna pada na 2 veciach, ktore z mojho pohladu tomuto dokumentu mozno vytknut. 1) Neobjektivnost - Dokument si vybral spodinu z bitunkov v amerike, ale preco v dokumente nevidime aj tie lepsie bitunky? Navyse sa snazia este zhustit atmosferu prekladanim snimkov z roznych dedinskych zabijaciek, akoby sa snazili naznacit ze na bitunkoch zabijaju osipane tak, ze ich umlatia k smrti kladivom / ocelovou tyckou. To neni efektivny sposob. Par narusenych jedincov takto jedna a hned odsudzuju vsetky bitunky na svete + cele ludstvo. Suhlasim ze sa so zvieratmi naklada neprimerane a nie zriedka velmi kruto. Ale tento dokument to akosi vsetko hadze do jedneho sudu a tento sud priklincuju 2) Zbytocne zaberi z minulosti O vedeckych experimentoch na zvieratach (spred 50 rokov). Naopak mi vobec nevadi, ze dokument neprezentuje riesenie problemu, to dokument totiz nemusi. ()

FAxPR

lidi se mě ptají:"proč nejíš maso?" "viděl/a si film earthlings? pochopíš pak." pro mě osobně nejsilnější filmový zážitek. hněv, soucit, pláč, zhnusení- you name it- žádné jiné médium to ve mě nevyvolalo tak silně. a ano- chci se zabít, abych to aspoň někomu na planetě ulehčil. ()

MARLENE.DAFT

Tento film má v sobě všechno a měl by ho vidět každý člověk na světě. To bylo první, co mne napadlo. Aby se něco změnilo, aby lidé začali brát ostatní tvory kolem sebe za rovnocenné! Uvědomili si, jak je vůbec mohlo napadnout považovat se za něco víc, když VE VŠEM jsem závislí na zvířatech a přírodě. Vždyť jsme z přírody a zvířat vzešli! Jsme jedni z nich! Tento dokument dokazuje, že my jsme absolutní spodina. Žádný vrchol žebříčku inteligence. Sami sebe svými činy a přístupem shazujeme až někam do horoucích pekel. To co mě děsí je, že ne všechny lidi to osloví. Ne všichni lidé si uvědomí to, co tu říkám. A budou lhostejní až posměšní k mému SENTIMENTU! Jsou to přece JEN zvířata... Děkuji za jednu z posledních vět filmu: ,,Co si člověk zaseje, to si taky sní" aneb lidstvo na to jistě doplatí a i když jsem jeho členkou, musím se posměšně usmát a říct: ,,Dobře nám tak." ()

Majdulak

Naposledy mě dostal dokument nazvaný Zátoka (2009). Earthlings je však mnohem silnější, děsivější, smutnější... Dokument jsem ještě nezvládla dokoukat celý. Zatím jsem si ho pouštěla na 2x a odhlodlávám se shlédnout poslední část. Poprvé jsem zvládla pouze 20 min., podruhé 30 minut....ještě mě tedy čeká 45 minut hrůzostrašné pravdy.... Dokument by měli vidět všichni, škoda, že se něco takového nepouští na školách.... ()

Eseter

Vůbec nevím, jak hodnotit. Bylo hodně těžké vůbec se dokopat k tomu, abych si Earthlings pustila. Párkrát jsem si musela zakrýt oči, to přiznávám a nechtěla bych potkat člověka, kterého by tento film nechával chladným. Já jen doufám, že si lidi z toho vezmou více, než jen to, že se na to špatně kouká a že třeba změní (alespoň malinko) svůj život kvůli zvířatům. ()

