Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

Derek

ultimatna konverzacka so sympatickym ustrednym duom. krasna vieden by sa mohla vyuzit trocha viac a tempo filmu vas nenecha prilis dychat (v podstate sa stale len rozprava, rozprava, rozprava atd a len obcas sa dockame trocha kludnejsej sceny bez slov) ale aspon linklater prisiel so scenarom a tematamy ktore su zaujimave... ()

JohnMiller

Niečo podobné sa stalo aj mne.. (Pozdravujem ťa Miluška z Chorvátska) a hoci som pociťoval zo začiatku rovnaké pocity ako hlavná postava tuto, po pár hodinách blúdenia nočnou Bratislavou som si uvedomil, že toto nebude mať iné východisko buď sa to skončí sexom alebo nie, už sa určite nikdy nestretneme. Naivity tu bolo viac než dosť ale keď sa cez to dostanem ide o celkom milú romantickú snímku ktorej čaro tkvie v jednoduchosti a v dlhých dialógoch plných filozofie nad tým čím budeme za pár rokov. Každým si tým prešiel, tak som rád, že to niekto sfilmoval do takejto slušnej podoby. ()

Vědma

Romantické to bylo, nuda to nebyla, mám ráda, když ve filmu hraje město a Vídeň má kouzlo, i když to není ani Praha, ani Paříž, ale nejlepší romantický film všech dob to tedy nebyl. Některé ty řeči byly opravdu trochu mimo. ()

Skip

Pěkný příběh o jednom náhodném setkání, které může potkat prakticky kohokoliv. Ethan Hawke sice chvílemi působí poněkud nepříjemně, když má hrát beze slov, ale Julie Delpy je bezchybná v roli v podstatě obyčejné holky, kterou je radost potkat a dát se s ní jen tak do řeči. ()

Aleee89

Opravdu netradiční - tak nějak civilní, zašedlý romantický film s naprosto normálními hlavními hrdiny, to všechno jsou klady, co se počítají. Zajímavý nápad dotažený do konce, do nejmenšího detailu. Jenže přese všechno jsou právě tito hrdinové ne úplně sympatičtí a snímek sám je kvůli své normálnosti místy takový mdlý a bez vášně. Rozhodně jsem očekávala více. ()

Dont

Ryze konverzační a svým pojetím hodně netradiční lovestory. Celý film tak lehce plyne v jednom dlouhém snovém dialogu, který jen málokdo doopravdy zažil, ale kdekdo by asi zažít chtěl. Vrcholem filmu pro mě byly telefonní hovory s kámošema. K tolik rozporovanému hereckému obsazení bych za sebe doplnil, že Ethan Hawke může leckomu připadat „slizký“, konečně i jeho partnerka neopomněla zmínit jeho mastné vlasy, ale zřejmě to neměl být prototyp dokonalého modela. Ti se totiž ve vlaku do Vídně příliš hojně nevyskytují. Julie Delpy mi asexuální nepřipadala, naopak ji považuji za velice pohlednou a její obsazení bylo výtečným tahem. Tak jak působil Ethan Hawke v duchu své role občas rozpačitě a nervózně (který kluk není na prvním rande), Julie Delpy byla úžasně přirozená. ()

kajas

Dva mladí sympatičtí lidé se potkají, zamilují a... titulky. V okamžiku, kdy by se jiný slaďák rozvinul v další zápletku, film končí a natěšený divák si může jenom domýšlet, jestli se Céline a Jesse za šest měsíců zase potkají. Snímek jako celek mě neuchvátil, ale některé scény jsem si užívala s úsměvem na rtech (třeba pohledy v kabince hudebního obchodu). ()

wipeout

Úžasná romanca, ktorá si uplne bez problémov vystačí s realitou na vykreslenie príbehu dvoch ľudí, ktorý sa neboja spochybňovať a úprimne si priznávať akými ich skutočné životy sú. Základné dva dôvody vínimočnosti tohto viacmenej nevídaného romantického spracovania sú dvaja hlavný prestavitelia, ktorý tvoria súčastne kulisu ako aj hlavnú súčasť celého na moje poľutovanie prikrátkeho snímku. Veľmi zaujímavé dialógy netvoria len tipické oťukávacie frázy ale sú studnicou nápadov a originality. Konečne príklad toho, že aj na západe ešte sú ľudia, ktorý ukazujú všetkým, že aj láska na plátne môže byť ako aj príjemným tak aj intelektuálnym zážitkom a to bez absencie akýchkoľvek magických formuliek, či zvulgarizovania a zjednodušovania tohto prekrásneho zhluku emócii . 4,5* ()

