Bouřlivé výšiny

• slovenský

Búrlivé výšiny

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 1992, 105 min

Předlohu neznám, takže by bylo nespravedlivé film odsoudit. Filmařsky a především atmosféricky je to báječně udělané, bohužel ten námět už je přeci jen horší. Hlavní hrdina je tak těžce nesympatický (v geniálním podání páně Fiennesově), že mu tu lásku snad ani nemůžeme přát. Na druhou stranu v době, kdy se příběh odehrává (2. pol. 18. stol.), to ženy určitě neměly lehké a muži s nimi jednali tak, jak to bylo ve filmu ukázáno. No prostě vskutku zajímavé, ale vícekrát vidět není třeba.(26.5.2012)

Příběh nešťastné lásky a kruté pomsty … V podstatě je to jako vždycky: Za vším hledej ženu. Navenek se zdá rozmarná, trochu vypočítavá - a nestálá jako aprílové počasí ... Do srdce jí nevidíte - kdo se v ní má vyznat ? Příběh je víceméně odvyprávěný podle knižní předlohy Emily Brontëové, problém ale spočívá právě v tom, že je JENOM odvyprávěný - i když prostřednictvím překrásných, velice podmanivých záběrů kamery. Je příliš zkratkovitý a plochý - prostě mu nezbývá čas na vykreslení charakterů jednotlivých postav, a tak mu chybí hloubka a dramatičtější poloha. Ale možná jsem tentokrát nedokázala posoudit snímek samostatně, bez vazby na můj oblíbený román, který má ve vrchovaté míře všechno podstatné, čeho se jeho zfilmované podobě nedostává … 3,5*(4.5.2011)

Ak sa ktokoľvek vyhecuje vášňou tak, že ubližuje iným, je to nedobrý vzťah, nedobrá láska. Búrlivé výšiny sú kronikou ubližovania sebe aj iným v mene lásky. Až sa zdá, že viac než kde inde práve tu naplno platí refrén pesničky Dead Kennedys: Your emotions make you a monster! (Tvoje emócie z Teba urobia monštrum!). Ťažko sa potom hľadá vcítenie sa do niektorej z postáv, ak tie hlavné sa správajú ako totálni pomätenci, či vypočítavé, neskutočne sebecké pomstychtivé beštie. Lokácie boli vybrané celkom vhodne, zasadené to bolo do takej temno romantickej krajiny, kde sa zmieta nielen počasie ale aj city v šialených krútňavách prisilnej lásky. Celkovo však najmä pre osobnú emočnú odťažitosť hodnotím celok len ako mierne nadpriemerné dielo. A záverečná poznámka: Kniha sa čítala veľmi dobre, ale pravdou je, že som ju absolvoval ako trinásťročný. Vtedy som mal z nej veľmi dobrý pocit, nuž a ten si nechcem opätovným vrátením sa k predlohe vplyvom priemerného filmu nejako narušiť.(7.11.2016)

„I love my murderer. But yours... how can I?“ Přesně ten druh filmu, u kterého si Lister ožužlavá vlasy a plačtivým hlasem odpovídá na otázku, zdali si myslí, že se ještě někdy shledají: „Nevím...“ Příčina a fatální následky nenaplněné lásky, její paleta poloh od smyslné nádhery až pomstychtivou zatrpklost a hlavně nekompromisní bortění klišé romantismu, kdy si hlavní hrdina ponechává masku krutosti až do samého konce. Tato verze Wuthering Heights neochvějně stojí na trojúhelníkové podstavě o vrcholech: hudba R.Sakamota, úchvatná J.Binoche a cikánská nevyzpytatelnost R.Fiennese, jehož Sokolí Oko ze solária budiž navždy noční můrou všech plastických chirurgů.. Říká se, že každý má v sobě ukrytý jeden román a tento je Emily Brontëové. Užijte si tu spalující vášeň a neřešte, že všichni postupně umírají jako by měli sídla postavena na úložišti radioaktivního odpadu..(26.11.2012)

Temně minimalistické romantické drama o nešťastné lásce se může pochlubit výtečnou hudbou, opravdu silnými emocemi, nadprůměrnými hereckými výkony a v neposlední řadě i solidní atmosférou. Bohužel trochu pomalejší tempo snižuje atraktivitu a diváckou přitažlivost, tudíž se mohou názory na kvality tohoto díla v podstatě dosti různit. Nikdo však neodpáře hlavním protagonistům kvalitně zahrané postavy a režisérovi um točit romantiku po staru, aniž by však zacházel do masivního kýče a trapnosti.(1.8.2007)

• - Na začátku a na konci filmu je možné spatřit zpěvačku Sinéad O'Connor coby vypravěčku příběhu (Emily Brontë). (Arkenstone)

• - Ralph Fiennes trval na dodržaní scény z knihy, v ktorej si Heathcliff bije hlavu o strom. Urobil to tak presvedčivo, až mu začala tiecť krv. (jofffo1)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Emily Brontëové. (R´Hell)