Legendární pohádka s oblíbenými písničkami Z. Svěráka a J. Uhlíře, které už zlidověly. Dnes již patří do zlatého fondu České televize. Dělání, dělání, všechny smutky zahání, dělání je lék. Zatímco: Statistika nuda je, má však cenné údaje, neklesejme na mysli, ona nám to vyčíslí. A taky: Hlupáku, najdu tě, tváříš se nadutě… Jestli vám tyto slogany a písničky nic neříkají, tak to jste opravdu ještě nikdy neviděli pohádku Princové jsou na draka. Teď už ale pojďme nahlédnout společně do pokoje malého Martina (J. Kaněra). Maminka (J. Bohdalová) synům oznámí, že budou mít nového tátu, a Martinovi se v noci zdá pohádkový sen o království, které je ohroženo zlým drakem. Naštěstí je tu ale právě chytrý Martin, který má pohádky doslova v malíčku. Poradí králi (V. Menšík), jak na draka – chtělo by to Honzu… Honza (J. Čenský) postaví pevnou zeď, zbaví království nebezpečného draka, zamiluje se do princezny (I. Andrlová) a všichni budou šťastni… (Česká televize)

italka63

Jedna z nejhezčích hudebních pohádek se skvělým obsazením a písničkami, které se prozpěvují dodnes. Nádhera. ()

kajas

Po zhlédnutí dalších Adamcových písničkových pohádek musím této zvednout, protože není tolik infantilní, písničky jsou pěkné prakticky všechny a dvojice Andrlová + Čenský mi sedí o tisíc procent víc než Andrlová s Vladykou... ()

Vědma

Po čase jsem tuto pohádku zase viděla a je opravdu nadčasová. " My tady nemůžeme nikoho zaměstnat, my nemáme peníze. A copak my je máme? Ale vy jste na to zvyklí." :-) ()

Dont

Kromě dnes již legendárních písní nepříliš zajímavá televizní pohádka. Chtělo to více propracovat příběh a nějak více rozvést i tu linii ze „současnosti“. ()

hygienik

Je statisticky dokázáno, že Svěrák nejde každé ráno. Ta pohádka nuda je, má však cenné písničky. Neklesejme na mysli, ony nám ji přežily. ()

dee-key

Děj už si v podstatě nepamatuju, ale minimálně dvě idiotský písničky mi v šedý kůře vězí zaražený jako krumpáč a nemůžu je dostat ven. Nemůžu jinak. ()

Katarine

Další nestárnoucí klasika a tehdy ještě Adamcova dobře odvedená práce. Čenského sice zrovna dvakrát nemusím, ale tady mi ani nevadí a navíc jej doplňují taková jména, jako je Menšík, nebo Bohdalová, což už mluví za vše. A Roman Skamene je kouzelný:) ()

BoredSeal

Hrůzostrašnej shit. Tuhle pohádku jsem nesnášel už v osmi letech. Považte ten příběh. Drak vzkáže po Skamenovi, že chce sežrat princeznu Andrlovou. Král Menšík na radu fracka sežene prince Lábuse. Ten je ale na nic. Mezitím přijde vesničanka Bohdalová a sprdne Menšíka, že její syn Čenský nemá práci. Král Menšík dá Čenskému opravit zeď. Přijde tam princezna Andrlová, chce taky budovat zeď a zamilujou se. Spratek poradí Menšíkovi podruhé - ať zahrozí drakovi setnout hlavy. Vyjde to - Skamene se lekne existence Honzy Čenského. Všichni se naženou ke šťastnému páru. Konec pohádky. Plus hromada písniček s šíleně neladícím Čenským a hrozným zpěvem spratka ve Statistika nuda je a nějaké krátké drama z reálného života na začátku pohádky a po, to jsem zaječel cynickým smíchem na celej obejvák. Tohle snad nemůžou sežrat ani malý děti, takovejhle podfuk, takovej naředěnej příběh! Ty dvě hvězdičky jsou za těch pár nostalgických hitovek a šílený tanec Čenského u "Hlupáku najdu tě!"... jo a rád jsem zase viděl Menšíka a Bohdalovou, ale byla to teda masochistická repríza. ()

