Nejsou to už děti, a přesto touží po pochopení a lásce vlastních rodičů...  Snímek, ve kterém James Dean ztvárnil svou typickou roli mladého rozervaného hrdiny, se po více než čtyřiceti letech stal filmem téměř kultovním. Jako jeden z prvních se zaměřil na svět problematické dospívající mládeže, která nemůže najít kvůli chybějícímu zázemí své místo ve světě kolem. Citová otupělost a zločinnost těchto stále ještě dětí je tu ukazována jako důsledek naprostého nepochopení rodičů, kteří nedokáží překročit hranice svého světa a naslouchat svým ratolestem. Jak otřesně zní komentář jednoho z mladých hrdinů: "Děti ovšem nejsou nijak zvlášť žádoucí. Jsou hlučné a obtížné, nemyslíte? Proto je dětský pokoj umístěn stranou. Až budete mít děti, oceníte toto zařízení. Mohou vyvádět a vy to ani nezaznamenáte. Zavřete je tu a do smrti je už neuvidíte..." Vedle životní role Jamese Deana si tu připomeneme i neméně slavnou a půvabnou Natalii Woodovou v postavě Judy. Ti pozornější poznají v jednom z chlapců z party mladistvých i Dennise Hoppera. (Česká televize)

Bounded

Sleduju staré filmy a vždycky se dopředu těším. Čekám revoltu, dostane se mi zcela jiné drama. V dnešní době už s hodně oprýskaným lakem reflekce, kde je na můj vkus až příliš málo Jamese Deana, který to měl prohláškovat a rozbořit. "I thought only punks fought with knives." ()

Rodin

Pro Američany to asi bylo za 5*, já jsem se ale nedostal přes 80%. Film je natolik vzdálen evropským poměrům a psychologii, že to až tahá za oči. James Dean tu odehrál zřejmě svou nejlepší roli, jenže stejně se nedokážu zbavit dojmu, že nejvyššího ohodnocení dosáhl hlavně v důsledku své předčasné smrti. Takových herců byly desítky, a například Patrick Deware by strčil celého Deana do kapsičky u saka. A to nejen díky své předčasné smrti. Nicméně slušné. ()

masino

Z mojho pohladu mi nie je vobec jasne ako tento film tu mohol naskriabat 80%-ne hodnotenie. Tak primitivne rozhovory som uz dlho vo filme nevidel. Film dokazal oslovit publikum v case ked bol natoceny, ale teraz? Od nadavky k bitke, od bitky k samovrazebnemu preteku, kde "protivnik" zomrie a jeho dievca sa do vas zalubi na druhy den? Vas sa to nezda smiesne??? To je trosku moc... Jedna hviezda za JD a jedna za film. ()

Rattlehead

"Nemám nikoho, s kým si můžu povídat." - "Kdo má ?" Skvělá filmová výpověď o jedné ztracené generaci. Silných scén je zde požehnaně - rozhovory na policii, návštěva planetária, bitka na nože, závod s auty u mořského útesu, finále v opuštěném domě a v planetáriu. Hodně se mi líbila i relativně bezvýznamná scéna se školním znakem, na který se nešlape... Při podobných filmech chápu, proč francouzští režiséři tak uznávali hollywoodskou kinematografii. Opravdu silný film. ()

