Černočerná tma

• USA Pitch Black (více)

Během letu po odlehlé cestovní trase dojde k nehodě a osobní loď se čtyřiceti pasažéry je nucena nouzově přistát na planetě, kterou zvolí počítač jako tu nejvhodnější. Již během přistání většina pasažérů zemře. Přežije jen malá skupina poněkud nesourodých pasažérů. Pilotka Fryová, pár civilistů, žoldák Johns, který převáží do vězení vraha Riddicka, jenž má zvláštní schopnost vidět ve tmě. Všichni se vydají hledat vodu. Cestou míjejí kostry obrovských zvířat a dojdou až na starou geologickou základnu, kde objeví záchrannou loď, s kterou by mohli z planety odletět. Když jeden z trosečníků zmizí, Fryová se spustí do jeskyně a najde tam už jen jeho ostatky. Planetu totiž obývají létající masožravé příšery, které útočí jenom ve tmě, protože je světlo odpuzuje. Postupně zjišťují, že nestvůry vylézají z podzemí jen při zatmění místních sluncí. Jednou za 22 let postihne planetu totální zatmění. Ten den se blíží... (TV Nova)

ywo666

Dobré sci fi. Na druhém pozretie oceňujem ešte viac. Diesel vo forme. Hláškuje a tvári sa drsne. Twohyho réžia nápaditá. 4* si ti zaslúži. Ešte musím pozrieť dvojku director's cut, lebo kedysi ma ohromne sklamala a možno som už zmenil chute. ()

Bobik9

Tak mám za sebou prvního Riddicka a rozhodně nejsem zklamaný. Rozhodně to není žádné převratné dílo a americky převychovaný zločinec mi úplně neseděl, nicméně to mělo výbornou atmosféru. Vin Diesel do role sednul výborně a i přes nepříliš přesvědčivé dialogy podal slušný i herecký výkon. Rozhodně bych rád viděl i drvojku, ve které ale bohužel nebude mít pro mě Riddick tak silnou tajemnou postavu, když odhalil slabost už v prvním díle. ()

T-pack

Nedávno jsem začal hrát videohru, která slouží tomuhle filmu jako prequel, a nějak nešlo se k Pitch Black nevrátit. A plus mínus je to přesně, jaké si to pamatuji, když jsem to poprvé bez komentáře hodnotil – napůl akční sci-fi, napůl vyvražďovací horor. Snad jen mínus ta hraničně televizní kvalita, a nikoliv kvůli béčkovému charakteru, ale kvůli té podivné paletě barev a filtrů a občasným efektům obrazu. A ten střih byl při nejmenším o… zvyknutí si. Obzvláště ze začátku jsem se občas lekl, jestli jsem se omylem neopřel o tlačítko přetáčení. Což trošku ublížilo napětí, ale tomu asi taky mohlo ublížit to, že jsem věděl, jak to dopadne. S hodnocením bych dnes už nebyl tak štědrý, ale měnit ho nebudu, protože Riddick je krutá postava a vidět ho tu v podstatě jako tritantagonistu je jako vidět Incredible Hulka ve stejnym snímku jako pana Hyda od Jekylla a Hanka z Já, mé druhé já a Irena. ()

dANo

Kedysi v 901ke napísali do programu, že je to jeden z najlepších hororov toho roku a tak sme sa vybrali do klubu na tento "skvelý" horor s priveľkými očakávaniami... Hmmm, veru priveľkými, lebo to bol úplne obyčajný horor bez nejakého superlatívneho prívlastku. ()

JohnSmith

Konečně jste našli větší průser než jsem já. Diesel je hodně cool a Twohy dokázal,že když chce,tak umí. Škoda,že pokračování nebylo tak přesvědčivý ()

Experiment

Nepadlo mi to až tak ako ostatným. Pripadalo mi to ako nepodarené napodobnenie Votrelca ešte k tomu Vin Diesel, aj keď tu nebol až taký zlý. Vobec mi nesadla celá tá atmosféra toho filmu, ale zas aby som len neočierňoval, dalo sa na to v klidku pozerať. No radšej dám prednosť dvojke. ()

Danny F.

