Atlantida: Tajemná říše

• USA Atlantis: The Lost Empire (více)

Před mnoha tisíci lety představovala Atlantida vyspělou civilizaci na vrcholu rozkvětu. Když se však král snažil využít síly říše k ovládnutí světa, došlo k obrovské katastrofě a Altantida nenávratně zmizela V roce 1914 sní kartograf a lingvista Milo Thatch v kotelně muzea svůj sen o objevení Atlantidy. Pokusy o její nalezení učinil kdysi jeho dědeček. Ten odhalil tajemství deníku, který popisuje cestu do Atlantidy. Když se Milo opět pokouší přesvědčit nabubřelou komisi o vypravení expedice, je s posměchem vyhozen z muzea. V tom se objevuje výstřední miliardář Preston Whitmore, dávný přítel Milova dědečka, který se rozhodne završit sen Tadeáše Thatche. Vyhledá jeho vnuka, odevzdá mu onu záhadnou knihu a dokonce financuje výpravu za nalezením Atlantidy. Cesta postupuje velmi nadějně, protože Milo jako jediný umí rozluštit dávnou řeč Atlantiďanů. Ovšem postupně se začíná ukazovat, že podivná posádka pod velením kapitána Rourka, není vedena jen vědeckými zájmy. Po střetnutí s mořskou obludou a řadě dalších podmořských dobrodružství se skupina skutečně dostává do Atlantidy. To, co zde naleznou, je však více než překvapivé. Atlantida žije! (oficiální text distributora)

E lan

Slušný animák pro dospělé fantasy a sci-fi fandy. Animace už velmi přežitá, příběh sotva průměrný, ale fantazie kopa... ()

rublik05

Hodně odvážné zpracování legendy o Atlantidě, u které si nejsem moc jistý, pro jakou cílovou skupinu je snímek určen. Najdeme zde hodně dospělých témat a situací, stejně tak jako spoustu vyloženě dětských motivů. Spolu to dohromady docela funguje, nicméně ve výsledku vše působí tak nějak rozpačitě. Překvapila mě poměrně bujná fantazie tvůrců, zejména co se množství nápadů a scénáře týče. Animace je velice působivá, některé záběry jsou doslova úchvatné. Příběh mi přišel trochu jednoduchý a dětinský, chování postav taktéž. Dá se říct, že mi děj moc nesedl, místy jsem se trochu nudil. Na druhou stranu vizuální stránce toho nelze moc vytknout, škoda jen promarněného potenciálu, který námět nabízí. 6/10. ()

anule25

Ať si kdo chce co chce říká, je prostě animák a animák, tohle je ten druhý. Můžete jít na animák a dostanete vykradenou špatně animovanou hloupost, která se snaží vypadat jako pro děti, ale ve skutečnosti je tak pro psa. A můžete jít na animák a dostanete scénáristicky vymazlenou dokonalost, kde se snoubí vtip za vtipem, tak nadupaně, že se nestíháte smát, a skvělý příběh, který by zasloužil možná malinko dodělanější závěr, ale i tak pecka. A jako třešnička na dortu nápaditý český dabing se vším, co takový pojem obnáší (vtipy, které Američany nenapadly nevyjímaje). ()

Likan7

Pro koho vlastně Atlantida je? Pro děti je moc dospělá a pro dospělé je tu zbytečně moc otravných věcí pro ty nejmenší. Příběhově by to mohl být i parádní hraný celovečerák (Avatar?). Disney ty příběhy umí a tohle čistokrevný dobrodružství diváka prostě baví (až na Krtka) a i akce je povedená a epická. Přece jen škoda poslední třetiny, která trochu ztrácí dech. ()

