Hitler: Vzestup zla

(TV film)
  • Česko Hitler: Zrození ďábla (více)

Velkoryse pojatý kanadský snímek mapuje životní cestu jednoho z nejhrůznějších diktátorů v dějinách lidstva od dob mládí až po jeho jmenování říšským kancléřem. Osobní neúspěch při snaze dostat se na malířskou akademii a válečný neúspěch jeho země v 1. sv. válce, kam narukoval, rozněcuje v mladém Hitlerovi nacionalistický fanatismus, provázený antisemitismem, chorobné vášně, které záhy přerostou v celoživotní posedlost. Pod jejím vlivem, využívaje celonárodní poválečné apatie a posléze i hospodářské krize, se v čele NSDAP pomalu, ale neúprosně vypracovává na politickém žebříčku, roste a sílí. O šílenství „jeho boje“, o jeho soukromí, ale i spolupracovnících a odpůrcích pojednává první díl výpravného snímku, jehož scénář je založen na pečlivě prostudovaných historických pramenech a jenž byl z velké části natáčen v Čechách. V druhé, závěrečné části tohoto životopisného historického snímku si Adolf Hitler kolem sebe pomalu utváří novou skupinu spolupracovníků, která ho bude provázet až do konce II. světové války. Zároveň se stupňují konflikty s jeho staršími souputníky, jako je např. generál Ernst Röhm, velitel oddílů SA. Na scénu se také dostávají dvě osudové ženy jeho života – jeho nevlastní neteř Geli a posléze i Eva Braunová… Titulní roli strhujícím způsobem ztvárnil britský herec Robert Carlyle, snímek sám obdržel mnohá ocenění, z toho dvě ceny Emmy. (Česká televize)

Maddlis

Jeden z možná nejpovedenějších filmů co se týče námětů s Hitlerem. Zaujalo mě už jenom to, že se nejedná o jeho činy v letech, kdy už vládnul celému Německu, ale právě o jeho vypracování z absolutní nuly na prvního muže Němců. Podle mě neuvěřitelně perfektní Robert Carlyle a skupinka hlavních herců tenhle film posazují na jeden z asi nejpovedenějších filmově dokumentárních počinů. Bavilo mě to od první do poslední minuty, a tak by to mělo být vždycky. ()

Gee.Rocks

Dlouho jsem neviděla tak výborný film o Hitlerovi. Může za to brilantní Robert Carlyle! A vůbec to pojetí... žádná válka, ale analýza myšlení největšího psychopata všech dob. Člověka, který byl geniální, ale svou genialitu obrátil v jedno z největších zvěrstev a hnusů v dějinách lidstva. Geniální televizní snímek! ()

Martin741

Kvalitny filmecek o Adolfovi Hytlerovi /1889 -- 1945/, pricom ho zobrazuje presne tak, akym bol : genialny recnik, a demagog. A pochopitelne zruda, sialeny, maniipulativny masovy vrah, tvorca holokaustu /ktory sa stal/ - Hytler je dnes sirokymi mainstreamovymi masami spravne vnimany ako zruda. Hytler ale nebol zosobnenie diabla - a tym som nijak nenarusil vynimocnost Osviencimu - Himmler bol daleko horsi. To nic nemeni na tom, ze Hytler bol sialeny, Hytler je pravom v kategorii zruda - posadnuty maniou ovladnutia celeho sveta. Po prave bol potrestany mierovymi pokrokovymi silami slobodneho ludstva /Spojenci/ A potom po januari  1933 nasledoval rad notoricky znamych udalosti, ktore zamotali hlavu Rooseveltovi, Churchillovi a Stalinovi. 100 % ()

kaposlav

Film som videl už druhý krát a stále ostávam pri názore, že je to za 5*. Proste výborne dielo popisujúce ako sa Hitler dostal k absolútnej moci v Nemecku. ()

vydumnica

Celkom dobre to bolo, hodnotim 3,5*. Ale riadne dlhe, po 2 hodinach mi uz bolo dlho...Presvedcivy herecky vykon "Hitlera"...Nevadilo mi, ze film je ukonceny tam, kde to uz vsetci pozname a vieme, co sa dialo potom, ale uvitala by som viac priestoru pre detstvo a mladost tohto "cloveka"...Aj tak si myslim, ze film ho tu dobre vystihuje... ()