Tak něco do sebe tento film má. Je dobře natočen a dá se na něj koukat. Mohl být určitě o něco akčnější, divočejší. 55% ()

swe

Solidní hororové scifko s tak trochu vetřeleckou tématikou (scénář měl sloužit k Alien 3). Dokonce ani Vin Diesel neprudí tak moc, jako jindy. Scéna se zatměním slunce bere dech! 75% ()

Compadre

Nemůžu si pomoct, ale přišlo mi to jako docela tuctový sci-fi...o hororu se nedá mluvit vůbec. Bestie maj calkem fajnovou vizáž a Vin Diesel taky jako dobrý, no. Nikdy jsem z něho moc odvázanej nebyl. ()

Mytologie

Sci-fi o kterým od začátku víte jak dopadne. Režisér spolíhá ani ne tak na napětí, jako že si divák vzpomene na některý situace, momenty, nápady, který pozná z jiných filmů. Co stojí za podívání je prostředí planety a jiskření mezi Riddickem a Carolyne, jinak průhledný, předvídatelný. ()

Unnamed

První polovina filmu poměrně nudná nebo alespoň ne nic, co by člověka mělo nadchnout... od příchodu tmy však nastal obrat a atmosféra byla vážně výborná. Jen škoda těch plytkých postav, docela dobře z toho vycházeli Riddick a Johns, ostatní ale tragédie - ať již arabští kloučci jak přes kopírák, či neuvěřitelně otravná kapitánka, které jsem jednoduše přál smrt po celou délku filmu. Slabší 4*, ale už kvůli té atmosféře to za to stálo. ()

romajz15

Krásně propracované sci-fi, kterému na kráse ubírá snad jen to, že dost vykořistťuje sérii vetřelec. A to jak atmosférou, tak příšerami, které se ve filmu objevují. Přesto pokud se vám Vetřelci líbili tento film určitě také zhlédněte. ()

Sany33

Ak sa niekto diví prečo som vytasil najvyššie hodnotenie, nech sa sám seba opýta, čo viac ako to čo mu dal práve film Pitch Black očakáva od filmu s Vinom Dieselom v hlavnej úlohe. Ja som čakal akciu, dostal som ju, čakal som temnú atmošku, dostal som ju, čakal som dobrý ale jednoduchý príbeh dostal som ho, silné relationships medzi jednotlivými postavami sú iba pekným prikreslením, už aj tak veľmi kvalitného scifi. Nechcem poodhaľovať spoilery, ale koniec je z jednej strany pekným ukončením filmu ako takého ale na strane druhej otvára dvere voľnému pokračovaniu, ktoré ako vieme zbadalo svetlo sveta o pár rokov neskôr. 94% ()

ghatos

Nevím, co je tak skvělého na tomhle podprůměrném kousku. Nevadí mi, že to je nízkorozpočtový film, leč u sci-fi je to celkem velký handicap. Nic se tam prakticky neděje, až v poslední čtvrtině je tam akce, která ničím nepřekvapí. ()

Ravi

Po delší době vskutku originální Sci-Fi, které nechybí napětí, akce ani úžasná atmosféra. Chybí ale kontext a hlubší dějová myšlenka. Charaktery jsou zajímavé a nastartované k dalšímu pokračování, ale předesílám, že očekávání se nesplnilo. Takže pokud si chcete ponechat zážitek z jedničky, nekoukejte na dvojku. Když vezmeme v úvahu všechny scifárny do této doby natočené, je těžké natočit něco opravdu originálnígo a snad kultovního. Černočerné tmě se to povedlo. 85% = 4/5 ()

Vin Diesel počtvrté jako Riddick

Vin Diesel počtvrté jako Riddick

08.05.2024

Bezesporu existuje mnoho filmových franšíz, u nichž by si fandové zbožně přáli pokračování. S každou další zvěstí o možném pokračování milované série jejich naděje stoupají, jen aby vysněný film… (více)

Diesel oznámil čtvrtého Riddicka

Diesel oznámil čtvrtého Riddicka

13.02.2023

Zatímco Vin Diesel mluví o rodině a čelí novému nepříteli v čerstvých ukázkách na desátý díl již mírně utahané série Rychle a zběsile, myslí herec a producent bokem i na svoji druhou významnou… (více)

Riddicka čeká pokračování

Riddicka čeká pokračování

22.11.2015

Vin Diesel sliboval třetího Riddicka mnoho let. A když jsme ho předloni nakonec dostali, byl z něj téměř stomiliónový hit, u kterého se okamžitě začalo spekulovat o pokračování. Jaká je situace nyní?… (více)

Třetí Riddick je konečně na cestě

Třetí Riddick je konečně na cestě

18.02.2010

Už to dobře známe. Řeči o návratu k postavě, která oba proslavila, tasí Diesel a Twohy pokaždé, když chtějí upozornit na nějaký svůj nový film. Protože ale v blízké době žádný jejich snímek premiéru… (více)