GTS_PUNK

Atlantis: The Lost Empire patrí možno k tým menej doceneným filmom od Disneyho. A to je škoda, pretože animovaná snímka režisérskej dvojice Gary Trousdale a Kirk Wise z roku 2001 je kvalitným a veľmi príjemným spojením dobrodružného, fantasy a sci-fi žánru. Príbeh o lingvistovi Milovi Thatchovi, ktorý sa spolu so skupinou dobrodruhov vydáva hľadať stratenú Atlantídu, v konečnom dôsledku ponúka v mnohom tradičný disneyovský uhol boja dobra so zlom, ale zároveň toho v sebe nesie oveľa viac. Film si diváka dokáže získať najmä troma výraznými prvkami - animáciou, výpravou a postavami. Z vizuálneho hľadiska v sebe animácia spája tradičný "deväťdesiatkový" Disney štýl s 3D prvkami, pričom vzniká kombinácia, na ktorú sa dobre pozerá aj preto, že vďaka nej naprieč filmom dokážu vyniknúť pútavo pôsobiace farby. Vizuál s výraznými farbami následne zvýrazňuje aj výpravu. Dejové zasadenie do roku 1914 pôsobí oveľa lepšie, ako keby sa príbeh odohrával v súčasnosti (rozumej v období okolo roku vydania filmu). Vďaka tomu pôsobí pozoruhodne nielen prostredie pred a počas výpravy do Atlantídy (aj keď tá je vyobrazená svojsky, ale rovnako kvalitne), ale aj celková atmosféra, ktorá z prostredia roku 1914 vyžaruje. Dobové oblečenie, vybavenie či vozidlá v spojení so zaujímavo modelovanými podmorskými plavidlami vytvárajú atraktívny steampunkovo-verneovský nádych, ktorý zaujme na prvý aj každý ďalší pohľad. Plusom tohto počinu od Disneyho sú aj postavy. Pestrá škála svojských a rozmanitých protagonistov, postavená na rozmanitosti, sa naprieč filmom prezentuje predovšetkým humorom, ktorý dokáže diváka úprimne pobaviť. Podobne ako v prípade výpravy, kvalita animácie sa odráža aj na modeloch postáv. Atlantis: The Lost Empire je medzi filmami od Disneyho do značnej miery nenápadným a možno aj nedoceneným filmom. Tým najpodstatnejším však je skutočnosť, že zároveň ide o film, ktorý baví svojím príbehom, postavami, vizuálom a dobovou výpravou. ()

Threepwood

Atlantida není špatná ve srovnání s jinými dysneovkami,ale v konkurenci japonských animé nemá šanci.Ale přesto se na ni kdykoliv podívám. ()

Kariya

Ono by to bylo téměř vynikající, nebýt zbytečně uspěchaného děje. To jsem nikdy rád neměl a nelíbí se mi to ani tady. Ale chápu, že se režiséři chtěli do tý hodiny a půl vejít kvůli dětem, které z toho jistě potěšení mají. A konec konců, mě, jakožto dospělého a myslím že ani většinu ostatních dospělých, tento film rozhodně neurazí, ba naopak. První polovina je ještě tak nějak vyvážená a pro dospělého dobře sledovatelná a poučná! A pro děti je to jistě paráda. ()

liberita

Hoci u Disneyho zásadne uprednostňujem klasickú ručnú animáciu, akou oplýva napríklad Malá morská víla, Atlantída patrí k mojim najobľúbenejším filmom tohto štúdia. Môže za to predovšetkým zaujímavý dej, ktorého základný motív, potopené mesto Atlantídu si tvorcovia rovnako ako pri Herculovi požičali z gréckej mytológie a histórie. Všetky ostatné prvky sú však výsledkom bohatej fantázie tvorcov, od napínavých akčných scén po výnimočne dobrý a humorom nabitý scenár. Atlantídu som videla v slovenskom dabingu a dodnes pre mňa zostávajú niektoré hlášky, ktoré v nej padli, jednoducho nezabudnuteľné. Osobitnou kapitolou je kvalitná hudba Jamesa Newtona Howarda, osobitne sa mi páčil track "The Crystal Chamber". Podľa mňa je Atlantída výborným, pohodovým filmom nielen pre deti. ()

