Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

necisty

Celý film je tažený jen těma dvěma a protože to bylo dost věrohodné, jejich loučení nepopsatelné a nechyběla ani třešnička na dortu v podobě posledních pár vteřin, tak nemohu jinak. Doják jak se patří. ()

Juto

Sledovanie a počúvanie týchto dvoch je očarujúcim zážitkom. Film prehovorí k mysli rovnako ako k srdcu a veľa z toho, čo hovorí, pravdepodobne zasiahne citlivú strunu diváka. 9/10 ()

Davosh

Něco přes hodinu a půl dlouhý rozhovor dvou úplně neznámých lidí, bloudících po Vídni. Linklaterova síla spočívá především v dokonalém scénáři - režisérsky totiž už potom nebylo, co pořádně vymýšlet. Výběr herců je perfektní - Julii Delpy si musí zamilovat každý, a to i přesto, že nepatří mezi nejkrásnější herečky a Ethan Hawke ji jenom perfektně doplňuje. Škoda trochu slabší druhé půlky, protože první je absolutní špička v dialogových romantických komediích. Kdybych hodnotil jen pocitově, bylo by to jasných 5*, přihlédnu-li ale k filmovým kvalitám, musím jednu hvězdu ubrat. Přesto jeden z nejoblíbenějších filmů. ()

Riley

Tenhle film mi tak učaroval až mi to vzalo slova. Simply beautiful. Vše, co kdy mělo být řečeno o lásce najdete tady. Naprosto jsem se zamilovala ... úplně náhodou, stejně jako oni! Dlouho jsem neviděla takhle krásně jednoduchý film, bez flashbaků, extra efektů atd. - prostě jen současnost, tady a teď. ()

Carrie_3

Myšlenka natočit film na základě jednoho dlouhého (velmi dlouhého) rozhovoru je sice zajímavá, ovšem úkol je to velmi náročný. Zaujmout diváka, aby po několika desítkách minut byl ještě schopen vnímat slova, která dvojice říká, a nesledoval jen místa, kudy prochází, je tak trochu oříšek. Dle vysokého hodnocení zde na ČSFD soudím, že spousta lidí dokázala film vnímat až do konce a i se jim líbil. Úkol byl tedy splněn a za ním musel nepochybně stát kvalitní scénář. Před úsvitem a následně i Před soumrakem (což je jeho volné pokračování) dokazují, že romantické filmy se dají natočit i jiným způsobem - bez mnoha klišé, které jsou tak typické pro zmíněný žánr. Já osobně příliš nepatřím mezi fanoušky srdceryvných filmů, ale v tomto případě mě Ethan Hawke a Julie Delphy přesvědčili, že je dobré někdy udělat výjimku. Já rozhodně zklamána nebyla, spíše příjemně překvapena. ()

campix

Linklaterův třídílný epos dokonale kopíruje vývoj manželství a tak i náladu přinášející sebou jednotlivé jeho části. Před úsvitem je přesně tak kouzelný a romantický jako začátky vztahů bývají. Ukecanost je zde na příjemné hladině a neustále rozhovory mezi hlavními protagonisty nespadnou do nudného žvatlání jako tomu je například u finálního zakončení této trilogie. Linklater si potrpí na dlouhodobé projekty a tady je přesně vidět, že mu to vychází. Romanticky kouzelné. ()

mortak

Falešné až do morku kosti. Jednu hvězdičku za to, že je to slušně odvedená práce, i když se mi při sledování otevíral nůž v kapse (můj milovaný Mil-Tec). Ale tahle "romance" je idealizovaná snad ve všem, rozhovory, chování, město, peníze tu nikdo neřeší, prostě film odtržený od reality. Možná je toto hodnocení dáno mou zkušeností studenta, který, když si chtěl vyrazit do pařížských nočních klubů, tak bydlel na levných hostelech za šestnáct euro, pivo za šest euro si kupoval dohromady se spolupařiči, a taky slyšel, jak se britské studentky hadají po telefonu s rodiči o peníze, a pak breči a breči, a hledají toho pana pravého milonářského... A přesto se mi tyto noci zpětně zdají daleko lepší než tato unylá maloměšťácká fantazie. ()

danliofer

Hodně "upovídaný" film, v němž se ale nemluví tolik pro mluvení, jako pro to, aby rychleji utekl čas do závěrečného "vyvrcholení":-) A možná i ze strachu z ticha..... Ne, neberte to jako snížení kvality tohoto snímku - snímek je opravdu nabit spoustou emocí až k prasknutí - na druhou stranu si umím představit, že by oba hrdinové mohli i chvilku mlčet. Takových chvilek je ve filmu pár, a o to mocněji působí v záplavě slov. Celkově se mi ale film moc líbil. Ocenila jsem režisérův risk natočit film, v němž dva hlavní hrdinové 90 minut doslova neslezou z plátna a stále se něco děje, akce stíhá akci, čas plyne, noc je ještě mladá a ráno přichází smutné vystřízlivění a velmi emotivní loučení. Celý příběh je naprosto uvěřitelný, takže se s ním jeden může velmi dobře ztotožnit. ()

aniabo

Dialogovka jak víno a návod na perfektní herectví. Zábavné okénko: jak vztah mezi hlavními postavami určují ty vedlější (u bizarních herců je znát ostych, ve scéně s vědmou už se navzájem dobíraj, při kradení sklenic a vína v baru už jasný komplicové). No jo, ňuňu. ()

vesper001

Nejukecanější romantika na světě. Jesse a Céline neslezou z plátna, zbytek osazenstva je pouhý komparz, jen několik šťastlivců vyhrálo v loterii pár replik. Zato ty stovky stránek scénáře, co se Ethan Hawke a Julie Delpy museli naučit, jim teda nezávidím. Tolik slov, co tady během hodiny a půl zazní, neřeknu ani za týden. :) ()

