Před úsvitem

• USA Before Sunrise (více)

Mladý Američan Jessie, který cestuje po Evropě, se ve vlaku z Budapešti do Vídně náhodou seznámí s francouzskou studentkou Celine. Cesta je dlouhá, Celine půvabná, a tak ji Jessie osloví a dají se do řeči. O několik hodin později si stále ještě povídají. Ač jsou každý jiný, mají si stále co říci a ani jeden z nich nechce, aby ta nečekaně kouzelná chvíle skončila. A když vlak dorazí do Vídně, přemluví Jesse dívku, aby odložila svou cestu do Paříže a vydala se s ním do ulic Vídně, kde jejich rozhovor pokračuje a přerůstá ve vášnivou romanci plnou krásných a pro oba nezapomenutelných chvil. Když pak přijde těžký čas rozloučení, slíbí si, že o půl roku později se znovu setkají. (TV Nova)

TomX2

Bez pochýb jeden z najlepších romantických filmov, ktoré som kedy videl. Nenútené a prirodzené, bez zbytočnej dramatičnosti a sentimentu, s trefnými dialógmi a tak prirodzeným sledom udalostí, až som sa cítil, že som to prežíval s nimi. O predstaviteľoch hlavných hrdinov sa asi netreba vyjadrovať - mimoriadne sympatická dvojica, ktorá sa perfektne dopĺňa. A o ostatných veciach asi tiež veľmi nie, keďže som tu nenašiel ani jeden zápor alebo slabé miesto. Päť hviezd ale predsa len nedám, pretože snímky ako A Moment to Remember alebo Eternal Sunshine of the Spotless Mind mám o niečo radšej. Čo sa však môže bez problémov zmeniť, pretože raz v budúcnosti sa k tomuto filmu určite vrátim. Výborná vec. ()

ivishka

Více než jen jedno setkání a sex na jednu noc. Rozhovor mezi dvěma mladými lidmi vůbec ne nezajímavý sama jsem se z něj něco dozvěděla. Tento film je také důkaz, že se dá něco co v každém jiném filmu trvá pár vteřin natočit tak skvěle, že tomu člověk opravdu nemá co vytknout. V podání Ethana Hawke a Julie Delpy jsem cítila přirozenost v projevu jakoby se při rozhovoru znali léta a jejich herecká souhra byla vážně famózní-jeden z dalších skvělých filmových párů. ()

Lukrecie

"Štve mě, že média se nám snaží vymývat mozky. Víš, je to nenápadný, ale jde o novou formu fašismu."¨ "Jestli je na světě nějaké kouzlo, musí jít o pokus pochopit, že všechno sdílíme s někým." ()

sta

Tenhle film jsem viděl kdysi ve filmovým klubu - moc jsem nevěděl, o čem to je... dnes je mi to tak nějak jasnější. Teda aspoň si to myslím. Moc hezký, ale Before sunset je v mých očích víc (ale oba pořád na špici žánru romantického filmu). ()

GodComplex

Ne, fakt ne. Nemuzete natacet romanticky film zalozeny z 99% na dvou lidech, kteri jsou takto nesympaticti. Ethan Hawke i Julie Delpy jsou trapni slizouni a divat se na ne, jak se marne snazili zahrat zamilovany par bylo utrpeni. Absolutne nulova chemie, komunikace o stupiditach a neskutecna nuda. Vetsina prehnane pozitivne hodnoticich to svadi na moznost konektivity se story, ale to, ze film pripomene neco z relaneho zivota z neho jeste nedela dobry film. Navic co ja vim, tak podobne osloveni neznamych girls nekde ne ulici konci spis jejich zdesenim typu "Proboha, co to je za uchyla?", nez nejakou naslednou komunikaci a tim, co se deje zde. Vzhledem ke zdejsimu totalne prepisklemu hodnoceni obrovke zklamani. 4/10 ()

