Americké psycho

American Psycho

Americké Psycho

Krimi / Drama / Thriller

USA / Kanada, 2000, 102 min

Tohle mě nejvíc dostalo až na druhý pokus. Miluju tu scénku kdy Jared Leto prezentuje svoji novou vizitku s vodotiskem. A Christian Bale je šílenec.(7.6.2002)

„ Len nevojdite do cesty Patrickovi Batemanovi lebo zaručene nebudete ušetrení, a keď vás teda neminie nerobte si z toho hlavu, lebo v tom prípade sa nedá už nič robiť. Proste každý má samozrejme iné záľuby, na naše nešťastie ale s ním prichádza taká zvrátenosť mysle ako keby spolu s ním prišlo na zem aj samotné peklo!“ V tomto texte bude viac vítiek než pochvál a začnem v prvom rade s režiserkou - pri tomto brutálnom projekte sa ocitla dosť nečakane žena a to Mary Harron , čo ma dosť prekvapuje ako sa mohla pustiť do niečoho takého, svoj postoj k projektu jednoducho nezvláda na takej úrovni ako by sme si určite priali, miestami až moc povrchné - pasívne, či už sú to dialógy pri konverzácii manažérov, alebo neprepracované vedľajšie postavy ktoré vyznejú jednoducho do prázdna, hlavnou kostrou nesúrodého deju sa tak stáva len samotný Christian Bale, ten všetku pozornosť stiahne len na svoju postavu a tým aj zachraňuje celý projekt aby neskĺzol len do bezduchej vyvraždovačky akých je v dnešnej dobe požehnane. ... Psychológia príbehu je budovaná na umeleckom štýle v živote ústrednej psychopatickej postavy a tá ma svoj účel zakotvení v tom že svojim obetiam navnadzuje uvoľnenosť, jednak vďaka uhladenému prostrediu bytu ale aj pohodovej hudby od Whitney Houston či Phila Collinsa. Nadobudnutá dôvera sa u nich premieňa v určitú citovú ľahkosť aby sa odpútali od svojich všedných problémov a naplno sa mohli oddávať sexuálnym hrádkam ale keby vedeli čo príde po peknej až drsnej nehe... Herecké obsadenie: ani neviem ako to je možné ale ešte keď bol Christian Bale dosť neznámy si svojou úlohou Patricka Batemana dokázal celý film ukradnúť pre seba a to sa tu objavia aj ďalšie neskoršie hviezdičky ako Reese Witherspoon ako jeho milenka Evelyn, Jared Leto ako kolega z práce Paul Allen s peknejšou vizitkou a to vie fakt nahnevať, Willem Dafoe ako prezieraví detektív Donald Kimball , či aj Josh Lucas ale tento menoslov je doslova popri výkone Bale úplne prehliadnuteľní, s nich sa stávajú len nevýrazní štatisti. „ Po vzhliadnutí tohto filmu som nadobudol úplný strach a nielen z postavy s filmu ale v prvom rade zo samotného Christiana Bale, sám neviem keby som ho osobne stretol či by som pred ním od strachu neušiel, svoje úlohy psychopatov stvárňuje bravúrne. “Rozpočet $7miliónovTržby USA $15,070,285Tržby Celosvetovo $34,266,564(16.12.2007)

Skutecne drsny thriller o tom, ze dnesni odlidstena spolecnost umoznuje zlocinu vesele bujet i v podobe uchylek jakou trpel jeden hodne pritazlivy, uspesny a bohaty predstavitel nastupujici generace.(30.7.2002)

Jenom Christian Bale dokáže v pláštěnce naporcovat sekerou kolegu za zvuků "Hip to be Square" s takovou grácií a je to zase jenom Christian Bale, kdo dokázal jinak nepříliš zajímavý thriller pozvednout do lehkého nadprůměru.(27.1.2011)

Pošahaná úchylnost, které vévodí Baleova krasojízda v závěrečné třetině a několik absurdizovaných zrcátek dnešní společnosti. Slizkost kravaťáků a především scéna s vizitkami jsou nezapomenutelné.(6.9.2009)

• - Všechny události, které na konci vylíčí Bateman svému právníkovi v telefonním hovoru, obsahuje knižní předloha. Ve filmu je jen část z nich. (Ai.ma)

• - Christian Bale se dlouho nemohl rozhodnout, jak postavu Batemana uchopit, až jednoho dne uviděl v televizních show Toma Cruise, jehož "vyprázdněný pohled" se mu stal přímou inspirací. (markyzgero)

• - K projektu byl za plánované přítomnosti Stuarta Gordona a později Davida Cronenberga přizván také Johnny Depp, z jeho účasti však sešlo. (Danny F.)