Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

krtek3

Jednoznačně skvělý námět. V jistém smyslu mě oslovil i ostrý kontrast mezi životem ve vesnici a ve městě, ať se jedná o oblečení, mluvu nebo rozpor mezi absolutní čistotou a zkažeností. Některé pasáže jsou však přehnané a těžko uvěřitelné. Například dokonale vymyšlená legenda, podplacená vláda a přitom naprosto mizerně schované převleky nebo pouhé dvě lahvičky dezinfekce postačující k vyléčení na smrt zraněného Lucia. Při prvním zhlédnutí mě zpracování zaujalo, podruhé však už podstatně méně. Kladně hodnotím herecký výkon Adriana Brodyho. ()

Mozenrat

Melancholický atmosférový film v barvách podzimu: červená, žlutá, zrzavá ... podtržený krásnou hudbou, o údolí obklopeném tajemným lesem. Bohužel překonstruovaná zápletka s velkým nevyužitým potenciálem a děj plný nelogičností. Celý film schazuje "když nevíme na koho to celé hodit a nechceme z toho udělat fatazy horor tak to svedeme na .......... " - jak jednoduché. Navzdory vší racionálnální kritice, podzimnost filmu člověka prostě vezme za srdce - takže nakonec ****. ()

Sentinel

Pokud jste film ještě neviděli, přidejte jednu až dvě hvězdy. Napoprvé to zas tak hrozné není, atmosféra docela funguje, dokud nevyjde najevo celá pravda, která na mě působila jako triumfální přehmat, po kterém je motivace ke znovuzhlédnutí filmu téměř nulová. Nevynahradí to ani komicky potrhlý Adrien Brody. ()

veverysiak

Je asi strašne ťažké udržiavať pointu čo najdlhšie zahalenú polozrozumiteľnými odkazmi a indíciami a zároveň byť atraktívny a pútavý, zvlášť keď sa publikom stáva nadmieru inteligentná komunita vyhraneného kultúrneho portálu, pre mňa to však nebolo ani nudné ani trápne ani zhúlené, bolo to brilantne zvláštne, počnúc majstrovským striedaním tempa, cez potláčanie a zvýrazňovanie farieb, čudesné dialógy a správanie postáv, schválne poloamatérske strašidelno, zosobnené v hraničnom lese a v takmer smiešnom bubákovi, ktoré nenápadne ale pritom logicky korešpondovali s úrovňou rozvinutosti uzavretej komunity, končiac celkovou atmosférou filmu, ktorá je určite výnimočná a svojím charakterom ťažko absorbovateľná, ja som to celé vstrebal s nadšením a uznaním, takže 85%. ()

Martyyn

Se Shalyamalanem je to jako na houpačce. Někdy se mi líbí, a někdy mne dost zklame. Vesnice rozhodně patří do první skupiny. Režisér jako obvykle vytvořil skvělou atmosféru, která navíc s celkem povedeným scénářem a hlavně i povedeným koncem, nešla ocenit jinak než za 5*. Nejvíc ovšem potěšila mně zatím neznámá hlavní herečka, jež svojí roli předvedla dokonale, a především důvěryhodně. ()

Fosgo

Uzavřený prostor bez cizího zasahování je (možná) místem jistoty. „Vesnice“ by chtěla být oázou klidu a harmonie uprostřed nebezpečného světa, územím dobra a lidskosti. Ukrývání před světem má však svá nebezpečí – jistota a řád netrvají věčně a někdy je nutno je chránit za každou cenu – a bouřící se mládí, které potřebuje nalézat, provokovat a bořit tabu. Co se stane po překročení hranic? Věčný příběh o touze po ráji, věčnosti člověka, vzpouře proti rodičům a síle lásky je neotřelý, symbolický a lidsky hluboký. Shyamalan si hraje s city a přidává pocit ohrožení, plní film tajemstvím, dětskou naivitou, úžasnou hudbou Kronos Quartet....celkový dojem však kazí přílišná lineárnost děje, přemíra citů a tušený závěr filmu. Proč se stále někdo snaží druhému organizovat život? ()

