Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

WoWoW

Tohle obdivuji, někdo potřebuje k udržení atmosféry a také mé pozornosti obří rozpočet, armádu komparsistů a hvězdných herců, jenže Linklaterovi k tomu stačili v podstatě dva herci a Vídeň. Ten film má tak úžasné dialogy a atmosféru, že prostě to s oněmnělým úžasem dokoukáte, bez toho aby jste se nudili. ()

shyster

Nejsem zrovna fanoušek těch filmů, kde se jen kecá a kecá a v podstatě se za celý film vystřídá tak max.5 interiérů či exteriérů, přičemž nezáleží, co se děje, ale jaké jsou dialogy. Tyhle filmy mi přijdou tak hrozně zahleděný do sebe a něčí cvičení o tom, jak vymyslet zajímavé rozhovory. A tady to platí ještě několikonásobně. Ty jejich kecy mě občas nudily, to na koho po své cestě narazili byl snad výsměch či co a hlavně mezi ústřední dvojicí to sexuálně jiskří jako mezi stolicí a toaleťákem. Na tohle se mnou nechoďte. 45% ()

Aelita

Mladý muž a mladá žena 90. let 20. století a jejích zamilovávání se pod rouškou hypnotických filosofujících rozhovorů - jak blízko a daleko od muže a ženy Leloucha. ()

Lopic

Podle mého očekáváni to byla místy nuda. Hodinu a půl dlouhý rozhovor ani nejde natočit bez hluchých míst. Ale Linklater to natočil v rámci možností nejlíp jak to šlo. 70% ()

Crawler-D

Ještě to nebylo tak vybroušené jako novější pokračování (tam vůbec nebylo třeba vedlejších postav), ale do svého žánru to zaválo čerstvý vítr. Velmi sympatická a přirozená dvojice, kterou podtrhuje stavba příběhu, dialogy i nekýčovitý závěr. ()

vykur!

- Kdybys měla ostrov a na něm 99 žen a 1 muže, za rok by ses mohla dočkat 99 dětí, ale kdybys měla ostrov na kterém by bylo 99 mužů a 1 žena, tak bys měla pouze jedno dítě, takže... - Víš co, na tomhle ostrově by zbylo asi tak 43 mužů, jelikož by se všichni povraždili aby mohli šukat tu chudinku ženu. ()

Numinek

Ach né, asi nejsem romantik! Mě ona prostě štvala, jak všechno viděla, všude byla a všechno znala...a co se týče něj - čekala jsem, jestli se to náhodou nezvrhne v horor, kdy jí znásilní a zakope v lese...:( to dělal asi ten knírek... Ale líbila se mi scéna při poslouchání desky :) ()

Kity162

Naprosto jsem se zamilovala asi hned od 1. scény. Ani nedokážu popsat, jak to celý vidím, když jsem to zkoušela, znělo to dost divně... Prostě mi to přijde běžné, ale bohužel neznázorňované ve filmech, protože to lidi zahazujou jako normální věc, že se někdo seznámí. A tady je o tom hned celý snímek, nádherně ukazuje, jak to opravdu chodí - letmé pohledy, stydlivé pohledy, předehra k prvnímu polibku... Nádhera! A ještě zjištuji, že jsem se na to podívala 16. června :) ()

1frida2

Celý film byl dokonalá kulisa o lásce, kráse, romantice. O dokonalém kýči. Platí to i o ostatních dvou příbězích z trilogie ()

C0r0ner

Linklaterova tvorba není úplně moje krevní skupina, ale pořád ještě točí filmy, které mají divákovi co říct a které staví především na kvalitních scénářích. Obsahově je pro mě Před úsvitem však lehce zapomenutelným průměrem. 55% ()

Phos4rus

Pekny romaticky snimek, ktery zaujme jednoduchym pribehem a prijemnym{tusim Videnskym] prostredim. Je to opravdu krasny film, ktery doporucuji shlednout komukoliv! Ethan a Julie podali opravdu nadprumerny vykon! Kamera taky pekna. ()

Wormboy

Prekrasna konverzacna romanca s obycajnymi dvoma ludmi, ktori na seba nahodou narazia. Linklater odviedol fantasticku pracu, Jesse a Celine su jednym s najlepsich romantickych parov, ake som na obrazovke videl a cely film od zaciatku az do konca je jednoducho uzasny. ()

pakobylka

----- "Oba jste hvězdy. Nezapomeňte. Před miliardami let vybuchly všechny hvězdy a vznikl z nich celý tenhle svět. Všechno, co známe, je hvězdný prach. Takže nezapomeňte, že jste jen hvězdný prach." ----- A mě nenapadá nic výstižnějšího, co bych ještě mohla říct. ()

ic

Film jehož obsah by se dal vystihnout asi tak, že muž a žena vystoupí společně z vlaku ve Vídni, kde se procházejí a povídají si, to je fakt málo. Neskutečně nudné. ()

spygirl

Bože můj, aspoň že na konci bylo ticho! Taková úleva!!! Fakt nemusím takovéto ukecané filmy, bla bla bla bla bla pořád dokola a o ničem! Nejlepší komentář: Tsunami_X ;-) ()

Pajky3

Konverzační romantika, se spoustou zajímavých momentů a okamžiků, které by jistě každý chtěl vyzkoušet a zažít. Bohužel však se mi moc nelíbila hlavní hrdinka a to je při filmu, kde nesleze z obrazovky docela problém (Za to Ethanovi jsem to sežral). Další věc, která mi úplně neseděla bylo to přecpání příběhu lidovým uměním. Určitě se podívám i na navazující příběhy po letech, ale spíše ze zvědavosti než z neukojitelné touhy... (Student Agency - září 2014) ()

zette

Uz jsem videl Pred soumrakem, tak jsem bohuzel tak nejak tusil, do ceho jdu... Tohle je neuveritelne spatna trilogie, Linklater uz vice nesympatickou dvojici nemohl sehnat, jejich chytry rozhovor od zacatku do konce filmu, je tak maximalne na facku. Mozna jako kniha by to bylo uchazejici. Hvezdicku za Viden. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!