Ibis

Film o dospívání jako o proměně rolí a funkcí, zejména otcovství. Film velmi kontrastních polovin ukazující přeměnu Jima ze syna na otce. Jim a Judy přebírají roli rodičů, když je ti tyto funkci plnit nedokáží. Jim svým otcem pohrdá, protože je utlačován jeho ženou a nepostaví se ji, a zároveň se otce z této pozice snaží dostat. Když tato snaha selže a Jimův otec mu správným postojem nezabrání jet na závod s Buzzem, jeho smrt vrhne na Jima nutnost vzít otcovskou odpovědnost sám na sebe. Judy, která byla s Buzzem proto, že byl opakem toho, co od svého otce očekávala a chtěla tím upoutat otcovu pozornost, se od svého otce odpoutává a stává se matkou díky Jimovi, který ji otce nahradí, protože je vším, čím chtěla, aby byl. Oba se stávají otcem Platovi, který toho svého vůbec nemá a v Jimovi jej celý film hledá. Jeho fixace na Jim a odsunutí Judy do pozadí v závěru filmu (spolu s mnoha dalšími nuancemi) dává filmu rozsáhlý potenciál pro queer čtení. Ta doplňuje prvky freudovské psychoanalýzy, které jsou zasazeny do tematického rámce dospívání a výměny rolí skrze narativní paralelismy. Mimo to je film také přirozeně velmi dobře odvyprávěným a strukturovaným celkem z hlediska jednoty klasického filmu (významotvorné opakování a variování motivů, předjímaní důležitých vodítek a jejich pozdější zužitkování, úzce příčinně provázaní filmu, primární kompoziční motivace všech důležitých prvků, atd.) ()

Prejza

Tohle je zatraceně dobrý představení a moc krásnej citlivej film o tom, v jakejch sračkách se topila puritánská, pokrytecká Amerika padesátejch let, kdy si každej balík myslel, že spolknul všechnu moudrost světa a může diktovat svýmu okolí i dětem, jak maj žít, jak se maj chovat a co je správný. Hovno! Naštěstí přišel ten nejlepší rebel všech dob - naprosto bombastický Jimmy Dean a ukázal, jak špatně na tom tahle společnost je a že už takhle nemůže fungovat moc dlouho. ()

elleyne

Od této klasiky jsem asi čekala víc, než se mi dostalo. Hlavní role byli zahrány dobře, tj. James Dean a Natalie Wood. Ale od příběhu jako takového jsem čekala trochu víc, Kromě jiného se bohužel na tomto filmu podepsal zub času. ()

J.McClane

Film je obrazem naší doby....již přednáška v planétariu o bezcílnosti lidského putování a nodvratném koncim, který nikdo ani nezaznemná je signifikatní. Navíc rebel žijící v materíálním dostatku až přebytku není vůbec rebelem, je tažen okolnostmi a reaguje vždy až na podněty svého okolí. Citově jsou postavy vyprahlé a přelétavé....smrt nikdo moc neřeší a tradice v podobě otce jsou zofale slabé...Obraaz zlatých 50. je dokonalý:) ()

MaxForValue

Asi najlepší sociálno-kritický film reflektujúci problémy tínedžerov v komplikovanom rodinnom prostredí. Správny mix klasického tínedžerského filmu a sociálnej problematiky za účasti hereckých hviezd, ktorým nebolo dovolené zostarnúť. Najlepší film inak neviditeľného Raya. Nič viac k tomu neviem dodať. ()

Doutas

Jim (James Dean) je asi takový rebel jako každý druhý puberťák. Nerebeluje ani proti establishmentu ani proti společenským konvencím, ale pouze proti svým rodičům. Lituje svého otce a zároveň jím pohrdá pro jeho neschopnost a zbabělost. Rebel bez příčiny je ve své podstatě vcelku obyčejný film o dospívání. Jimův kamarád Plato je tragičtější postavou, ale z mého pohledu lehce nepovedený konec nenechá jeho příběh dostatečně emocionálně vyznít. Auru výjimečnosti tak filmu propůjčuje pouze legendární James Dean, jehož brzká tragická smrt z něj udělala nestárnoucí idol vzpurného mládí. ()

