Britský historický film Cromwell, který natočil režisér Ken Hughes po takřka desetiletých přípravách, se soustřeďuje přibližně na období 1640–1650, jež podstatně ovlivnilo budoucí osud Anglie. Polovina 17. století znamenala pro Anglii čas úpadku. Král Karel I. je zkorumpovaný diktátor, stoupá občanská neposlušnost a mnozí významní krajané odcházejí hledat štěstí raději do Nového světa. Mezi nimi je i budoucí Lord protektor Anglie, Irska a Skotska, protimonarchisticky smýšlející Oliver Cromwell. Nakonec ale svou rodnou zemi neopustí a naopak se králi postaví tváří v tvář. Chce učinit přítrž samovládcovu řádění a nastolit parlamentní právo. Situace neodvratitelně směřuje k občanské válce, v níž má právě Cromwell sehrát klíčovou úlohu. Ve filmu ho ztělesnil vynikající Richard Harris, krále Karla pak Alec Guinness. (Česká televize)

danny70

Přesně takto se mají točit historické filmy, držíce se historických faktů, s plynulým  dějem bez hluchých míst a bez trapného romantizování. Prostě fakta na stůl. Kdybych byl učitelem dějepisu, tak místo výkladu této látky pustím studentům tento film s jistotou, že se doví naprosto vše a ještě si to i zapamatují. ()

Ethan

Dominantní herecký výkon Richarda Harrise v hlavní roli. Postava politika i vojevůdce Cromwella si mne získala. Film bezohledu na skutečnost, že popisuje politiku v 17.století, je poučný i pro 21.století. Působivá a realistická výprava. Líbil se mi starý Londýn i další anglická sídla a domy tvořící pozadí tohoto historického filmu. Kvalitní hudba dotvářela působivou atmosféru tohoto díla. Vydařené bitevní scény. ()

fandorin1

Výprava je opravdu zdařilá, zejména kostýmy. Z hereckých výkonů zcela vyčnívá Karel I. Aleca Guinnesse (jako se dívat na obrazy Van Dycka), naproti tomu Harrisův Cromwell mi připadá exaltovaností projevu příliš divadelní. Děj nemá dostatečnou dynamiku, film dnes působí značně zdlouhavě. Souhrnně vzato, spíše průměr, ovšem GOD SAVE THE KING! ()