Fanucci

Občas velice trefné dialogy...až mě to někdy rozesmálo - hlavní postavy mi občas mluvili z duše. Ale tyto silné momenty střídali ubohé, pseudointelektuální kecy o ničem, které mě dost vytáčely...Nevim, asi sem divnej ale mě se to tolik nelíbilo ()

easaque

tak mám za sebou tuto netradiční romantickou trilogii, jejichž jednotlivými díly vznikaly s odstupem devíti let. Nevím zda se se všemi počítalo od začátku, ale jsou natočené tak, že jsou sledovatelné i samostatně. Děj každého je postaven na dlouhých dialozích (převážně) hlavních postav, díky nímž se poznávají navzájem a my je, a to vše v úseku jen několika hodin. Tento nezvyklý způsob vyprávění je podle mě docela originální, stejně jako vývoj vztahu v jednotlivých filmech. V prvním filmu se ve vlaku do sebe zakoukají dva mladí, kteří jsou plní ideálů a představ a mají odvahu se vzájemně poznat při procházce ve Vídni. I přesto, že mi byl Ethan celou dobu nesympatický, tak mě tato rychlovka zaujala. Dávám slabší čtyři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Vtahující procházka Vídní, založená jen na rozhovoru mezi hlavní dvojicí - a ono to překvapivě funguje skvěle skoro po celý film. Původně jsem očekával nudu, ale nakonec mě to překvapivě bavilo. Navíc to má hodně chytře vymyšlený scénář (o postavách se totiž dozvíme vše podstatné), rozhovory působí přirozeně včetně jejich návaznosti na sebe, dokonce mají i nějakou hloubku, filmařská stránka je taky perfektní, fakt si nemám moc na co stěžovat. Minimalismus já hodně rád a obzvlášť, když funguje, což pro Před úsvitem rozhodně platí. Sice to své chyby má, v jedné části se to trochu táhne a možná i té romantiky bylo příliš, ale jinak jsem spokojený. A rozhodně bych to nečekal u Linklatera, jehož Chlapectví má něco do sebe, ale málem mě unudilo k smrti. Slabých 5* ()

M.i.k.e

úžasná atmosféra a chemie mezi ústřední dvojící a opětovně chytrá a přirozena konverzačka.Dospělejšímu a mě bližšímu třetímu dílu ovšem konkurovat nemůže...80% ()

Aljak

Zas až taká romantická senzácia to podľa mňa nebola. Beriem ohľad na to, že tento film pochádza ešte z roku 1995 a odvtedy sa tento žáner posunul oveľa ďalej, no aj tak mi to prišlo také svojim spôsobom obyčajné. Žena a muž po náhodnom stretnutí vo vlaku vyrážajú do ulíc Viedne, kde sa navzájom postupne spoznávajú a potom celú noc rozjímajú v rôznych dialógoch o všetkom možnom a nemožnom - a to bolo asi na celom filme to najlepšie. Inak to vnímam skôr ako takú obyčajnú romancu. ()

Marqta

Jestli já jsem neměla naivně vysoké očekávání na základě zdejšího hodnocení...Začátek se mi hodně líbil, jenže potom mi tenhle konverzační a svým způsobem minimalistický film přestal sedět. Nechci říkat, že dialogy neměly svým (možná lehce překrouceným způsobem) hloubku, nebo že by to bylo úplně hloupé, asi mi spíš nesedly povahy postav. Ani jednoho z nich jsem nechápala (o to méně to jak fungovali dohromady), občas mi přišli až tragikomičtí a celá ta situace lehce absurdní. Jsem trochu zmatená a rozpačitá z dojmu, který ve mě film nechal a nevím co si o něm vlastně myslím. ()

dezorz

Tento velmi podareny film musel nakrutit niekto na zaklade vlastnych skusenosti, to mozem s kludnym svedomim na zaklade vlasntych skusenosti potvrdit. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!