Redlum

O dvou lidech a jednom vasnivem vzplanuti - to cele odehravajici se v milencum zaslibene Vidni behem jednoho jedineho dne. Cekejte jeden dlouhy rozhovor dvou mladych lidi a nebudete zklamani. Druhy dil Pred soumrakem je jeste o neco lepsi a v kontextu s timto "predfilmem" vice intenzivni a srozumitelny... ()

J_Fiu

Nejkouzelnější romantický, konverzační film, jaký jsem měla zatím tu čest shlédnout. Herci hrají tak, že to není ani poznat...jsou zcela přirození ve svém projevu, baví se o běžných věcech, vyjadřují své názory a chovají se celkově jako obyčejní lidé. Herecké duo Hawke a Delpy jsou takřka jediným herci a jiskra mezi nimi určitě nechybí, nenudí ani na chvíli, stále je si o čem povídat....celé je to vlastně takové obyčejně krásné. Velkou pravdou je, že v jednoduchosti je krása. Závěr je jen třešničkou na dortu...jestli se vám to líbilo doporučuji se mrknout na pokračování "Před soumrakem". ()

Alementina

Je to o detailech, i kdyz zazijete neco i jen trochu podobneho... tak vite, ze se stane jedna vec a pak druha... jak kdyby proste tak museli navazovat, jak kdyby se museli stat, jak kdyby vsechno muselo byt vyrcene a neco nevyrcene, aby se dal mohlo pokracovat, najednou jste vnimavejsi k vecem kolem a najednou vse ziskava jako zvlastni smysl... ()

Tereza_T

Filmy nemají hranice, proto je všichni tak milujeme. U tohohle snímku jsem si to uvědomila dvojnásobně. Honí se mi hlavou myšlenky, jak moc nereálný tenhle příběh je a nebo hůř, jak moc reálný je, jen já si to neumím ani představit. Neumím si představit, že mě osloví naprostý cizinec ve vlaku, okamžitě se rozvine podnětná, zábavná a zároveň hluboká konverzace o tématech, o kterých možná některé dvojice nemluví za celý svůj život. Neumím si představit, že s tímhle cizincem neplánovaně vystoupím ve Vídni, že prožijme krásnou noc, kde všechno a všichni nahrávají tomu, aby to byla noc našich snů. A nakonec, po nejlepší noci mého života se rozloučíme a vydáme každý svou cestou. V realitě by za mě tento příběh skončil už ve vlaku, kdy by buď dotyčný nesebral odvahu a naopak, pokud by ji sebral, první co by mě napadlo, že je to psychopat. Věřím, že někoho takový osud potkal, za mě je to krásný filmový příběh. ()

Naslund

Na film jsem se šel dívat s křečemi břicha a za celou dobu jsem na ně jedinkrát nepomyslel, takže má film mé velké díky. Ač jde jen o povídání v prvních krůčcích vyvíjení vztahu, přesto jsem se nenudil ani chvilku. Není to jen povídání o ničem, ale dialogy jsou zajímavé až tak, že bych se kolikrát do nich rád zapojil. Navíc to mezi oběma moc hezky jiskří, jak to pěkně zahráli. A to přestože amík mi byl chvílema krajně nesympatický. Jen bych tomu za sebe nedával až tak velkou nálepku romantický film. Pod pojmem romantika si představuju něco jiného, ale možná bych se přidal, kdyby mě vývoj jejich vztahu chytil u srdce. ()

kaylin

Krásná ukázka toho, jak může vypadat romance. Není potřeba nějakých šílených zvratů, kdy se rozcházejí a nacházejí, prostě jen stačí, aby se jednou setkali, na jeden večer, prožili ho skutečně krásně, romanticky, laskavě, aby na to mohli po zbytek života vzpomínat, a pak se rozešli. Docela jsem zvědavý na to, jaká jsou obě pokračování tohoto filmu. Ethan a Julie se k sobě skvěle hodí. ()

