Bouřlivé výšiny

• slovenský

Búrlivé výšiny

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 1992, 105 min

Tento film s nádhernou hudbou a působivou atmosférou se mi líbil skoro stejně jako verze z roku 1939. Ralph Fiennes a Juliette Binoche ve svých rolích září a divák je doslova vtažen do děje a stává se skoro přímým účastníkem onoho skvostného romantického příběhu, plného emocí a vášní.(22.3.2003)

Kolik podob má láska? Nespočetně. Láska umí hory přenášet a umí člověka proměnit v zahořklé monstrum, které žene vášeň, nenávist a pomsta. Ralphu Fiennesovi role Heathcliffa perfektně sedla. Je úžasné ho sledovat, jak se dokáže do svých postav vžít. Tenhle mě velmi dobře známý příběh ve mě zanechal opravdu hluboký dojem. Ještě teď se z toho nemůžu pořádně vzpomatovat.(9.5.2012)

Nebýt toho, že jsem nedávno dočetl knižní předlohu, která mě docela uchvátila, asi bych si tenhle film v životě nepustil, protože romantické filmy nejsou moje parketa. Kdybych knihu nečetl a přesto si film pustil, nevím, jak bych se k němu stavěl, ale takhle mě fakt dostal. Děj byl poměrně přesný, i když dost okleštěný, ale to mi po chvilce přestalo vadit, protože jsem měl knihu ještě v živé paměti a co ve filmu nebylo, tak tam automaticky naskočilo. Trochu se mi nelíbilo ztvárnění domu na Větrné hůrce, představoval bych si to spíše jako nějaký chladný neútulný špinavý barák (respektive během knižní četby jsem si to představavoval jako naší chalupu na vesnici, když se tam zrovna netopí:-)) a ne takovéto docelá velké sídlo, které měli autoři maličko snahu stylizovat do podoby nějakého strašidelného zámku. Jinak k Fiennesovu ztvárnění Heathcliffa není co dodat.(6.11.2008)

Bouřlivé zklamání. Do filmů z viktoriánské éry chodím na jistotu, zvláště když autorkou předlohy je některá z Brontëovic sester. Jenže na konečném výsledku této adaptace ducha Emily Brontëové postrádám, nebavila mě prokreslenost postav, nelíbilo se mi uchopení příběhu a hrozně mi vadila unylá Juliette Binoche v podání Cathy (u Catherine to bylo lepší), která se mi svým vzhledem do daného období nehodila. Vlastně jediné výraznější pozitivum při sledování pro mě byla Fiennesova démoničnost a díky tomu přidávám třetí. Než ještě jednou tuhle verzi, tak to raději experimentální pokus od Arnoldové z roku 2011, nebo opět papír (a pevně doufám, že mě uspokojí britská TV verze s Tomem Hardym). 60%(12.4.2014)

Prekrásny romantický film ťažiaci najmä z pochmúrnej dobovej atmosféry viktoriánskeho Anglicka, silného námetu a hereckých výkonov. Čo dokáže v samej podstate ľudskej osobnosti vyvolať jedna nešťastná láska, pohŕdanie a neúcta, dokonale znázorňuje životom ubitý a svedomím lynčovaný Ralph Fiennes, ktorý v mojich očiach predvádza najúžasnejší herecký prejav vo svojej kariére. Verila som mu každý útrpný výraz, každý záchvev bolesti a všetky neprávosti ním vykonané, vo mne nevyvolávali odpor či nenávisť k jeho postave, práve naopak. Emily Bronte pevnou psychologickou rukou uchopila charaktery hrdinov a zniesla ich na pozemskú úroveň so všetkými drobnými a materialistickými radosťami, spoločenskou triednou štruktúrou a živou nenávisťou. Po skončení filmu som zostala v niekoľkominútovom tranze a nemohla uveriť tomu, čo som práve videla. Tragická, dobovo morbídna, depresívno-nostalgická romanca s nezabudnuteľným koncom.(17.10.2010)