Kozy9

Úprimne nechápem ako môže tak bezchybná rozprávka zožať také nízke hodnotenia. Jeden z prvých Disneyho 2D/3D hybridov, dokonalá vizuálna žranica, nezabudnuteľné dialógy a úžasne opísané charaktery postáv, množstvo nezabudnuteľných vtipov. Viem, že téma Atlantídy nepredstavuje nič prevratne nové pod slnkom ale jej realizácia a transformácia do kvalitnej rozprávky je prevedená bezchybne. Odvolávať sa na to, že je to kópia je totálny nonsens, tak isto ako kritizovať prvky, ktoré pôsobili viac dospelo. Ľudia by mali hodnotiť filmy podla toho ako na nich zapôsobia, a nezačať ich pozerať už vopred ovplyvnený. Inak by sa nestalo to, že sa takéto dielo dostane k modrým hodnoteniam. 95% ()

VvV14

Průměrný příběh, průměrná zápletka, průměrně povedená kresba. I přes to, poměrně vtipné vsuvky. Podívat se na tento film bylo mým přáním již od dětství. Bohužel, čekal jsem od toho až příliš mnoho. 3* s odřenýma ušima. ()

Maniik88

Momentálne trochu ulietam na Védickej kultúre, čítam si o našich predkoch a ich poznaní. Musím priznať, že o to viac ma zaujala táto rozprávka. Objavuje sa v nej totiž mnoho podobností s védami. Tiež sa tam vraví o dávnych (tým myslím desaťtisíce rokov starých) civilizáciách ďaleko vyspelejších ako tá naša terajšia. Vraví sa tam aj o Atlantíde a o dôvode jej zmiznutia. Vtedy lietali na Vajtmarách, mali omnoho lepšie poznanie vesmíru, matematiky, fyziky a svoje poznatky spísali a zašifrovali pomocou rún a karún, ktoré majú mnohoraké obrazné významy. Zjavne aj scenárista zabrdol do niečoho podobného a ponúkol nám celkom zaujímavý a svižný príbeh. Graficky som bol niekedy ohromený, niekedy to zase nebolo úplne ono. Mne sa to páčilo a určite to raz pustím deťom. ()

Brooks

Veľmi mi chýbajú tieto tradičné, rukou kreslené disneyovky, s ich veľkofilmovým rozmerom a citom pre kompozíciu obrazu. Tu ešte s pridanou hodnotou v podobe dobrodružného objavovania magickej Atlantídy a patrične epického hudobného podkresu od Jamesa Newtona Howarda. V niektorých momentoch úplná audiovizuálna nádhera, na ktorej som išiel oči nechať. Čo mi naopak nechýba vôbec, je ich príbehová triviálnosť, jednoduché zápletky hodné zhrnutia do jednej vety, bez odbočiek a s letmo charakterizovanými postavami, ku ktorým sa nedá priľnúť, obľúbiť si ich, držať im päste. Holt nástup Pixaru s ich komplexne vyrozprávanými, emocionálne pestrými, neustále prekvapujúcimi dielami plnými bezhraničnej fantázie zmenil svet. Rozmlsal nás. A my už nechceme len to, čo nám kedysi stačilo. Chceme viac. ()

Quendi

Opravdu nudné, chudé, nezábavné, trapné...Kvalita na úrovni průměrné televizní produkce, kterou se zaplácávají sobotní rána. Mám pokračovat? ()

Borecz

Dalo by se říct, že tenhle film není nic moc, protože obsahuje poměrně předvídatelný příběh bez nečekaných zvratů a klišovitý závěr, ale na druhou stranu snímku hodně přidává netradiční (ale velmi pěkné) zpracování a některé humorné scény. Průměr, tedy 3* ()

tartan

Miestami úchvatné! A nechápem tu tie výtky k príbehu a postavám - dostačujúco to spĺňa všetky štandarty dobrodružného príbehu a každá z vedľajších postáv je viac ako plnohodnotná a niečím zaujímavá/charakterizovaná. ()