andrii

Jiskrné setkání. Romantické oťukávání. Z kouzla náhody, nezávazné pohody do stavu "osudové" pohledy. Já a ty, my vandrovníci po noci, co nechali se /u/nést po vlnách do nitra slunné zátoky. Nádherné bytosti okouzleni laskavým pokušením k oslovení srdce. Vystup si. Povídej, povídej. Seznam se, se mnou, s cizincem z vlaku. Poznávej, poznávej. Toulejme se vídeňskou pouliční magií. Nespěchejme, pojďme jen tak být, oslavit nesmělost, prchavost chvil. Tady a teď se políbit. Nedotknutelnou křehkou náruč rozzářit, podtrhnout alchymii hmatatelných záchvěvů, genia loci pochválit. Dokázali se najít, naslouchat si, zamilovat se na první dobrou. Vnímat tu přirozenost, vzrušení síly lehkosti spontánních okamžiků, číst v nepoznané atmosféře nových citových míst. Vše si prožít a znovu se sejít? Za půl roku, na stejném místě, ve stejnou dobu, abychom si společně vychutnali pravý, nadýchaný Sacher dort, který jsme pro tentokrát vynechali. Slibuješ? V hlavě tě mám...Jesse, goodbye, Céline, au revoir. ()

Radiq

Moc nevěřím tomu, jak hned ze sebe začli klopit příběhy někomu úplně cizímu. Ale zas na druhou stranu to tak nějak dobře ubíhá a konverzace jsou přirozené, oni jsou přirození a zas jednou mám pocit, že se tohle opravdu mohlo někdy stát. Ale pak si začnu říkat, že nechápu, jak mohli dycky vytáhnout nové a nové témata k rozhovoru. Kurva tohle by měl být návod, jak sbalit nějakou buchtu a oblbnout ji kecama. Ale leda tak návod pro extroverty. A ano, je to poměrně intelektuální. Ukecané až na střechu. Dycky narazí na nějaké pouliční umělce a zajímavej hřbitov nebo podnik nebo nonstopáč nebo něco, kde se můžou zabavit, potkají i králíčka, no to mi přišlo dost utažené za vlas. Prostě když jsem to viděl, vnímal jsem, že se dívám, místo aby mě to nějak pohltilo. Na druhou stranu mě to ani nevyblilo. Průměr. ()

hans500

Vynikající konverzační film, který je prakticky bez chyb. Richard Linklater a Kim Krizan stvořili naprosto fascinující scénář plný úžasných dialogů, Linklater navíc vše zrežíroval tak perfektně, že vše plyne neuvěřitelně svižně a nenudí ani vteřinku ze 105 minut stopáže. Navíc do hlavních rolí se povedlo strefit obsazení naproto dokonale - Ethan Hawke a Julie Delpy působí zcela přirozeně, chemie mezi nimi funguje stoprocentně a navzájem se excelentně doplňují. Korunu všemu nasazuje věrohodný a promyšlený, zárověň ale otevřený konec. Zkrátka znamenitý film, který však byl překonán - o deset let později natočeným, brilantně navazujícím druhým dílem - "Před soumrakem". ()

trojúhelník

"Z konfliktů přece vznikají i dobré věci, proč si všichni myslí, že jsou špatné?" Nebylo toho moc, co chybělo ke zdánlivé dokonalosti. Ale přece. Nevěrohodní herci, místy strojené dialogy, příliš mnoho zmínek o "šukání", dabing (jednoznačně doporučuju originální znění!). Líbí se mi Linklaterův styl, ale občas se v tom tak snovém a běžnému vnímaní se vymezujícím filmu objeví takový paskvil, že se mi tomu až věřit nechce. Ale rozhodně doporučuju! Komu se podaří v těch pár jalových místech zatnout zuby, má šanci z filmu načerpat nejen myšlenky, ale atmosféru nekonečna, která se zde místy vyskytuje. ()

Karush

Po videní tunajšieho hodnotenia sa ešte stále snažím spamätať z tohto šoku. Určite moje hodnotenie značne skreslil fakt, že hlavná hrdinka sa ani len trošku nehodila k hlavnému hrdinovi, a to pri romantických komédiách je obrovský problém, aj keby som chcela by som takúto strašne nesúrodú dvojicu nevybrala . A k tým dialógom čo dodať? Podľa mňa ešte aj malé decká sú pri rozhovore s druhým pohlavím prirodzenejšie a menej naivné. A to ich rozlúčenie?! Tu a teraz sa o 5 rokov stretneme, o 1, nakoniec o 1/2 roka, ale bez písania a telefonovania, lebo to je trápne...no akože celý tento váš románik a rozhovory boli nadmieru TRÁPNE! Podobné filmy: Two Lovers, Before Sunset, Same Time, Next Year. ()

Sfinkter

Mladý Hawke hraje od počátku své kariéry naprosto přirozeně a začíná se mi líbit čím dál víc. Co se týče snímku, byla pro mne romantika trochu přebita někdy až zbytečně zdlouhavou konverzací, připravte se na hodně dlouhý dialog, který pokud trvá 100 minut, nemůže držet celou dobu úroveň závratně vysoko. Chvílemi jsem se zkrátka trošku nudil. Hodně se mi naopak líbily závěrečné pohledy na místa, kde spolu dvojice trávila večer a noc. Jejich určitá prázdnota na mě zapůsobila. Svoje kouzlo měla Vídeň hlavně před úsvitem. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!