Stanley

Jedno pondělní ráno mě cestou do práce (tehdy v pražské ul. Politických vězňů) překvapily a na chvilku poněkud vystrašily z oken budov vyvěšené říšské vlajky a hákové kříže. Jak jsem zjistil, šlo o pozůstatky z natáčení právě tohoto filmu. K jeho shlédnutí jsem se dostal až mnohem později, a to bohužel hned záhy po fenomenálním Der Untergang. Hitler: Vzestup zla je velmi zručně natočený film přibližující nám Hitlerovu cestu k moci, jenže jako rekonstrukce není příliš věrohodný a jako film postrádá jakousi živost a poutavost. Navíc Robert Carlyle se může snažit, seč může, ale Hitler z něj prostě není a nebude, je mi líto. Vůbec charakter jeho postavy je příliš "ujetý", než abyste mu to věřili. Hitler v jeho mladších a středních letech nebyl žádný vypatlaný pošuk, který se nedokázal kontrolovat, ani kterému jeho fanatismus mermomocí vyzařoval z každého jeho gesta. Tahle jednostrannost je příliš plochá, než aby dávala věrný obraz jeho osoby, a na rozdíl od tohoto povrchního pohledu třeba Bruno Ganz v Pádu Třetí říše předvedl něco naprosto neporovnatelného. Důvěryhodnosti filmu nepřidává ani angličtina, která tu svou nepřirozeností vyloženě překáží. Přesto všechno je tento film významný a důležitý tím, o čem pojednává, abychom na tuhle historii nikdy nezapomínali a tím se měli jednou provždy na pozoru před jakýmikoli dalšími novodobými hitlery. ()

Nautila

Asi nejlepší film o Hitlerovi. Tenhle televizní dvojdílňák mě dostal podstatně více než třeba takový Pád třetí říše. Carlyle tu odvádí zatraceně úctyhodný výkon, jeho Hitler je slizký až ubohý a přitom podmanivý, přesně jak to má být. Některé scény jsou geniální, třeba ta v poli, kdy nutí svojí neteř otáčet se...brr, z toho doslova běhá mráz po zádech. Prostřihy do kabaretu rovněž nemají chybu. Vše je přesně správně dávkováno a celé se to perfektně stupňuje k dusnému konci. Možná že by si to ale zasloužilo i třetí část, protože ustřižení filmu ve chvíli, kdy se konečně Hitler dostane, kam chtěl, může vyloženě naštvat. Ale koneckonců, ten pokračující děj je zase rozebrán v jiných filmech. Takže...tleskám. ()

Rodriguez

I když by se dalo na toto téma natočil daleko více materiálu i dílů, tak za mě veliká spokojenost. Tvůrci se s tématem výtečně poprali a ukázali na filmovém plátně vzestup největšího zla v dějinách lidstva! 90% ()

Eriol

Vynikajici! Nevim ani co mam pochvalit, jestli skvele dokreslujici ponurou hudbu, uchvatny a strhujici vykon Roberta Carlyle, uchvacujici dej (osudy odpurcu Hitlera jsou hodne temne), mohl bych jeste dlouho pokracovat... Ale ty moje zvasty stejne nikoho nezajimaji, tak napisu uz jen jednu vec: Tenhle film jsem si pustil rano k snidani a musel jsem vyvinout HODNE usili, abych ho po hodine vypnul a sel neco delat :o) ()

starbrejkr

Hodnotím plným počtem bodů, protože film mi takřka vzal dech. Naprosto precizně zpracovaná část Hitleroa života, která se zas tak často nezpracovává. Ač mi Robert Carlyle podle fotografií na Hitlera moc neseděl, ve filmu to zahrál dokonale a s přibývajícm časem byl stále lepší. Myslím, že už jen film dokázal ukázat Hitlerovu neskutečně mrazivou osobnost, kdy se před tímhle na první pohled směšným střízlíkem rozklepal skoro každý. Závěrečný dovětek s konstatováním věcí následujících už říká vše. Opravdu dechberoucí věc a dokument, který by měl být dodnes varováním. ()

Cheeter

Sice televizní, ale i tak dobře zpracované období nástupu nacismu v Německu. V zástupu filmů o válečných operacích je to konečně trochu změna. Zajímavé je i sledovat, jak se z Prahy stala Vídeň nebo Mnichov. ()

