Reklama

Reklama

Bohové a generálové

  • USA Gods and Generals (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Ronald F. Maxwell se po úspěšném snímku Gettysburg pustil do práce na filmu Bohové a Generálové, který vypráví události, které Gettysburgu předcházely. Tento film je téměř čtyřhodinovým vyprávěním o americké občanské válce, kde si zopakovaly své herecké umění některé hvězdy z předchozího Gettysburgu. Scénář k němu napsal Jeff Shaara, syn Michaela Shaary, autora novely The Killer Angels. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (45)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Snímek toho druhu kde každá minuta trvá hodinu. Mimochodem má to výrazně přes tři hodiny skutečného času. A to není vtip; bohužel. Herce zřejmě odchytili těsně před natáčením na ulici jinak není možné, že za celou stopáž nikdo nezmění výraz. To vše naprosto nepředstavitelně patetické, pobožné a korunované papírem šustícími dialogy, za které by se i nejedna telenovela styděla. Režie v podstatě neexistuje, jde o slepenec dlouhých, statických záběrů bez střihů. A je jedno zda jde o scénu s proslovem či nějakou bitevní. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

V porovnaní s Gettysburgom tomu niečo chýbalo. Nemá to taký spád ani epickosť, viac priestoru dostanú manželky aj deti a menej samotná vojna. No aj tie bojové scény nemajú takú silu ako v predošlom filme, asi sa šetrilo. Trochu mi vadilo, že aj keď sa snaží film prezentovať názory oboch strán, viac priestoru dostáva Juh a akoby sa tvorcovia viac prikláňali na jeho stranu. Každopádne Maxwell si zjavne týmito dvoma eposmi splnil sen, no tretiu časť Last Full Measures už zrejme nenatočí. Možno by tejto látke viac svedčalo spracovanie do TV seriálu, mali by sme celú občiansku vojnu pokope a predsa len, trojhodinové filmy sú na jeden záťah trochu moc. ()

Reklama

alchac 

všechny recenze uživatele

Motto: "Generálové, co mají bílý stan na kopci, popíjejí Sancerre a řídí bitvu. Ti jsou úctyhodní." - Arnold J. Rimmer. Tak jsem si to s odstupem více než tří pětiletek dal znovu i s „prvním“ dílem a ty tři tomu s hodně odřenou (či v tomto případě opruzenou a krutě otlačenou) řití ponechávám. Nicméně dvakráte do stejné řeky vstoupit vskutku nelze, pročež oproti celkem fifty – fifty pojatému Gettysburgu to tvůrce již bez jakýchkoli zábran posunul do extrémně patetické jednostranně jižanské rohypnolijády, u které sice mnoho zavilých Ztracených Věcařů jistě pravidelně cídí bajonet a roní, a to zejména v závěru jistě i slzy, ovšem pro průměrného Středoevropana, byť s reáliemi obeznámeného, je to pruda k nepřežití. Přestože stopáž obou filmů je cca stejná, měl jsem subjektivně pocit, že B&G jsou tak čtyřnásobně delší a nebýt několika celkem pohledných bitevních scén, tak by se mé hodnocení limitně blížilo hladině septiku. A kvitovat musím rovněž ztvárnění ústřední postavy jižanského mučedníka non plus ultra, který je zde úplně přesně taková bigotní kudlanka, jakou jsem si v jeho případě představoval – skvělé. Byť je mi jasné, že záměrem nebylo demonstrovat neblahé následky vyplachování se nejpopulárnější sbírkou židovských pohádek, neb cílovka je na tom v tomto ohledu asi dosti podobně. Jo, a ač Duvalla rád celkem velmi, tak starej Sheen jako Bobík podle mě lepší. ()

Tormentor665 

všechny recenze uživatele

Zopakovat Gettysburg se nepodařilo. Pořád to ale strká do kapsy většinu filmů o občanské válce. Navíc ve srovnání s Lincolnem je tady ten patos alespoň trochu autentický. Pravda, nebýt toho Fredericksburgu, tak jdu s hodnocením daleko níž. Navíc, po Chancelorsvillské bitvě tam již opravdu není nic zajímavého. Zůstává otázkou, jak dopadne Appomatox... ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

V podání této 3,5hodinové akademické lekce z historie vypadá "bratrovražedná" občanská válka jako spořádaná záležitost kultivovaných bohabojných gentlemanů, bojujících za šlechetné ideály (speciálně z pohledu Konfederace) a pronášejících jenom vznešená (vlastenecká, patetická) moudra. Ve všem tom manévrování desítek regimentů, brigád, batalionů, pod velením snad ještě vyššího počtu generálů a plukovníků, se ale vynořuje jen minimum mikropříběhů a scházejí tak nějací hrdinové, se kterými by mohl divák něco prožívat. Silně věřící "Stonewall" Jackson jím začne být až v závěru, kdy se přece jen nějaké emoce dostaví (navíc útok u Chancellorsville patří k těm lépe natočeným). Pokračování příště… ehm, tedy minule (Gettysburg, 1993). ()

Galerie (27)

Reklama

Reklama