Hlídka v Ardenách

Scénografie:

David Nichols

Kostýmy:

Barbara Tfank

Po všech stránkách kvalitní (proti)válečné drama a další z (dlouhé) řady snímků, které převyšují pana vojína Rájena. Hustopanský realismus pláže Omaha se prostě nějak nemůže rovnat tiché zasněžené samotě a pohodě u vánočního stromečku. Pokud má tohle být nejlepší film Keitha Gordona, tak jeho pobyt na tomto světě nebyl vůbec zbytečný. 80%(9.5.2008)

Hlídka v Ardenách je zřejmě ten nejzvláštnější válečný film, jaký jsem kdy zhlédla. Neznámý a opomenutý, o to více však zajímavý. Poměrně malé množství krve ve válečném filmu (nejen) americké výroby je úkaz vskutku zajímavý. Nejvíce mě zaujal mladý Ethan Hawke, kterému to, coby vojákovi s helmou a puškou v ruce, náramně seklo:)(18.1.2008)

Zpočátku spíš nudnější záležitost, která však zaujme svým komorním pojetím. Během úvodu se divák sblíží s postavami, dozví se něco málo i o jejich minulosti, což je chutným kořením v jinak pomalejším rozjezdu. Následně snímek začíná nabírat na svoji hloubce, protože na scénu přichází Němci a příběh alá Šťastné a veselé. Od té chvíle až do konce je Hlídka v Ardenách opravdu zdařilou podívanou.(20.12.2013)

Film je presne taký ako stojí v žánri - vojnová dráma.Takže nečakajte akčné scény, tisíc minutých nábojov a podobné veci.Prekvapuje ma, že je to už skoro 20 rokov starý film a ja si to pozriem len teraz ... ale radšej neskôr ako nikdy.K filmu - už zo žánru som vytušil, že sa nebude jednať o akčný masaker, ale skôr o drámu s vojnového prostredia, kde sú hlavnými hrdinami americký vojaci, ktorý "bojujú" v Ardénach.Aby som bol presnejší tak nebojujú, skôr hliadkujú ako už aj sám cz názov hovorí.Čo sa týka filmu, tak ma prekvapilo herecké obsadenie, ktoré to zahralo celkom prirodzene a fajn.Dej nie je nič moc, ale má to ten vojnový vizuál, peknú zasneženú prírodu a hlavne atmosféru, ktorá je niekedy naozaj dosť cítiť (hlavne v tých nočných scénach).Celkový film síce nevydá zo seba vela, ale ani divákovi nenúti nasilu emócie.Nie je to gradiózne, skôr obyčajne prirodzené.Škoda film mohol dať zo seba ešte trošku viac. 79% - 3*(17.2.2011)

• Zeck

Spíše než protiválečný tón, je z tohoto filmu cítit absolutní stupidita hlavních postav. Mladé intelektuály ve zbrani tady bohužel neobhájí ani fakt, že byli před válkou panicové a všichni byli mladí a nezkušení válečníci. Zatímco jednotky SS střílely kulometem zajaté Američany, tady sice Wehrmacht, ale z podobného těsta, přichází po nocích na návštěvu Američanů, zdobí jim přilehlé stromky vánočními ozdobami, zpívají jim koledy, koulují se s nimi po nocích, staví sněhuláky nebo vyměňují zbraně ... Proboha, tohle snad autor nemyslel vážně? Celá pointa filmu (spoilery) stojí na tom, že parta německých vojáků se usnesla, že už je tak nějak nebaví válčit, takže se vzdájí. Zároveň tuší, že se k nim blíží jejich vlastní jednotky, které je nenechají zběhnout, ale přesto trvají na zcela zdlouhavém a stupidním procesu způsobu "zajmutí", který by se dal provést během deseti minut, ale holt se protáhne na tři dny, protože němečtí vojáci byli nacisty vždy perfektně školeni ve způsobu kapitulace, na to se Hitler vždy detailně zaměřoval a dokonce o tom sepsal knihu "Mein Kapitulation". Hezké, že film vydává veterány z východní fronty za pacifistické dobráky rozdávající německé klobásy, když ti stejní lidé tam vypalovali celé vesnice s dětmi a stařenami ve jménu Reichu a nehli u toho ani brvou. No jo, prostě Hollywood a "protiválečné drama". 40%(6.9.2012)