Legendární pohádka s oblíbenými písničkami Z. Svěráka a J. Uhlíře, které už zlidověly. Dnes již patří do zlatého fondu České televize. Dělání, dělání, všechny smutky zahání, dělání je lék. Zatímco: Statistika nuda je, má však cenné údaje, neklesejme na mysli, ona nám to vyčíslí. A taky: Hlupáku, najdu tě, tváříš se nadutě… Jestli vám tyto slogany a písničky nic neříkají, tak to jste opravdu ještě nikdy neviděli pohádku Princové jsou na draka. Teď už ale pojďme nahlédnout společně do pokoje malého Martina (J. Kaněra). Maminka (J. Bohdalová) synům oznámí, že budou mít nového tátu, a Martinovi se v noci zdá pohádkový sen o království, které je ohroženo zlým drakem. Naštěstí je tu ale právě chytrý Martin, který má pohádky doslova v malíčku. Poradí králi (V. Menšík), jak na draka – chtělo by to Honzu… Honza (J. Čenský) postaví pevnou zeď, zbaví království nebezpečného draka, zamiluje se do princezny (I. Andrlová) a všichni budou šťastni… (Česká televize)

Nšoči

Co se týče televizních pohádek, tak tohle je snad nejpovedenější ze všech a písničky jako Dělání a Statistika snad zná každý. Za její nadprůměrnosí stojí skvělé herecké obsazení, jemný humor a nezapomenutelné písně Svěráka a Uhlíře. ()

Joeey

Je to pěkné. U filmů mi většinou vadí přílišná délka , ale tady se stalo, že mi těch 60min nestačilo... Dvě třetiny jsou opravdu pohádkové, takže to vypadá, že bude nějaká pointa, jenže tady zájemce o princeznu vysype před králem zlato a zmizí... Na tuto pohádku jsem se podíval kvůli výborným písničkám, které jí zajistily 4*. ()

Ondr@932

Nijak moc povedená pohádka to není. Málo záběrů z venčí ... Taková laciná ... Nechápu, že to má tak vysoké hodnocení. 45% ()

tranquill

"Ty si myslíš, že já nemám právo aspoň na kousíček štěstí?" Snad nejhezčí televizní pohádka, ve které nešlo ani o příběh, ani efekty, kouzla či kostýmy, ale o sílu slova a moudrosti, respektive zde písní. A ty jsou dokonalé, od rockové hitovky po naprosto "zlidovělé" tutovky. Každopádně je Staticky dokázáno, že Jestli to nebude láska, tak By se v komnatách Princové, co jsou na draka, věnovali Dělání a ne Hlupákově hledání :-))) Všechny tyhle songy jsou pro mne vrcholem Uhlířovy pohádkové hudební tvorby a poráží i Tři veterány! ()

Ozzy2

Jako pohádka je to odpad.Jako komunistická agitka o tom, jak musí všichni hákovat prvotřídní.Je otřesné, že se komoušům podařilo zmanipulovat 74 % lidí. ()

Plechpetr

Tohle je opravdu number one na Štědrý den dopoledne. Příjemná odlehčená atmosféra doplněná o hravé texty naší nejlepší hudební dvojice uplynulých let. Dělání, dělání! :) ()

Schlierkamp

Úsměvná československá televizní pohádka o království, kde musí malý kluk z podhradí dávat králi návody, jak zatočit s šestnáctihlavým drakem, jenž dostal chuť na jeho jedinou dceru princeznu Lenku (I. Andrlová). Nedílnou součástí pohádky je velmi známý hudební doprovod geniálního J. Uhlíře se známými Svěrákovými písničkami např. Kdyby tak v komnatách, Statistika nuda je, Hlupáku najdu tě, Něco mě svírá či Dělání všecky smutky zahání. V hlavní roli se představil pošetilý, náhle prohlédnuvší král V. Menšík, jenž zjistí, že jeho služebnictvo včetně zábavně toporného B. Čápa a bezduchých dvorních dam L. Kozderkové a krásné A. Wetlinské je banda neschopných snobských darmožroutů. Představitele charakterních hrdinů zastupovala neústupná paní Kubíčková (J. Bohdalová), jež v jednom okamžiku zle houkla na nabubřelého komořího, a její dva synové, herecky velmi zajímavý J. Kaněra a J. Čenský. Naprosto kouzelnou roli dvorního ohlašovatele návštěv Mirečka dostal vynikající komik V. Bedrna. Autorem této milé a úsměvné záležitosti je J. Adamec, jenž má na kontě v 80. letech nejedno podobně podařené pohádkové dílo. Přiznávám, že mám pro tento druh televizních pohádek jistou slabost, jsou aktuální i po letech, zábavné i po mnoha zhlédnutích, člověku je při jejich sledování tak nějak příjemně, což se o mnoha věhlasnějších filmových dílech rozhodně říci nedá. ()

FeriusParfax

Hvězdička je za občasnou chytlavou písničku, kterou ovšem zrovna nezpíval antizpěvák, antiherec a antimilenec Čenský, který opravdu netuším, jak se do této pohádky mohl dostat. Jak se do jakékoliv pohádky mohl dostat. Andrlová se mi tu taky nezdála. Celé to zachraňuje zase Menšík a hudba úžasného Uhlíře. Jinak je to taková (ne)pohádka o tom, jak hloupý Honza zachrání princeznu. Ovšem v "moderním" a "originálním" pojetí. Pardon, ale Čenský a Andrlová to naprosto zabili. ()

Solly

Díky nezapomenutelným písničkám a nadsázce se stal z této televizní pohádky legendární počin, který utkví v paměti. ()

HonzaMag

Výborná televizní pohádka s nezapomenutelnými songy z dílny dvojice Uhlíř/Svěrák. Zejména skladba "Dělání" je vlastně takovým "protestsongem" jedné nejmenované menšinové skupiny obyvatel... ()

DarkoCohen

Bývávaly doby, kdy mě na téhle pohádce nejvíce iritoval J. Čenský. Přesto se mi nakonec podařilo přenést, ale přes zbytek teda vůbec ne. Pořád je to, krom pár pěkných písniček a krále V. Menšíka, příšerně nezáživná pohádka. 50% ()

Homer.p

Nejoblíbenější televizní pohádka mého dětství. Ivana Andrlová byla pro mne v tu dobu tou nejhezčí princeznou. Vlastně od té doby se stejně asi hezčí již neukázala, hmm. A hele on to natočil "umělec" Adamec. Takže opět jasná ukázka toho, že svoboda uměleckého projevu stojí za hovno. A nesmím zapomenout, skvělé a chytlavé písničky. ()

kratina

Upeč třeba chleba, postav třeba zeď nebo se podívej na nějaký pěkný film,žal se krásně vstřebá, začni s tím hned teď! Jo jo, v téhle pohádce statistika není nuda. A na ČSFD taky ne! Projížděl jsem si statistiku hodnocení, abych našel toho, kdo napálil odpad! a u toho jsem si pobrukoval tu písničku „Hlu-páku, najdu tě...!“ :-D ()

deLaFere

Po delší době jsem se na tuto pohádku podíval a opravdu jsem si jí užil. Když jsem byl dítě, neměl jsem rád písničky v pohádkách, dnes je to přesně naopak. Nemám ani nijak rád Andrlovou, ale tady jí to slušelo. Užil jsem si normální dětskou roli a skvělé české herce. Skamene je tu prostě boží a o Menšíkovi se nemá cenu bavit. Vždy myslím na to jak to šlo bez triků a akce a přesto tento televizní počin strčí celou dnešní filmovou produkci hravě do kapsy. ()