C0r0ner

Česká stopa potěší, protože tříhodinový epos o začátcích Adolfa Hitlera je perfektní záležitost, kde je nekompromisně ukázáno, jak a proč vzniká totalita. To, že se něco takového bude opakovat je matematická jistota, stačí se podívat na dějiny, a pro nás poučení, čeho si všímat, až to začne. Škoda ne úplně pasujícího Carlyla. 90% ()

lilina133

Film v podstate dobre a podrobne spracuváva Hitlerov postup a schopnosť získať si prívržencov...Avšak tento film má aj určité nedostatky a to že, predstaviteľ Hitlera je síce dobrý herec a Hitlera stvárňuje naozaj brilantne, ale ušla mi tu podobnosť...Rozdiel medzi výzorom skutočného Hitlera a hercom, ktorý ho stvárňuje je asi taký, že ešte aj slepý by ich vedel bez problémov rozoznať (nepomáhajú mu ani tie povestné hitlerovské fúziky:-)) a ďalším mínusom je podľa mňa to, že ak sa v histórii Hitlera & 2. svetovej vojne nevyznáte viac ako je úroveň stredoškolského učiva občas sa vám môže stať, že strácate prehľad, že kto je vlastne kto (samozrejme okrem Hitlera, keby ste si mýlili ešte aj toho tak ste úplne stratený prípad:-)).Takže tí ktorí sú fanataci (alebo proste sa radi vŕtajú a aj sa vyznajú:-)) do 2. svetovej vojny si v kľude môžu pridať o hviezdičku viac...Ja bohužiaľ medzi nich nepatrím takže je to pre mňa len za 4... ()

campix

Na TV film jde o docela velkolepou produkci, jelikož se snaží zmapovat několik desetiletí nástupu Adolfa Hitlera k moci, přičemž končí v okamžiku, kdy ty největší věci teprve přichází. Jde tedy spíše o samotnou postavu a psychologii Adolfa Hitlera od počátků neúspěšného umělce, přes hořekování po hospodách až po stranické úspěchy a samotný nástup k moci. Fundamentální problém pro mě je hlavní postava, kterou hraje Robert Carlyle a toho já opravdu nemůžu vystát a jeho přepálené herectví mi hodně vadí, jelikož prakticky nesleze z obrazovky, tak mě osobně finální zážitek hodně kazí. Celkově jde o zajímavě a kvaltině zpracovaný TV film a kapitole života Adolfa Hitlera, která tak často zpracovávaná nebývá, ale ve mě nějaký větší zážitek nezanechal. ()

Juto

V žiadnom prípade nepodporujem Hitlera ani to, čo urobil, ale historik by mal zobrazovať históriu objektívne a nestranne. Niečo, čo sa zdá byť ťažké pre filmárov s vlastnou agendou. Ale nie je to zle. 7/10 ()

Šimpy

R. Carlyle je dobrý herec, ale na Hitlera trochu mladý. Jinak skvělý filmek. (P. O'Toole, P. Stormare a mnozí jiní) ()

Decker

Fantasticky natoceny film, ktery vypravi zivotni pribeh a postupny vzestup Adolfa Hitlera a jeho nacisticke strany, jenz vygraduje totalni nadvladou a kontrolou tehdejsiho Nemecka. Vykon Roberta Carlylea je naprosto nepopsatelny a uchvatny tim jak dokazal presvedcive, autenticky a mnohdy temer psychopaticky ztvarnit postavu A. Hitlera. Za zminku rozhodne stoji take skvela vyprava a hudba. Je to zkratka filmova lahudka, kterou si nesmite nechat uniknout. ()

LordSnape

Opravdu výtečné. Výborně mapující film o tom jak se z chudého rádoby malíře stane velký vůdce. Z filmu bylo vidět, že hlavní vinu na Hitlerově necitelnosti nesla rodina, špatná doba a hlavně LIDÉ! Lidi jsou totiž už od pradávna jen hloupý zvířata! Tento film to jen potvrzuje. P.S. V komparzní roli vystupuje rovněž můj kamarád Karel Přibil. Díky Karle. Dobře si to zahrál. ()

Belbo odpad!

Tak postupně. Věřím, že autoři slyšeli o nějaké světové válce, a nejen o jedné, ale rovnou o dvou. A asi taky slyšeli o Čechovi, narozeném v rodině Schiekelgruberů s křestním jménem Adolf. A pak si přečetli několik propagačních příruček o tom jak ten Hitler byl největší svině a ve slavné Výmarská republice se žilo asi fajn. Nechci urážet kretény a historické analfabety, kterým se to líbí. Chvíli jsem dokonce považoval Vzestup zla za parodii ve stylu pozdějšího Fešáka Churchilla(kterého jsem viděl pár dnů před Adou) ale nikdo mimo mně se těm blbostem nesmál. P.S.: Takhle to opravdu v té době nebylo a komu se můj názor nelíbí, ať si prdel políbí. ()