easaque

+4* jedna ze dvou moderních televizních pohádek (druhá je Strach má velké oči), na kterou mám z dětství hezké vzpomínky a ještě i teď po těch letech se mi stále líbí. Není dokonalá, ale to se dá přejít, když je veselý příběh a fajn písničky. Co si víc přát a schválně by mě zajímalo, jak tyto pohádky vnímají současné děti. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

rakovnik

Podle mě naše nejlepší televizní pohádka. Nejsilnější a nejdojemnjěší začátek, jak jsem kdy v pohádce viděl - úvod, rozhovor při hraní šachu a v následné scéně. Vtip, humor, chytlavé písničky a hlavně, skvělí herci v hlavních rolích, především dvojice Menšík (nejlepší král, kdyby to šlo, volil bych Menšíka na hrad :-) ) - Bohdalová. Skvělé hlášky ("To urážím dudky, protože dudek je proti němu rozjiskřené odpoledne!" :-) ), princ Bachacha, Mireček s gongem, roztomilá Ivana Andrlová...jsem nadšen a dojat zároveň. Když vidím, jak se dnes (2012) pohádky modernizují a přitom zde již před více než třiceti lety hrála princezna na elektrickou kytaru...škoda jen toho nevyřešeného konce v současné době. Zamýšlím se nad tím, čím to je, že dokáže vtipný scénář a Vladimír Menšík udělat ze studiovky se třemi chudými scénami nádherný pohádkový klenot. Asi jsem si sám odpověděl. ()

Lischai

Černobílý prolog tuhle už tak skvělou pohádku zlepšuje o tisíc procent. Škoda, že se v nedělních dětských studiích většinou nevysílá. Pět hvězdiček je trochu nastřelených - a vlastně není. Kolik televizních pohádek zlidovělo jako tahle? ()

cariada

Nejvíc se mě líbí princ Bakaka (nebo jak se jmenuje) v podání Jiřího Lábuse jak pořád spí. Opravdu těžká role. ()

Streeper

Krásné písně od Uhlíře jsou na celém filmu asi to nejlepší, ještě tedy samozřejmě herecké obsazení. Bohužel jinak zbytek pohádku je pro mě nudný. Příběh není moc poutavý, ani napínavý, je to taková krátká pohádka, u které když usnete tak to nevadí, protože o nic nepřijdete, snad jen o pěkné písně, které se stali klasikou. ()

ad

Na poli klasického filmu by tato pohádka neuspěla, ale v rámci televizního nedělního dopoledne... proč ne... jenom, kdyby všichni nezpívali tak falešně!!! ()

tomtomtoma

Televizní hudební pohádka Princové jsou na draka přináší zábavu texty svých rozverných písní a aristokratickou přirozeností hlavní postavy. Zajímavým zpestřením je provázanost pohádky s realitou. O ději nelze příliš hovořit a výkony ostatních herců se králi občas přibližují, ale zůstávají v jeho stínu. Ano, za málo peněz se udělalo hodně muziky a svou funkci osobité zábavy plní film výborně. Pohádka se zpěvy a tancem nespadá svým žánrem do okruhu mé oblíbené zábavy, přesto mě radostně optimistickým duchem spolehlivě projasňuje náladu i při dalším shlédnutí. Hlavní postavou příběhu je král (vynikající Vladimír Menšík) s nenadálým závažným problémem osobního i státnického charakteru. Manýry a autorita naráží na rozpaky a spravedlivé rozhořčení. Hlavní ženská postava, princezna Lenka (půvabná Ivana Andrlová), je zde víceméně jen na okrasu. Hrdinou je prostý Honza Kubíček (sympatický Jan Čenský) s hrdinskou písní o práci a vysvobozujícím francouzákem. Hrdinou číslo dva je Honzův mladší bratr Martin (Jan Kaněra) se spásnou radou a sebevědomou písničkou. Z dalších rolí: rázná matka hrdinů (příjemná Jiřina Bohdalová), nezlomný spáč a princ Bachacha (zajímavý Jiří Lábus), sebevědomý a zatvrzelý vyslanec draka Jiří Hlaváček (příjemný Roman Skamene), bezradný králův rádce (Bohuslav Čáp), či prostoduchý ceremoniář Mireček (dobrý Vlastimil Bedrna). Je to zábavné. A je škoda, že kromě herectví a rozverných zpívaných textů nenabízí i jiné bavící a okouzlující prvky. ()