HumanClay

I keď mám filmy od Shyamalana veľmi rád, tomuto bohužiaľ chýbalo srdce. Srdce, bez ktorého nie je Osada pre mňa tak silný ako napr. Znamenia. A zhodou náhod sa mi to na Znamenia i veľmi podobalo. Konečný verdikt je ,že to je síce pevná ale prázdna schránka tvorená dobrým scenárom, kamerou, hereckými výkonmi. Musím pochváliť celkový nápad, hlboký osud slepého dievčaťa a ním prinášané dejové zvraty, ktoré sú už viac menej klasikou v Shyamalanových filmoch. Taktiež musím pochváliť výkon Adriena Brodyho. Ako inak je macher :D. Aby som to ukončil, u mňa len 3*. ()

brasek

Neviem ako hodnotiť tento film... keď som ho videl prvýkrát, tak ma to nebavilo... nudil som sa a vzdychal, druhýkrát som ho videl v televízii a celkom ma začal baviť... že by na iných programoch nešlo nič zaujímavejšie? Mám zmiešané pocity z filmu. Do istej miery na mňa filmy indického režiséra Shyamalana (Osada, Znamenia, Vyvolený a Šiesty zmysel) pôsobia rovnako... teda niečo skryté v nich. ()

Ellush

Jelikož jsem od snímku nic moc nečekala, byla jsem velmi příjemně překvapena. Nazvala bych to slovy "velmi originální", a myslím, že Vesnice rozhodně stojí za zhlédnutí. Nestojí sice tolik na hereckých výkonech a už vůbec né na nějakých super efektech, ale vizuálně a dějově je to strašně příjemná záležitost. ()

Dream Dealer

Ha, asi jste všichni hrozně chytrý, když znáte tvorbu toho týpka s Bollyvoodskym jménem, já jeho filmy viděl taky a musím říct že žádný kolísání kvality nevidím. Naopak. Oceňuji, že na to, že je to podobný žánr, je to pokaždý jiný, originální film, který si opravdu PAMATUJU. Prostě dobrej film - určitě na to mrkni a udělej si názor sám. ()

Mapl

Shyamalan natočil další strhující thriller nebo chcete-li horor. Napětí a tajemno vás provází po celou dobu tohoto tajemně laděného snímku. Po shlédnutí filmu budete plni dojmů a budete přemýšlet o tom, co jste viděli a ještě nějakou dobu na to nezapomenete. Komentáře a hodnocení jsou sice značně rozdílné, ale nenechte se zmást a určitě se na film zkuste podívat; buď vás pohltí a zaujme nebo přesně naopak - nic mezi tím. Jinak bych zde hodně pozdvihl herecký výkon A. Brodyho, který se mi snad líbil ze všech nejvíce. 80 % ()

KatkaMach

Naprostý souhlas s komentářem golfisty. Já byla naladěna na správnou strunu a opravdu se bavila a byla jsem příjemně napjatá. ()

Cajka

Zprvu varuji: Nečtěte si žádné komentáře dopředu! Mohli byste o filmu očekávat něco, čeho se třeba nedočkáte a tím pádem byste si nevychutnali zbytek. Otevřete se tomu filmu, nechte ho na sebe působit a zapomeňte na ostatní u obrazovky, nebo plátna. Když tady čtu ty starší komentáře říkám si, je to pouze póza? Nebo je ten film vážně tak špatný? A jak moc mám tedy špatný vkus? Zajímalo by mě co se pak zlomilo, že se pak komentáře mění v kladné. Kouzlo v tomto filmu nacházím v kráse a jednoduchosti příběhu o lásce, symbolech v barvách (krásných, jednoduchých a opravdově vypadajících kostýmech), a hlavně v úžasném hereckém výkonu mladé Bryce D. Howardové coby slepé Ivy. Scéna kdy si Ivy zakrývá strachem uši je děsivá. Možná by nebylo na škodu představit si, že jdete SAMI poslepu lesem, který neznáte. Zkuste to. Po shlédnutí tohoto filmu budete pravděpodobně hodně přemýšlet. Osobně jsem několik týdnů přemýšlel. Takových filmů je pomálu. Proto je to doopravdy film, který stojí za to vidět i když nebudete vědět do čeho jdete. ()

Werdugo

Moc jsem se těšil na tento film ale byl jsem zklamán.Horor,drama,mysteriozní?To si snad jen někdo dělá srandu?!? ()

Rusallka

až do posledních minut filmu jsem si říkala, proč Shyamalan natočil něco tak pitomého. Vůbec jsem nevěděla, co si mám myslet a proč a to vůbec koukám. Až do chvíle, než přišlo rozuzzlení, po kterém jsem zjistila, že je to geniální a že se mi to vlastně dost líbí :) ()

Humphrey

Zdá se mi, že jde o nepochopený film. Mám mnohem radši filmy s poselstvím, byť prvoplánovým, než ty s přehnanými uměleckými ambicemi. Poprvé jsem ho viděl v kině (nezatížen četbou komentářů a názory kritiků) a doporučuji každému, kdo by se na něj chtěl podívat, aby postupoval stejně. Původně jsem myslel, že jde o hodně nepovedený horor, ale velice jsem se zmýlil a těší mě, že jsem vydržel až do konce. ()

Shymalan se vrací k hororům

08.10.2008

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)