Bouřlivé výšiny

• slovenský

Búrlivé výšiny

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 1992, 105 min

"Nemohu žít,odešel mi život! Nemohu žít,odešla mi duše!" Shodou okolností jsem Na Větrné hůrce,jednu z knih,které skutečně miluju,znovu četl někdy před třemi měsíci.A když jsem se teď znovu díval i na její filmovou adaptaci,musím se kát za své původní tříhvězdičkové hodnocení.Protože tenhle film vystihuje ducha předlohy naprosto dokonale,její divokou a nespoutanou atmosféru plnou obrovských emocí,stejně jako povahu Heathcliffa,mé nejoblíbenější literární postavy,kterou Ralph Fiennes zahrál lépe,než jsem si kdy představoval.A moje pochyby o Juliette Binoche se rozplynuly s jejím prvním pohledem do kamery.Lepší Katku už sotva na filmovém plátně uvidíme.Rozhodně tady nechci tvrdit,že ten film je dokonalý a řekl bych,že mé nadšení pramení především z upřímné lásky k předloze,ale přestože film chvílemi působí zkratkovitě a klidně bych přitlačil na stopáži,musím obdivovat tvůrce,že se jim podařilo naprosto přirozeně natěsnat časově rozmáchlou knihu pod dvě hodiny a nevynechat při tom nic vyloženě zásadního.Jen těžko už někdo natočí důstojnější adaptaci Větrné hůrky,proto doufám,že se o to už ani nikdo pokoušet nebude.Tímto komentářem bych se chtěl hlavně omluvit za svou předchozí ignoranci filmu,když nám jej učitelka češtiny promítala ve škole.Nezasloužil si to. 90 %(4.5.2011)

Předlohu neznám, takže by bylo nespravedlivé film odsoudit. Filmařsky a především atmosféricky je to báječně udělané, bohužel ten námět už je přeci jen horší. Hlavní hrdina je tak těžce nesympatický (v geniálním podání páně Fiennesově), že mu tu lásku snad ani nemůžeme přát. Na druhou stranu v době, kdy se příběh odehrává (2. pol. 18. stol.), to ženy určitě neměly lehké a muži s nimi jednali tak, jak to bylo ve filmu ukázáno. No prostě vskutku zajímavé, ale vícekrát vidět není třeba.(26.5.2012)

Ak sa ktokoľvek vyhecuje vášňou tak, že ubližuje iným, je to nedobrý vzťah, nedobrá láska. Búrlivé výšiny sú kronikou ubližovania sebe aj iným v mene lásky. Až sa zdá, že viac než kde inde práve tu naplno platí refrén pesničky Dead Kennedys: Your emotions make you a monster! (Tvoje emócie z Teba urobia monštrum!). Ťažko sa potom hľadá vcítenie sa do niektorej z postáv, ak tie hlavné sa správajú ako totálni pomätenci, či vypočítavé, neskutočne sebecké pomstychtivé beštie. Lokácie boli vybrané celkom vhodne, zasadené to bolo do takej temno romantickej krajiny, kde sa zmieta nielen počasie ale aj city v šialených krútňavách prisilnej lásky. Celkovo však najmä pre osobnú emočnú odťažitosť hodnotím celok len ako mierne nadpriemerné dielo. A záverečná poznámka: Kniha sa čítala veľmi dobre, ale pravdou je, že som ju absolvoval ako trinásťročný. Vtedy som mal z nej veľmi dobrý pocit, nuž a ten si nechcem opätovným vrátením sa k predlohe vplyvom priemerného filmu nejako narušiť.(7.11.2016)

"Jedno mějte na paměti, v žádný okamžik tohoto přiběhu se neusmívejte." - řekla slečna Emily. To není ani tak těžké, v jednom z nejromantičtějších příběhů o lásce a nenávisti až za hrob toho moc k smíchu není. A příběhu je tady učiněno zadost. I obsazení je výtečné, i když tak krásný asi Heathcliff jako v podání Ralpha Fiennese být nemohl. Možná trocha překotnosti ve vyprávění tady byla - stěsnat celou historii v průběhu spousty let do 105 minut nebylo lehké, ale v podstatě se to povedlo výborně. A radím vám, přečtěte si tu knihu.(4.5.2011)

• Agent006

Tak moc, jak jsem se na ten film těšila, tak moc mě zklamal. Postava Kateřiny mi byla více než nesympatická a nezachránil to ani Ralph, bohužel. Chvílema to bylo dramatický tak, až to působilo komicky a rádoby působivá hudba jenom kazila atmosféru u těch o něco lepších scén.(22.5.2011)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Emily Brontëové. (R´Hell)

• - Na začátku a na konci filmu je možné spatřit zpěvačku Sinéad O'Connor coby vypravěčku příběhu (Emily Brontë). (Arkenstone)

• - Ralph Fiennes trval na dodržaní scény z knihy, v ktorej si Heathcliff bije hlavu o strom. Urobil to tak presvedčivo, až mu začala tiecť krv. (jofffo1)