ABLABLABLA

Tak rozhodně mě tato první část z trilogie dostala. Hodnocení jsem si záměrně nechala až potom, co uvidím všechny tři díly /čili zhlédla jsem je všechny za jeden večer:)/, abych si srovnala, jak na mě každý jednotlivý působil oproti ostatním. Tento je na druhé příčce - 4-5* (nemůžu se rozhodnout). Byl skvělý, ale něco tomu kapku chybělo, nebo spíše kapku přebývalo. Byla tu řada dle mého mínění trapných okamžiků. Nejtrapnější z nich byl v tom poslouchacím boxu - naprosto jednoznačně). Sice je jasné, že když vystoupíte z vlaku s cizincem a touláte se po městě, tak trapné okamžiky nastanou, tomu se nevyhnou, ale kolikrát už mi to přišlo až přehnané. Ale to je tak jediná výtka, co k celému filmu mám. Dvojice velmi sympatická. Myšlenky, co zde byly produkovány byly přímo famózní a kolikrát, jako kdyby mi tvůrce viděl do hlavy. Vůbec samotná myšlenka natočit film, o tom jak potkáte cizince ve vlaku a prožijete s ním jeden večer v cizím městě je geniální (stejně jako celý koncept trilogie). Hrozně se mi líbil konec, kdy jsme vlastně vůbec nevěděli, jak to mezi nima dopadlo. "I think that's why so many people hate themselves. They are sick to death of being around themselves. The only other way to lose yourself like that is dancing, alcohol, drugs and stuff like that. - Fucking? - Fucking? Yes." ()

René.girl

Krásný film a kouzelný nápad, ale celkový dojem mi kazil Ethan Hawke (jako herce ho prostě nemůžu vystát) a prostředí Vídně (nejsem zrovna milovník Rakouska a německého jazyka a myslím si, že taková lovestory by vypadala mnohem líp například v Paříži). 72% ()

Remedy

Jsou prostě některé filmy, do kterých musí člověk dorůst. Čím více má "odžito" a čím více si může promítat své osobní zkušenosti do toho, co se děje na plátně, tak je finální zážitek o to intenzivnější. V prvním dílu trilogie Richarda Linklatera na sebe ve vlaku narazí dva lidé, kteří si spolu začnou povídat, sbližovat se a dohromady stráví něco magického (ano, až tak jsem patetický). Co mě na tom dostalo nejvíc, byla holá skutečnost, že jsem jim prostě musel strašně fandit. Často jsem za ně v duchu dokončoval jejich rozhovory a snažil se předvídat jejich reakce. Taky jsem si párkrát říkal, že tohle teda byla pěkná blbost a že bych to teda jako řekl určitě líp :-) Ale jak celý film postupně ubíhá, tak zjistíte, že o nějakém předvídání reakcí či hmotných myšlenkách do budoucna to vážně není. Co je zde nejcennější, je skutečně síla okamžiku (viz závěrečná projekce navštívených míst) a jeho násobená hodnota v situacích, kdy jej prožíváte s někým, s kým je vám prostě fajn. Wow, pane Linklatere. ()

Damiel

100 % - Romance jako krásný nádech, když se člověk vynoří zpod vody. Magické, kouzelné, dech beroucí. Jen jsem to hltal. ()

FilmFan24

On (přesvědčivý Ethan Hawke) a ona (přirozená Julie Delphy) se náhodně setkají ve vlaku jedoucím do Vídně. Banální stokrát provařené filmové klišé? Věru ne! Malý velký film Richarda Linklatera naplněný až po okraj životními moudry a myšlenkami, které vám, pokud nejste zrovna IQ tykve, nedají spát až do úsvitu. ()

Lucjen

Niektorý tu hovoria o tom, aké boli ich dialógy nudné a "papierové". Práve tie ma neskutočne fascinovali. Cudzí ľudia sú k sebe často viac úprimní, než známi. Romantika bez tých najpodstatnejších dvoch slov. ()

Hamaradža

Ako povedal POMO pri fish tanku - O tých najkrajších filmoch sa často píše najťažšie. Pretože sme im zaviazaní. Ostal som bez slov a tiekli mi slzy šťastia. Film ktorý som si vždy prial natočiť alebo prinajmenšom vidieť. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (více)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!