Píše se rok 1887. Do města přijel tvrdý, samotářský šerif Jared Maddox, pátrající po vrazích muže, který zde byl před časem zabit za značně podivných okolností. Stopy jej neomylně vedou k majiteli zdejšího ranče, jenž však svou mocí a vlivem ovládá celý kraj. Maddox se pokusí o nemožné, přitom je si dobře vědom, že v nastávajícím boji půjde sám proti všem… Hlavní postavu v tomto westernu ztvárnil Burt Lancaster, známý z filmů Norimberský proces, Co se nepromíjí, Půlnoční muž, Seznam Adriana Messengera, Ulzanův nájezd, Ostrov Dr. Moreaua a řady dalších. (Česká televize)

Mikino00

Znatelná inspirace Posledním vlakem z Gun Hillu, jeho kvalit ale zdaleka nedosahuje a závěr mi přišel dost odfláknutý. A to jak se změnil Burt potom co mu řekla ta ženská dvě věty, to je opravdu k smíchu. ()

Zombi

Tento western mě hodně mile překvapil, mám radši špageťárny než americkou klasiku, ale tohle se opravdu povedlo. Zásluhu na tom určitě má akční klasik Winner, který s nějakou kapkou krve a realističností zásahů nešetří, stejně tak schopný scénárista, který sem nenaházel jen černobílé figurky, ale zajímavé postavy, které tu mají pevné místo a zázemí a nejsou většinou černé ani bílé. Dialogy jsou opravdu vychytané, žádná hlušina, žádná vycpávka, všechno má hlavu a patu. Ústřední myšlenka o prosazování zákona za každou cenu, a nadřazenosti strážce zákona, je zajímavá a dovedená do důsledku. Konec je naprosto parádní a zvedá celkové vyznění filmu ještě o kousek výš. Lepší 4 hvězdy. ()

waits

Western jako řemen, u kterého mi na mysl přišel jak Peckinpah, tak braři Coenové.. Burt Lancaster jako šerif z jiného města působí trochu staře, lehce oplácaně a unaveně, ale jako představitel zákona je k nezaplacení, je exceletní střelec, zákon a pravidla jsou pro něj vším. Proti němu stojí Bronson, který spáchal zločin, ale je si toho vědom a váhá s použitím násilí. Do jejich střetu se zamíchají i místní občané, místní šerif i Bronsonovi lidé...Výborně napsaný, postupně gradující snímek, který diváka těšíciho se na oblíbená klišé místo pokojného seldování donutí k přemýšlení nad svědomím, morálkou a adekvátností trestu k vykonanému zločinu. At už fandíte komukoliv (a je trochu těžké si někoho najít), závěr přinese morální kocovinu, která, musím říct, mi téměř vyrazila dech. ()

Klajnik

Lawmana lze těžko (sub)žánrově zařadit. Žánry jsou samozřejmě konstrukty a není důvod chtít umělecká díla nutně řadit pod určité kategorie. Přesto - zdá se mi, že tento kousek stojí na pomezí klasického a revizionistického western. Klasicky pojatý je protagonista - tvrdý a neústupný šerif, který se drží svého přesvědčení, do nějž spadá, že by třeba nikdy nečestně nestřelil nikoho do zad a vlastně to ani nepotřebuje, protože je tak rychlý, že na něj stejně nikdo nemá. Tahle kreatura přijíždí do městečka pozatýkat a přivést je před soud pár grázlů, jenže během filmu všechny postřílí. V průběhu filmu se rozvíjí motiv, že to, co bychom měli tendenci označit za správné (zákon, právo), nemusí nutně tak docela dobré být a to, co považujeme za špatné, třeba tak moc zlé doopravdy není. To je silně revizionistické a velmi platné době svého vzniku. Lawman je dílo kontrakultury. Je zajímavé, jak tvůrci vzali hrdinný symbol správňáctví klasického westernu (který vzešel z kultury establishmentu) a revizionisticky na něm demonstrovali svou zprávu. Zároveň mě ale více baví o tomto filmu přemýšlet, než mě bavilo se na něj dívat. Dojem sráží slabá režie. Kdyby měl film výraznější styl a žáživnější přestřelky, užil bych si ho více. Styl a akce se může zdát poněkud pokleslým nárokem, protože se jedná o poněkud povrchnější aspekty díla, ale nutno připomenout, že ve filmu ve významném smyslu často koukáme na to, jak se někdo s někým baví, nebo někam jede či běží anebo po někom střílí. Když už divák na něco kouká, mělo by to vypadat co možná nejlíp. Forma ostatně podporuje znění obsahu i činí diváka do obsahu více zainvestováno. ()

kkarx

Bylo by to o dost lepší, kdyby Lancaster nehrál jako jeden z robotů z Westworldu. Prostě jeho postavu by mohl hrát kdokoliv s kamenným výrazem. Přitom právě těch několik momentů, kde Lancaster trochu hraje, patří k tomu nejzajímavějšímu. Patří určitě k tomu nejlepšímu ze 70. let, nicméně ta touha udělat za každou cenu něco originálního tomu celkem ublížila. ()