kubilov

Jeden z pouhých tří filmů, ve kterých se objevil jeden ze dvou nejvýznamnějších herců padesátých let (s Marlonem Brandem) a dnes už zkultovnělá legenda, James Dean, avšak nutno podotknout, že všechny ty chvalozpěvy na jeho osobu jsou z hereckého hlediska naprosto opodstatněné a dokážu si rovněž představit, že byl Dean zajímavý i pro dámské publikum, kterému mohl být jeho herecký talent šumafuk. Jednodenní příběh problémového chlapce, jenž si ihned stačil ve škole znepřátelit místního studentského bosse, naklonit si jeho dívku na svou stranu a zažít smrt hned několika lidí, je i po téměř šedesáti letech jistým způsobem aktuální a stále má co nabídnout. Zvláště pak svým popisem životního období, kdy jedinec vlastně nikam nepatří a se vším má potřebu bojovat. Navíc právě v Rebelovi podal dle mého názoru Dean svůj nejlepší výkon, navzdory tomu, že za druhé dva filmy byl nominován na Oscara. ()

frxXx

Cakal som trosku viac "rebelie", asi sme uz dnes podobnymi filmami presyteni. Rozumiem uspechu filmu v casoch minulych a urcite ho zaradujem medzi historicke kusky ktore stoja za zmienku. James Deanovi to naozaj sikovne hralo. ()

Boudyy

Tady se jeden nevyhne srovnání s Brandovým motorkářským Divochem, jenž pojímá mezigenerační potíže z jiné stránky. Zatímco Brando přijíždí se svou motorkářskou partou do idylického městečka jinak plného maloměšťáckého pozlátka "žijeme si v míru a kdo se nám nelíbí, toho ubijem", a rozehrává skutečný konflikt, to Dean soupeří o holku a chystá se udat sám sebe po vyhraném souboji o čest. Ani postava outsidera Sal Minea mě nepřišla jako skutečně rezistentní, ten film je obecně spíše osobním dramatem všech zúčastněných než mezigenerační vzpouře. Což o to, zahraný je skvěle a padesátky v Americe se svou konzervativní sešněrovaností budí dojem autentického pozadí příběhu, ale to je tak vše. Já čekal více. Sorry, Jime, tedy Jamesi. ()

plo koon

Když si skusíte sestavit příběh, tak to celý tak nějak nedává smysl. Má to atmosféru, ale je to celý trochu srandovní už prostě. ()

ilclassico

Hollywoodský marketing ve své plné kráse. O kvalitách filmu se už tak moc nemluví. Nač - Dean je mrtev a to přece stačí. V rámci žánru za 3. ()

mrclTV

Tento film je ťažké mať rád, keď už hlavná postava je mi nesympatická. Jimbo je arogantý spratek z bohatej rodiny, ešte aj jeho vlastný rodičia ho ochraňujú a podporujú v jeho vytržníctvach a toto ma byť rebel? (A to je len prvých 10 minút filmu). A tento "miláčik" narazí na podobný výkvet, na seberovných idiotov. Ako viem, o čo filmu išlo, chcel zobraziť nesúrod medzi videním sveta dvomi rôznymi, medzi sebou bojujúcimi generáciami, rodičov a ich dospievajúcich detí - rodičia sa tomu snažia ešte veliť a deti su zmätené a stratené, ale ten spôsob spracovania je nevhodný, tento film vôbec nezostarol najlepšie. A to nehovorím o záverečnej parafráze, kde "rodičia" Jim a Judy zlyhajú pri výchove svojho "dieťaťa" Platóna. PS: Áno, pozeral som to iba kvôli tomu, že to je najznámejší film Jamesa Deana. ()

PlysovyMacko

Jim je v puberte, nerozumie si s rodicmi a citi sa nepochopeny. Pripletie sa k maleru, kde zomre clovek, co vedie k dalsej tragedii. Postavy hovoria o laske a hlbokom priatelstve napriek tomu ze sa poznaju den. A na to ze jej prave zomrel frajer, dost rychlo sa oklepala a vyznava lasku inemu. James Dean by so svojim vyzorom bol hviezda na skole, nie outsider alebo tercom sikany. ()

Režijní legenda ožívá

Režijní legenda ožívá

10.01.2006

Od konce 40. až do poloviny 70. let vedl režisér Nicholas Ray dlouhotrvající válku s hollywoodským průmyslem, kterému neseděla nejenom jeho forma vyprávění, ale i styl života, jemuž vévodily alkohol… (více)