Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

Sejkorka

Moc pěkný příběh v rozsahu necelého dne. A hlavně jedné noci. Vzhledem k tomu, že jsem dopředu věděl, že film má (vlastně dvě) pokračování, nevzbudil ve mně závěr větší emoce. Je to velmi konverzační romantika, hrdinové jsou vysoce inteligentní bytosti, až člověk nevěří, že veškeré moudrosti a nápady můžou jen tak chrlit z hlavy. Projevuje se však, že mají podobné, ne-li stejné názory na spoustu věcí a to je rychle sblížilo. Jsem opravdu zvědav na pokračování (Před soumrakem). Je to natočeno po 9 letech. Dozvíme se mimo jiné, zda se Jessie a Celine setkali 16.prosince, čili přesně po půl roce. PODRUHÉ 12-6-23 Pořád stejně. Milé, člověk chápe, proč láska na první pohled. A člověk stále nevvěří, že veškeré filosofické úvahy předkládají jen tak mýrnyx týrnyx. ()

opatstviolov

Ačkoliv to na první pohled nevypadá, Před úsvitem je neskutečně poutavý film. Přestože jediné co se zde děje je, že si dva lidi povídají, tak vás to vtáhne a nepustí. 10/10 ()

SLPHR

Krásný romantický film plný nádherných dialogů na kterých je celý film položen. Snímek je emocionálně natočen z jednoho prostého důvodu. Říká jak by mohl vypadat nás život pokud by jsme se dokázali odhodlat a někoho oslovili. ()

MAKUON

Krásný film o projevu lásky a náklonosti, který na vás zapůsobí stále, i po skoro 30 letech od vzniku. O to víc kouzelně film začíná, když jedním malým krokem, osloví dámu vedle. K tomuto kroku se už dnes bohužel většina z nás neodhodlá, natož vystoupit společně z vlaku. Ale bláznivé a naivní rozhodnutí naši „mladé lásky“ vystoupit z vlaku se vyplatí. Poté už jsme jen svědky působivě napsaných dialogů, krásné scenérie 90tkové Vídně a něčeho vážně kouzelného, což nedokáži slovy popsat. ()

Par.agon

Tento film je prvním z trilogie – Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí. Snad nejkrásnější konverzační romantický film, který jsem kdy viděl a stejně tak tomu je i u jeho pokračování. Tak svěží dialogy, témata a myšlenky mezi dvěma herci s neskutečnou chemií mě zcela pohltili. Skoro by se dalo říct, že z toho čiší život sám. Moje žena miluje též, naše hovory jsou často podobné. ()

saliman

Cítím z toho upřímnost. Film mě vážně nádherně pohladil po duši. Byl jsem ozářen pozitivní energií a to v podstatě jen z rozhovorů a příjemného vystupování hlavních herců. Příběh o letní lásce, nenucené. Dost jsem se spojil s tématy života, které hlavní dvojice rozebírá - jak obsahem, tak stylem přednesu. Filmy s motivy letní lásky se často snaží vyvolat stav, u kterého si divák říká: "Tak už jí/ho polib!". Tady jsem žádný takový pocit (ani v podobném směru) nezažil a jsem neskutečně rád. Před shlédnutím jsem si zde přečetl pár recenzí a dost se opakovalo téma, že jsou chudí, ale pak rozhazují peníze po Vídni. Teď mohu říct, že mi to tak vůbec nepřišlo. To, že říkají, že jsou chudí, se podle mě nemusí brát až tak vážně, je to jen další součást života, o které se ve společnosti mluví. Kdyby se to objevovalo častěji a film se snažil nějak řešit všechny věci, asi by to ztratilo to kouzlo přítomnosti, které film nese. ()

Dominik44

Je to prostě krásné. Minimalistická romanťárna, která v každém, kdo má aspoň trochu citu v těle musí zanechat nějaké emoce. Celý film krásné plyne, hlavním postavám hltáte každé slovo a čekáte, kam Vás zavedou. Já jsem si to moc užil. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!