HarryB

Earthlings expose the atrocities committed against animals, that if viewed in human terms would amount to the most evil crimes against humanity, and should (I hope someday will) be considered as such. It is an important and informative film, fueled by horrific images captured through an unflinching camera lens. The nightmarish images, which to my mind resemble a reasonable facsimile of Hell itself, with the innocent being tortured by their evil overlords, are more than enough. Evil is not the only word that comes to mind when you hear what the workers and trainers say to their sorry subjects as they inflict their torture. But I do not hate the evil men, I somehow pity them, both for the lives they lead and their loss of something I deeply value - empathy and compassion. Prepare to be shocked and repulsed. I realize in giving that warning, people will want to avoid this film. The truth is horrible and we have been living in lies if we pretend that we are not accountable for the cruelty inflicted on these beings on our behalf. Haven't seen a more harrowing documentary. This actually goes on to prove that humans are the most cruel of all animals on this planet. The documentary talks about animals in five different parts. They are shown as pets, as a source of food, entertainment, clothes and experimental subjects. The tortures which the animals are subjected to and the different manners of killing them are shown in their full brutality. Just closing our eyes and thinking that the animals are treated humanely before they are dispatched to the other world is naive. watch this and prepare to be blown literally. The film makes a strong argument for some form of compromise on the meat eater/vegetarian debate, but it also delves into the issue of fur trading, animals as a form of entertainment (i.e zoos), and as test subjects in the name of science. The footage in each segment is nothing short of incredible and is surely the result of years of effort, It was to simply inform as how humanity perceives other beings that live on this planet, Joaquin Phoenix does a wonderful job narrating, and brings a solemn tone to the film. ()

Lisiana

Díky tomuto filmu jsem se stala vegetariánem. Je to neuvěřitelné, ale je to pravda. A to jsem ho ani nedokázala shlédnout celý. V slzách jsem ho vypnula zhruba někde mezi útulky a kožešnictvím. Víc vidět nepotřebuji a nechci. Chování některých jedinců k bezbranným tvorům se v tomto případě opravdu rovná genocidě. Tady neexistuje žádná úcta k životu. Jak mohou tací lidé třeba vychovávat děti? To přijdou domů z práce a vypráví prckovi a manželce, kolik zrovna umučili zvířat? Žádný snímek ve mne nikdy nenechal takové následky. Je to moc dobrá práce. Velmi silná myšlenka, jež dokáže opravdu měnit. A já si bláhově myslela, že změnit nejdu...Jdu...a se mnou spousta dalších...tenhle film mi vryl takovou ránu do srdce, do duše, do celého života...Proč jsme tak krutí????????????????? ()

BlackVelvet

Tak z tohoto dokumentu jsem se doslova posrala. Bohuzel trpim na spatny zaludek/traveni, a tohle mne totalne pocuchalo nervy. Uz sem videla hodne, ale takhle hodne ne. Nechapu Ty, co tady pisou, ze dokument nenabizi reseni a jen moralizuje, a tak mu davaji odpad. Co je to ksakru s Vama ? Dokazete si vubec predstavit, kolik usili muselo dat tohle vse natocit skrytou kamerou ? Jak se dostat do odvetvi, ktera jsou profitabilni a nikdo nechce, aby to bylo videt ? Nebo co komentare typu, ze zvirata by se Vama take neparala ? To je jak sorvnavat jabka a pomerance, logika zadna. Pokud vim, tak zvire nebude leta cloveka tyrat jen pro zabavu, nebo ho zaziva stahovat z kuze (mimochodem, jeste jsem nepochopila, proc kozeisnovi kreteni to zvire aspon nezabiji, nez mu stahnout kuzi, kvuli udajne nejakemu poruseni kuze, kdyby se zabijelo mrtve, uchylaci). Myslim, ze kdyz nekdo neco takoveho pusti do eteru, tak to je samo o sobe heroicky cin, a dotycny ani nemusi nabizet reseni. Uz udelal dost. Rozhodne vic, nez kecalove, co napadaji nedostatek reseni v dokumentu. Odkdy dokumenty vubec maji nabizet reseni ? Sem si teda nevsimla, pokud vim, tak dokumenty DOKUMENTUJI. Jinak dokument jsem cely nezkoukla, nedala sem to. Videt zaziva stahnuta zvirata a jatecni zvirata parana protoze nez jdou na porazku, tak se jim jeste musi vyjmout mlade (ktere se pak necha zemrit na zemi) je proste moc. Kdyby nic jineho, tak tenhle dokument muze pomoci legislative a probudit lidi k akci, aby aspon se zviraty bylo zachazeno humanne v ramci moznosti, a nedochazelo k takovymhle zverstvum. Nechapu vubec emocni inteligenci lidi, kteri se na takovych vecech podeliji. Ja se necim takovym zivit, tak mam nocni mury non stop. Neni potreba chodit na horrory do kina, horror je zde na planete zemi. ()

Nýdnol

Pan Phoenix mohl být většinu času klidně zticha, záběry mluvily sami za sebe. Každopádně, větší horor jsem asi sotva viděl. Dokud se jako lidé nenaučíme lásce, budeme ničit nejenom sebe, ale i své okolí... ()