Inozuka

Ne moc známý western, který snad ani westernem není, spíš psychologickým pojednáním na téma spravedlnosti, zásadovosti a násilí, zasazeným do reálií již notně vyklidněného Divokého západu. Právě způsob jakým se ve filmu roztáčí spirála násilí, které sice nikdo nechce, ale nakonec nemá na výběr k němu sáhnout, je to, co ho dělá zajímavým a do jisté míry jde proti základním westernovským pravidlům. Takhle nějak se vyhrocují konflikty, rozjíždějí se války. Precizně zvládnuté přestřelky s naturálně jednoduchou krutostí alá Sam Peckinpah, propracovaná psychologie postav, výborní Lancaster, Cobb, Ryan. Prostě skvělé... ()

mira.l

Řemeslně asi dobře zvládnuté, tehdy se snad ani vyloženě špatné westerny netočily (nebo jich je minimum), jeden neohrožený šerif a banda padouchů, které si postupně "odškrtává", ale zase nic, co by člověka posadilo na zadek. ()

Hawaj

Western s klasicky rozdanejma kartama. Osamělý hrdina potřebuje prosadit svoje nezlomné zásady proti všem padouchům. Kvalitní podívaná ideální na nedělní podvečer. ()

Jehan

Skvělý western se skvělým obsazením. Obvyklá klišé jsou jen naznačena, civilní pohled převládá, což nikterak neubírá ději na spádu. Paradoxně se šéf "zlých hochů" chce rozumně domluvit, na rozdíl od "velkého spravedlivého". A s respektem mluví o Indiánech. Klobouk (kovbojský) dolů před Lee J. Cobbem. Burt Lancaster má pořád charismatu na rozdávání a vypadá jako vytesaný z kusu kamene. Robert Ryan je velmi uvěřitelný, ještě více Robert Duvall. Je zde lehce naznačen další vývoj žánru směrem k Nesmiřitelným a Krajině střelců. Psychologické sondy ve westernech nevídané. Lancasterův šerif z toho nakonec vychází jako umanutý psychopat, který se zaklíná spravedlností, což mu nebrání na konci chladnokrevně odprásknout do zad prchajícího. A sebevraždu hlavy "klanu" nad mrtvolou syna jsem ve westernu ještě neviděl. A jako smutný bonus sympatická dámská hrdinka, která ztratí úplně všechno. Skvělý je i český dabing! Úžasný film. ()

helrohir

Výborný, na svoju dobu trošku netradičný western, ktorý sa nebojí búrať vžité pravidlá hrdinských eposov z divokého západu. V tomto prípade sa vsádza na psychologickejšie poňatie príbehu a prepracovanejšie charaktery. Trebárs hlavný hrdina v podaní skvelého Burta Lancastera je svojím spôsobom klaďas aj záporák v jednom balení, teda žiadny hrdina bez bázne. A naopak, tunajšie "záporné" postavy sú v podstate len úbohý farmári, ktorí urobili chybu. Prestreliek je síce pomenej, ale v tomto prípade mi to vôbec nevadí, pretože dej šľape ako hodinky a sila príbehu vyváži aj rôzne menšie nedostatky. 75%. ()

ostravak30

První film od Michaela Winnera, Geralda Wilsona a s Burtem Lancasterem, když nepočítám Hřiště snů. Film hodnotím s ohledem na jiné westerny ze stejného nebo mladšího období, které jsem již viděl. Za mě to probíhá tak, že Jared Maddox přijede do města, pátrá po vrazích a sem tam nějakého odpráskne. K tomu si připomene, že stará láska nerezaví a když odpraví posledního, tak vše končí. Hlavní dějová linka se netočí kolem střílení, drsných mužů nebo pot způsobující napětí. Jde hlavně o debaty a diskuze na téma spravedlnosti. Co je a co není správné. Je lepší mlčet a nad ledasčím přimhouřit oči ve snaze omezit výskyt mrtvol nebo za každou cenu bojovat za spravedlnost? Jenže, co je vlastně ta spravedlnost, jak vypadá a kdo ji může jasně a přesně definovat? A mezitím je nějaké to stříleníčko. Upřímně řečeno jsem spíše milovníkem akcí a charakterních mužů co působí absolutně bezcharakterně. Burt Lancaster mě za celou dobu nedovedl přesvědčit, že je tím on, ale možná je to prostě tím, že ve srovnání s jinými hlavními herci westernů u mě osobně prohrává. ()

calculus

One Man Show, jeden člověk, jedna idea... Vytesáno do kamene. Vše ostatní kolem, všichni další lidé, vlastně jen přihrávají. Bezesporu dobře natočený film, ale není můj oblíbený. ()

Dabing

Jeden z posledních opravdu velkých westernů ( a tím nemyslím rozpočtem). K tomu některé "novátorské" prvky (krvavé detaily, nahota), výsledkem je dokonalý představitel svého žánru. Celkový dojem ještě umocňuje fantastický dabing České televize s J. Klemem, R. Brzobohatým, J. Teplým a J. Hlaváčovou. ()