Sangíta

Dobrý den, tolik *, kolik by si tento dokument zasloužil tady není možné dát ... LEATHERFAC, to je moc moc povedený komentář, je potěšující, když o světě a o zvířatech lidé přemýšlejí :-) Díky taky vám všem ostatním, kteří jste se po shlédnutí dokumentu nad ním zamysleli. Řešení zde nabídnuto je, je pouze na nás, zda ho svým srdcem chceme vidět A AngelAngie, všichni máme velké srdce a je dobře když na to přijdeme.. Rozhodilo vás to, rozplakalo, byli jste plni vzteku a nechápali jste jak je to možné? Ano, toto se opravdu děje a jsou to běžné praktiky nejen ve Spojených státech ale kdekoliv u nás nebo všude jinde, kde je poptávka po mase, kožešinách, testované kosmetice (např. L'oreal, kterému slavní tak rádi dělají reklamu), vystoupení v cirkusech ... A jednoznačně, ne, není to normální Vážně nechci svým dětem takto křivit pohled na zvířata. Ne, můj milý Govindo, medvěd nejezdí na kole a tygr či kočka s nadšením neproskakuje hořící obruče. Toto je způsobeno tvrdou drezůrou, bitím a strachem z něho, malými klecemi, kovovými pouty, koženými bičíky ... A proč maminka nekupuje L'oreal nebo Rimmel, ale máme doma Mary Kay nebo Laveru? To proto, že chceme být krásní, ale víme, že kvůli tomu nemusí žádný tvor být za živa leptán nebo řezán, ani králík, ani pes, víš ... ? A to čemu se říká "maso" jsou živí tvorové, které jiný živý tvor degradoval kamsi na úroveň věci. Jsme výš než oni ? Odpovědí na tuto otázku se dozvíme, když se podíváme na to, jak se chováme k těm slabším, kteří potřebují naši ochranu, tak jak to říkal Gandhiji. Pro havLord-a informace a statistiky najdeš na www.svobodazvirat.cz Pokud jíst maso nepřestaneš, pak aspoň víš, co ty a jiní takoví způsobujete, je to jenom kvůli vám ! A to, že zavřete oči to neskryje a ani bohužel žádný život nezachrání. A jinak k dalším komentářům - to jestli se za to, že někdo jí maso stydět nebo ne, tak na to dokument odpověděl si myslím sám a dostatečně ... Tomu utrpení může udělat konec každý ! Začněte myslet a jíst vegetariánsky. Informace o kosmetice netestované na zvířatech : www.netestovanonazviratech.cz , www.svobodazvirat.cz , www.peta.org ()

lumi1

iné hodnotenie sa tu nedá ani dať. Dosť sa zaoberám touto problematikou a vždy ma hlúpe správanie ľudí znechutí. Nevážime si absolútne nič, tvárime sa akoby nám všetko patrilo a zvieratá sú pre nás len zvieratá. Často vidím týrané a opustené zvieratká, vidím akým hnusným spôsobom sa ich zbavujeme. A často nie je čas zachrániť toto zvieratko. Akurát nedávno dostali info v útulku o opustenom psíkovi čo sedel na zastávke, kým sa hľadalo miesto na dočasné umiestnenie, prišil nejaký týpek vytiahol búchačku a proste ho popravil. A takto to u nás funguje. Ale k dokumentu.... Je úplne dokonalý, vystihuje túto dobu perfektne. Musím povedať, že tiež som to nedokázala pozrieť na jeden šup, na toto musí byť človek v dobrej psychickej kondičke, pretože je to príliš ťažký film :( A fakt je ten, že čo oko nevidí to srdce nebolí....Neznalosť...!!!! Ľudia jedia mäso pretože nevedia ako to na bitúnku vypadá, nevedia ako to zviera žilo a nevedia ani ako umrelo a dokonca nevedia ani ako sa s tým mäsom zaobchádzalo až kým sa dostalo priamo do ich rúk. Lebo keby to vedeli tak by ich prešla aj chuť. ...Týranie zvierat? Áno presne tam sa začína prejavovať psychická porucha, začína to zvieratkami a bohužiaľ mnohokrát to pokračuje aj ďalej :( ... Veľa veľa by sa toho dalo ešte písať.... :( ()